Jump to content
Raul

Cum au populat Adam si Eva pamantul?

Recommended Posts

Guest Alex.R

Imposibil de dovedit mai exact,in caz contrar te-as ruga sa prezinti cateva argumente deoarece eu pot sa prezint cateva sute in favoare evolutiei.

Tristan da Cunha is the most isolated inhabited place on earth, and there simply wasn't sufficient inter-mixing with anyone else to alter the genetic pattern. And there was little outside influence to change the way of life. A Royal Navy patrol ship would call in perhaps once a year to see everything was o.k., and then leave. There wasn't much outside contact apart from that.

It changed to some extent because of the volcano crisis of 1961, which allowed islanders their biggest chance of inter-relating with others for many centuries.

Cu putin noroc,si un individ poate coloniza o planeta.Cu noroc,niste extraterestrii ar putea sa il cloneze.

Desigur,in contradictie cu basmul biblic mai intervine si matematica.Fa un calcul si spune-mi daca ajungi la numarullactual de populatie.

Cat despre "Dumnezu nu joaca zaruri" ,ceva ce am scris in alt topic:

Exista toate motivele de a crede ca "einsteinisme" faimoase precum "Dumnezeu este insidios insa nu rauvoitor" , "El nu joaca zaruri" , sunt panteiste,nu deiste si cu siguranta nu teiste.

"Dumnezeu nu joaca zaruri" ar trebui tradus cu "Intamplarea nu sta la baza tuturor lucrurilor".

Einstein folosea termenul "dumnezeu" intr-un mod pur poetic,metaforic, ca si Stephen Hawking,si ca majoritatea fizicienilor care strecoara ocazional in limbajul lor o metafora religioasa.

Un citat a lui Einstein:

Religiozitatea este atunci cand simtim ca in spatele oricare experiente se gaseste ceva ce mintea noastra nu poate intelege si a carui frumuseste si sublim ajung la noi numai in mod indirect si ca o pala de reflectie.

Daca prin "dumnezeu" cineva intelege setul de legi fizice care guverneaza universul,atunc cu siguranta ca un astfel de dumnezeu exista.

Intr-o scrisoare, datata 3 ianuarie 1954,Einstein scria:

Cuvantul "Dumnezeu" nu este nimic altceva pentru mine decat

expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de

legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de

copilaresti. Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila,

nu-mi poate schimba opinia.

Eu iti spun ca este imposibil sa incepi colonizarea unei planete cu 2 oameni facuti din tarana.Mutatiile genetice nu se evita cu putin noroc.

Link to comment
Share on other sites

"Ma intereseaza o explicatie religioasa, ca in realitate stim cu totii ca ne tragem din maimute." - vorbesti despre familia ta? (jokin' nu o lua in nume personal)

Thora k mai mereu e foarte pe faza si raspunde cel mai frumos si mai documentat, prea multe lucruri lamuritoare nu se gasesc in biblie, de aceea va trebui sa incepi sa citesti si alte carti de capatai ale altor religii :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

In "realitate" stim ca ne tragem din Lucy si Ardi. Amandoua erau femei. De unde rezulta ca la inceput, oamenii au fost ori hermafroditi ori asexuati.

Ce logica. :blink: Observ, e foarte documentat. :blink:

P.S. Teoria Evolutie nu are legatura cu " trasul din maimute" .

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca e chiar asa ca in biblie: Dumnezeu a facut pamantul si tot ce este pe el, si mai apoi pe Adam si Eva, si gata acum sumtem aproape 7 miliarde :))

Eu cred in evolutie nu in religie. Religia e cea care indobitoceste oameni, chiar si in zilele de azi. :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Guest Anazayr

Oamenii au simtit intotdeauna nevoia de a crede in ceva. Fiinta umana este firava si tampita...si mai presus nici nu avem un organism complet corect functionabil. Din nevoia de a fi aparati s-a nascut religia... Si a fost transmisa din generatie in generatie...ea exista dintotdeauna :)...de la politeism la monoteism la teism , ea a fost adaptata cu trecerea timpului la nevoile omului. Cum pentru orice bine exista un rau , si cum binele si raul NU exista de fapt ( ci sunt niste termeni carora le-au fost atribuiti niste semnificari religioase/ sociale) a aparut si religia Satanica si Ateista.(si ceva mai nou satanismul LaVeyan). Adevarul e ca nu cunoastem nimic cert deci nu avem dreptul sa judecam o religie sau sa ripostam / atacam fara ca aceasta sa ne puna in pericol statutul social, sa incalce spatii private fie ele morale sau fizice sau sa iti interzica rationamentul deschis.De aceea nu suport Crestinismul si nici Crestinii. Respect pentru LaVey. Hail Satan :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

probabil copii erau rusi si au facuto in 4 ... "bafta pe eva" :)))

Si apoi ai venit tu si i-ai rupt mufa Evei ca s-a fu*ut cu altii inaintea ta nu? :rofl2: :rofl2: :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Deci sunt 3 mari teorii in ceea ce ne priveste.............

1. Ca Dumnezeu a creat " adam si eva " si ei bla bla bla au populat pamantul...........................credibila cam 10%

2. Ca omu se trage din maimuta...............hmmm cam 30% credibil, ar fi necesar o specie anume de maimuta care nu cred ca sa descoperit..plus un lant de evenimente....mutatii genetice.....etc

3. Colonizare de catre o alta rasa extraterestra pentru diferite munci.........unii spun pentru fier ca le trebuiau extraterestrilor la nave....alti spun pentru AUR..................... 60% credibil

O sa bag cateva clipuri... ;) unde se explica mai mult :)

http://www.youtube.com/watch?v=Wp0Ko06j4CI

Link to comment
Share on other sites

Deci sunt 3 mari teorii in ceea ce ne priveste.............

