Jump to content
logs

Mass-media in declin

Recommended Posts

Guest SherkaN

Daca nu ma insel din cate stiu eu mass-media e obligata ca atunci cand difuzeaza o stire ... oricare ar fi ea, stirea trebuie confirmata din cel putin 3 surse diferite, asta e legea, ma indoiesc ca media noastra face asa ceva ... asa ca ce sa mai vorbim de moralitate , etc etc etc.

Link to comment
Share on other sites

Lucrul acesta ti-a aratat ca sunt 99% sanse sa fie regizat dar NU ti-a aratat ca asa ceva se aplica in cazul reality show-urilor pentru ca emisiunile gen Tradati in Dragoste, Fata lui tata sunt REALITY DRAMA, emisiuni ce au in format prezentarea unor povesti pe care ei le regizeaza. Practic, ei isi deschid redactia pentru a primi povesti, ca mai apoi sa le transpuna pe ecran.

REALITY DRAMA =/= REALITY SHOW!

Parca ai zis ca sunt experimente. :-? Cum sunt "experimente" din moment ce sunt regizate ?

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere deontologic - in ceea ce priveste mass-media - te duce gandul la zicala aia "un om muscat de caine nu e o stire dar, un caine muscat de om e o stire". Asta e! Atat pot sa duca unii ... atat pot. In nici un caz nu stai sa faci teoria batului de chibrit mentionand in treacat si cum se aprinde batul ala ca oricum asta nu mai e valabil de 20 de ani incoace. De ce? Sa se gandeasca sociologii, nu noi.

Din punct de vedere al manipularii - pardon "cultivarii" - vorbim de ceva nou, ceva rotund, mistic, care iti provoaca dureri de masele si halucinatii de toate felurile, pomenite si nepomenite. De ce? Pentru ca atat s-a vorbit de termenul asta in ultimii 20 de ani incat in loc sa devina ceva mai clar, se umple din ce in ce mai mult de ambiguitati. Asa ca, de atat sila provocata de expresia asta "ete manipulare" probabil ai sa ajungi sa extragi esentialul si atat ... "ete biip", fiind vorba de toate domeniile in care te manipuleaza - pardon cultiva - astia. Cred eu, degeaba si-au spart unii capetele incercand sa spuna ca verificarea informatiei se face cel mai bine la fata locului.

Parca ii sedea mai bine topicului sa fi fost ceva in gen "la ce mai cascati ochii, voi, ca eu m-am plictisit de presa si televiziune".

P.S.: Nu ti se pare stupid de amuzant ca mass-media, in ultima vreme, se comporta ca un taur comunal? :)

Orice stire poate deveni subiect de prime time daca e spusa intr-o maniera (nealterand) corespunzatoare.

Teoria cu manipularea din partea mass-mediei poate fi comparata cu paranoia. Vezi un taur comunal, iti imaginezi ca vine spre tine si te ataca dar tu stii si constientizezi ca taurul nu poate sa-ti faca rau absolut deloc (taurul nefacand altceva decat sa manance de pe pasune) insa tu actionezi ca si cum taurul te ataca sau te-ar putea ataca. Who's the nutcase :)?

Parca ai zis ca sunt experimente. :-? Cum sunt "experimente" din moment ce sunt regizate ?

Si tu citesti printre randuri? Nora pentru mama e un experiment. Citeste naibii o data cum trebuie :).

Little hint: Nora pentru mama e reality show, nu e reality drama.

Nu stiu daca trebuie 3 surse pentru a putea publica o stire dar stiu ca trebuie, dpdv etic, sa verifici stirea pentru a evita procese de defaimare sau cine stie ce alte procese.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

nu exista asemenea lege.

Adica daca eu sun la un ziar si spun ca maine o sa explodeze o bomba ei poa` sa bage panica in lume doar pt. ca pot scrie in ziar nu ?

Nu stiu daca o fi scris in lege asta insa eu gasesc extrem de logic si s-ar putea sa fie , promit sa caut insa hai sa-ti dau repede un exemplu cat se poate de bun. Idiotu` ala cu cutremurele care aparea si zicea DOMNE O SA FIE CUTREMUR DE 24 DE GRADE , o sa darame Romania .... tii minte? Daca respectau asta si se interesau undeva la un institut acreditat sa dea o astfel de informatie aia n-ar mai fi fost stire, corect ? Dar stai numai putin sa caut sa vad daca gasesc ceva legat de asta pt. ca repet, mi se pare logic sa existe o asemenea lege.

