Jump to content
tasedano

Tinerii 'emo' protesteaza la Londra

Recommended Posts

Sute de sustinatori ai asa numitului curent "emo" au protestat la Londra impotriva acuzatiilor din presa cum ca tinerii emo ar avea o aplecare pentru macabru si ca ar incuraja suicidul in randul adolescentilor. Sediul ziarului Daily Mail a fost cel vizat de tinerii britanici.

Miscarea cunoscuta drept "emotional hardcore" - pe scurt "emo" - isi are, se pare, radacinile intr-un stil de muzica desprins din muzica punk si indie din ultima decada.

De exemplu, piesa grupului american My Chemical Romance, numita Cancer, cu versurile ei visatoare, unii ar zice sumbre, care invoca moarte si pesimism, ar putea suna unora mai in varsta apropiate celor ale lui Leonard Cohen.

O astfel de muzica - zic foarte multi - ar fi generat si un stil de viata aparte al unei intregi generatii.

Iar tinerii emo ar fi chiar usor de recunoscut pe strada: imbracati de obicei in negru, cu jeansi stramti, tenisi si cu parul taiat inegal, cu suvite cazand peste ochi. Piercingurile si tatuajele ar completa imaginea.

In Marea Britanie tinerii emo au fost atacati de presa conservatoare, mai exact de ziarul Daily Mail. Acesta i-a acuzat pe tineri ca ar promova ideea de moarte, automutilarea si ceea ce a fost identificat a fi un val de sinucideri in randul tinerilor.

William Grant are 19 ani si participa la protestul tinerilor din Londra. El spune ca toate criticile aparute prin ziare au un fundament fals din start:

"Pot intelege cum ajung unii sa creada asa ceva. Dar daca ascultati cu atentie versurile veti vedea ca sunt totusi extrem de pozitive" spune acest tanar.

Este curentul emo unul care indeamna la sinucidere, sau, dimpotriva - asa cum spune tinerii - e vorba de o muzica si de niste versuri care te indeamna de fapt sa gandesti mult mai profund?

Oricare ar fi raspunsul - daca exista vreunul - nu e prima oara si nici ultima cand tanara generatie spune ca se loveste de un zid al neintelegerii.

Sursa: BBC

Link to comment

Doamne deci daca mai aud stiri despre Emo eu cred ca ma arunc eu in locul lor de pe bloc , sa vada dracu ca oricine se arunca . Si eu rocker . Si ala raper . Si Sorinel manelistu . ORICINE! Va spun un lucru si sa iti tina minte toti . EMO NU VOR SA SE SINUCIDA . Un emo nu se va sinucide ci doar va ameninta pt a ATRAGE ATENTIA . NU esti un cult pt sinucigasi ci este un mod al unori care poate au fost singuri , neintelesi , dati deoparte si cauta sa fie si ei bagati in seama cum ar zice unii .

Link to comment

A inceput ca un zvon sau o gluma sau cine stie si acu daca esti presupus "emo" gata, trebuie sa te sinucizi. Din cate stiu eu, emo vine de la emotional (fire mai emotionala) care se inchide in sine. Ar trebui tratati la fel ca si restul oamenilor, toti trecem la un moment-dat prin stilul "emo" dar nu ne dam seama.

Link to comment

Ma intreb si eu de ce mai postati astfel de materiale...

Chiar intereseaza pe cineva? din cate vad toata lumea este impotriva curentului emo so cut it off,sincer oricat vreau sa ignor aceste posturi deja ajung sa ma enerveze (emo in sus emo in jos),vrea careva sa fie emo?

Sa fie nevoia de posturi chiar asa de mare?

omg! #-o

Link to comment

A inceput ca un zvon sau o gluma sau cine stie si acu daca esti presupus "emo" gata, trebuie sa te sinucizi. Din cate stiu eu, emo vine de la emotional (fire mai emotionala) care se inchide in sine. Ar trebui tratati la fel ca si restul oamenilor, toti trecem la un moment-dat prin stilul "emo" dar nu ne dam seama.

da, toti trecem prin el, dar asta e diferenta, noi nu luam nik din el ca restu 8-|

Link to comment

Va rog ...nu mai postati stiri despre emo ca vorbiti in necunostinta de cauza...

Raifal ...tu te simti bine cand jignesti un om care nu e ca tine ...mare jmecher esti :clap:

Matza daca nevoia de posturi nu e asa mare de ce ai mai postat? :)) ...te bagi si tu in seama singur

Link to comment

Va rog ...nu mai postati stiri despre emo ca vorbiti in necunostinta de cauza...

