Jump to content
READER

Problema update placa video nvidia

Recommended Posts

Salutare, am si eu o problema pe care am incercat mereu sa o rezolv.

Componente calculator: nvidia geforce 730, i3-7100 windows 10 x64.

Bun, de cand am luat calculatorul nu am mai facut update la placa video, din 2016, am incercat sa fac acum si imi da eroarea asta: https://imgur.com/a/SRDxzfi am incercat mai multe solutii pe care le-am vazut pe youtube, sa sterg driver-ul cu ddu si apoi sa incerc sa-l instalez dar aceasi eroare imi da, am inteles ca atunci cand faci windows-ul, in sperial 10 iti baga singur driver o versiune veche, poate puteti sa ma ajutati, multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

Salut descarca launcher-ul Nvidia Geforce Experience iti faci cont te loghezi Iar in stanga sus ai butonul Drivers. iar in dreapta sus apare check for updates. Iti va cauta singur driverele pt placa ta apoi le instalezi. asa apare =>

 

100000.png

Edited by Claudiu
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, Claudiu a spus:

Salut descarca launcher-ul Nvidia Geforce Experience iti faci cont te loghezi Iar in stanga sus ai butonul Drivers. iar in stanga sus apare check for updates. Iti va cauta singur driverele pt placa ta apoi le instalezi. asa apare =>

 

100000.png

Asta am facut, insa am primit eroarea de mai sus, am cautat dar nu i-am dat de cap erorii.

Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, Claudiu a spus:

Fa asa cum ti am zis mai sus descarca nvidia geforce experience si intaleaza-l de acolo.

Am facut asta, stiam si eu de ea, mi-a descarcat ultima versiune de driver, l-a rulat, merge doar ca atunci cand "cerceteaza sistemul" imi da eroarea de mai sus, mai exact ca nu e compatibil cu versiunea mea de windows.

Link to comment
Share on other sites

Acum 11 ore, READER a spus:

Am facut asta, stiam si eu de ea, mi-a descarcat ultima versiune de driver, l-a rulat, merge doar ca atunci cand "cerceteaza sistemul" imi da eroarea de mai sus, mai exact ca nu e compatibil cu versiunea mea de windows.

Baga windows 10 professional si o sa mearga

Link to comment
Share on other sites

Acum 37 minute, Claudiu a spus:

Incearca aici https://www.nvidia.com/Download/index.aspx

pune toate cerintele daca nici asa nu vrea nu stiu care sa fie problema 😄

 

Am incercat tot ce era posibil, insa as putea sti care-i rezolvarea dar nu am idee cum as putea face, ar trebui sa opresc descarcarea automata a driver-ului de placa video ( in general toate driverele) atunci cand instalez windows-ul dar asta nu am idee cum, apoi sa descarc driver-ul, sa le instalez pe toate si s-ar putea sa mearga, nu cred ca ar mai fi alta solutie, le-am incercat pe toate 😄

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere cat de vechi este sistemul in cauza s-ar putea sa iti fie benefic sa incerci o varianta mai veche din cele "recomandate" de utilizatori.

Un exemplu ar fi: https://www.nvidia.com/en-us/drivers/results/126903/  Placa mentionata de tine este inclusa la suport.

poti bineinteles sa cauti si tu alte variante. am rulat versiunea asta pentru mult timp pe sisteme cu windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

"The only thing that resolved the issues was to manually install the driver using Device Manager and then having it search online for an new driver."

Sper sa iti fie de folos si sa te poata ajuta cu problema ta .

 

Link to comment
Share on other sites

@luthor nu ma intelegi, eu am deja un driver instalat, acela pe care mi l-ai dat este mai vechi decat cel pe care-l il am acum, poftim o poza: click 

Eu problema o intampin atunci cand instalez ultimul update al driver-ului, adica version 445.87 si eu pe aceea as dori sa o instalez, am nevoie de "ShadowPlay"  al aplicatiei si primesc eroare si nu pot deschide Shadowplay pentru ca nu am ultimul driver instalat(sau printre ultimele). Am incercat multe metode dar aceasi eroare primesc de fiecare data.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...