1. Ca Dumnezeu a creat " adam si eva " si ei bla bla bla au populat pamantul...........................credibila cam 10%

2. Ca omu se trage din maimuta...............hmmm cam 30% credibil, ar fi necesar o specie anume de maimuta care nu cred ca sa descoperit..plus un lant de evenimente....mutatii genetice.....etc

3. Colonizare de catre o alta rasa extraterestra pentru diferite munci.........unii spun pentru fier ca le trebuiau extraterestrilor la nave....alti spun pentru AUR..................... 60% credibil

O sa bag cateva clipuri... ;) unde se explica mai mult :)

http://www.youtube.com/watch?v=Wp0Ko06j4CI

Cum ai ajuns la acele procente ? :)

P.S. Folosesti eronat termenul teorie .

P.S.2. Daca tu si Gigel aveti acelasi strabunic, nu inseamna ca tu te tragi din Gigel.

Link to comment
Share on other sites

Deci sunt 3 mari teorii in ceea ce ne priveste.............

1. Ca Dumnezeu a creat " adam si eva " si ei bla bla bla au populat pamantul...........................credibila cam 10%

2. Ca omu se trage din maimuta...............hmmm cam 30% credibil, ar fi necesar o specie anume de maimuta care nu cred ca sa descoperit..plus un lant de evenimente....mutatii genetice.....etc

3. Colonizare de catre o alta rasa extraterestra pentru diferite munci.........unii spun pentru fier ca le trebuiau extraterestrilor la nave....alti spun pentru AUR..................... 60% credibil

O sa bag cateva clipuri... ;) unde se explica mai mult :)

http://www.youtube.com/watch?v=Wp0Ko06j4CI

Procente poti folosi atunci cand ai numere exacte sa le compari.

Daca eram creeati de "extraterestri" cu siguranta eram mult mai evoluati.

Explicatia ta este penala. sa presupunem ca acei extraterestri (care sunt o alta rasa) ne-au adus de pe alta planeta sau ne-au creat, la acest nivel de tehnologizare 100% nu isi mai bateau capul sa aduca 'animale' sa munceasca in mine pentru fier =).

Link to comment
Share on other sites

Intro emisiune la Oreste era invitat omul acela de stiinta roman....mai chelios asa care e si in PRM... pacat :( nu stiu excat cum il cheama..., el e si mare colectionar de carti vechi...unele chiar interzise....

El zicea ceva ca "Pamantu este ca un fel de inchisoare planetara" unde pamantenii au fost trimisi sa isi ispaseasca pedeapsa, dar fara nici o amintire de unde proveneau ( un fel de BRAIN WASH ).........Alti spun tot acelasi lucru, dar in plus spun ca in jurul pamantului este o bariera invizibila pana la Luna ...... care nu [ermite omului sa treaca de ea..............de aceea noi nu am trecut de Luna... :) "fizic"

Ps. Codrin Stefanescu il chema ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Intro emisiune la Oreste era invitat omul acela de stiinta roman....mai chelios asa care e si in PRM... pacat :( nu stiu excat cum il cheama..., el e si mare colectionar de carti vechi...unele chiar interzise....

El zicea ceva ca "Pamantu este ca un fel de inchisoare planetara" unde pamantenii au fost trimisi sa isi ispaseasca pedeapsa, dar fara nici o amintire de unde proveneau ( un fel de BRAIN WASH ).........Alti spun tot acelasi lucru, dar in plus spun ca in jurul pamantului este o bariera invizibila pana la Luna ...... care nu [ermite omului sa treaca de ea..............de aceea noi nu am trecut de Luna... :) "fizic"

Ps. Codrin Stefanescu il chema ;)

Asa ceva citesti tu , ca pamantul e o inchisoare planetara ? Cred ca si Jake, ala din avatar, rade cu 3 guri , auzi .. mai e si la PRM , ma gandesc ca-l sparge pe vadim cu povestile , cred ca e un fel de sheherezada :)) , dar nu zicea de pamanteni DE UNDE au fost trimisi ? Si btw. nu le mai spune PAMANTENI , ca asta insaemna ca-s de pe pamant, ori daca au fost trimisi aici ... atunci nu pot fi pamanteni, banuiesc ca nici cum "ne numim" nu spune :))

Link to comment
Share on other sites

Intro emisiune la Oreste era invitat omul acela de stiinta roman....mai chelios asa care e si in PRM... pacat :( nu stiu excat cum il cheama..., el e si mare colectionar de carti vechi...unele chiar interzise....

El zicea ceva ca "Pamantu este ca un fel de inchisoare planetara" unde pamantenii au fost trimisi sa isi ispaseasca pedeapsa, dar fara nici o amintire de unde proveneau ( un fel de BRAIN WASH ).........Alti spun tot acelasi lucru, dar in plus spun ca in jurul pamantului este o bariera invizibila pana la Luna ...... care nu [ermite omului sa treaca de ea..............de aceea noi nu am trecut de Luna... :) "fizic"

Ps. Codrin Stefanescu il chema ;)

scientologie adica? cea mai penala religie pe care o stiu

daca-l crezi pe ala nu e nimic de capul tau

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...