Raifal ...tu te simti bine cand jignesti un om care nu e ca tine ...mare jmecher esti :clap:

Matza daca nevoia de posturi nu e asa mare de ce ai mai postat? :)) ...te bagi si tu in seama singur

ca sa se intrebe prostii,fericit?

ma vezi umbland dupa posturi? sau vrei si u sa te afirmi printr-un rahat de afirmatie

Warn Up

Link to comment

Propun sa organizam o bataie in grup intre sustinatorii emo si adversarii emo de pe Linkmania. Voi fi fericit sa fiu arbitru.

Deja incepe sa devina enervant... la fiecare discutie despre emo se aduc aceleasi argumente, aceleasi jigniri, se fac aceleasi atacuri la persoana (mai mult sau mai putin subtile) si nu se ajunge niciodata la o concluzie.

Link to comment

bai zbk tu te simti bine sa te uiti la emisiuni cu EMO si sa nu poti deosebi fata de baiat?

mai vad "emo" care bat spre tranceri sau altii care doar au paru mai mare , dar astia "de la mama lor" sunt ciudati.

cum ar fi, manelarii sa iasa in strada ..." VREM SA ASCULTAM MANELE 24/24"

sa fim seriosi . e calea aleasa de ei ` contrazisa de marea majoritate,well sa taca .

Link to comment

Doamne deci daca mai aud stiri despre Emo eu cred ca ma arunc eu in locul lor de pe bloc , sa vada dracu ca oricine se arunca . Si eu rocker . Si ala raper . Si Sorinel manelistu . ORICINE! Va spun un lucru si sa iti tina minte toti . EMO NU VOR SA SE SINUCIDA . Un emo nu se va sinucide ci doar va ameninta pt a ATRAGE ATENTIA . NU esti un cult pt sinucigasi ci este un mod al unori care poate au fost singuri , neintelesi , dati deoparte si cauta sa fie si ei bagati in seama cum ar zice unii .

Jos palaria.

Link to comment

Deveniti chiar patetici cu bagatul organului genital in emo . Adica... pe cuvant deci simt ca voi nu aveti efectiv nivelul de inteligenta necesar sa pricepeti ca un emo efectiv NU se sinucide . Am avut zeci si sute de prieteni EMO ... e adevarat ca uneori ameninta cu chestia asta si au o parere proasta despre ei insasi dar sunt oameni super de treaba si NU se sinucid . Ci doar vor sa fie deosebiti si bagati in seama . Voi daca ati vrea sa va sinucideti ati mai cheltui banii pe coafor sa fa aranjati parul si pe haine ? Va spun eu ca nu . Iar faza cu plansul... sunteti voi prosti ca aia e o chestie sentimentala . In sensul ca ei poate plang pentru o fata sau pentru ca au probleme in familie . Sa stiti ca dupa parerea mea nu e curajos ala care nu plange . Ci ala care are curaj sa isi arate lacrimile . Caci nu e nici o rusine sa fi sensibil . Iar eu nu rad de ei . Nu dau pe nimeni din drumul meu . Sunt la fel cu toti (exceptand tiganii / cocalarii) . Voi credeti ca sunteti cool zicand astea . Eu va zic clar si sa va intre bine in cap . Faceti cunostinta cu 3-4 emo sa vedeti ca sunt super de treaba si chiar tovarasi buni si loiali (exceptii sunt desigur)

P.S: Daca s-a sinucis unu stati linistiti ca asa s-au sinucis si din alte categorii muzicale/curente ale modei sau ce mai vreti voi .

Link to comment

Nu ma astept sa intelegi . De altfel nu ma astept sa inteleaga nimeni . Atata timp cat nu vrei nu o veti face . Eu nu am vazut emo sa dea in cineva fara motiv . Poate wannabe sau draci din astia . Si nu... cocalarii sunt jegosi care se cred deja suepr bagati in seama . E o diferenta . De altfel ei se cred si prea frumosi ca sa te uiti tu la ei . Si prea stilati ca sa ii critici tu .

Link to comment

uf` sniff sniff ce sa zic :))

si atunci cu cocalarii si tiganii ce ai? aia nu vor atentie? se exprima altfel este ? tre sa astepti sa vezi duzina de emo`noizi cum te ataca pe strada , ca sa ii bagi in aceeasi oala? .

