Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

uLise

2 servers 2 cores

Recommended Posts

Guest Vassago

Contra

Serverul este foarte bun cum este acum . Daca vreti high exp, full stats rapid sunt destule astfel de servere.

Nu inteleg de ce vreti sa bagati srvr cu high exp, ati strica tot farmecul mu-linkmania, si anume farmec care consta tocmai in comunitatea ei, cu un nr mare de jucatori ,care interactioneaza ,comunica ,se distreaza pe server. Iar dupa parerea mea tocmai xp-ul mai redus face acest lucru, te mentine pe server. Un server high xp ar schimba acest lucru, s-au adus destule argumente in acest sens (de ex: migrarea piretenilor pe celalalt srvr, mirgarea multor jucatori pe srvru high etc). De aceea cred ca nu ar aduce un beneficiu in timp comunitatii mu linkmania un astfel de srvr , ci mai degraba un prejudiciu.

Link to comment
Share on other sites

nu mi-ai oferit un contraargument destul de solid si de serios incat sa necesite un raspuns.sa se faca un poll sa vedem daca sunt destui care vor "5 servere fiecare cu exp diferit" daca ai prins ideea.

si la site`ul xxx de ce sa nu se faca pool ? :D kiddin`

sa se faca pool subserver sau server high exp sa vedem ce iese :>

a...deci merge dupa tine? tu ala care n-ai absolut niciun interes aici? nu pot sa inteleg tu pentru ce te zbati. realizezi ca esti impotriva unui server pe care nu vei intra vreodata? sunt multi oameni cu pareri si gusturi diferite si chiar as face 5 servere daca ar fi dupa mine si s-ar putea. de ce nu? e rau ca vreau sa aiba toata lumea unde juca?

wolf n-a zis explicit ca sta toata ziua in davias la taclale, dar a zis ca el cel mai mult are nevoie de prieteni cu care sa discute si mai putin de seturi, invazii, rr-uri si alte beneficii. trage tu concluzia.

hai fa-ne o favoare si pune-ti mintea la contributie unde trebuie.

de ce sa nu se faca un subserver la asta , nevoi gasim si noi daca este :>

Eu nu inteleg de ce v-ar deranja al 2-lea server, este simplu: nu-ti place nu te joci, and thats all.

pe langa faptul ca ar aparea o oarecare competitie intre ele(servere) , sa nu zic de intretinut si de aici altele.Mai sunt inca multe lucruri de facut la asta.

Link to comment
Share on other sites

Contra

Serverul este foarte bun cum este acum . Daca vreti high exp, full stats rapid sunt destule astfel de servere.

Nu inteleg de ce vreti sa bagati srvr cu high exp, ati strica tot farmecul mu-linkmania, si anume farmec care consta tocmai in comunitatea ei, cu un nr mare de jucatori ,care interactioneaza ,comunica ,se distreaza pe server. Iar dupa parerea mea tocmai xp-ul mai redus face acest lucru, te mentine pe server. Un server high xp ar schimba acest lucru, s-au adus destule argumente in acest sens (de ex: migrarea piretenilor pe celalalt srvr, mirgarea multor jucatori pe srvru high etc). De aceea cred ca nu ar aduce un beneficiu in timp comunitatii mu linkmania un astfel de srvr , ci mai degraba un prejudiciu.

prejudiciu =)) neai umplut de sange .

de ce cei ce joaca cs au 30 de servare?

eu stiu durerea voastra va zic mai jos:

Mai voua va e frica ca o sa ramaneti doar 10--15 obsedati pe tot sw nu o sa mai aveti cu cine juca.

iauz sa mearga pc 8 ore si sa las afk ca sa mai cresc 1 lvl asa se distreaza ei pe low exp :violent:

trezirea e pacat de pc curent o sa faceti bataturi la cu-r

Link to comment
Share on other sites

wolf n-a zis explicit ca sta toata ziua in davias la taclale, dar a zis ca el cel mai mult are nevoie de prieteni cu care sa discute si mai putin de seturi, invazii, rr-uri si alte beneficii. trage tu concluzia.

hai fa-ne o favoare si pune-ti mintea la contributie unde trebuie.

