Jump to content
logs

Mass-media in declin

Recommended Posts

Referitor la personalitate si factorii sociali si 'psihotici' (te rog, daca doresti sa folosesti un anumit limbaj si sa ma convingi ca intelegi ce spui, intai verifica termenii pe care ii folosesti. Factorii psihotici sunt din domeniul patologicului si se refera la boli psihice grave. Nu au ce cauta in discutie, faci niste confuzii mari de tot), fireste ca exista in ecuatia consumatorului de mass-media si variabilele care tin de profil/personalitate. Insa ei devin cu adevarat irelevanti cand discutam despre mase. Logica, rationamentul sau liberul arbitru de care vorbesti apartin tocmai factorilor ce tin de intelect si latura cognitiva a vietii noastre. A spune ca acesti factori nu sunt printre primii care intra in actiune atunci cand suntem expusi mass-mediei e ca si cum ai spune ca nu procesezi deloc informatie. Ceea ce este un non-sens.

Cand discutam despre mass-media, insa, ne intereseaza mult mai mult fenomene ca formarea/schimbarea atitudinilor, manipularea in toate formele ei sau modelarea comportamentului. La scara. Nu individual, studiu de caz. Despre asta doream sa discut eu cu voi, sa aflu pareri, exemple, opinii personale. Nu sa tin prelegeri de tip mafalda-psiholoaga de serviciu sau sa creez teorii (pana si aici, exagerarea este extrema... Nu creezi teorii la coltul blocului sau in topice de forumuri. Pentru o teorie, iti trebuie uneori o viata de om. Aici - emitem ipoteze. Pareri. Opinii. Discutam ca intre prieteni, fara agresivitate si dusmanie. Incearca si tu! Nu e chiar asa de greu...).

Da, psihotici, donsoara. Sau nu mai stii cum se numesc obsesiile, apucaturile obsesive? Eu cred ca tu faci abstractie din subiectivism.

Exista doar variabilele ce tin de profil / personalitate. Nu devin irelevanti pentru ca se poate considera pe un cadru mai larg de caracteristici atribuite unei mase. Nu totul trebuie sa fie fit. Liberul arbitru, logica si rationamentul nu sunt caracteristici care le iei din raft si gata, le folosesti. Cu astea te nasti. In functie de cat esti dozat, astfel vei fi etichetat.

Informatia mass-mediei e ca si neprocesata daca cel care asculta/vizualizeaza nu are interes asupra dezbaterii temei. REPET: nu pentru ca e prost. Tu daca nu vrei sa vorbesti despre ceva, nu cred ca iti spui in gandul tau "Vai, ce proasta sunt ca nu vorbesc despre asdasdfajfdf cu Maricica!".

Manipulare nu exista atat timp cat omul decide in abstractie de mass-media. Voi puneti mass-media pe acelasi loc cu aerul si apa in viata omului, dati prea multa importanta.

In loc sa puneti accent pe activitatile sociale, voi puneti pe activitatile audio-vizuale care sunt PUR si simplu forme de divertisment (cultural sau nu).

Discutam ca intre prieteni, fara agresivitate si dusmanie. Incearca si tu! Nu e chiar asa de greu...).

Asta sa i-o spui lui Mutu, ca nici tu nu crezi :).

bla bla bla

.....

.....

impun sa se citeasca o carte iar cei care nu o fac sunt prosti

bla bla bla

....

....

ILLUMINATI, DANSUL INDIENILOR DE LA AMIAZA CAND INCEPE SA PLOUA

Pretty much that.

