Jump to content
andiX

Linkmania?

Recommended Posts

Salutare,

Imi cer scuze de topicul lung si sper ca l-am facut unde trebuie, chiar nu am gasit alt loc mai potrivit ca sa fiu on-topic.

Pentru inceput sa ma prezint: 

 

Numele meu este Andrei(andiX in mediul online/gaming/forumuri) si am 25 de ani, sunt din bucuresti si in timpul liber imi place browsing-ul, game-uri si implicare in tot ce inseamna colectiv/dezvoltare personala.  Ce rost are acest topic? Sincer, nu stiu insa sper sa fie ceva productiv pentru ca nu vrea nimeni sa isi piarda timpul scriind sau citind un topic. 

In perioada cand aveam eu 14-17 ani eram foarte entuziasmat ca am cont pe linkmania, activez, ma joc si am prieteni aici. Pe vremea aia erau foarte populare serverele de Star Wars Jedi Academy si Counter-Strike 1.6. Pe serverul de Star Wars era o comunitate foarte mare si unita, intrai de placere, uneori ne strangeam in arena strict sa facem chat si din cand in cand sa ne duelam. Nici staff-urile de pe serverele de counter-strike nu se lasau mai prejos si era o atmosfera foarte, foarte frumoasa si intrai de drag. Si acum imi aduc aminte cand am primit admin pe unul din servere cat de fericit eram ca pot sa ajut si sa fiu pe langa cei 'responsabili' .

Intre timp eu am iesit din mediul online 2-3 ani si m-am reapucat recent de comunitati, gaming, implicare si dezvoltare online. Mi-am adus aminte de LinkMania in mod indirect, cautam ceva pe google si am fost foarte etuziasmat cand am intrat pe forum(imi veneau in cap toate amintirile, orele/zilele/lunile petrecute aici ) Insa cand am inceput sa "cotrobai" prin categorii, posturi, etc. am ramas putin surpins ca sa nu zic dezamagit. 

O sa pun o intrepare impertinenta si sper sa nu radeti sau sa ma luati la misto. Ce s-a intamplat? Era mult mai popular forumul atunci, mult mai multi membrii, postari, activitate in domeniul gaming-ului. Acum din ce observ din functia -> https://www.linkmania.ro/discover/ Imi dau seama ca activitatea forumului LinkMania s-a schimbat radical. Observ putina activitate la SAMP, MU si in rest jocuri forumiste / trivia / filme / muzica. Cand mi-am facut cont, in timp ce completam campurile pentru inregistrare chiar eram nerabdator sa incep sa citesc chestii, sa postez, sa ma implic insa in timp ce am incercat sa descopar ce se afla pe aici am ramas cu cateva semne de intrebare, simteam ca nu am unde sa postez si ce sa fac pe acest forum si chiar NU inteleg ce s-a intamplat in acesti ani. 

Chiar sunt curios daca mai este cineva vechi sa imi raspunda si sa nu ma injure in gand " ia uite-l si pasta, a facut topic aiurea " si poate cumva, acest topic o sa va ajute sa va strangeti in jurul unei 'mese' si sa faceti ceva ca aceasta comunitate sa ajunga unde a fost.  Eu sunt aici dispus sa spun cateva idei, sa va sustin si sa va ajut cu tot ce pot daca e cazul. Chiar imi pare rau insa putem sa facem lucrurile sa mearga bine. Da, stiu, o sa fie pareri ca de ce m-am trezit eu cu cont nou sa fac gura, insa sper sa fie si oameni care nu o sa gandeasca asa. Sper sa mai fie si membrii actuali care au prins respectiva perioada de care vorbesc eu. 

 

Imi "permit" sa dau tagg la persoanele din staff-ul LinkMania care am vazut conform profilului ca mai frecventeaza acest forum, tocmai pentru a dezvolta subiectul.Imi cer scuze in avans daca v-am deranjat cu aceasta actiune. 

@Alexx @41nd @DIGI_Helper @Encrypted @Jully @adrian @Drops @Just @Kitte @Lancelot @Vicentzo

Da, am scris mult, aveam si mai mult sa scriu la cate sentimente / amintiri am legate de aceasta comunitate dar ma opresc aici, sper sa dezvoltam subiectul si sa comunicam cat mai bine. 

Pana atunci va doresc o seara minunata si un weekend placut tuturor.

 

Andrei / andiX. 