( sa nu crezi ca eu ii suport dar tot ai dat exemplu )

haide ma` fi barbata :(

era o comparatie` dece sa fie un EMO mai presus ca un cocalar/ manelar tigan ? doar ca isi plange de mila si nu ataca pe nimeni? e acelasi cacat ca vor atentie imbracandu`se ca o fata.

lumina din lumina .

creka ajunge in moloz discutam aceleasi faze ....

Link to comment

Cand am spus eu ca unul e mai presus ca altul ? Poate nu ma cunosti . Dar eu cred toti oamenii egali . Si aici includ si cocalarii . Nu am zis nici o data ca unu e mai presus ca altul . Dar asa cum ati lasat cocalarii in pace , lasatii si pe emo . Stai tu linistit ca daca ai avea tu situatiile care le au unii prieteni ai mei in casa ... nu erai emo . Tu iti scoteai singur beregata .

Link to comment

Nagasaky' date='Jun 4 2008, 18:53' post='2822588']

Dar asa cum ati lasat cocalarii in pace , lasatii si pe emo

Tu chiar crezi ca cineva care VREA sa iasa in evidenta (asa cum fac emo) poate fi lasat in pace?Daca ar vrea sa fie lasati in pace nu ar cauta atat de mult sa iasa in evidenta ;)

Link to comment

Tase,te-ai uitat vreodata la un manelar,cum arata?

Zilnic vad manelari cu telefonul in mana,cantandu-le manelele.Mai ieri vedeam un manelar imbracat in rapper,si pe telefon cantandu-i manelele.Acum,nu stiu de ce va tot luati de cei EMO,ar trebui sa ii lasati in pace,sa va vedeti de viata voastra,ei de a lor.Nu trebuie deschise nshpe mii de thread-uri cu aceeasi tema.Este un user pe linkmania (DonPante),,el atunci cand aude de EMO,imediat gandul i se duce ca acele persoane se taie sau mai stiu eu ce.Sincer,ar trebui sa ne vedem fiecare de viata noastra,si sa-i lasam pe ceilalti in pace.

ALELUIA!

Link to comment

Nagasaky' date='Jun 4 2008, 18:32' post='2822546']

Deveniti chiar patetici cu bagatul organului genital in emo . Adica... pe cuvant deci simt ca voi nu aveti efectiv nivelul de inteligenta necesar sa pricepeti ca un emo efectiv NU se sinucide . Am avut zeci si sute de prieteni EMO ... e adevarat ca uneori ameninta cu chestia asta si au o parere proasta despre ei insasi dar sunt oameni super de treaba si NU se sinucid . Ci doar vor sa fie deosebiti si bagati in seama . Voi daca ati vrea sa va sinucideti ati mai cheltui banii pe coafor sa fa aranjati parul si pe haine ? Va spun eu ca nu . Iar faza cu plansul... sunteti voi prosti ca aia e o chestie sentimentala . In sensul ca ei poate plang pentru o fata sau pentru ca au probleme in familie . Sa stiti ca dupa parerea mea nu e curajos ala care nu plange . Ci ala care are curaj sa isi arate lacrimile . Caci nu e nici o rusine sa fi sensibil . Iar eu nu rad de ei . Nu dau pe nimeni din drumul meu . Sunt la fel cu toti (exceptand tiganii / cocalarii) . Voi credeti ca sunteti cool zicand astea . Eu va zic clar si sa va intre bine in cap . Faceti cunostinta cu 3-4 emo sa vedeti ca sunt super de treaba si chiar tovarasi buni si loiali (exceptii sunt desigur)

P.S: Daca s-a sinucis unu stati linistiti ca asa s-au sinucis si din alte categorii muzicale/curente ale modei sau ce mai vreti voi .

Nagasaky' date='Jun 4 2008, 18:42' post='2822572']

Nu ma astept sa intelegi . De altfel nu ma astept sa inteleaga nimeni . Atata timp cat nu vrei nu o veti face . Eu nu am vazut emo sa dea in cineva fara motiv . Poate wannabe sau draci din astia . Si nu... cocalarii sunt jegosi care se cred deja suepr bagati in seama . E o diferenta . De altfel ei se cred si prea frumosi ca sa te uiti tu la ei . Si prea stilati ca sa ii critici tu .

AMIN

Raifal: When ur IQ reaches 50, u should sell.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...