Jump to content
ZaCkYD

Generatia trecuta si generatia asta.

Recommended Posts

Cautam pe Youtube o melodie de-a lui nane si am dat de acest video :

http://www.youtube.com/watch?v=CMTHLJE0oXQ

Si mi se pare foarte adevarat , adica tata mai imi zicea ca abia daca intra in casa , toata ziua statea afara si se juca , si se numea adolescent pe la 16-17 ani....pe cand acum , daca ii zici la unu "Du-te si tu afara sa te joci " ,iti zice ca mai are de facut 1 level la Aion ca sa faca questu de aripi ...Si acum unii copii se numesc adolescenti de pe la 10-11 ani...am citit prin comentarii pe acolo ...zicea unu "Cand ma uitam afara erau numai copii care bateau mingea , acum daca ma uit , e pustiu , toti sunt in casa si se joaca Metin sau ce se mai joaca ei " vorba profesoarei de tehnologie , generatia asta se maturizeaza prea repede , atunci daca zicea cineva Capra , toti se gandeau la jocul acela capra , acum daca zici Capra toti se gandesc la pozitia sexuala :| voi ce parere aveti de generatia asta? Dar de generatia care urmeaza?Cred ca se vor maturiza mai repede ...Si toate astea din cauza calculatorului , dai pe internet de tot felul de Ad-uri cu sex si alte tampenii , care se duc in mintea copilului...

Link to comment
Share on other sites

Eu am abea 14 ani si nu cred ca pot comenta despre generatia mea dar sa stii ca ai mare dreptate.Acum 2-3 eram afara tot timpul vara si in timpul liber sa jucam ascunsa si mai inventam noi jocuri.Ma distram o gramada si acum nu mai vad pe nimeni cand vin de la scoala pe afara PUSTIU.Nu stiu cum era acum 20 de ani dar stiu cum e acum,si e de rau.

Link to comment
Share on other sites

Daca sta si se joaca la calculator in loc sa iasa afara, se gandeste la sex sau mai stiu ce, nu inseamna ca se maturizeaza mai repede.

Adica na , acum unii au alta gandire , unii deja de la 11-12 ani incep sa duca grija de maine ca nu are mama si tata bani sa le cumpere un Playstation 3...

Link to comment
Share on other sites

Adica na , acum unii au alta gandire , unii deja de la 11-12 ani incep sa duca grija de maine ca nu are mama si tata bani sa le cumpere un Playstation 3...

E o diferenta. Asta tinde spre prostie, rasfat si alte chestii de genul. Tine si de faptul ca lumea si tehnologia evolueaza.

Link to comment
Share on other sites

e aiurea sa stiti din auzite a? :))

singura diferenta intre atunci si acum e ca tehnologia e mult mai noua si mult mai ieftina, eu in '92 ma jucam pe NES, in 93-94 ma jucam pe sega si pe n64 si credeti-ma, era mult mai fun decat sa stau p-afara sa ma joc ascunsa sau w/e.

toti copiii sunt disperati dupa jocuri, si statul ala p-afara cand ma jucam ascunsa sau toate jocurile posibile, erau tot jocuri, dar tot voiam mai mult, asa ca nu dati vina pe jocuri lol.

daca e s-o luam care cum iese afara, basically toti iesim afara si varsta unui baiat care incepe sa se masturbeze e pe la 9-10 ani, so excuse me, acum majoritatea oamenilor au copii la 30+, atunci majoritatea aveau sub 22. macar noi facem sex protejat

Link to comment
Share on other sites

pheew ! Slava Domnului ! credeam ca sunt singurul care nu iese din casa... acum aflu ca sunt mai multi ca mine ! Voi pleca in cautarea semenilor mei !

Link to comment
Share on other sites

E diferenta de la cer la pamant . Pai noi cand ne strangeam in parc , faceam o gasca de vreo 20 de copii . Jucam fotbal , ascunsea , lapte gros , etc :)

Acum cand trec prin acelasi parc ... vad numai mosi care stau pe banci ...