Link to comment
Share on other sites

Salut andix

nu supara pe nimeni o discutie deschisa

Problema e ca am inceput sa avem concurenta neloiala cum s-ar zice de la atatea jocuri si comunitati online de pe afara ( dota, fortnite etc) iar oamenii au evoluat- cei care faceau atmosfera buna si cu care chiar puteai deschide un topic pe teme mult mai interesante decat acum..si nu prea mai dau pe aici

Noi incercam sa ducem o miscare de rezistenta prin putinele servere care ne-au ramas dar suntem oricand deschisi unei colaborari sau ajutor de orice natura

  • Like 1
  • LinkMania 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Lancelot,

 

Multumesc frumos de raspuns. 

 

Ok, inteleg. Insa cred ca 'problema' este privita dintr-un unghi gresit. Concurenta nu a fost niciodata un lucru negativ ci mereu pozitiv, depinde din ce punct de vedere o observi. Daca stagnezi, nu schimbi nimic, nu esti la curent cu totul, pierzi si automat ramai in spate. Nu stiu ce s-a intamplat exact dar sunt convins ca daca reusim sa vedem din unghiul potrivit, cred ca putem redresa situatia. Concurenta?Foarte bine. Hai sa vedem ce vrea lumea, ce le place, care-i valul si sa vedem ce iese. 

Link to comment
Share on other sites

Omenirea a evoluat foarte mult in ultimi 10 anii, jocurile gazduite de LinkMania nu mai prezinta interes pentru copii din zilele noastre, aici intervine si factorul de "Concurenta"  Comunitati mult mai dezovoltate, in urmatori 10 ani vor disparea complet si acestea datorita gaming-ului care avanseaza pe zi ce trece iar comunitatile classice stacneaza neputincioase. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Va veni o vreme cand multi dintre cei care nu mai sunt aici vor reveni din cauza nostalgiei, asta daca ar mai gasi ceva.. La fel ca in viata, toate au un curs al lor, insa e greu sa supravietuiesti fara promovara daca ai sisteme bune. Insa eu vad partea pozitiva a acestei ”probleme”, ma refer la SA:MP in mod exclusiv: jucatorii nu sunt axati in totalitate spre bani si functii, ci mai mult spre gamplay-ul factiunilor. Intradevar, este un punct mort in aceasta perioada, insa mai este ”vina” vietii personale a multora dintre noi (munca/scoala) si nu prea ne mai permite timpul. Ce putem face? E simplu, continuam sa ne dezvoltam cu sau fara membri, cu speranta ca intr-o zi vor reveni jucatorii de calitate, pana la urma nu e nevoie de cantitate cat de calitate.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Aggresive_Reaction said:

Va veni o vreme cand multi dintre cei care nu mai sunt aici vor reveni din cauza nostalgiei, asta daca ar mai gasi ceva.

Atunci hai sa ne strangem toti utilizatorii / echipa linkmania pe un teamspeak sau discord si dintr-o mana de oameni(cati presimt ca o sa fim) poate se 'nasc' niste idei care vor asigura afirmaia ta de mai sus, sa revina si sa gaseasca ceva interesant aici.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, andiX said:

Atunci hai sa ne strangem toti utilizatorii / echipa linkmania pe un teamspeak sau discord si dintr-o mana de oameni(cati presimt ca o sa fim) poate se 'nasc' niste idei

De ce să folosim un mediu extern când putem comunica foarte lejer pe forum..? Avem suficiente subforumuri și arii unde sunt topicuri de sugestii și propuneri.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, 41nd said:

De ce să folosim un mediu extern când putem comunica foarte lejer pe forum..? Avem suficiente subforumuri și arii unde sunt topicuri de sugestii și propuneri.

Pentru ca, verbal si puctual putem sa stabilim / ajungem la un numitor comun mult mai usor. Decat prin postari pe forum cu raspunsuri la intervale de ore / zile.  Poate gresesc. 