Cred ca logs ti-a raspuns destul de clar. Pana la urma nu faci decat sa te agiti ca o sticla de Pepsi goala de continut si plina doar de forma. Folosesti termeni si expresii de care HABAR NU AI ce inseamna. ( sunt n exemple doar aici in topicul asta) si eu nu te consider o partenera/partener demn de dezbatut. Tu te certi si te interoghezi singura. Cred ca cel mai mult te scoate din minti indiferenta :)) ti-am zis te pot asocia cu un produs al culturii DDTV si eventual Acces Direct. Nu ai inteles nici macar de la inceput ca se discuta de felul cum vehiculeaza mass-media informatia. Si de ce si-a pierdut rolul de formatoare de opinie. ...Sincer chiar nu-mi dau seama de ce mai postezi ( in afara de nevoia de a-ti satisface orgoliul marunt ca ai mai jignit 2 sau 3 useri de pe un forum)

@ Mira Israelul..in rol de mare strateg al Orientului Mijlociu ( am evitat sa scriu mondial ca sa nu trezesc teoria conspiratiei) e intr-o win win situation legat de Egipt.Probabil ca pe egipteni ii asteapta zile mult mai grele decat pana acum..dar hei..iluzia de libertate impachetata frumos de mass-media miroasa e portocale.

Pacat ca nu vorbesc si alte persoane :lol: care stiu maretul subiectivism al Mirei (pe care-l cunosc si eu, ofc, foarte bine).

Reality-show nu inseamna mass-media, aa =)))?

Link to comment
Share on other sites

Manipulare nu exista atat timp cat omul decide in abstractie de mass-media. Voi puneti mass-media pe acelasi loc cu aerul si apa in viata omului, dati prea multa importanta.

In loc sa puneti accent pe activitatile sociale, voi puneti pe activitatile audio-vizuale care sunt PUR si simplu forme de divertisment (cultural sau nu).

Lexa, atat timp cat mass-media detine pozitia onorifica de mijloc de informare - tabloidele si tot ce se leaga de dansele, reality show/drama, etc nu fac parte din mass-media - va detine si pozitia de manipulare a informatiei. E ca un fel de distorsionare a realitatii.

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=400255

Cred ca asta e un exemplu cat se poate de concludent.

Link to comment
Share on other sites

Pretty much that.

Te ajut eu sa raspunzi la post:

"Nu am nimic inteligent de zis asa ca o sa scriu cuvinte la nimereala: casa, monitor, film, vedea, striptease, comunist, chelie"

Link to comment
Share on other sites

Te ajut eu sa raspunzi la post:

"Nu am nimic inteligent de zis asa ca o sa scriu cuvinte la nimereala: casa, monitor, film, vedea, striptease, comunist, chelie"

corect :)) dar si cativa termeni de psihanaliza aruncati de-a valma colaborati cu un pic de sindrom paranoic provocat de conspiratia mondiala contra propriului eu genial ( de fapt ignorat si cantiate neglijabila pentru toata lumealumea)

Da Lexa tu uita-te in continuare la Fata lu Tata si Nora lui Mama si nu ne mai da quote..am vazut..ai reusit sa inveti aceasta functie a formului ..dupa multe exercitii :)) acum incearca si functia cu no reply. Daca aia e mass-media pentru tine ..se explica toooot.

PS Munch nu e problema..poti sa raspunzi oricand ..cat despre Sarkozy eu il vad mai periculos decat Putin si chair are un pic de toatalitarism in oase..Cat despre mass-media franceza ea revine acum oarecum la nivelul celei de pe vremea lui Mitterand...mult mai oficioasa si mai cenzurata in reactii :)

Link to comment
Share on other sites

mass-media o sa se duca dracu incet incet, generatiile noi nici nu se mai uita la tv, adica de ce m-as uita, pot sa citesc pe net ceva, oricum in Romania citesti doar balarii

ma uitam des pe prosport, dar nu prea mai dau p-acolo ca-s atat de idioti si la o stire gen "un gol din foarfeca" e tag-ul SOCANT!!! ratati

Link to comment
Share on other sites

Da, psihotici, donsoara. Sau nu mai stii cum se numesc obsesiile, apucaturile obsesive? Eu cred ca tu faci abstractie din subiectivism.

Exista doar variabilele ce tin de profil / personalitate. Nu devin irelevanti pentru ca se poate considera pe un cadru mai larg de caracteristici atribuite unei mase. Nu totul trebuie sa fie fit. Liberul arbitru, logica si rationamentul nu sunt caracteristici care le iei din raft si gata, le folosesti. Cu astea te nasti. In functie de cat esti dozat, astfel vei fi etichetat.

