Jump to content
Gicisan

La 13 ani poate deveni cea mai tanara persoana condamnata pe viata in SUA

Recommended Posts

Eu sunt de acord cu inchisoarea pe viata pentru uciderea cuiva,dar nici sa inchizi pe viata un copil de 13 ani ,un minor care nici nu si-a dat seama ce face cand a omorat-o pe logodnica tatalui sau

Ce te face sa crezi ca daca a facut asta la 13 ani nu o va face si la 18, 19 , 20...etc ? Odata ce a facut asa ceva, aproape sigur o va mai face si a 2a oara...

Link to comment

Ce te face sa crezi ca daca a facut asta la 13 ani nu o va face si la 18, 19 , 20...etc ? Odata ce a facut asa ceva, aproape sigur o va mai face si a 2a oara...

Prea multe filme cu impuscaturi pentru un copil de 13 ani ..

Erick , nu e asa de simplu cum zici tu sa o faci si a 2 a oara... Doar sa fi crescut de mic cu asa ceva in cap si sa omori .. exemplu cum sunt persoanele care se omoara(kamikaze) in numele lui Allah ( ma refer la palestinezi ,idiani samd..)

  • Upvote 1
Link to comment

Eu zic ca la 13 ani poti constientiza ca un om pe care il omori ramane mort. Iti trebuie facultate pentru asa ceva? De la 10 ani in sus ar trebuie sa fi responsabil pentru faptele tale in astfel de conditii. Altfel orice criminal ar putea angaja copii ca asasini ca doar lor nu le poate face nimeni nimic. Eu zic decat sa riste viata altor persoane care pot ajunge pe mana lui, mai bine il bagi pe ala in zdup pe viata.

Dar altfel eu nu eram nici impotriva pedepselor cu moartea in cazul crimelor foarte grave. Asa omori 100 de oameni si dupa aia stai toata viata inchis, primesti de mancat, de baut, ai unde dormi, chiar daca ai fost copilul strazii. Astfel de persoane nu ar merita sa fie inchise, dupa ce sa cheltuie statul atatia bani cu atatia nemernici, culcat acolo langa cei pe care i-a ucis cu sange rece. Toate inchisorile sunt pline.

Link to comment

#Am multi prieteni caer au 10 ani de cs si nu au omorat pe nimeni,depinde de ce gandeste el :|

ok

mai, va dati seama ca a omorat-o pe aia pentru ca era gelos, cred ca e super naspa pentru un copil de 11 ani sa ii fie inlocuita mama naturala cu una vitrega si sa mai ramana si insarcinata, se simtea si el lasat deoparte ......totusi, trebuie sa ai probleme psihice grave daca faci asa ceva la 11 ani; si nu cred ca ii foloseste la ceva daca il vor supune ei nu stiu carui tratament

si da, jocurile astea cu impuscaturi chiar te influenteaza negativ

Link to comment

daca se stabileste un nou record de bagat la zdup pe viata, in 20 ani nici nu o sa isi mai aminteasca dc e la parnaie... :blink: Oricum, nu stiu zau cum poate sa judece un bolnav psihic k pe un om normal...dar deh americanii au drepturi . . . oricum cred k e cam aiurea puscarie pe viata...mai bine executat si gata, ce sens are sa traiasca ca un animal la Zoo ? :blink: Indiferent cat de "ciudat" este, inauntru va deveni Michael Meyers... :>

Link to comment

Spre ex. daca eu sunt tata, si fiu-meo care n-are buletin iese afara si da masina`n el sunt considerat vinovat ca n-am avut grija de el .

Daca a sarit in fata masinii, probabil esti tu vinovat, depinde daca ai fi putut prevedea si evita rezultatul. Daca nu, e vinovat soferul.

ON: E doar un copil ffs. Cum sa judeci un copil de 13 ani asemenea unui adult? Se pare ca in SUA se poate... Copilul asta are nevoie de consiliere psihiatrica si eventual pus in plasament intr-un centru de reeducare, nu de inchisori si alte prostii de genu. E inca la varsta in care reintegrarea in societate se poate realiza, dar daca-l bagi de pe acuma la inchisoare si-l tii cat timp prevede legea inainte sa-l eliberezi, e mai probabil sa ajunga inapoi inchis in scurt timp.

Link to comment

Si iata de ce americanii sunt de 10 peste noi la orice categorie...cum zicea si Erik el va mai face acest lucru...deci voi acordatii 2-3 ani sa aibe timp sa mai si omoare ;)

Or fi americanii de 10 ori peste noi, dar asta nu se evidentiaza prin raspunderea penala a minorilor, pentru ca atat la noi cat si in Germania, Danemarca si Italia raspunderea incepe de la varsta de 14 ani, caz in care in situatia de fata respectivul copil ar fi achitat. Sunteti multi pe forum care n-aveti buletin, ganditi-va cum ar fi ca la varsta voastra sa fiti inchisi.