Edit : la unele stiri chiar ei spun : Stirea a fost confirmata de ....

Link to comment
Share on other sites

Adica daca eu sun la un ziar si spun ca maine o sa explodeze o bomba ei poa` sa bage panica in lume doar pt. ca pot scrie in ziar nu ?

Nu stiu daca o fi scris in lege asta insa eu gasesc extrem de logic si s-ar putea sa fie , promit sa caut insa hai sa-ti dau repede un exemplu cat se poate de bun. Idiotu` ala cu cutremurele care aparea si zicea DOMNE O SA FIE CUTREMUR DE 24 DE GRADE , o sa darame Romania .... tii minte? Daca respectau asta si se interesau undeva la un institut acreditat sa dea o astfel de informatie aia n-ar mai fi fost stire, corect ? Dar stai numai putin sa caut sa vad daca gasesc ceva legat de asta pt. ca repet, mi se pare logic sa existe o asemenea lege.

Din cate stiu, nu sunt sigura, nebunul ala era acoperit legal atat timp cat avea rapoarte sa-i sustina opinia. Sunt categorii de avertizari pentru cutremure. Daca el avea rapoarte care se aflau la limita limitelor si erau consecvente, avea orice acoperire legala si nimeni nu putea sa-i faca nimic (doar in cazul in care facea propaganda si crea isterie pe seama asta).

Link to comment
Share on other sites

Ce as putea sa inteleg din asta ?

pentru ca emisiunile gen Tradati in Dragoste, Fata lui tata sunt REALITY DRAMA, emisiuni ce au in format prezentarea unor povesti pe care ei le regizeaza.

si din asta : http://www.google.ro/search?hl=ro&&sa=X&ei=HuxTTbijI8jtOeH63L4J&ved=0CBYQvwUoAQ&q=nora+pentru+mama+reality+drama&spell=1

Ce scrie acolo mare ? Reality Drama ?

Nu te mai enerva, faci riduri. :-*

Link to comment
Share on other sites

Vezi un taur comunal, iti imaginezi ca vine spre tine si te ataca dar tu stii si constientizezi ca taurul nu poate sa-ti faca rau absolut deloc (taurul nefacand altceva decat sa manance de pe pasune) insa tu actionezi ca si cum taurul te ataca sau te-ar putea ataca. Who's the nutcase :)?

Nu gasesc contextul dar hai sa-ti dau un indiciu.

Un vacar avea un taur....cel mai bun taur din regiune. Taurul era unica sa avere. Curand i se duse vestea in lung si-n lat deoarece ceilalti fermieri decoperira ca taurul era cel mai bun animal reproducator din zona. Asa ca incepura sa il inchirieze petru vacile lor.

Era de ajuns sa apara vreo vaca prin preajma...Taurul nu “ierta” niciuna! Astfel vacarul castiga muuuuuulti bani!!!

Ceilalti fermieri se reunira si decisera sa puna mana de la mana si sa cumpere taurul.

Ajunsera la vacar acasa si ii zisera:

- Cere un pret pentru animalul tau. Vrem sa il cumparam!!!

Vacarul, profitand de situatie, ceru un pret absurd de mare. Dezamagiti, fermierii nu aceptara si plecara cu jalba in protap la primar.

Acesta din urma, sensibil la problemele comunitatii, cumpara taurul cu banii primariei, platind o avere pe el, si il inregistra ca patrimoniu al comunei.

Bucurie mare in comuna!!! Se facu o petrecere campeneasca de pomina!

Fermierii prezenti isi adusera si vacile....deh....sa profite cat mai repede!!!

A fost adusa prima vaca... Taurul o mirosi si ....nimic...

- Trebuie sa fie vina vacii, zise un fermier. E prea slaba!

O alta vaca a fost adusa. O vaca olandeza, cea mai frumoasa vaca din regiune! Taurul o mirosi...apoi NIMIC!!!

Primarul, disperat, il chema pe vacar si il intreba ce se intampla.

