Jump to content
silversky

Suntem singuri în univers ?

Chestionar  

358 members have voted

  1. 1. Suntem singuri în Univers ?

    • Da
      28
    • Nu
      330


Recommended Posts

Ma mira ca, cu toate ca majoritatea covarsitoare e sigura ca nu suntem singuri in univers, nu am vazut pana acum o dovada in acest sens, si sunt sigur ca si cei care au votat nu au nici o dovada. Deci conform principiului meu ce nu vad nu exista :D si datorita faptului ca o probabilitate foarte mare nu e o certitudine suntem singuri singurei in infinitul univers. :whistle:

aerul care il inspiri il vezi???

Link to comment
Share on other sites

aici chiar nu stiu :-? am raspuns ca Da...pentru ca multe studii au aratat ca pe celalte planete este imposibil ca o fiinta sa supravietuiasca...si chiar daca ar exista extraterestrii si chiar daca ar avea o tehnologie cu mult mai avansata decat a noastra...de unde isi procura toate astea? cand in univers nu e nimic doar..planete,gauri negre,stele ?? Oricum cred ca "Extraterestrii" sunt o inventie a mai marilor pentru a ne distrage de la probleme care cu adevarat sunt ingrijoratoare :)

:offtopic: Mie de Triunghiul Bermudelor mi-e frica :| oare ce-o fi acolo :|

Am citit undeva numai tin minte ca americani au gasit apa pe Marte,inseamna k unde este apa este si viata!

Intai iti trebuie aer :D care bineinteles merge mana in mana cu apa pt a crea un mediu favorabil..dar temperatura? factorii de mediu? tot? :)) nu-ti trebuie numai apa sa traiesti

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu, dintre cele cateva sute de miliarde de stele (doar din galaxia noastra), macar cateva zeci de milioane au planete care orbiteaza in jurul lor dintre care cateva sute de mii au planete aflate la o distanta in care sa existe apa in stare lichida dintre care cateva mii au atmosfera dintre care macar cateva zeci au viata...

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant cand ma uit pe aici si vad cati tembeli cred ca, ca sa fie viata trebuie neaparat sa existe apa, aer, temperatura 35 grade, etc.....NU. E corect ca, pt o forma de viata DE PE PAMANT ca sa poate sa existe si sa traiasce pe alte planete este nevoie de atmosfera(similara cu cea a pamantului), apa (tot pe pamant se gaseste) si multi alti factori climatici.

DAR pt ca o forma de viata EXTRATERESTRA sa existe in alta parte in UNIVERS, NU ESTE NEVOIE NEAPARAT DE APA SI NICI DE tipul de aer care NOI il inspiram. Multi tampiti spun ca nu este posibila viata pe planta "x" sau "y" (dar asta doar pt ca OMU nu este adaptat la acel mediu) Uitativa aici pe pamant sunt niste creaturi numite Extremofile care traiesc in cele mai grele conditii ( dar pt ele li se pare o vreme frumoasa) Traiesc in oceane la nush ce adancime fara lumina traiesc in pesteri fara AER si fara lumina, traiesc in apropierea gheizerelor, vulcanilor unde temperatura e ridicata. Si nu vorbesc de animale, vorbesc de microorganisme care sau ADAPTAT acelui mediu. Si in conditiile potrivite acele microorganisme pot EVOLUA si dezvoltandusi inteligenta....Si pe alte planete poate sa fie baza vietii in loc de carbon(cum e pe pamant) sa fie de exemplu Magneziu si ca aer ei sa inspire metan si "apa"/lichidu care il beau sa fie metan lichid. Universu e gol? Nu sunt decat stele planete si gauri negre? Poate mintea ta e goala. Acolo sunt resurse, elemente chimice care noi nici nam auzit de ele

Soo scoatetiva prostiile de genu ala din cap

Alte planete nu suporta viata UMANA asta nu inseamna ca nu suporta VIATA in general

Am raspuns la poll NU...logic

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...