Informatia mass-mediei e ca si neprocesata daca cel care asculta/vizualizeaza nu are interes asupra dezbaterii temei. REPET: nu pentru ca e prost. Tu daca nu vrei sa vorbesti despre ceva, nu cred ca iti spui in gandul tau "Vai, ce proasta sunt ca nu vorbesc despre asdasdfajfdf cu Maricica!".

Manipulare nu exista atat timp cat omul decide in abstractie de mass-media.

Ok, Doamna Lexa, m-ati impresionat. Pana la lacrimi.

In mod evident, nu exista absolut niciun fond de discutie comun intre noi. Insistentele sunt inutile.

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/International/68183/Libia-si-UE-incearca-sa-stranga-relatiile.html

Posibil ca Sarkozy sa fie un alt calauzitor al Egiptului si in general Africii de Nord. E doar o posibilitate.

Nu sunt Mira asa ca scuzati din nou bagarea de seama.

Si totusi - nu vreau sa fiu stresant - Tien An Men, studentii iranieni si caderea zidului Berlinului au facut oamenii mai buni? Personal, consider ca mass-media nu manipuleaza atat masele cat in principal informatia. Ganditi-o ca un rau inaintea altui rau.

... (n-am inteles de ce ma uit la o stire din 2007 ...)

Influentele Frantei in Africa il preced pe Sarkozy si vor continua si dupa disparitia lui. Nu mai sunt la fel de extinse si de puternice ca in anii 60-70 dar sunt convinsa ca exista inca multa tratate bilaterale secrete de securitate si 'cooperare' economica cu Africa. Franta a fost acuzata in mai multe randuri in ultimii ani de lipsa de transparenta si de dominare (ca mentinatori ai pacii, desigur…) pe multe teritorii africane.

Din cate in amintesc, Sarkozy si-a construit campania electorala pe bla blauri democratice ce promovau incetarea politicilor dubioase de tip "Françafrique". Dar recunosc, asta nu inseamna nimic …

Ce observ eu este ca in ultimii ani efectivele militare ale Frantei in Africa s-au redus (politicile UE, na…) dar influenta si prezenta trupelor americane a crescut (!). Africom isi face treaba bine mersi sub tutela americana iar Sarkozy, oricate tendinte despotice ar avea, e prea mic.

Tien An Men, zidul sau 'revolutia' noastra amarata au facut oamenii mai buni (dar depinde mult ce inteles dai cuvantului ''buni''. Repeti a doua oara o intrebare ambigua dar nu ne explici exact la ce te referi).

Evenimentele sociale dramatice care implica revolta sociala si implicit dizlocarea unor mase mari de oameni dau iluzia de libertate si de control in mana multimii. Evenimentele astea au devenit legende si mituri si piese de istorie contemporana (cu o contributie decisiva a mass-mediei in ceea ce priveste filtrarea informatiei). Ele reprezinta, pana la urma, esenta umanitatii - tendintele anarhice si salbatice ce se opun 'contractului social' pe care l-am adoptat cu totii ca fiinte traitoare in grup. Democratia e doar un cuvant... nu are legatura cu datul speciei umane :D.

PS off topic…

Munch, n-am sa inteleg niciodata care e treaba cu schimbarea identitatii si ascunzisul pe dupa alti visini.

Ce-o fi asa de complicat in asumarea propriei identitati, dom’le? …

Link to comment
Share on other sites

Un exemplu de snobism pe care negati sa il recunoasteti, chiar si la voi: ma uitam la stirile de la ora 19:00 si era o stire despre cineva care a omorat "regina prostituatelor" din Iasi.

Interviurile cu martorii si prietenii au fost "ok". Cand a fost randul matusii sa vorbeasca la microfon, ca sa vezi, ce zice...

Reporter: Il credeati in stare de asa ceva pe nepotul dumneavoastra?

Matusa criminalului: Noi suntem o familie de oameni educati. Mama lui e avocata, a urmat Dreptul. Eu sunt inginera, tocmai ce am iesit la pensie.

