Jump to content
heineken

In fiecare minut, Terra pierde 10 hectare de padure!

Recommended Posts

padure-defrisata.jpg?width=640

Viteza cu care p?durile planetei sunt t?iate este într-o continu? accelerare, anual fiind desp?durite 6,4 milioane de hectare, anun?? un raport al Organiza?iei Na?iunilor Unite.

Cu toate acestea, Asia a câ?tigat teren în fa?a altor continente datorit? plant?rilor masive de copaci ce au avut loc în China.

Organiza?ia pentru Alimenta?ie ?i Agricultur? din cadrul ONU a utilizat pentru prima oar? sateli?ii cu scopul de a cartografia teritoriile împ?durite. Speciali?tii au observat c? între anii 1990 ?i 2000, rata anual? a defri??rilor a fost de 4,1 milioane de hectare, comparativ cu o rat? anual? de 6,4 milioane de hectare, înregistrat? între 2000 ?i 2005.

T?ierea p?durilor priveaz? milioane de oameni de la bunurile ?i serviciile pe care acestea le-ar putea oferi ?i care sunt cruciale în ceea ce prive?te securitatea alimentelor, o economie sporit? ?i s?n?tatea mediului.

Statisticile arat? c? Terra a pierdut 10 hectare de p?dure pe minut în ultimii 15 ani, în mare parte din cauza transform?rii p?durilor tropicale în terenuri agricole, în special în zone precum America de Sud ?i Africa.

Totu?i, raportul aduce ?i ve?ti bune. În perioada analizat?, pierderea a fost de 72,9 milioane de hectare, cu 32 de puncte procentuale mai pu?in decât se credea, iar rata defri??rii din Africa s-a diminuat comparativ cu ultimii ani.

Conform cifrelor, în prezent, p?durile acoper? doar 30 de procente din suprafa?a P?mântului.

Sursa: Descopera.

  • Upvote 1
Link to comment
Guest constanta

Nu cred ca in fiecare minut ..Terra pierde 10 hectare..mi se pare exagerabil.

# Acum aici in Romania si in alte tari,se taie brazii pentru a ii vinde in piete,deci mi se pare normal sa cam dispara in aceasta perioada..

Link to comment

Pai, luand in considerare suprafata de uscat a Terrei ca fiind ~= 149 * 106 km2, si informatia furnizata de tine - cum ca 30% din suprafata asta e impadurita, putem face un calcul aproximativ:

149 * 106 * 0.3 *100 / 10 = 447 * 106 [minute] - *0.3 pentru ca 30% e S impadurita; *100 pentru ca am transformat din km2 in ha; /10 pentru ca 10hectare se duc pe minut

In concluzie, peste ~= 447 000 000 [minute] ~= 850 [ani], pe Terra nu va mai exista suprafata impadurita daca informatiile furnizate de tine sunt corecte si daca nu se ia nici o masura in privinta defrisarilor ..

Link to comment

In concluzie, peste ~= 447 000 000 [minute] ~= 850 [ani], pe Terra nu va mai exista suprafata impadurita daca informatiile furnizate de tine sunt corecte si daca nu se ia nici o masura in privinta defrisarilor ..

Si daca nu se planteaza niciun copac in parioada asta.

Link to comment

Pai, luand in considerare suprafata de uscat a Terrei ca fiind ~= 149 * 106 km2, si informatia furnizata de tine - cum ca 30% din suprafata asta e impadurita, putem face un calcul aproximativ:

149 * 106 * 0.3 *100 / 10 = 447 * 106 [minute] - *0.3 pentru ca 30% e S impadurita; *100 pentru ca am transformat din km2 in ha; /10 pentru ca 10hectare se duc pe minut

In concluzie, peste ~= 447 000 000 [minute] ~= 850 [ani], pe Terra nu va mai exista suprafata impadurita daca informatiile furnizate de tine sunt corecte si daca nu se ia nici o masura in privinta defrisarilor ..

daca defrisarile s`ar face legal, nu am risca sa ramanem fara paduri deoarece legea prevede plantarea unor noi copaci in locul celor taiati...insa prea putini sunt cei care defriseaza legal

Link to comment

Pai, luand in considerare suprafata de uscat a Terrei ca fiind ~= 149 * 106 km2, si informatia furnizata de tine - cum ca 30% din suprafata asta e impadurita, putem face un calcul aproximativ:

149 * 106 * 0.3 *100 / 10 = 447 * 106 [minute] - *0.3 pentru ca 30% e S impadurita; *100 pentru ca am transformat din km2 in ha; /10 pentru ca 10hectare se duc pe minut

In concluzie, peste ~= 447 000 000 [minute] ~= 850 [ani], pe Terra nu va mai exista suprafata impadurita daca informatiile furnizate de tine sunt corecte si daca nu se ia nici o masura in privinta defrisarilor ..

daca defrisarile s`ar face legal, nu am risca sa ramanem fara paduri deoarece legea prevede plantarea unor noi copaci in locul celor taiati...insa prea putini sunt cei care defriseaza legal

Adevaratele defrisari in masa se fac cu aparate foarte avansate , uita de paduraru cu drujba lui din 47' . In ziua de azi pui un copac la pamant in doua minute , plantezi altu care creste in 20 de ani. Not good . Si chiar nu conteaza cat de legal e sau nu , orice ai face nu poti echilibra balanta decat in ani...multi ani.

Link to comment

In concluzie, peste ~= 447 000 000 [minute] ~= 850 [ani], pe Terra nu va mai exista suprafata impadurita daca informatiile furnizate de tine sunt corecte si daca nu se ia nici o masura in privinta defrisarilor ..

Si daca nu se planteaza niciun copac in parioada asta.

?i dac? to?i sunt impoten?i.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...