Jump to content
frankie

prostia profilor...

Recommended Posts

Cred ca ar trebui revizuit insusi scopul scolii.

Ce se intampla: scoala a fost inventata de acum o gramada de timp, cand oamenii aveau nevoie de fiecare cunostinta pe care aveau. Sa nu uitam de mari si ilustri savanti, care pt. descoperirile lor au avut dupa aceea vieti tihnite, cu tot ce le trebuie...

Dar WAKE UP! Suntem in anii 2000! Acum nu mai avem nevoie de minte, pt. ca avem calculatoarele care fac toata treaba intelectuala, si in curand apar si robotii. Deja cunosc foarte multe cazuri de oameni care in timpul studiilor au rupt la note si au ajuns barmani, gunoieri, femei de servici etc. pentru ca angajatorul i-a ales pe unii, care desi nu erau straluciti si n-au irosit copilaria tocind, aveau "relatii" sau "plicuri".

In ziua de azi, ca sa ajungi cineva trebuie sa fii bogat din nastere sau sa ai prieteni in locuri sus-puse.

E revoltator ce se intampla! Iar chestia cu invatamantul nu este singurul exemplu!!

N-am dreptate?

Link to comment
Share on other sites

NU, @interloper, NU ai dreptate, ba chiar te inseli amarnic. Daca s-ar face ceea ce spui tu, lumea asta s-ar duce de rapa. Pai cine ar mai face calculatoare din ce in ce mai performante, cine s-ar chinui sa mai dezvolte robotii aia si sa-i faca tot mai inteligenti, daca nimeni nu ar mai merge la scoala? La asta chiar nu te-ai gandit? De ce se predau la clasele primare si in gimnaziu muzica, desen si alte materii "neimportante", care nu fac altceva decat sa iti incarce orarul? Iti spun eu. Fiindca altfel nu s-ar mai descoperi veci noi talente in domeniile respective, care sa iti incante tie urechea cu o melodie reusita sau sa-ti incante privirea, nu spun cu un tablou fiindca poate o sa spui ca sunt depasite, dar cu un design sau orice altceva creat de o persoana care are "simt estetic". Ce farmec are daca iti iei un post pe pile, si apoi nu faci fata pe postul respectiv? Ca ai calificarea necesara, dar nu poti obtine un post decat pe pile, asta e cu totul altceva si aici e de vina sistemul...

Ar mai fi multe de spus, dar prefer sa ma opresc aici. So, luati scoala in serios, si nu ii mai ascultati pe aia care zic ca "daca esti prost, mai bine o duci", ca nu-i chiar asa.....

Link to comment
Share on other sites

1. Componentele calculatoarelor sunt create in proportie de 70% de alte calculatoare.(si procentul creste)

2. Muzica si desenul ar trebui destinate celor pasionati de desen si muzica, nu sa oblige tot poporul. De exemplu, cu ce ma ajuta pe mine, care sunt, sa zicem, doctor, ca RE e un sunet mai inalt decat DO.

3. Artistii adevarati au din nastere inclinatie spre desen si muzica, nu ca au invatat la scoala. De fapt, la scoala invata o infima parte din cultura muzicii. Elevii pot deveni muzicanti doar daca urmeaza liceul de muzica. De exemplu, 50 Cent. Are voce? Nu. Dar de ce e faimos? Pentru ca daca nu era Eminem, nu-l vedeai la TV.

P.S. Uita-te la "cantaretii la moda" din Romania. Crezi ca sunt cine-stie ce intelectuali? NUU! Sunt oameni care au voce si care au avut norocul si resursele sa-si faca drum in topuri.

Si inca ceva: 1. nu consider tablourile depasite smile.gif

2. lumea asta deja se duce de rapa(cel putin in Romania) crybaby2.gif

Scuze daca am fost dur, insa am vrut doar sa spun opinia mea. occasion14.gif

Link to comment
Share on other sites

vad ca o tii una si buna pe-a ta, dar hai sa mai incerc o data sa te lamuresc ca nu ai dreptate:

1. de unde ai scos tu acei 70%? si cine creeaza soft-urile respective, care se ocupa de proiectarea circuitelor electronice? nu niste minti stralucite cumva, absolventi de facultati de profil (electronica)? cum crezi ca se proiecteaza un circuit, de exemplu? iti spun eu, nu este de ajuns sa dai o comanda "make P4" cu parametru 4GHz si gata, iese procesorul? totul e mult mai complex decat crezi tu, si asta o sa vezi cand o sa ajungi la facultate (daca ai asemenea ganduri) si o sa te specializezi pe un anumit domeniu si iti vei da seama pe pielea ta cat ai putut sa aberezi in post-ul de mai sus.