Link to comment
Share on other sites

Ai pus o intrebare buna si sincer mi-o pun si eu uneori. Poate ma insel amarnic, dar mie mi se pare ca acum 10-12 ani oamenii erau in staff si ca tehnicieni si ca voluntari non-tehnici doar din pasiune. Nu prea se gandea cineva sa se astepte sa iasa bani, sa fii staff era cam destul de cool si erau multe cereri si pentru tehnici si non-tehnici. Acum 10-12-14 ani nu aveam nici prea multe probleme cu licentele, ca nu toate jocurile (era probabil vreunul 🙂 ) rulau dupa standardele actuale ale online-ului. S-au plimbat pe aici n jocuri. Acum oferta este mai slabuta pentru ca A. Trebuie sa investesti bani si nu sunt asa de multi dispusi sa investeasca in ceva ce nu stii ca merge (lasand orice idee ca recuperezi ceva, dar sa mearga!) si B. Strangem noi bani, dar trebuie oameni care sa se si priceapa. Acolo deja devine dureros. Pentru ca s-au inmultit cei care se pricep, dar s-a redus dramatic numarul celor care sunt dispusi sa o faca ca un hobby doar pentru o comunitate de gaming in care au si ei n amici. Mie mi se pare ca asta s-a intamplat. S-a schimbat societatea. Dar noi cautam mereu idei si solutii sa aducem lucruri noi, servere noi, jocuri noi, ne incapatanam si vom continua sa luptam pentru Linkmania. Orice persoana vrea sa o faca alaturi de noi este sincer extrem de apreciata. 

Asa ca ridica-ti aripile, imprastie-ti ideile si incercarea moarte n-are! 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Jocuri sunt, oameni sunt, poate nu destui dar gasim. Ideea e este, cum zici tu, ca acum fara investitii nu prea ai nimic. Da, exista numele, cu siguranta numele LinkMania este cel mai vechi si cunoscut dar cu ce ajuta renumele daca nu e nimic? Cel mai bun exemplu este brand-ul NOKIA. Cei mai vechi, cei mai buni intr-o anumita perioada dar nu au ratat valul la momentul oportun si tot incearca acum sa se urce pe respectivul val dar degeaba, esecuri peste esecuri, aproape de faliment. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Luci said:

offtopic: Esti andi de la L2?

Ontopic: e grele, altii baga bani buni sa tina o comunitate, aci nu se investeste + multe altele.

Buna dimineata,

 

Nu, nu sunt Andi de pe L2. Am fost indungi, administrator, unde se aplica ce a zis @Kitte se urmarea ca lumea sa faca 'voluntariat' dar totusi sa scoata profit maxim asa ca am zis pas dupa ceva timp.

 

Luci, bani multi nu investesc administratorii comunitatii, depinde de ce ofera sau nu comunitatea respectiva. In afara de site/forum, o licenta pentru forum, host, domeniu si maxim un server de teamspeak+licenta in altceva nu ai ce sa investesti. Host-ul serverelor sunt platite de detinatori care pur si simplu isi afiliaza serverul la ei in comunitate. Ei fac trafic, ei fac reclama in mod indirect, ei populeaza forumul si uite asa comunitatea creste. 

Link to comment
Share on other sites

Scuzati de dublu-post dar nu am acces la functia de edit post. 

 

@Kitte @41nd 

Este posibil sa vin cu un nou 'desen' pentru toata structura forumului LinkMania ? Intreb ca sa stiu daca ma pun sa lucrez la ea sau nu.  Mi se pare ca sunt multe chestiute care nu isi au locul in categoriile unde se afla momentan. Este necesar ( sau cel putin asa consider ) ca trebuie sa acoperim o arie cat mai larga, sa deschidem noi subiecte, asa o sa ne cunoastem si o sa ne apropriem mult mai mult cu membrii comunitatii.

Ceva gen Pasiuni / Hobby-uri comune, traveling,Discutii despre animale,Chestii despre masini. Cat si reorganizarea categoriei de jocuri, sa atragem lumea sa vina cu servere la noi, categorii pentru jocuri noi(vedem care, le alegem in functie de ce vor majoritatea )

Un mic bazar in care sa unim / ajutam membrii sa posteze un anunt in care vand/cumpara un joc,un calculator, un telefon..(Specificand clar ca LinkMania nu este responsabila cu eventualele tepe care s-ar da in respectiva categorie ci doar venim in sprijin cu un loc in care poti sa vinzi / cumperi ceva. )

O categorie de FUN in care sa fie tot felul de jocuri forumiste, topic de off topic in care sa fie un fel de mic chat cu cine vrea sa posteze acolo. In aceasta categorie sa sa se poata posta si filmulete amuzante/ sau pur si simplu sa se discute orice tine de amuzamentul omului(respectand regulamentul general)

Zona sportiva sa fie dezvoltata, sa integram mai multe chestii acolo despre aboslut orice sport, de ce nu chiar si pariuri sportive / recomandari. 