- Nu stiu, zise vacaru! Nu a mai facut nicodata asa ceva!!!

-Lasa-ma sa vorbesc cu el, ceru vacarul! Vacarul se apropie de taur si il intreba:

- Ce se intampla cu tine? Nu mai ai chef de munca???

Taurul, se intinde lenes, si raspunde:

- Nu ma enerva!!! Ma deranjezi!

Acum sunt FUNCTIONAR PUBLIC!!!

Concluzia: Hai la insamantare sau nu!

P.S.:

Orice stire poate deveni subiect de prime time daca e spusa intr-o maniera (nealterand) corespunzatoare.

Teoria cu manipularea din partea mass-mediei poate fi comparata cu paranoia.

Vezi ca e o eroare in textul tau, iti negi propriile concluzii.

Link to comment
Share on other sites

Nu gasesc contextul dar hai sa-ti dau un indiciu.

Un vacar avea un taur....cel mai bun taur din regiune. Taurul era unica sa avere. Curand i se duse vestea in lung si-n lat deoarece ceilalti fermieri decoperira ca taurul era cel mai bun animal reproducator din zona. Asa ca incepura sa il inchirieze petru vacile lor.

Era de ajuns sa apara vreo vaca prin preajma...Taurul nu “ierta” niciuna! Astfel vacarul castiga muuuuuulti bani!!!

Ceilalti fermieri se reunira si decisera sa puna mana de la mana si sa cumpere taurul.

Ajunsera la vacar acasa si ii zisera:

- Cere un pret pentru animalul tau. Vrem sa il cumparam!!!

Vacarul, profitand de situatie, ceru un pret absurd de mare. Dezamagiti, fermierii nu aceptara si plecara cu jalba in protap la primar.

Acesta din urma, sensibil la problemele comunitatii, cumpara taurul cu banii primariei, platind o avere pe el, si il inregistra ca patrimoniu al comunei.

Bucurie mare in comuna!!! Se facu o petrecere campeneasca de pomina!

Fermierii prezenti isi adusera si vacile....deh....sa profite cat mai repede!!!

A fost adusa prima vaca... Taurul o mirosi si ....nimic...

- Trebuie sa fie vina vacii, zise un fermier. E prea slaba!

O alta vaca a fost adusa. O vaca olandeza, cea mai frumoasa vaca din regiune! Taurul o mirosi...apoi NIMIC!!!

Primarul, disperat, il chema pe vacar si il intreba ce se intampla.

- Nu stiu, zise vacaru! Nu a mai facut nicodata asa ceva!!!

-Lasa-ma sa vorbesc cu el, ceru vacarul! Vacarul se apropie de taur si il intreba:

- Ce se intampla cu tine? Nu mai ai chef de munca???

Taurul, se intinde lenes, si raspunde:

- Nu ma enerva!!! Ma deranjezi!

Acum sunt FUNCTIONAR PUBLIC!!!

Concluzia: Hai la insamantare sau nu!

P.S.:

Vezi ca e o eroare in textul tau, iti negi propriile concluzii.

Am inteles ce vrei sa zici, taurul e cel care isi pune samanta in mintea oamenilor si taurul care are cele mai bune roade are cel mai mare succes.

Dar nu poti da vina pe taur. Samanta taurului nu e cea care decide si mai ales nu poti compara telespectatorul cu o vaca la gestatie. Vaca, in realitate, face asta pentru ca trebuie sa o faca, nu o face ca vaca (telespectatorul) care ia samanta taurului din ignoranta de a gandi de unul singur sau din lejeritate ori lene. Nu poti pune liberul arbitru la vaca... ca vaca pentru ca nu are.

@Dark__: hai ca-ti zic eu si ramane 1-0 pentru google doar. E reality show.

Link to comment
Share on other sites

Adica daca eu sun la un ziar si spun ca maine o sa explodeze o bomba ei poa` sa bage panica in lume doar pt. ca pot scrie in ziar nu ?

Nu stiu daca o fi scris in lege asta insa eu gasesc extrem de logic si s-ar putea sa fie , promit sa caut insa hai sa-ti dau repede un exemplu cat se poate de bun. Idiotu` ala cu cutremurele care aparea si zicea DOMNE O SA FIE CUTREMUR DE 24 DE GRADE , o sa darame Romania .... tii minte? Daca respectau asta si se interesau undeva la un institut acreditat sa dea o astfel de informatie aia n-ar mai fi fost stire, corect ? Dar stai numai putin sa caut sa vad daca gasesc ceva legat de asta pt. ca repet, mi se pare logic sa existe o asemenea lege.