Femeia invoca gradul de cultura ca scuza pentru fapta lui, desi se stia ca baiatul urmase o facultate =))). Cam asa apareti cativa pe aici.

Cica n-au nici o legatura factorii psihotici :)). Donsoara logs, e vorba despre psihoze, psihoze care pot insemna obsesii, idei fixe. Avem ceva persoane cu psihoze pe aici. Sa stiti ca recunoasterea e primul pas spre vindecare.

Link to comment
Share on other sites

Donsoara logs, e vorba despre psihoze, psihoze care pot insemna obsesii, idei fixe. Avem ceva persoane cu psihoze] pe aici. Sa stiti ca recunoasterea e primul pas spre vindecare.

in primul rand, psihozele sunt inainte de toate niste tulburari psihice destul de grave, de care bolnavul nu e constient si deci nu are ce sa recunoasca. pe langa faptul ca exagerezi la modul nesimtit, nici nu stii despre ce vorbesti, ca de obicei.

Link to comment
Share on other sites

Singurul emitent de idei fixe ( si imaginare) esti chiar tu Lexa. Mai grva e ca nici nu-ti intelegi propriile idei ..si nici termenii folositi nu-i cunosti de fel.

Ps Franta incearca sa compenseze rolul de putere militara de plan 2 printr-o politica mai agresiva decat alte state europene cu trecut colonial.Din cate se stie nationalism si Marseilleza au mers tot timpul mana in mana. Pe langa politica populista de epurare a nemernicilor de emigranti ,pe care oricum ii platesc mai rau ca pe maimute pentru a se ocupa de job-uri la care nu se uita niciun french, o implicare semi-activa in politica/economia fostelor colonii francofone nu e de lepadat.

cine stie..daca intre revolutia noastra semi-regizata si imaginile din Tien an Men se poate pune egal..poate da poate nu..

Link to comment
Share on other sites

in primul rand, psihozele sunt inainte de toate niste tulburari psihice destul de grave, de care bolnavul nu e constient si deci nu are ce sa recunoasca. pe langa faptul ca exagerezi la modul nesimtit, nici nu stii despre ce vorbesti, ca de obicei.

Orice doctor iti va spune despre psihoze ca sunt si obsesii, idei fixe, nu doar ceea ce scrie in dex, "ca la carte". Despre cineva care e obsedat de faptul ca toti fura, toti inseala, toti mint se poate spune ca are psihoza pentru ca aceasta obsesie ii altereaza comportamentul, gandirea.

Singurul emitent de idei fixe ( si imaginare) esti chiar tu Lexa. Mai grva e ca nici nu-ti intelegi propriile idei ..si nici termenii folositi nu-i cunosti de fel.

Ps Franta incearca sa compenseze rolul de putere militara de plan 2 printr-o politica mai agresiva decat alte state europene cu trecut colonial.Din cate se stie nationalism si Marseilleza au mers tot timpul mana in mana. Pe langa politica populista de epurare a nemernicilor de emigranti ,pe care oricum ii platesc mai rau ca pe maimute pentru a se ocupa de job-uri la care nu se uita niciun french, o implicare semi-activa in politica/economia fostelor colonii francofone nu e de lepadat.

cine stie..daca intre revolutia noastra semi-regizata si imaginile din Tien an Men se poate pune egal..poate da poate nu..

Oh, shut the funk up :)! Du-te si mai citeste despre mass-media si intre timp mai ia la ghicit ce e aia o psihoza (nu doar dupa dex, desi iti cam da mura in gura dex-ul).

Link to comment
Share on other sites

Orice doctor iti va spune despre psihoze ca sunt si obsesii, idei fixe, nu doar ceea ce scrie in dex, "ca la carte". Despre cineva care e obsedat de faptul ca toti fura, toti inseala, toti mint se poate spune ca are psihoza pentru ca aceasta obsesie ii altereaza comportamentul, gandirea.

doar pentru ca tu una doua te uiti in dex, nu inseamna ca toata lumea o face. chiar nu gandesti putin ce zici? majoritatea celor care au obsesii, au de fapt "obsesii". tu daca ii vezi pe astia pe la emisiunile de la tv ca se plang de faptul ca toata lumea din tara asta fura, crezi ca au obsesii? e un mod de a spune, e o exagerare intentionata, mai mult ca sigur n-au impresia ca pana si mamele lor ii fura (ca sa poti vorbi intr-adevar de obsesii ca dereglari psihice).

pai daca ar fi s-o luam asa, toata lumea de pe planeta asta ar suferi de psihoze, nu-ti dai seama ce zici?

si intre noi fie vorba, din cate imi amintesc eu, nu noi suntem aia care inventam o alta viata decat cea pe care o avem, inclusiv copii.

