Jump to content
Raul

Cum au populat Adam si Eva pamantul?

Recommended Posts

Tocmai acum ma trasnit cand am citit la cineva un status, din cate stiu Adam si Eva au fost primii 2 oameni, iar ei impreuna au avut 2 copii care au fost amandoi baieti, atunci cum ne-am "inmultit" noi ca oameni?

Ma intereseaza o explicatie religioasa, ca in realitate stim cu totii ca ne tragem din maimute.

am editat titlul

incearca sa fi mai specific sa stie lumea despre ce e topicul cand da un search

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

2 baieti , doua fete , un baiat si o fata ...nu conteaza , pan' la urma urmei tot se frecau intre ei pentru reproducere ....in fine ....incestul e pacat ... :-j

We have such a perverted god ... :whistle:

@ explicatia religioasa....a .. stai asa.. treaba asta e inexplicabila .

Link to comment
Share on other sites

Explicatia religioasa e ca oamenii erau mult mai "puri" pe acea vreme si ca nu conta daca o faceau fratii intre ei sau cu parintii. In vechiul testament cel putin stiu ca asa era.

Pe langa asta, oamenii traiau mai mult pe vremea aia. Daca nu ma insel, Moise parca a trait vreo 300 ani sau ceva de genul. Deci adam si eva aveau destul timp sa populeze pamantul.

Explicatia practica este ca e BS.

Link to comment
Share on other sites

atunci cum ne-am "inmultit" noi ca oameni?

Geneza trateaza in mod prioritar formarea poporului "ales", adica a poporului evreu. Aparitia si formarea celorlalte popoare este considerata de catre povestitor ca fiind nesemnificativa (si o trateaza superficial), acesta urmarind 3 lucruri:

1. formarea poporului evreu

2. faptul ca Dumnezeu e arbitrar si isi alege un popor care sa aiba ca semn distinctiv taierea imprejur a barbatilor

3. faptul ca Dumnezeu a creat lumea ca sa fie stapanita de poporul ales.

Daca te vei uita prin jur, vei observa ca Vechiul Testament cam are dreptate.

Tocmai acum ma trasnit cand am citit la cineva un status, din cate stiu Adam si Eva au fost primii 2 oameni, iar ei impreuna au avut 2 copii care au fost amandoi baieti,

La inceput au avut doi copii, pe Abel si Cain. Cain il omoara pe Abel si este izgonit la este de Eden. In momentul izgonirii, Cain are un dialog cu Dumnezeu :

Cain : "Iata ca Tu ma izgonesti azi de pe faţa pamantului; eu voi trebui sa ma ascund de Fata Ta, si sa fiu pribeag şi fugar pe pamant; si oricine ma va gasi, ma va omora.

Domnul i-a zis: ?Nicidecum; ci daca va omora cineva pe Cain, Cain sa fie razbunat de sapte ori.” Si Domnul a hotarat un semn pentru Cain, ca oricine îl va gasi, sa nu-l omoare.

Din asta rezulta ca la momentul ala, mai erau si alte neamuri, numai ca povestitotul le considera ca fiind nesemnificative pentru a dezvolta modul in care au aparut.

ca in realitate stim cu totii ca ne tragem din maimute.

In "realitate" stim ca ne tragem din Lucy si Ardi. Amandoua erau femei. De unde rezulta ca la inceput, oamenii au fost ori hermafroditi ori asexuati.

Iar dpdv genetic, posibilitatea ca oamenii sa se traga din maimute este aproape nula. Mai degraba este acceptata ideea ca oamenii si maimutele au avut un stramos comun.

