Jump to content
DrgDimitriu

Propunere - Arie de programare

Recommended Posts

Salut! Propun creearea unei sectiuni in TechMania unde utilizatorii interesati sau cunoscatori sa poata invata programare in diferite limbaje. Fiind student la informatica si avand cunostiinte in diferite limbaje de programare si framework-uri (auto-didact), am descoperit destule site-uri, user-friendly, cu informatii interesante si usor de inteles.

Eu pot ajuta cat de cat cu programare in C/C++, Java, HTML, CSS (+Bootstrap), Javascript, PHP, SQL/MySQL si PL/SQL. Nivelul meu este intre junior si mid si consider ca ar fi persoane interesate de programare in comunitate.

Am citit regulamentul si sunt de acord cu el. Tin sa mentionez ca nu fac parte din alte comunitati si nici din diferite site-uri care pot fi mentionate in topic-urile dedicate invatarii. 

Multumesc!

  • Like 1
  • Upvote 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 4 minute, DrgDimitriu a spus:

Salut! Propun creearea unei sectiuni in TechMania unde utilizatorii interesati sau cunoscatori sa poata invata programare in diferite limbaje. Fiind student la informatica si avand cunostiinte in diferite limbaje de programare si framework-uri (auto-didact), am descoperit destule site-uri, user-friendly, cu informatii interesante si usor de inteles.

Eu pot ajuta cat de cat cu programare in C/C++, Java, HTML, CSS (+Bootstrap), Javascript, PHP, SQL/MySQL si PL/SQL. Nivelul meu este intre junior si mid si consider ca ar fi persoane interesate de programare in comunitate.

Am citit regulamentul si sunt de acord cu el. Tin sa mentionez ca nu fac parte din alte comunitati si nici din diferite site-uri care pot fi mentionate in topic-urile dedicate invatarii. 

Multumesc!

Suna bine pentru "imbogatirea" forumului si starnirea curiozitatilor!
Eventual acolo am putea posta si coduri sursa a anumitor programe, pagini web, diverse tutoriale, etc.
PRO.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@DrgDimitriu, este o idee foarte interesanta care ar putea sa dezvolte foarte bine comunitatea insa trebuie sa vedem mai intai interesul aratat de catre utilizatorii actuali ai forumului; nu ar avea rost sa avem inca o categorie in plus care sa aiba 5-6-10 views.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt pasionat si lucrez in domeniu si chiar m-as bucura sa vad o sectiune de acest gen, dar chiar nu cred ca va prinde la public larg. Comunitatea nu este una de IT, nici pe departe una educationala, iar numarul de persoane care pot contribui voluntar la popularea sectiunii, este destul de limitat. Nu spun ca este imposibil de starnit interesul celor de pe comunitate, dar nu pe cat s-ar dori sau cat sa fie vizibila o diferenta. Pe langa asta, exista site-uri si forumuri destinate doar programarii, care au success, iar daca stam bine sa ne gandim, la o cautare a unui topic pe google a ceva ce a fost discutat si aici in sectiunea de programare, acesta probabil il vom gasi abia pe a 3-a pagina pe google la cautari, sper ca intelegi la ce ma refer. Nu vreau sa intru in amanunte, dar atat mai vreau sa zic, sectiunea e de interes pentru mine, pentru tine si pentru cei care lucreaza in domeniu, pentru cei care urmeaza o facultate in domeniu, sau pentru cei care vor sa faca din asta o profesie, si chiar si pentru acestia nu exista motiv sa caute aici o informatie de care au nevoie in programare, pe cand ar putea bine mersi sa caute pe site-uri specializate pe tema aceasta. Diferenta care hai sa zicem ar fi cea mai vizibilia si bine primita daca ar fi o sectiune de genu aici, este aceea ca majoritatea tutorialelor ar fi in romana(banuiesc), dar sa fim seriosi, cati programatori nu au cunostinte de limba engleza si nu cauta pe site-uri de renume pentru solutionarea problemelor si invatarea unor lucruri noi in programare. Ganditi-va bine daca sectiunea aduce ceva in plus comunitatii, eu v-am spus parerea mea ca om ce apartine acestei ramuri si cu speranta ca poate ajuta viziunea mea in ceea ce priveste ideea.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, 41nd a spus:

Dar suntem deschiși celor două direcții și ne putem completa aria de interese.

Asta este o initiativa buna, dar va fi dificil si este nevoie de oameni care isi pot dedica din timp sa aduca informatii concrete, usor de inteles si pe interesul utilizatorilor. Pana la urma nu strica cu nimic sa existe sectiunea si sa se incerce popularea ei, poate va avea mai mult succes decat as fi crezut. Astept cu interes sa vad ce decizie va fi luata in privinta propunerii.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar se poate cauta usor informatia dar, fiind o comunitate unde exista si persoane care abia incep sau nu prea inteleg engleza si ar fi interesati de programare, comunitatea aceasta ar putea deveni un inceput pentru ei. La liceul la care am fost programarea o incep copiii chiar din clasa a 5a, care probabil nu inteleg foarte bine engleza.

EDIT: Eventual, poate chiar sa se creeze un proiect LinkMania, constand intr-o platforma de invatare in limba romana.

Edited by DrgDimitriu
Link to comment
Share on other sites

Decat sa se creeze o sectiune cu tutoriale preluate tot din alte parti, mai bine s-ar incerca altceva mai constructiv.

Mai ok ar fi niste coding challenge-uri saptamanale sau lunare dedicate celor care au deja cunostiinte de programare.

O alta alternativa ar fi sa se formeze cateva echipe de programatori care sa dezvolte o aplicatie / proiectel, iar cea mai buna solutie sa fie premiata. Asa membri ar colabora la dezvoltarea unui proiect si cred ca ar fi benefic pentru cei fara experienta.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ma gandeam la preluarea tutorialelor din alte parti, dar ideea ta suna interesant. Oricum cel mai bun mod de a invata este prin creeare diferitelor aplicatii/proiecte, deci s-ar putea combina sugestia mea cu cea a ta si sa existe tutoriale si challenge-uri.

Link to comment
Share on other sites

Acum 16 minute, DrgDimitriu a spus:

Nu ma gandeam la preluarea tutorialelor din alte parti, dar ideea ta suna interesant. Oricum cel mai bun mod de a invata este prin creeare diferitelor aplicatii/proiecte, deci s-ar putea combina sugestia mea cu cea a ta si sa existe tutoriale si challenge-uri.

Daca oricine ar putea posta tutoriale de programare, ma astept ca majoritatea sa le copieze din alte parti (pt ca românu-i român 😢 ) si putini sa munceasca si sa faca treaba ok pe intelesul oricui.

Edited by nyankuN
Link to comment
Share on other sites

Acum 51 minute, nyankuN a spus:

Daca oricine ar putea posta tutoriale de programare, ma astept ca majoritatea sa le copieze din alte parti (pt ca românu-i român 😢 ) si putini sa munceasca si sa faca treaba ok pe intelesul oricui.

Eu sincer as sta sa fac, dar pe langa tutoriale, in legatura cu programarea, se pot da diferite sfaturi. Eu lucrez la o platforma de recrutare exclusiv pe IT si pot da sfaturi in legatura cu procesul, interesele HR-ului, ale companiilor in general, ce se cauta in momentul de fata cel mai mult etc.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...