Link to comment
Share on other sites

doar pentru ca tu una doua te uiti in dex, nu inseamna ca toata lumea o face. chiar nu gandesti putin ce zici? majoritatea celor care au obsesii, au de fapt "obsesii". tu daca ii vezi pe astia pe la emisiunile de la tv ca se plang de faptul ca toata lumea din tara asta fura, crezi ca au obsesii? e un mod de a spune, e o exagerare intentionata, mai mult ca sigur n-au impresia ca pana si mamele lor ii fura (ca sa poti vorbi intr-adevar de obsesii ca dereglari psihice).

pai daca ar fi s-o luam asa, toata lumea de pe planeta asta ar suferi de psihoze, nu-ti dai seama ce zici?

si intre noi fie vorba, din cate imi amintesc eu, nu noi suntem aia care inventam o alta viata decat cea pe care o avem, inclusiv copii.

Ai intrebat un doctor si ti-a zis contrariul? Astept sa intrebi.

Psihoza nu este o boala grava in genere. La cat de desteapta pari, ar fi trebuit sa deduci din ce am zis. Chiar asa de greu iti e si apelezi la aceeasi replica banala si inventata?

Hai sa-ti dau exemple de psihoze (sunt numite de psihiatrii asa; presupun ca tu bati un psihiatru si stii mai bine, aa :))?):

- persoanele obsedate de greutatea corporala

- persoanele obsedate de mancarea pe care o mananca

- persoanele obsedate/dependente de munca

- persoanele obsedate/dependente de cumparaturi

- cleptomania

- dependenta de sms-uri

- dependenta de internet

- obsedatii contrazicerii

- dependentii emotionali

etc etc etc etc etc

Toate astea, din punct de vedere psihologic, sunt considerate psihoze.

Link to comment
Share on other sites

Ai intrebat un doctor si ti-a zis contrariul? Astept sa intrebi.

Psihoza nu este o boala grava in genere. La cat de desteapta pari, ar fi trebuit sa deduci din ce am zis. Chiar asa de greu iti e si apelezi la aceeasi replica banala si inventata?

Hai sa-ti dau exemple de psihoze (sunt numite de psihiatrii asa; presupun ca tu bati un psihiatru si stii mai bine, aa :))?):

- persoanele obsedate de greutatea corporala

- persoanele obsedate de mancarea pe care o mananca

- persoanele obsedate/dependente de munca

- persoanele obsedate/dependente de cumparaturi

- cleptomania

- dependenta de sms-uri

- dependenta de internet

- obsedatii contrazicerii

- dependentii emotionali

etc etc etc etc etc

Toate astea, din punct de vedere psihologic, sunt considerate psihoze.

Lexa, va trebui sa incetezi cu afirmatiile aberante in domenii in care nu te pricepi pentru ca dezinformezi grav si pe ceilalti utilizatori.

Atata timp cat nu ai nici cele mai elementare notiuni de psihopatologie sau nozologie psihiatrica, inceteaza sa mai dai lectii pe forum.

Nu ai nici cea mai mica idee despre diferentele dintre o nevroza si o psihoza.

Toate tulburarile psihotice sunt considerate tulburari psihice severe, in care constiinta bolii este diminuata sau absenta, fapt ce se insoteste de halucinatii si idei delirante. Categoriile mari de psihoze sunt psihozele afective, schizofrenia, psihozele delirante cronice sistematizate (paranoia, parafrenia), psihozele din cauze neurologice (comitiale, epileptoide) si psihozele traumatice.