2. cum sa fie descoperiti cei pasionati de desen si muzica, daca nu in scoala? cred ca va mai dura o vreme pana cand se va sti din momentul in care ne nastem ce inclinatii avem...(nu, nu calculatoarele se vor ocupa de dezvoltarea stiintei, ci tot oamenii, chiar daca prin intermediul calculatorului...)

3. nu poti sa faci muzica fara sa ai studii in domeniu. aia e bataie de joc si cred ca numai in Romania se intampla asa ceva, pentru ca aici are cine sa asculte aceasta bataie de joc... nu imi da ca exemplu pe 50 cent si mai-stiu eu ce "artist" care are succes acum, pe moment. sa nu crezi ca se va asculta prea multa vreme muzica lui 50, vor veni altii....care vor disparea la fel de rapid, si tot asa... insa eu nu ma refeream la muzica comerciala, ci la muzica valoroasa. ii invidiez pe cei care merg la opera si inteleg ce se petrece acolo, pentru ca au cultura necesara acestui lucru... nu mai spun de muzica clasica....

Link to comment
Share on other sites

3. nu poti sa faci muzica fara sa ai studii in domeniu

nu nu nu, acum nu se mai cauta sa stii ca RE e mai inalt ca DO...sau ca gama DO incepe cu DO sau cu ce o incepe...

acum dk ai putina voce si un c*r frumos e de ajuns(dk esti fata) dk esti baiat, sa ai fomei biggrin.gif pe langa tine, blanuri, masini si nush cate case e de ajuns...

aproape 65% din toate cantarele romance, tinere, aparute de curand NU AU VOCE...cand inregistreaza, ele canta incet, chiar f incet(cand cantam incet toti avem voce)si apoi se mareste volumu...simplu nu?

singura cantareata de care stiu eu sa cante bine, si e f tanraa, doar ce a dat bacu, e andra...mi se pare tare...DAR AM DEVIAT DE LA SUBIECT

oN TooPiCk : eu sunt de acord cu scoala, ca fara scoala, vb lu seba, cine ar mai face calculatoare performante, si cine ar mai fi scos versiuni de cs pe care s ale jucam noi biggrin.gif? e necesara scoala, dar sa aiba si ea limite...ca o sa ajungem toti ochelarasti fara viata...cum sa-i dai unui copil, sa zicem la romana, sa citeaxa nush ce roman in 3zile...da-o naibii, de parca nu am avea si alte teme pt alte materii, de parca nu am avea si noi prietene, sa le scoatem in orash sau nush ce...de parca nu ne jucam si noi baschet la terenul public...de parca nu facem si noi un cs cu prietenii...

ii inteleg si pe ei cat de cat...ca vezi atatia copii, chiar si aici pe forum, care scriu intr-o propozitie."admini ar trebui sa faca ordine" in loc de "adminii" ei scriu "admini", sau care habar n-au ca in propozitia "Mama s-a dus la scoala sa-mi vada notele proaste" s-au se scrie "s-au" si nu "sau" dar totusi, revin la ce am zis mai sus...mai usor ca avem si noi viata...dk ei si-au irosito pe carte, si au ajuns profesori cu un salariu de rahat, la un lic de rahat, ce...e vina mea???sau a colegului???

asta e tot ce vreau sa zic...sa fie mai indulgetni profii...

Link to comment
Share on other sites

mai sunt cateva aberatii la profi mei:

1.profa de mate spune ca nu e obligatoriu sa iei culegere de mate dar zice ca da teme din ea si te priveste cum le faci!!

2.profa de sport a dat 2 la toti baietii , la unii a dat ca s-au jucat fotbal cu mingia de baschet, ca de fotbal nu a vrut sa ne dea (chitrosa rau), la altii a dat doi pt ca s-au agatat de coul de basghet.

3.profa de romana are prostul obicei sa scoata 1-2 elevi la catedra si sa scrie acolo sa se asigure ca scriem lectiile.

