Jump to content
Electra

La ce ne ajuta sa bem ceai?

Recommended Posts

Ceaiurile pentru slabit ajuta la purificarea organismului, elimind toxinele acumulate, dar si excesul de apa. Atunci cand vrei sa tii o dieta e bine sa incluzi in regimul de zi cu zi si un ceai depurativ. Ceaiurile pentru slabit pot fi consumate si dupa mesele copioase, pentru a ajuta organismul sa digere mai usor excesul de grasimi.

Ceaiul de soc este unul dintre cele mai recomandate ceaiuri pentru slabit, intrucat elimina toxinele din organism, fiind diuretic si intr-o mica masura laxativ. Pe langa proprietatile diuretice, acesta este si foarte aromat si placut la gust chiar neindulcit.

Iti poti prepara de dimineata un litru de ceai pentru intreaga zi. La un litru de apa ai nevoie de 6 linguri de flori de soc uscate. Ceaiul de soc se prepara prin infuzie, turnand apa clocotita peste flori si lasand acoperit 10-15 minute. Este ideal de consumat cu felii de lamaie.
 

Link to comment

Ceai de ceapă

 

Ceaiul de ceapă nu-i tocmai un ceai, e de fapt o fiertură de ceapă, dar, pentru că toate băuturile pe care le bea românul când e răcit se cheamă fie „ceai” fie „sirop”, o să-i spun în continuare pe numele ales de înaintași. Nu vreau să confundați postarea asta cu „sfatul medicului” pentru că nu-i. Nu e nici măcar o recomandare, recomandarea e ca atunci când sunteți răciți/bolnavi, să căutați un medic. Postarea e despre cum poți transforma ceaiul de ceapă (dacă ajungi la el, așa cum ajunge familia mea uneori) într-o experiență mai puțin neplăcută. Îmi amintesc una dintre răcelile mele din copilărie, o răceală în care tusea nu se mai dezlipea de mine, o răceală foarte chinuitoare. Mama m-a scăpat de tuse cu ceai de ceapă. A făcut-o apoi și în alți ani, și pentru frații mei. O făceau și bunicile ori mamele altor copii pe care-i cunoșteam. O fac și eu de câteva zile, cu rezultate, pentru soția mea care nu poate să ia medicamente. Așadar, avem ceapă, cum procedăm? Fiertura de ceapă e bună, dacă mai pui nite lucruri pe lângă ea și o transformi în supă. Nu poți face asta în cazul de față, deși, dacă mă gândesc acum, s-ar putea că o supă de ceapă să aibă și calitățile pe care le are ceaiul. În fine, nu insist. Iată ceaiul: Speli bine 2-3 cepe și le cureți de coji (poți păstra prima cămașă de lângă miez). Le tai în jumătate și le pui la fiert într-n litru de apă. Ții pe foc mic până scade la jumătate. Stingi focul, storci în oală o jumătate de lămâie, poți chiar să pui o felie de lămâie acolo. Pune și câteva frunze de mentă. După ce se răcește puțin ceaiul, îndulcește-l cu miere. Cam atât ai de făcut pentru a masca gustul cepei fierte, care nu-i chiar pe placul tuturor (foarte rar e pe placul copiilor și cei mai mulți dintre adulții pe care-i cunosc, strâmbă din nas). Patru căni pe zi, te scapă de tuse în 2-3 zile. Dacă ai accese severe, ceaiul de ceapă le va calma repejor și vei apuca să-ți tragi sufletul. Să fii sănătos.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...