Toate sunt tulburari psihiatrice ce necesita interventie de specialitate.

Ce este specific tulburarilor de tip psihotic si diagonsticul diferential sunt facute cu ajutorul unui celebru manual numit DSM (Mental and Statistical Manual of Mental Disorders), unanim recunoscut in practica psihiatrica de pe tot globul (in facultate am lucrat pe DSM-IV. Nu am idee daca intre timp o fi aparut DSM-V pentru ca nu lucrez pe clinic. De obicei apare o noua editie la 10-15 ani).

Principalele categorii de psihoze au ca paleta simptomatologica: ideatia deliranta, halucinatiile de toate tipurile, discurs dezorganizat (de tip salata-de-cuvinte) si comportament dezorganizat major (specifica pentru psihoticii schizofreniformi este catatonia).

Sper ca te-am lamurit. Orice reply pe aceasta tema cu un continut aberant si dezinformator va fi sters iar tu penalizata.

Topicul este despre mass-media. Psihozele se incheie aici.

Link to comment
Share on other sites

Lexa

Orice doctor iti va spune despre psihoze ca sunt si obsesii, idei fixe, nu doar ceea ce scrie in dex, "ca la carte". Despre cineva care e obsedat de faptul ca toti fura, toti inseala, toti mint se poate spune ca are psihoza pentru ca aceasta obsesie ii altereaza comportamentul, gandirea.

Tu ai probleme psihice de ai umblat la toti doctorii care ti-au spus treaba asta? Sau de unde altundeva stii tu ca toti doctorii ar spune la fel? Aici is tare curios si in topicul asta am o baza stabila sa ma clatin spre prima deducere. Cum poti sa afirmi ceva la modul general cand tu poate nu stii nici macar un singur exemplu concret in afara de prietenul tau care baga droguri in cafea si fata cu placinte care baga nu stiu ce.

Btw, e fain avatarul tau.

V-ati uitat pana la urma la WikiLeaks duminica la Discovery? Hmmm, defapt nu e nimic nou din ce nu am stiut si pana acuma, singurul lucru nou a fost reportajul cu acel militar care a facut masacrul ala printre oamenii nevinovati pe care cica i-a confundat cu niste teroristi.

Link to comment
Share on other sites

cand ajungi in corzi si nu mai ai replica..nici macar aberatii de scos din sacul ala plin de google si de DEX =)) ajungi sa cedezi un pic asa. Jenant..baiete :)

@ So..ce ziceti de Iran? Acolo miza e implicit mult mai mare decat in Egipt..ma indoiesc ca va cadea actualul regim..dar probabil ca cei care stateau la panda pe la grantiele islamiste isi incearca norocul. Totusi in mass-media nu prea vad ecouri ale agitatiei de la Teheran and Co

Link to comment
Share on other sites

E relativ off-topic dar ... recunosc, interesant.

Ce se petrece acum in Libia, Algeria, Bahrain, Iran, Yemen este mult mai rau decat ce a fost in Egipt. Pentru ca a inceput reprimarea extrem de violenta a revolutionarilor. Chestie fata de care comunitatea internationala nu are, pana acum, niciun fel de reactie. Inteleg ca prin Libia se striga unde sunt Natiunile Unite, unde e Obama. Fireste, daca interesul o cere, vor interveni. Asa cum au facut-o si alta data, chemati sau nechemati (si inventand povesti despre arme de distrugere in masa, daca alte manipulari nu au tinut).

Acum vedem – si cat de clar!- ca euforia provocata in Egipt a fost impulsul dorit pentru toate revoltele din celelalte tari arabe. Se doreste acelasi deznodamant – debarcarea vechilor dictaturi acolo unde este necesar. Una din mizele posibile: inlocuirea lor cu alte conduceri servind cu totul alte interese decat cele ale propriilor popoare.

Un argument al acestei ‘facaturi’ (regizata enorm cu ajutorul mass-mediei si a internetului) este chiar faptul ca in acest val de revolutii nu exista deloc lideri revolutionari de forta. Nicaieri. In niciuna din tarile cuprinse de agitatie. Exista niste figuri cunoscute (provenite – evident! – din lumea internetului si a blogurilor) dar nu avem deloc niste forte revolutionare inchegate sau organizate.