4.m-a pus sa rescriu caietul de romana pt ca scriu urat. da io invat din el nu ea (n-am rescris nimic ca nu sunt nebun)

5.profa de romana , cand avem 2 ore de romana una dupa alta sta in clasa si ma supara rau de tot nu pot si eu sa joc niste carti ca se uita la mine.

6.aia de muzica la inceput ne pune sa facem vocalize e si nebune ce imi tre mie vocalize?? nu am de gand sa ma fac cantaret.

Link to comment
Share on other sites

Lol am vazut si eu filmuletzul cu elevul "bataus" si profa speriata smile.gif pacat de tabla smile.gif) Ca de dintii ei nu-mi parea rau :evil

Adevarul e ca sunt unii profi care fac la ore tot felul de chestii: mananca... vorbesc la telefon(parca era o lege fara telefoane deschise in timpul orelor...profii nu au auzit de ea), coreacteaza lucrarile de la alte clase, se scarpina in xxx , citesc carti(nush ce prostii romantice), numai la ore nu se gandesc.

Pt. mine un profesor bun e profesorul care incearca sa te ia cu binisorul, iti explica frumos, nu baga elevii in sperieti, daca nu te-ai pregatit la o ora si iti ceri scuze frumos sa te ierte...

Pai am o profa de franceza, ,am avut joi balul, vineri la scoala i-a zis diriga sa nu ne asculte ca suntem obositi...si profa de franceza a fost de acord... dar la ore s-a pus pe ascultari... numai 4...persoane ca alea nu merita sa traiasca 24.gif

Adica ce rost mai are sa asculti niste elevi obositi, care STII ca nu au invatat lectia, ,cand poti sa le explici alta lectie decat sa pierzi timpul degeaba ascultandu-i.

Daca toti profii ar fi corecti, si-ar face meseria, ar merita si 50 milioane pe luna.Dar cum din toti profii mei doar 2,max.3 chiar isi fac meseria... smile.gif

Link to comment
Share on other sites

"profi" "mingia" "coul" "basghet"

happy.gif ce romana faceti voi biggrin.gif ... laugh.gif ...?

In fine...profu meu de fizica..ne ia la pregatire cand ii sare lui, ma suna colegii din 2 in 2 zile la ora 8 si ma trezesc din somn sa vin la pregatire...ala nu are ce face cu timpu si zice sa ni-l iroseaXa pe al nostru...asa face si profu de mate..care ne lua la pregatire cand ii sarea lui..doamne fereshte!!!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare cu mentalitatea lui, ce sa faci?

In fine, cunosc cazuri de profesori care au depasit cu muult varsta pensionarii, si care, desi nu-i mai duc mintea sa predea, se tin strans de scaunul de profesor! Doamne... bduh.gif

aia nu mai sunt profesori...din momentul ala ei devin niste ratati...mai ales ca se gandesc ca dk nu le mai convine meseria se pensioneaza imediat...

Link to comment
Share on other sites

bah voi sunteti nebuni, ala de mate al meu cred ca e dus cu pluta rau de tot...pe langa faptu ca cu romana o duce cum o duc eu cu parashutismu ! incepe nebunu cu o problema de aritm., pe la mijloc asteaia isi aminteste ca stie una de geo, misto si cand o termina pe aia de geo, unde nimeni nu intelege nimic, revinim la aia de aritm. la care dracu mai tine minte despre ce era vorba... !!!stuuuuuupid fucking shity people!!! DIE DIE DIE...R.I.H

Link to comment
Share on other sites

eu am un prof de geografie k incepe definitzii si nu le termina , mai mereu vine beat la ora... 24.gif

poi io ash veni la scoala cu parintii...ce cls esti? dk esti a8a si mai mult...cum dreacu sa vii beat la scoala, sa predai...si unii au niste pretentii de iti cade fata....luav'ar scaraotzchi

Link to comment
Share on other sites

Eu o duc bine cu parasutismul, suntem 6 baieti in clasa... si diriga le-a zis fetelor ca sunt parasute... -> in loc sa intram la liceu normal, am intrat la liceu militar, sectia parasutisti 24.gif

Hehe... smile.gif)

Prosti este profii

ma refeream la parashutism, ca sprotu ala cu parashuta.. tongue.gif stii tu... biggrin.gif ..

oricum profii raman "comunisti" si din cauza aluia al meu de mate facem noi ore si sambata...(de fapt venim la scoala..atat) pt ca vrea el, vb el in numele a nush cati parinti ca nici nu sunt de accord...ce porcarie...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...