Edit : la unele stiri chiar ei spun : Stirea a fost confirmata de ....

daca publici o stire total aiurea, poti fi sanctionat prin legea audiovizualului, dar nu te obliga nimeni sa ai nu stiu cate surse. poti chiar tu singur sa fii sursa.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista reality showuri romanesti. Toate sunt regizate. :-*

Explica dar fa-o cu argumente serioase: de ce nu e reality show cand prin definitie (elementele din emisiune) e reality show dar mai ales cand are legi ce stau la capataiul producatorilor?

Link to comment
Share on other sites

Explica dar fa-o cu argumente serioase: de ce nu e reality show cand prin definitie (elementele din emisiune) e reality show dar mai ales cand are legi ce stau la capataiul producatorilor?

in spatele legilor:

-ori oamenii aia is incredibil de redusi, iar in realitate se comporta exact ca la "tv"

-ori e regizat

Acuma serios, dar mai bine ma uit la total drama island, decat la nora pentru mama.. cel putin prima e haioasa :D

Link to comment
Share on other sites

in spatele legilor:

-ori oamenii aia is incredibil de redusi, iar in realitate se comporta exact ca la "tv"

-ori e regizat

Acuma serios, dar mai bine ma uit la total drama island, decat la nora pentru mama.. cel putin prima e haioasa :D

Cate emisiuni Nora pentru mama ai vazut? Ce ti se pare anormal acolo? Acolo se gasesc situatii si feluri de comportament pe care oricare dintre noi le-ar putea trai / avea. Sau tu traiesti anormal :-?, avand in vedere ca ti se par ciudate reactiile de gelozie, polemici din cauza unor prieteni, orgoliu, disperare, dispret, certuri banale etc?

Mai mult, la cate sezoane Nora pentru mama v-ati uitat? Adica, totul a fost regizat astfel incat majoritatea cuplurilor din sezoanele trecute au rezistat si chiar au copii?

Yeah, ce criteriu genial de inteligent si atat de categoric in a spune daca ceva e mai bun :): ca e mai haios.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Cate emisiuni Nora pentru mama ai vazut? Ce ti se pare anormal acolo? Acolo se gasesc situatii si feluri de comportament pe care oricare dintre noi le-ar putea trai / avea. Sau tu traiesti anormal :-?, avand in vedere ca ti se par ciudate reactiile de gelozie, polemici din cauza unor prieteni, orgoliu, disperare, dispret, certuri banale etc?

Mai mult, la cate sezoane Nora pentru mama v-ati uitat? Adica, totul a fost regizat astfel incat majoritatea cuplurilor din sezoanele trecute au rezistat si chiar au copii?

Yeah, ce criteriu genial de inteligent si atat de categoric in a spune daca ceva e mai bun :): ca e mai haios.

Deci 2 oameni, un baiat si-o fata nu se puteau place decat daca nu era regizat ? Ei n-ar fi putut avea o relatie daca era regizat , am inteles bine ?

SHIT am zis ca nu-ti mai raspund niciodata, nu-mi raspunde, lasa asa , e retorica, oricum o sa-mi dai iar vreo bomba de raspuns.

Edit : Nu raspunde ca oricum nu mai citesc nimic din ce scrii.

Link to comment
Share on other sites

Deci 2 oameni, un baiat si-o fata nu se puteau place decat daca nu era regizat ? Ei n-ar fi putut avea o relatie daca era regizat , am inteles bine ?

Vreau sa spun ca cineva se prindea odata si-odata. Nu ai cum sa strangi 30 de oameni per sezon pentru "a regiza" fara ca cineva sa nu fie avar astfel incat sa vanda informatia pentru niste bani, era imposibil sa nu fie unul guraliv care sa scape informatia, era imposibil sa nu fie cineva caruia increderea sa-i fie tradata si era divulgata informatia, era imposibil din orice punct de vedere ai privi. Pana si din punctul de vedere al producatorului, era imposibil sa faca o emisiune care era mai costisitoare partea cu platitul concurentului ca sa taca.