Link to comment
Share on other sites

Culmea,tocmai de curand am intrebat-o pe profa' de religie de asta. Si uite raspunsul : au avut 6 copii si anume trei baieti (Cain,Abel si Seth) care aveau trei surori de aceleasi nume,dar de genul feminin. Pe atunci,nu se tinea cont ca erau frati/surori,de abia mai tarziu aveau voie sa se reproduca cu altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Au facut-o Cain si Abel cu 'matusa' Lilith in stil gang bang :rolleyes:

Vezi ca nu mai esti la HOT Spot :rofl1:

Dar serios acum, nu putem accepta ca dzeu a facut raiul si pamantul iar adam si eva au stat in rai atat de mult timp incat pe pamant au avut timp sa evolueze maimutele in oameni? Apoi cand au fost izgoniti erau deja oameni pe pamant cu care s-au imbarligat. Asa am impaca toate taberele.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai acum ma trasnit cand am citit la cineva un status, din cate stiu Adam si Eva au fost primii 2 oameni, iar ei impreuna au avut 2 copii care au fost amandoi baieti, atunci cum ne-am "inmultit" noi ca oameni?

Ma intereseaza o explicatie religioasa, ca in realitate stim cu totii ca ne tragem din maimute.

am editat titlul

incearca sa fi mai specific sa stie lumea despre ce e topicul cand da un search

gandesti la scara mica.

adam = barbatii/eva = femeile

adam = un trib/eva = alt trib

adam = pamanteni/eva = extraterestrii

iar la scara din bilbile poate fi vorba de particula lui dumnezeu

adam = prima particula din univers/eva = a doua particula

adam = nord/eva = sud

adam = - /eva = +

de ce trebuie sa fie vorba de o forma gata definita (Adam= singurul barbat si Eva = singura femeie) cand nimeni nu stie cum arata dumnezeu ?

Link to comment
Share on other sites

@Raul. Profu meu de istorie zice ca ne tragem din maimutze ne`a aratat si niste poze cum ne-am evoluat , dar el nu e religios cum suntem noi. El crede doar in istorie nu crede prea mult in Dumnezeu(adica nu e religios). Dar profa mea de religie foarte credincioasa a zis ca din Adam / Eva ne-am evoluat etc...Cine stie de unde ne tragem.. :-??
Link to comment
Share on other sites

Well din cate imi aduc eu aminte cand citesti geneza,la o prima vedere apare Adam,Eva si ca fii Cain si Abel.La fel ca si tine Raul,intrebarea asta mi-am pus-o si eu.Din cate am inteles ordinea arborelui genealogic se tinea dupa barbatii din familie,oarecum biblia vrea sa spuna ca in Vechiul testament semnificatia si existenta femeii era nula,ea jucand un rol de casnica bla bla bla.Deci Adam si Eva au avut si baietii si fete,well si Da,practicau sex intre ei deoarece notiunea de incest nu exista in vremea aia si cum spun si cei de sus nu era considerat pacat,asta pana la venirea lui Iisus pe pamant mai exact pana la noul testament.

#Btw,o intrebare ce mie personal mi se pare ciudata.Daca venirea lui Iisus pe pamant a insemnat un nou testament,alte reguli,alte invataturii,anularea celor vechi,atunci de ce biblia continua sa pastreze Vechiul testament cat si Noul testament.Daca te apuci sa citesti biblia ajungi sa crezi ca nu`i decat un imens puzzle de cuvinte si ideei si in mare parte se contrazice singura.Parerea mea :P

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca era cam ciudat sa ai doar jumate de Biblie, un Iisus a venit pe Pamant si a schimbat lumea. Vechiul testament te introduce incet in lumea Bibliei, de la creare lumii, la popularea pamantului, la cei mai semnificativi oameni din poporul ales, legile date de Dumnezeu, etc, etc ... asa parca e mai credula chestia, si mai pe intelesul tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Mintiti lumea pe aici cu PURITATEA ... treaba e f. simpla , l-au inseminat pe unu` din baieti, a stat 9 luni a nascut prin cezariana si a avut norocu` sa faca tripleti ... si tot asa..

Link to comment
Share on other sites

Mintiti lumea pe aici cu PURITATEA ... treaba e f. simpla , l-au inseminat pe unu` din baieti, a stat 9 luni a nascut prin cezariana si a avut norocu` sa faca tripleti ... si tot asa..