Zona Administratiei / Dezvoltarea forumului LinkMania, cred ca trebuie reorganizata, locul unde se anunta modificari / anunturi / chestii importante legate de forum. 

 

Cum vad eu forumul LinkMania dupa spusele voastre de mai sus + cum stiam eu spiritul acestei comunitati? Unitate si divertisment. Unitate prin tot felul de subiecte in care putem sa discutam toti(fie ca esti sau nu tehnicus, profesor, copil, invatacel, om cu IQ ridicat sau scazut) ideea este sa avem bunul simt, rabdare si intelegere si asa putem sa ajugem unde alte comunitati nu o sa ajunga niciodata. Iar divertisment prin diversitatea lucrurilor pe care oamenii cand acceseaza LinkMania sa ramana pur si simplu surprinsi si sa le fie greu sa aleaga categoria preferata unde sa activeze. In diversitate includem si gaming-ul(principala ramura a acestei comunitati) 

Cele de mai sus le-am scris asa, dand putin scroll pe forum, daca stam toti si punem ideile pe 'foaie' o sa arate mult mai bine si organizat, eu doar am zis in mare cam ce as avea in cap. Acum ramane la dispozitia voastra, cum vreti sau daca vreti imbunatatiri si respectiv dezvoltarea LinkMania la anul 2019 si la anii ce urmeaza.

 

Multumesc pentru rabdare,

 

Andrei / Andix.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, andiX said:

Este posibil sa vin cu un nou 'desen' pentru toata structura forumului LinkMania ?

Noi nu te oprim dar e puțin ciudat ca un utilizator creat în martie 2019 să ne cunoască atât de bine structura forumului încât să ne propună deja modificarea ei..

33 minutes ago, andiX said:

Intreb ca sa stiu daca ma pun sa lucrez la ea sau nu.  Mi se pare ca sunt multe chestiute care nu isi au locul in categoriile unde se afla momentan. Este necesar ( sau cel putin asa consider ) ca trebuie sa acoperim o arie cat mai larga, sa deschidem noi subiecte

Nu ai ce pierde ba chiar avem de câștigat oricât de puțin din propunerile tale.

34 minutes ago, andiX said:

Ceva gen Pasiuni / Hobby-uri comune, traveling,Discutii despre animale,Chestii despre masini. Cat si reorganizarea categoriei de jocuri, sa atragem lumea sa vina cu servere la noi, categorii pentru jocuri noi(vedem care, le alegem in functie de ce vor majoritatea )

Nu avem deja? N-ai găsit subforumurile respective ?

34 minutes ago, andiX said:

Un mic bazar in care sa unim / ajutam membrii sa posteze un anunt in care vand/cumpara un joc,un calculator, un telefon..(Specificand clar ca LinkMania nu este responsabila cu eventualele tepe care s-ar da in respectiva categorie ci doar venim in sprijin cu un loc in care poti sa vinzi / cumperi ceva. )

Avem deja mica publicitate deși e cam ne-administrată..

35 minutes ago, andiX said:

O categorie de FUN in care sa fie tot felul de jocuri forumiste, topic de off topic in care sa fie un fel de mic chat cu cine vrea sa posteze acolo. In aceasta categorie sa sa se poata posta si filmulete amuzante/ sau pur si simplu sa se discute orice tine de amuzamentul omului(respectand regulamentul general)

Parcă avem și se distrează lumea acolo..

35 minutes ago, andiX said:

Zona Administratiei / Dezvoltarea forumului LinkMania, cred ca trebuie reorganizata, locul unde se anunta modificari / anunturi / chestii importante legate de forum. 

Mare parte din zona asta e vizibilă doar voluntarilor LinkMania (asistenți, moderatori, manageri..) dar partea publică ar trebui îmbunătățită - dar nu complicată excesiv.

37 minutes ago, andiX said:

Cele de mai sus le-am scris asa, dand putin scroll pe forum, daca stam toti si punem ideile pe 'foaie' o sa arate mult mai bine si organizat

Păi mnah.. dând puțin scroll pe forum.. noi ne petrecem ani buni studiind secțiunile și încercând să îmbunătățim ce putem și la ce ne pricepem..