E trist , f trist

Link to comment
Share on other sites

E diferenta de la cer la pamant . Pai noi cand ne strangeam in parc , faceam o gasca de vreo 20 de copii . Jucam fotbal , ascunsea , lapte gros , etc :)

Acum cand trec prin acelasi parc ... vad numai mosi care stau pe banci ...

E trist , f trist

taci ma acolo, daca aveai pc pe vremea aia eray pe m3$$ vorbeay ku gagigile jy askultay manele, lasa vrajeala

si serios ce dracu e amuzant in a te juca baba oarba sau ascunsa? gawd, daca aveam PC in 92 eram s3f :(

Link to comment
Share on other sites

inainte de 89, erau "decreteii" care umpleau spatiile dintre blocuri si neavand alte modalitati de a-si consuma energia, era firesc sa iasa afara si sa se joace orice, numai sa nu vada un program de rahat de 2 ore la tv alb-negru

Apoi activitatile scolare de pionieri si UTC-isti erau praf in ochi, nimeni nu mergea de drag la platat pomi si adunat hartii din parcuri si curtea scolii.

Lumea era altfel si copii se adaptau cum puteau la ce li se oferea...apoi dupa 90 au inceput diferentele de clasa sa se accentueze, fapt care a nascut o serie de divergente si in randul copiilor; un exemplu simplu - pe vremea lui ceasca, tiganii nu aveau asa mult tupeu sa faca ei legea prin scoli si sa se de rotunzi...dar acuma, deh fac bani cultivand manele si lumea ii respecta, dc oare, nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

taci ma acolo, daca aveai pc pe vremea aia eray pe m3$$ vorbeay ku gagigile jy askultay manele, lasa vrajeala

si serios ce dracu e amuzant in a te juca baba oarba sau ascunsa? gawd, daca aveam PC in 92 eram s3f :(

Esti trist copile.

Foarte trist . Daca ai dorit sa fi ironic nu mai esti trist. In caz contrar, esti neimaginabil de trist.

Nene, copilaria mea a fost awesome ! Abia daca stateam o ora doua acasa :D

Am avut norocul sa cresc intr-un cartier de case, cu peisaje si locuri neinblanzite in vecinatate. Jucam pititea si la 18 ani prin parc , ne strangeam tot cartierul, venea politita sa ne alerge ca ne intindeam pana in noapte . Bine asta si faptul ca mai ne si imbatam pe acolo, but anyway :D

Azi astia fac conferinta pe mess. Noi ne sunam pe fix, mergeam cu bicicletele pe la fiecare sa recrutam gasca.

Multe si multe lucruri, o viata mai activa , mai spectaculoasa, mai distractiva .

Link to comment
Share on other sites

Ba da insa acum se plang vremurile trecute in care ieseam toata turma afara si jucam Baba Oarba , Flori fete si baieti sau alte jocuri , Germania sau nu mai stiu cum se numea. si mie mi-e dor de vremurile alea , la fel cum unora de pe linkmania godfather le e dor de generatia trecuta de jucatori si vor sa se dea wipe (un exemplu genial pentru generatia actuala). :>

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca generatia aceasta nu evolueaza decat in prostime , a evolua inseamna si a avea un limbaj adecvat , a merge la scoala si a invata ceva bun , nu a sta Non-Stop pe calculator sa te joci si sa nu ai habar sa scrii sau sa citesti ( de ce credeti ca e asa populat translate.google.ro ? ).

Daca este sa o luam asa , uitati-va cati stiu sa scrie corect in forumul linkmania din indivizii de sub 16 ani sa spunem , iar apoi sa vedem evolutia.

Sfat: Mergeti sa verificati pe la serverele de jocuri , cei ce-si pierd viata reala pentru una virtuala si vedeti acolo gramatica , ca lumea.