Nu la asta m-am referit, iar incepi sa iei din context doar ce vrei tu sa intelegi. Ma refeream la faptul ca pentru ei imi muncesc caracterul incat sa formam un grup unit si puternic, care sa poata participa la orice fel de competitie ce tine de joc, fie el war/soccer/siege,etc. Pana la urma asta e scopul jocului, intr-un cuvant socializarea. Nu ma incanta cu nimic ideea sa am "n" caractere full stats cu seturi care mai de care intr-un timp relativ scurt, iar actualul server nu are jucatori in asa fel in cat sa dea pe "dinafara" daca ma intelegi ce vreau sa zic, nu mai e cum era candva 1st db, de stateai cate 5 minute doar sa reusesti sa prinzi loc, iar pe al doilea db s-au facut 2 servere conectate la aceeasi baza de date ca sa dubleze numarul sloturilor pe server si alea erau aproape full. Acum din cate am observat eu sunt ocupate doar 70% din sloturile disponibile pe server si aceasta rata la ore de varf. O data cu creeara unui nou server cu 'high xp' aceasta rata ar putea scadea chiar sub 50%.

Link to comment
Share on other sites

CONTRA !!!

HiEXP sucks!!! chiar si 100 e nasol...

Am jucat pe alt server de hi exp... am facut bk sm mg full stats... ....

si stiti ce s-a intamplat? nu am mai jucat de 2 ani pe serv ala... ca e nasol dai rr in 20 de min... aiurea

e foarte bine cum este acuma aici, daca se va face serv de 100x... 70% din playeri or sa se mute acolo...

dupa putin timp.... din aia 70% or sa mai ramana doar 10% care e sa joaca =>> linkmania pierde 60% din jucatori

Link to comment
Share on other sites

4. server-ul HighExp sa aiba reguli sau nu ? Daca da, avem nevoie de GM noi :)

PRO:

Pe serverul actual guild-ul Royal nu v-a avea adversari...poate daca se baga svr de 999x,mai apar ceva victime...

=)) =)) =))

Daca e sa te hotarasti sa-l faci...FARA REGULI CA SA NU MAI FIE AVANTAJE/DEZAVANTAJE (razii incorecte si chestii de genul asta),cu toate ca pentru limbaj ar fi indicata o regula.

Link to comment
Share on other sites

Contra

De ce zic contra...pai e simplu si usor mu linkmania si-a facut o imagine bine formulata printre toate serverele de mu din Romania dat fiind faptul ca serverul s-a bazat pana acuma pe low xp iar asta ar face cu totul sa para lucrurile altfel .

:-? In mare parte daca totusi s-ar face acel server cred ca linku v-a atrage la comunitatea sa mult mai multi playery.

Iar pe de alta parte cam "naspa" rau de tot :)) ....pana la urma urmei 8-|

Link to comment
Share on other sites

Contra

Serverul este foarte bun cum este acum . Daca vreti high exp, full stats rapid sunt destule astfel de servere.

Nu inteleg de ce vreti sa bagati srvr cu high exp, ati strica tot farmecul mu-linkmania, si anume farmec care consta tocmai in comunitatea ei, cu un nr mare de jucatori ,care interactioneaza ,comunica ,se distreaza pe server. Iar dupa parerea mea tocmai xp-ul mai redus face acest lucru, te mentine pe server. Un server high xp ar schimba acest lucru, s-au adus destule argumente in acest sens (de ex: migrarea piretenilor pe celalalt srvr, mirgarea multor jucatori pe srvru high etc). De aceea cred ca nu ar aduce un beneficiu in timp comunitatii mu linkmania un astfel de srvr , ci mai degraba un prejudiciu.

1. vorbesc la modul cel mai serios cand spun ca nu exista echipa de moderatori/gm mai capabila decat pe lm. asta face comunitatea unica, deci vorbesti prostii cand trimiti lumea pe alte servere.

2. comunitatea NU se va schimba. nu fuge nimeni in China. toti vor fi INCA AICI, pe linkmania.

3. exemplele cu migrarea sunt un rahat. vezi punctul 2. nu fuge nimeni in alta parte, toti raman aici, in aceeasi comunitate.

