Jump to content
heineken

Informatii

Recommended Posts

Salutare tuturor,

am ramas putin in urma cu sectorul "hardware" in ultimii anii si as avea nevoie de cateva sfaturi. Vreau sa incep sa "construiesc" o unitate buna si as avea nevoie de sfaturi pentru componente.. ce fel de procesor, ce scheda video.. Calculatorul ar fi folosit in mare pentru 1-2 jocuri si mai mult ca il am pentru photoshop si editarea imaginilor, deci nimic "complicat". 

 

Multumesc pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Salut heinekutz, 

Îți recomand I5-9400F, 16gb DDR4 2666Mhz,  SSD 500GB, GTX 1660 6GB GDDR5, carcasa Deepcool 55 Matrexx Mesh.
Totalul cred ca este undeva la 3000-3500 RON

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, Aka a spus:

Salut heinekutz, 

Îți recomand I5-9400F, 16gb DDR4 2666Mhz,  SSD 500GB, GTX 1660 6GB GDDR5, carcasa Deepcool 55 Matrexx Mesh.
Totalul cred ca este undeva la 3000-3500 RON

Cu scheda video respectiva, in viitor pot face upgrade-uri la alte componente fara sa am mari probleme?

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 32 minute, heineken a spus:

Cu scheda video respectiva, in viitor pot face upgrade-uri la alte componente fara sa am mari probleme?

 

Cred ca da, dar nu știu sigur 100%. 😔

Link to comment
Share on other sites

La 03.05.2020 la 19:33, Aka a spus:

Salut heinekutz, 

Îți recomand I5-9400F, 16gb DDR4 2666Mhz,  SSD 500GB, GTX 1660 6GB GDDR5, carcasa Deepcool 55 Matrexx Mesh.
Totalul cred ca este undeva la 3000-3500 RON

Si placa de baza ?

 

Edited by Claudiu
Link to comment
Share on other sites

La 03.05.2020 la 19:13, heineken a spus:

Salutare tuturor,

am ramas putin in urma cu sectorul "hardware" in ultimii anii si as avea nevoie de cateva sfaturi. Vreau sa incep sa "construiesc" o unitate buna si as avea nevoie de sfaturi pentru componente.. ce fel de procesor, ce scheda video.. Calculatorul ar fi folosit in mare pentru 1-2 jocuri si mai mult ca il am pentru photoshop si editarea imaginilor, deci nimic "complicat". 

 

Multumesc pentru sfaturi

prima data trebe sa spui bugetul in care vrei sa te incadrezi, de acolo te poti orienta 

Link to comment
Share on other sites

La 03.05.2020 la 18:33, Aka a spus:

Salut heinekutz, 

Îți recomand I5-9400F, 16gb DDR4 2666Mhz,  SSD 500GB, GTX 1660 6GB GDDR5, carcasa Deepcool 55 Matrexx Mesh.
Totalul cred ca este undeva la 3000-3500 RON

Am facut in felul urmator:

 

 SSD 1 TB crucial, Barracuda 2tb hardisk, sharkoon elite shark ca200m full tower case, msi vga geforce rtx 2060 ventus xs 6g oc, amd ryzen 5 3600xt, corsair vegance 3600mhz 16gb, gygabite x570 aorus elite am4. 

Momentan ma folosesc de procesor pentru racire.. urmatorul upgrade este cea pe lichid.. (cooler sau cum se spune pe romaneste)

Edited by heineken
Link to comment
Share on other sites

Acum 35 minute, heineken a spus:

Am facut in felul urmator:

 

 SSD 1 TB crucial, Barracuda 2tb hardisk, sharkoon elite shark ca200m full tower case, msi vga geforce rtx 2060 ventus xs 6g oc, amd ryzen 5 3600xt, corsair vegance 3600mhz 16gb, gygabite x570 aorus elite am4. 

Momentan ma folosesc de procesor pentru racire.. urmatorul upgrade este cea pe lichid.. (cooler sau cum se spune pe romaneste)

Ai avion...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, luthor a spus:

la ce configuratie ai, 2-3 ani nu ai treaba 🙂

si totusi nu ma simt multumit.. avand in vedere ca au iesit noile placi video.. este posibil sa ii fac un upgrade.. pot sa dau lucrurile inapoi pana pe 31 Ianuarie(cumpar pe Amazon).. 

Primul si primul peste toate este racirea pe lichid .. si nu stiu pe ce sa optez.. 120mm sau 240mm ? spatiu am pana vreau..

Link to comment
Share on other sites

Acum 47 minute, luthor a spus:

la ce te referi? ventilatoare sau OC? la ventilatoare poti opta pe NOCTUA, sunt foarte bune

In Italia nu prea le gasesc..

Noctua NH-D15 chromax.Black, Dissipatore a Doppia Torre per CPU (140 mm, Nero): Amazon.it: Informatica

in schimb ar fi acest lucru pe care eu as vrea sa montez..

Corsair iCUE H100i RGB PRO XT Sistema di Raffreddamento a Liquido per CPU, Radiatore da 240 mm, Due Corsair ML Ventole PWM da 120 mm, 400-2400 RPM, Testina Pompa RGB Dinamica Multizona, Nero: Amazon.it: Informatica


Gasesc foarte mult Cooler Master, Corsair, Deep cool.. 

 

prin OC te referi la overclock, corect?

 

#Sper ca nu este publicitate daca public ceva de pe amazon(in caz contrar imi cer scuze).

Edited by heineken
Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ore, luthor a spus:

cam mari ventilatoarele alea pentru sistemul ala, pune max de 140mm, si da OC ziceam de overclocking, asta cu conditia sa iti dea voie procesorul 🙂

cooler master sunt bune

140mm le gasesc destul de greu.. am gasit multe cu masura 120mm de la Corsair eventual.. 

Mersi de sfat!

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...