LE: nu e vorba de o filmare de o saptamana ci de 1 an. Chiar trebuie ca gandirea defectuoasa sa faca ravagii pe aici 8-|?

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

nu e ca si cum la tradati in dragoste, finii unchilor mei (casatoriti deci) nu erau amanti <_< au primit si ei vreo 500 de euro acolo.

Tu ai fost aia de ti-ai furat o poseta`n cap ? Parca-mi amintesc ceva ... :))

Oricum nu e relevant, spune ca personajele sunt fictive .... parca :-?

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa spun ca cineva se prindea odata si-odata. Nu ai cum sa strangi 30 de oameni per sezon pentru "a regiza" fara ca cineva sa nu fie avar astfel incat sa vanda informatia pentru niste bani, era imposibil sa nu fie unul guraliv care sa scape informatia, era imposibil sa nu fie cineva caruia increderea sa-i fie tradata si era divulgata informatia, era imposibil din orice punct de vedere ai privi. Pana si din punctul de vedere al producatorului, era imposibil sa faca o emisiune care era mai costisitoare partea cu platitul concurentului ca sa taca.

LE: nu e vorba de o filmare de o saptamana ci de 1 an. Chiar trebuie ca gandirea defectuoasa sa faca ravagii pe aici 8-|?

Ai dreptate , este reality show si este si experiment. :-*

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate , este reality show si este si experiment. :-*

Daca expuneai vreun argument iti intelegeam ironia.

http://www.cna.ro/Decizia-nr-183-din-01-02-2011.html

http://www.cna.ro/Decizia-nr-182-din-01-02-2011.html

http://www.cna.ro/Decizia-nr-184-din-01-02-2011.html

Sa vedem: intr-o tara in care mass-media (de fapt, nu doar la noi) mereu asteapta sa devoreze scandaluri, mai ales despre oponenti (in acest caz, televiziunea oponenta) ce e mai probabil?

1. regizarea a 5 sezoane de Nora pentru mama riscand comiterea unor delicte grave precum frauda (asta aduce anii cei mai multi de inchisoare)

2. toti reporterii inchid ochii (sa-mi ziceti si mie numele la reporterii aia), nici un detaliu nu se scapa de la concurenti si nici macar de la firmele care fac televotul

Make your pick -_-.

LE:

@Munch: poate sa fie silit de circumstante sau nu taurul dar vina tot spre telespectator o arata, nu pe cea a taurului.

Doar daca nu ai sau stii ceva ce poti impartasi pentru ca altfel nu vad cum :).

Edited by Lexa
Link to comment
Share on other sites

Am zis eu ca e defapt serial ?

Persoanele implicate sunt "ghidate" de producatori.

Vorbeam cu prietenul italian al unei foste colege de liceu si am aflat ceva interesant. El lucreaza la o televiziune italiana care difuzeaza acelasi format de emisiune, dar care se numeste Sposa perfetta. Vorbind despre emisiunea asta am aflat ca este regizata pentru ca asa este conceput formatul, iar licenta se vinde cu un consultant de scenariu. Din cate am vazut, sezonul asta, corespund chiar si scandalurile. Ca si in Romania, in Italia este, sau a fost, un scandal cu o concurenta care dansadubios intr-un club. Asta e situatia, o alta dezamagire pentru fanii care traiau drama cu intensitate .
Link to comment
Share on other sites

Am zis eu ca e defapt serial ?

Persoanele implicate sunt "ghidate" de producatori.

Mai eviti mult? Alege 1 sau 2. Ce e asa de greu.

Nu au cum sa ascunda asta atat timp cat 10 televiziuni, 6 ziare, 3 posturi de radio + o institutie legala ce se ocupa cu combaterea fraudei + o institutie legala ce se ocupa cu protejarea drepturilor telespectatorului sunt cu ochii pe ei.

E culmea paranoiei :).

Alt argument in afara de "a zis prietenul unei prietene ai?". Poti cauta, daca esti curios, un studiu pe la englezi (parca) care arata ca aproape toate povestile care incep cu "mi-a zis o prietena a prietenului" sunt minciuni ca interpretari ale povestitorului pentru a dobandi credibilitate.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...