Să nu ne crezi (prea) elitiști - sunt sigur că marea majoritate dintre noi am accepta și chiar am pune în practică sfaturile și ideile bune așa că.. depinde doar de timpul tău liber și de chef dacă vrei cu adevărat să te implici pe LinkMania.

Link to comment
Share on other sites

La respectiva structura poate oricine sa adauge / modifice ceva. Daca vin cu un desen nu inseamna ca trebuie luat 100% si pus in practica, mi-ar face mare, mare placere ca oricine sa se implice fie membru din staff sau membru normal.

 

@41nd pentru cineva cu experienta in asa ceva se vede cu ochiul liber cand exista loc de imbunatatiri.  Insa si pentru cineva fara o anume experienta poate observa categoria "Advertising" unde sunt 32 de posturi in toata categoria sau alte sub-categorii unde nu s-a mai postat de 2-3 saptamani aproximativ, in functie de categorie. Eu zic ca printr-o reorganizare, descrise altfel, impartite pe cateva domenii putem reseta si incepe sa progresam. Eu nu o tin mortis, ca nu imi iese nimic prin implicare ci doar multumire morala si stare de bine daca totul iese cum trebuie. 

Edited by andiX
Link to comment
Share on other sites

Acum 39 minute, 41nd a spus:

Atenție că e denumirea când forumul este selectat în limba engleză. În limba română e altfel.

Stiu asta, am pastrat limba engleza ca selectie insa nu numele era important ci activitatea de acolo, cand am dat ca exemplu respectiva categorie.

Link to comment
Share on other sites

La 02.04.2019 la 11:28, 41nd a spus:

Să nu ne crezi (prea) elitiști - sunt sigur că marea majoritate dintre noi am accepta și chiar am pune în practică sfaturile și ideile bune așa că.. depinde doar de timpul tău liber și de chef dacă vrei cu adevărat să te implici pe LinkMania.

Daca nu aveam dispozitia necesara nu faceam nici acest topic si nici nu incercam sa gasesc un viitor mai bun acestui forum. Asa ca sa fie un raspuns 'oficial' Da, timp liber am suficient, chef si motivatie de implicare. 

Click  AICI pentru ce am 'schitat' pana acum la forum.  Ma repet, nu totul trebuie pus / facut fix cum vreau eu, placerea mea ar fi sa incepem sa discutam si sa ne dam toti cu parerea despre cum trebuie facut. 

Link to comment
Share on other sites

A trecut timpul. Nu ai cum sa mai ajungi la ce a fost pentru ca s-au schimbat si oamenii.
Acum lumea vrea imagini, sunet, continut video, nu mai sta nimeni sa citeasca. Deci pe parte de tehnologie, stiri, sport, etc pierzi din start cand ai scris.

Astia cu jocurile au vazut ca ies bani frumosi din consumabile, etc si nu mai pun la dispozitie servere dedicate. Au doar servere oficiale unde intri si joci si dai bani pe un hat.
CS GO unde mai poti face server dedicat...
Minecraft, dar aici trebuie multa munca, MU, pe care il mai joaca pensionarii, iar restul unde mai merge nu stiu cata popularitate au.

Nu stiu daca se pote relansa linkmania. Cel putin nu prin scris sau facand ceva care exista.

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Proasta ideea cu redirectionarea catre pagini din exterior. Trebuie adusi oameni aici, nu redirectionati in exterior. In rest, nu vad nimic nou din ce ai schitat tu fata de ce e acum.

 

  • Upvote 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, andiX said:

trebuiesc si ele promovate, nu ?

Sigur - dacă am și avea activitate pe ele să merite promovarea. Din păcate eu nu mai am timp să public videoclipuri sau să fac "streaming" pe pagina de YouTube (deși sunt deschis accesului pentru cine are nevoie din comunitate) iar pe Facebook suntem 2-3 persoane care mai publicăm din când în când noutăți valabile.

Link to comment
Share on other sites

Problema aici este simpla .  Nu sunt jocuri.

Doar muul ar atrage cateva sute de jucatori in cateva luni,insa de ceva timp toti care sau plimbat la mu au fost esecuri totale,si cel actual din punct de vedere technic foarte slab,aceste esecuri au adus grave daune mului de pe linkmania.

 

eu sunt jucator,joc mu de ani buni (10+) joc foarte multe jocuri online,insa de pe linkmania nu am ce pentru ca restu nu imi plac ,doar mu cand este,si alta optiune nu am.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...