Da tu de unde sti Serkane ? Daca tot e vb aia ca ne tragem din maimute poate a fost cuplata Eva cu o maimuta :))

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea asta nu va avea niciodata nu raspuns clar , vor fi multe ipoteze .

ipotezele sunt cele ce se dezbat la sectiunea de dezbateri.

iti recomand sa fi mai atent cand postezi, esti la un warn de suspend permanent

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

Tocmai acum ma trasnit cand am citit la cineva un status, din cate stiu Adam si Eva au fost primii 2 oameni, iar ei impreuna au avut 2 copii care au fost amandoi baieti, atunci cum ne-am "inmultit" noi ca oameni?

Ma intereseaza o explicatie religioasa, ca in realitate stim cu totii ca ne tragem din maimute.

am editat titlul

incearca sa fi mai specific sa stie lumea despre ce e topicul cand da un search

daca ai fi citit intai ceva din biblie, ai fi vazut ca adam a avut multi copii: "dupa nasterea lui set adam a trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice". si nu cred ca incestul era o problema...

Link to comment
Share on other sites

gandesti la scara mica.

adam = un trib/eva = alt trib

:rofl2: ai de capu meu... atat am de zis... pot sa-mi iau suspend permanent ca nu ma pot abtine sa nu rad la asa ceva

@ Robert_Sm. ai existat tu pe atunci si poti spune sigur :rofl1:

@ Coco, Sherkan.. funny? not :closedeyes:

te rog NU mai imi edita avertismentele

warn pentru postul acesta

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

' date='May 17 2010, 01:14' post='5086075']

Da tu de unde sti Serkane ? Daca tot e vb aia ca ne tragem din maimute poate a fost cuplata Eva cu o maimuta :))

la 6 miliarde de suntem acum cred ca era cuplata cu vreo 5-6 specii de MAIMUTE :)) , ce ..... era si eva asta ....

Link to comment
Share on other sites

Bun,tot in Geneza se gaseste o remarca interesanta,omul este creeat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Daca in prezent,in proportie de 98% dintre barbatii pamantului cheltuiesc saptamanl o anumita suma pe diferite aparate de ras,stau si ma intreb,voi daca incercati sa vi-l imaginati pe Dumnezeu cam cum il vedeti.Un batranel cu barba de N`kilometri lungime,sau un tip cu o fata ce straluceste mai ceva ca fundul unui bebelus?Well si ma rog,la creearea domnisoarei Eva,mai exact dupa chipul si asemanarea cui s-a inspirat.Majoritatea pamantenilor tiind sa creada ca Dumnezeu,Alah,Budha,Jehova,Selassi e de sex masculin.

Link to comment
Share on other sites

chipul si asemanarea lui Dumnezeu nu inseamna maini,picioare,fata.

mai poate insemna minte,suflet,sentimente,constienta de sine.

In ceea ce-i priveste pe cei 2 "parinti",vechiul testament sugereaza in texte ca mai erau oameni atunci(vezi primele posturi).

Cain cand a fost alungat,si-a intemeiat o familie pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Oamenii au trait mult mai mult in perioada respectiva, mergea probabil si conceptul frati cu surori w/e iar conceptul "Dupa chipul si asemanarea Lui", se refera la faptul ca avem ratiune si nu suntem ca animalele.

Link to comment
Share on other sites

omu voia o explicatie religioasa, cu toate ca nu crede povestea biblica, nu aceeasi dezbatere cum ca de fapt adam si eva n-au existat si care in realitate chiar au existat, numai ca n-au fost primii oameni pe pamant.

si explicatia e ca in biblie scrie clar ca adam a avut si fii si fiice, nu doar pe cain si abel.

cat despre "chipul si asemanarea lui", e clar ca isi inchipuiau ca dumnezeu arata precum un om si nu ca un jder.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...