Nu la asta m-am referit, iar incepi sa iei din context doar ce vrei tu sa intelegi. Ma refeream la faptul ca pentru ei imi muncesc caracterul incat sa formam un grup unit si puternic, care sa poata participa la orice fel de competitie ce tine de joc, fie el war/soccer/siege,etc. Pana la urma asta e scopul jocului, intr-un cuvant socializarea. Nu ma incanta cu nimic ideea sa am "n" caractere full stats cu seturi care mai de care intr-un timp relativ scurt, iar actualul server nu are jucatori in asa fel in cat sa dea pe "dinafara" daca ma intelegi ce vreau sa zic, nu mai e cum era candva 1st db, de stateai cate 5 minute doar sa reusesti sa prinzi loc, iar pe al doilea db s-au facut 2 servere conectate la aceeasi baza de date ca sa dubleze numarul sloturilor pe server si alea erau aproape full. Acum din cate am observat eu sunt ocupate doar 70% din sloturile disponibile pe server si aceasta rata la ore de varf. O data cu creeara unui nou server cu 'high xp' aceasta rata ar putea scadea chiar sub 50%.

foate bine. nu te incanta sa ai "n" caractere full stats, sa faci invazii, seturi, ramai pe S1 low rate. ai mess daca vrei sa pastrezi legatura cu prietenii tai. te inseli amarnic atunci cand spui ca mu e facut cu scopul principal de a face lumea sa socializeze. SKYPE e facut sa socializeze lumea, nu un joc cu sabii, dragoni si aripi.

cred ca te inseli si cand spui ca rata ar scadea sub 50% daca s-ar crea un server high rate. asa impaci si capra si varza, deci 2 servere DIFERITE doar o sa atraga mai multe feluri de jucatori, implicit un trafic mai mare.

CONTRA !!!

HiEXP sucks!!! chiar si 100 e nasol...

Am jucat pe alt server de hi exp... am facut bk sm mg full stats... ....

si stiti ce s-a intamplat? nu am mai jucat de 2 ani pe serv ala... ca e nasol dai rr in 20 de min... aiurea

e foarte bine cum este acuma aici, daca se va face serv de 100x... 70% din playeri or sa se mute acolo...

dupa putin timp.... din aia 70% or sa mai ramana doar 10% care e sa joaca =>> linkmania pierde 60% din jucatori

hai ca tu esti o forma evoluata de prost, scuza-mi impertinenta. te rog sa observi ca raspund fiecaruia in parte cu cea mai mare politete, atata timp cat acele persoane gandesc ce spun....dar tu esti o exceptie. care parte din "vor rula 2 servere in paralel si vei juca doar pe cel ce iti place, iar de celalalt te va durea in pix" n-o intelegi? imi explici si mie cum de linkmania pierde 60% din jucatori din moment ce se alfa INCA pe serverele detinute de aceasta?

Link to comment
Share on other sites

Pro.

Sunt persoane care nu mai joaca mu pe linkmania din simplul motiv ca nu au timp sa stea ore in sir ca sa creasca un lvl/zi. In plus, 2 servere (low xp si high xp) vor atrage si alti jucatori, care se vor apuca pe high xp si daca le place vor continua sa joace pe low. So you do the math...

Link to comment
Share on other sites

Niciunu nu a adus un argument solid pentru cei CONTRA si putini au adus argumente PRO.

Cei care au zis imaginea LinkMania a fost consturita pe tema experientei low rate au dreptate pe jumatate , a fost candva un server frumos cu low rate xp dar s-a dus , DE CE ? pentru ca la inceput lumea nu prea stia sa faca un server, noroc de Dizzy ca a pus un tutorial pe site-ul lui despre cum faci un server si nu erau multe servere de MU si normal c-am jucat pe unu low rate :D

Imaginea LinkMania a crescut prin comunitate si prin administrarea serverului , reguli/admini etc.

Daca experienta scade calitativ imaginea LinkMania ? :blink: Uite un exemplu solid: FrienzMU are si low rate si high rate , prin decembrie 2005 parca avea doar un server high rate si inca se mentine si acuma.

Link to comment
Share on other sites

CONTRA !!!

HiEXP sucks!!! chiar si 100 e nasol...

