Jump to content
Gicisan

La 13 ani poate deveni cea mai tanara persoana condamnata pe viata in SUA

Recommended Posts

sincer nu stiu daca e normal sa condamni un copil. :) e totusi un copil...nu gandeste matur zic eu..nu a avut discernamant in momentul cand a facuto.modul de viata si anturajul afecteaza foarte mult gandirea si actiunilor copiilor inca de mici..iar daca traiesc intr-un mediu ostil sau violent vor ramane cu sechele facand gesturi de genul..pacat totusi.

Link to comment

Cum de un copil ar fi putut avea pe mana o asemenea arma ? Este si vina celor care au lasat o arma la indemana.

Cat despre pedeapsa, dupa mine ar fi scaunul electric (cu toate ca nu se mai poate). Inchisoarea pe viata este prea blanda. La 13 ani ai un oarecare discernamant. Sti ca aia e bine si ca aia e rau. Ai omorat, mars de aici (cat se poate de scurt). Si exemplele pot continua : " Ai falimentat o tara, mars de aici",

Link to comment
Guest SherkaN

Dupa cate inteleg o sa fie condamnat pentru dubla omucidere , dar daca ma-sa vitrega facea avort , ea de ce numai era condamnata pentru ãl mic ? Ca pana la urma nu era nascut nici daca l-a omorat pustiu asta nici daca facea avort ...

Intelegi prost, aia era gravida in luna a 9a , asta inseamna ca nu putea sa faca avort si daca ar fi vrut (in afara de metode "clasice" , pumni in burta sau aruncat de la etaj mai stiu eu ... ) , unde ai vazut tu ca ea voia sa faca avort ca din moment ce era in luna a 9a (asta inseamna ca urma sa nasca) , nu prea cred ca avortul era o optiune pt. ea.

Link to comment

Pai daca ala n-are toti boii acasa ? Si plus de asta pedeapsa cu moartea mi se pare valabila pt. criminali in serie, alte alea ... nu pt. un dereglat care ii da un glont in cap lu` amanta lu` tac'su.

Asta imi aduce aminte de un quote de pe bash.org

<samsim> I heard about this guy who broke into a lion's den at the zoo

<samsim> and got mauled

<samsim> and people were talking about how there should have been better defences put up to prevent people getting into the cage

<samsim> a friend of mine suggested setting up some kind of deterrent

<samsim> for example, putting some sort of fierce animal in the cage, which would attack anybody who climbed in

Trebuie sa facem intr-un fel sa-i convingem pe oameni ca omoratul nu e bine. Ca momentan daca mori de foame solutia e sa omori pe cineva si sa stai frumos la puscarie la caldura si cu mancare asigurata pana la batranete.

Ca ai gratii la geam sau ca ti le montezi singur acasa, care e diferenta?

Link to comment
Guest SherkaN

Asta imi aduce aminte de un quote de pe bash.org

Trebuie sa facem intr-un fel sa-i convingem pe oameni ca omoratul nu e bine. Ca momentan daca mori de foame solutia e sa omori pe cineva si sa stai frumos la puscarie la caldura si cu mancare asigurata pana la batranete.

Ca ai gratii la geam sau ca ti le montezi singur acasa, care e diferenta?

Adica tie puscaria ti se pare un lux sau ce vrei sa subliniezi ... ?

Link to comment

Prea multe filme cu impuscaturi pentru un copil de 13 ani ..

Erick , nu e asa de simplu cum zici tu sa o faci si a 2 a oara... Doar sa fi crescut de mic cu asa ceva in cap si sa omori .. exemplu cum sunt persoanele care se omoara(kamikaze) in numele lui Allah ( ma refer la palestinezi ,idiani samd..)

PALESTINEZI . MAXIM !. Palestinieni , indieni se scrie . ( indienii sunt budisti si se roaga la altceva nu la allah ) . E clar ca de vina e tasu care i-a lasat arma la indemana si nu a stiut ce consecinte poate avea grija excesiva a lui asupra logodnicei si excluderea baiatului din principalele griji .

Link to comment
Guest SherkaN

Pentru oamenii astia, da. Nu cred ca merita sa traiasca fara sa aiba grija de maine.

Am prieteni care au facut puscarie, unu` chiar a murit in puscarie, crede-ma nu e ce crezi tu, acolo nu stau cu grija zilei de maine, stau cu grija secundei urmatoare , ca vine 1 nou care se da smecher, ca unu` vrea sa faca fetita lui , nu cred ca e frumos sa duci o viata d`asta, ti se pare mai ok sa ii faca o injecite sa nu simta nimic nu ? lasa-l sa stea 60 de ani sa mediteze la ce-a facut si sa se intrebe cum o fi afara. A... si te mai si bat gardienii aia de te pisi pe tine , si crede-ma ca nu le trebuie motiv.

Link to comment

Am prieteni care au facut puscarie, unu` chiar a murit in puscarie, crede-ma nu e ce crezi tu, acolo nu stau cu grija zilei de maine, stau cu grija secundei urmatoare , ca vine 1 nou care se da smecher, ca unu` vrea sa faca fetita lui , nu cred ca e frumos sa duci o viata d`asta, ti se pare mai ok sa ii faca o injecite sa nu simta nimic nu ? lasa-l sa stea 60 de ani sa mediteze la ce-a facut si sa se intrebe cum o fi afara. A... si te mai si bat gardienii aia de te pisi pe tine , si crede-ma ca nu le trebuie motiv.

Vorbesti din filme. :-j

Link to comment

si cam cat ii tine in medie? 30 de ani?

Pai, in medie, cam asa ceva. Depinde si de conduita lor, infractiunea comisa si altele.

Din punctul asta de vedere e mai omenos, eficient si ieftin sa aplicam pedeapsa cu moartea.

Care erau punctele negative?

Hm... pai, lezarea demnitatii umane? Ceea ce exclude caracterul omenos.

Condamnarea Romaniei la CEDO la plata unei sume de minim 40-50 de mii de euro pentru fiecare persoana executata. Ceea ce exclude caracterul ieftin.

Iar caracterul eficient cade si el din cele expuse mai sus.

Link to comment
Guest SherkaN

Vorbesti din filme. :-j

Posibil, n-am fost acolo. Cand a iesit unu` din ei si a venit la bloc arata ca un lepros , era plin de bube .... vai de steaua lui , si app. ala de a murit , a murit batut de gardieni :) , dar np. vb din filme eu.

Pai, in medie, cam asa ceva. Depinde si de conduita lor, infractiunea comisa si altele.

Hm... pai, lezarea demnitatii umane? Ceea ce exclude caracterul omenos.

Condamnarea Romaniei la CEDO la plata unei sume de minim 40-50 de mii de euro pentru fiecare persoana executata. Ceea ce exclude caracterul ieftin.

Iar caracterul eficient cade si el din cele expuse mai sus.

+ ca sunt cativa care ar face orice sa nu mai ajunga acolo , sa zicem ca au o sansa in plus sa se reabiliteze , daca ii prajesti ....

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...