PS. Internetul si al-Jazeera sunt taiate in Libia… stiu ei de ce

Discursul lui Obama la demisia lui Mubarak a fost gretos de mesianic, ambiguu si dubios. Ca de obicei…

Un banc in contextul Egiptului ‘revolutionar’:

In timp revoltelor, presedintele Mubarak se afla intr-o incapere, la etaj, impreuna cu seful serviciului de securitate. Acesta, privind mai atent, citeste pe o pancarda si ii spune presedintelui:

- Domnule, afara pe o pancarda, oamenii au scris “Poporul egiptean ii spune adio presedintelui Mubarak”

Presedintele ganditor:

- Chiar asa … oare unde pleaca poporul egiptean?

Poate ca stia. Poate de-aia se tot vehiculeaza ca a intrat in coma (ca si fostul presedinte al Tunisiei). Cu totul intamplator, da…

Link to comment
Share on other sites

E total in nota evenimentelor de dupa a doua debarcare in Irak ce se intampla in statele musulmane acum. Pana la urma vorbim de mase de manevra extrem de usor de manipulat..fara un nivel extraordinar de inteligenta..fara acces la informatii ..indobitociti de foame...Iar valul schimbarii a plecat de la un artist hip hop :)) yea...

Era nevoie de un val nou de "dictatori" pentru reasezarea infulentelor in aceasta zona tot timpul fierbinte. Cred ca Israelul are cele mai fericite zile din existenta in momentele astea :))

PS ca sa nu mai zic de manipularea mass-media jenanta..penibila...cu Bercea mondialul si gasca de la Vami..sacrificati ca niste purcei in oprobiul public pentru salvarea a vreo 4 sau 5 % ....:))

Link to comment
Share on other sites

Noi nu mai avem profesionisti media. Si nici mass-media ca forta in stat.

Are cineva alta parere?

Eu cred ca mass-media e inca o forta in stat din cateva ("doo") motive :

1: este manipulata de cine are mai multi bani pt a nu divulga unele lucruri ( pt a "schimba" realitatea), pt a modela personalitati.. etc

2: manipuleaza masele, avand in vedere ca basescu a prostit lumea de atatea ori si a fost reales a 2-a oara.. stiu ca el e cel care a prostit lumea, dar a facut-o prin intermediul mass-media pt a ajunge la un nr mai mare de oameni... a fost la tvr, ziare, radio..

2a:a dat-o p'aia cu comunistii tot timpul pt ca stie varsta celor care inca se mai incred in televiziune (cei mai batrani, cu drept de vot, pt care TV-ul e singurul mediu de informare),

2b: apoi a sarit la ziare (pe hartie / pe net) cu vrajeli de genul "am iesit din criza" pt cei putin mai "documentati" si i-a prostit si pe ei...

3b: radio .. idem.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca mass-media e inca o forta in stat din cateva ("doo") motive :

1: este manipulata de cine are mai multi bani pt a nu divulga unele lucruri ( pt a "schimba" realitatea), pt a modela personalitati.. etc

2: manipuleaza masele, avand in vedere ca basescu a prostit lumea de atatea ori si a fost reales a 2-a oara.. stiu ca el e cel care a prostit lumea, dar a facut-o prin intermediul mass-media pt a ajunge la un nr mai mare de oameni... a fost la tvr, ziare, radio..

2a:a dat-o p'aia cu comunistii tot timpul pt ca stie varsta celor care inca se mai incred in televiziune (cei mai batrani, cu drept de vot, pt care TV-ul e singurul mediu de informare),

2b: apoi a sarit la ziare (pe hartie / pe net) cu vrajeli de genul "am iesit din criza" pt cei putin mai "documentati" si i-a prostit si pe ei...

3b: radio .. idem.

Si unde vezi tu profesionalismul in asta? :-?

Mda..greseala mea ,am avut impresia ca ai scris despre mass-media ca profesionalism nu ca forta in stat :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...