Am jucat pe alt server de hi exp... am facut bk sm mg full stats... ....

si stiti ce s-a intamplat? nu am mai jucat de 2 ani pe serv ala... ca e nasol dai rr in 20 de min... aiurea

e foarte bine cum este acuma aici, daca se va face serv de 100x... 70% din playeri or sa se mute acolo...

dupa putin timp.... din aia 70% or sa mai ramana doar 10% care e sa joaca =>> linkmania pierde 60% din jucatori

U chiar vorbesti prostii ... dupa cum spuneam si mai sus high nu inseamna sa dai un rr in 20 de minute ca nu punem xp 99999 x ... punem un 50 100 x maxim ... asta e gigh la tine ? :blink: si nu compara serverele fantoma care sunt in topuri ca alea sunt nimic si tot au populatie , gandestete un server facut de LM cap coada cata lume ar avea ... tie iti e frica ca numai ai cu cine juca pe low rate #-o ... poi te joci u singur ca o sa ai spot mereu prinzi toti goldenii si nu te mai vaneaza nimeni ... daca e chiar atat de panala sugestia cu high rate de ce spui ca 70 % din playeri o sa plece de pe low !?

Link to comment
Share on other sites

ma da nush ce o aruncati toti pe asta cu linkmania s-a afirmat prin serverul low xp.serverul va ramane si incontinuare.noi am luat in discutie doar implementarea unui nou server cu o exp ceva mai mare nu si scoaterea celui prezent.si punctul maxim,de varf al linkmaniei a fost pe primul db si la inceputul celui de al doilea db,cand erau amandoua servere pline.cei care au deja 2-3 rr pe low fiti siguri ca nu vor pleca si sunt destui de multi.

Link to comment
Share on other sites

pai in prim pas nu pleaca aia cu 2-3 rr, dar pleaca multi alti, ramai cu 5 oameni in guild si ce faci tu care ai 3 rr ? te duci si tu acolo cu ai tai, ca doar no sa stai sa te joci singur aici

pleci tu, mai vin alti 2 cu tine, care erau nesiguri daca sa merga, si tot asa...

momentan nu sunt nici 5 aliante mari care sa se simta pe server, dar mai sa le imparti si pe astea, raman vreo 2 sau 3 care le poti face de cate 150 de memebri ca sa se simta prezenta ei

Link to comment
Share on other sites

da de plecat o sa plece dar o sa revina si o sa inceapa sa joace multi oameni care acum nu au posibilitatea de a juca ore insir .

sa inceapa scoala sa vedem cati scolari o sa mai fie in mu nonstop ca acum

cu xp asta 15x sau cat o fi voi vreti ca lumea sa ramana repetenta la scoala :|

PRO :) imi este dor sa joc mu pe link :P

Link to comment
Share on other sites

PRO - sa fie exp 100

@OFF - admini ce vor fi pe high rate sa nu favorizeze anumite guilde ca si acilea pe low xp .... voi cum credeti ca sau retras atatia playeri ? pentru ca era xp-u prea mic :-j

Da... iti ocupa mult timp... . Doar daca esti fara griji/probleme, ceea ce nu cred, poti sa joci ca diperatu'.

Link to comment
Share on other sites

Am spus si ma repet, sunt foarte multi jucatori care se apuca de mu, joaca 50 de lvl, se plictisesc si pleaca pe alt server pt ca experienta este prea mica. acei jucatori ar putea ramane in continuare pe server, daca ar avea o alternativa sa creasca mai repede.

Deasemenea sunt multi jucatori care s-au lasat pt ca nu au timp sa mai joace ca disperatii ore in sir si un server "high xp" le-ar oferi o alternativa sa joace. Asa ca nu va grabiti sa aruncati cu un "contra" doar ca va este teama ca veti ramane singuri in guild samd.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost inca un srv ... mai bine sa ne axam pe acesta sa fie administrat ok fara bugs si rollback cum sa intamplat ...

Nu vad rostul unui srv cu xp mai ridicat ... daca vreti fun cautati alte srv sunt deja milioane ... intrati 20 min va faceti full si pa ... dar aici sincer nu ii vad rostul ...

Link to comment
Share on other sites

' date='Aug 1 2009, 09:34' post='4070487']

Nu cred ca are rost inca un srv ... mai bine sa ne axam pe acesta sa fie administrat ok fara bugs si rollback cum sa intamplat ...

Nu vad rostul unui srv cu xp mai ridicat ... daca vreti fun cautati alte srv sunt deja milioane ... intrati 20 min va faceti full si pa ... dar aici sincer nu ii vad rostul ...

Ma cand high rate e impropiu spus , mai mult este mid rate , si nu vrem sa facem full stats intr-o zi/saptamana/luna , spun doar sa fie unu mai usurel unde rata sa fie mai mare , SA NE DISTRAM PE UN MID RATE

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...