De ce va mai face acest lucru? Probabil urmatoarea iubita a tatalui sau ii va placea mai mult si va scapa cu cel mult o vatamare corporala ^_^

Link to comment

Te vazusi la majorat si esti mare smecher....te vazusi cu functie pe forum si iar esti smecher....in fine nu conteaza asta noi vorbim de america si de legile de acolo nu de Germania,Italia si Danemarca...o te inteleg ca copilul ala e mic,dar fapta pe care a comiso il depaseste...

Link to comment

Te vazusi la majorat si esti mare smecher....te vazusi cu functie pe forum si iar esti smecher....in fine nu conteaza asta noi vorbim de america si de legile de acolo nu de Germania,Italia si Danemarca...o te inteleg ca copilul ala e mic,dar fapta pe care a comiso il depaseste...

Da mai, asta era... nu stiam de ce ma simt atat de bine in pielea mea.

La faza cu buletinul nu m-am adresat tie, pentru ca nu stiu cati ani ai, desi fraza am pus-o in continuarea celei in care m-am adresat tie. Faptul ca n-au buletin inseamna ca n-au 14 ani si deci nu raspund penal, nu stiu ce anume ai inteles tu.

Si nu vorbim numai de America si de legile de acolo atata timp cat ai trasat o legatura catre Romania si legile de aici, cum ca americanii sunt de 10x mai buni ca noi la orice categorie. Eu ti-am aratat ca si in alte tari legislatia la capitolul asta e identica cu a noastra. Poti spune si despre ele ca-s cu mult sub nivelul Americii? Nu.

Concluzie: calmeaza-te omule ca nu ma cunosti.

Link to comment

Crima premeditata = pedeapsa cu moartea; ce, viata celui pe care a ucis valoreaza mai putin?

Serios acum, iti dai seama cat plateste guvernul sa il tina pe nemernicul asta in inchisoare pana la 80 ani cand moare de batranete? Pentru ce?

Link to comment
Guest SherkaN

Crima premeditata = pedeapsa cu moartea; ce, viata celui pe care a ucis valoreaza mai putin?

Serios acum, iti dai seama cat plateste guvernul sa il tina pe nemernicul asta in inchisoare pana la 80 ani cand moare de batranete? Pentru ce?

Pai daca ala n-are toti boii acasa ? Si plus de asta pedeapsa cu moartea mi se pare valabila pt. criminali in serie, alte alea ... nu pt. un dereglat care ii da un glont in cap lu` amanta lu` tac'su.

Link to comment

ON: E doar un copil ffs. Cum sa judeci un copil de 13 ani asemenea unui adult? Se pare ca in SUA se poate... Copilul asta are nevoie de consiliere psihiatrica si eventual pus in plasament intr-un centru de reeducare, nu de inchisori si alte prostii de genu. E inca la varsta in care reintegrarea in societate se poate realiza, dar daca-l bagi de pe acuma la inchisoare si-l tii cat timp prevede legea inainte sa-l eliberezi, e mai probabil sa ajunga inapoi inchis in scurt timp.

2 cuvintele: PRECEDENT PERICULOS. Sau daca nu-ti convine asa ... PUTEREA EXEMPLULUI. Chestiuni pe care, cu toata legislatia inapoiata existenta la noi in tara, tantalaii de judecatori autohtoni le ignora total.

Link to comment

Pai daca ala n-are toti boii acasa ? Si plus de asta pedeapsa cu moartea mi se pare valabila pt. criminali in serie, alte alea ... nu pt. un dereglat care ii da un glont in cap lu` amanta lu` tac'su.

Eh, cateodata mai sunt bune si legile alea la care ma gandesc ca-s barbare si primitive. Ai furat? Ai ramas fara mana cu care ai furat... Ai violat? Ai ramas fara obiect. Ai ucis? Te ucidem si noi.

Vlad Tepes dom'ne.

Link to comment
Guest SherkaN

Eh, cateodata mai sunt bune si legile alea la care ma gandesc ca-s barbare si primitive. Ai furat? Ai ramas fara mana cu care ai furat... Ai violat? Ai ramas fara obiect. Ai ucis? Te ucidem si noi.

Vlad Tepes dom'ne.

Si evolutia unde e ?

Link to comment
Guest WhiteSword

Inchisoare?Mai bine ingropat de viu .. :| Sau batut zilnic si pus la treaba in folosul comunitatii si mancare doar 1 data pe zi ( niste chipsuri ) si atat.Sa vezi cum se linisteste.. :))

Link to comment

Si evolutia unde e ?

Evolutia este peste tot, mai putin in unele tari din Africa unde se practica, in diverse comunitati, astfel de pedepse.

Inchisoare?Mai bine ingropat de viu .. :| Sau batut zilnic si pus la treaba in folosul comunitatii si mancare doar 1 data pe zi ( niste chipsuri ) si atat.Sa vezi cum se linisteste.. :))

Chispuri? N-ar trebui sa bea si niste cola ca sa mearga? Paine cu apa.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...