Link to comment
Share on other sites

depinde ma, mai sunt si d-astia care stau ca disperatii pe calculator foarte mult, inainte.... pana mea... inteleg ce vrea sa zica lobster dog ;) eu cand eram mai mic (9-13 ani) nu aveau toti clc/net, unii nu aveau deloc calculator, eu aveam, era un pentium2, dar va dati seama ca eram minunat de cate poate face, aveam jocuri d-alea pe dischete :)) ; oricum, ne rugam si noi de parinti sa ne dea bani sa mergem la sala de calculatoare, si era frumos ca eram toti (normal ca eram innebuniti dupa jocurile pe clc gen cs, fifa,warcraft,gta), si dupa mergeam in parculetul cartierului si jucam fotbal; nici telefoane nu aveam... acum cand vad copii de clasa a 3-a cu telefoane cu touchscreen mi se pare destul de trist sincer (nu, nu sunt invidios lol), parintii le iau calculator si ii lasa sa se joace inca de pe la 4-5 ani ...

in fine acum nu mai ies cu toti de aici la fotbal si sa ma joc leapsa si toate astea.... s-au mutat unii, si-au facut alte anturaje altii (ca s-au dus prin alte licee), mai ies in weekend cu colegii, ca scoala am dupa masa si in timpul saptamanii nu am ce face seara si dimineata

@trist e ca unii parinti chiar nu isi lasa copii afara, de frica de hoti, habar nu am, dar ii incurajeaza sa stea cat mai mult in casa "in siguranta" la calculator; cel mai bine e sa ne/ii dea la un sport de la varsta mica

Link to comment
Share on other sites

da adica , verisoara mea are 4 ani face 5 ani si fratele ei (verisorul meu) are 2 ani face 3 ani , deci ei stau la calculator vreo 5 ore pe zi , si cica e ok ba , la 4 5 ani stateam cu mana pe cucosel si plangeam ca nu imi dadea si mie sa filmez / pozez de craciun , si ei la varsta asta se joaca Club Penguin ala ...nici comp n-aveam , jucam pe casete dealea..(ce nintendo?n-aveam bani de alea , jocuri pe TV din bazar frate ) si de la 5 ani eu eram pe afara , adica pe ea (ca e mai mare) n-o lasa sa iasa afara sa nu o calce masina sau cv de genu , la 5 ani eram cu baietii de 6-7 ani cat aveau atunci , ne jucam football , ascunsea tot ce ne venea in gand....

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Pana la urma, nu e dreptul societatii sa evolueze?

Ma refeream la faptul ca fac conferinta pe mess. Sa povesteasca de vreun joc sau alte tampenii, de iesit din casa nu prea mai stiu.

Ce evolutie? O sa ajungem niste primate cocosate si sensibile, o sa ajungem sa mancam toate mizeriile si in final vom "evolua" la un hibrid intre om-babuin-balena.

Aplauze pentru "evolutie"

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la faptul ca fac conferinta pe mess. Sa povesteasca de vreun joc sau alte tampenii, de iesit din casa nu prea mai stiu.

Ce evolutie? O sa ajungem niste primate cocosate si sensibile, o sa ajungem sa mancam toate mizeriile si in final vom "evolua" la un hibrid intre om-babuin-balena.

Aplauze pentru "evolutie"

Asta e parerea ta, care mi se pare aberanta, ce legatura are mancarea cu faptul ca nu mai jucam baba oarba sau stiu eu ce. Mai degraba o sa evoluam spre robotizare. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Asta e parerea ta, care mi se pare aberanta, ce legatura are mancarea cu faptul ca nu mai jucam baba oarba sau stiu eu ce. Mai degraba o sa evoluam spre robotizare. :wub:

Prietene, ori esti high ori nu au fost bune ciupercile alea din carrefour care le-a asezonat maica'ta in tocana.

Robotizare? r u fucking kidding me ? Dude, wake up, suntem o tara din lumea a treia ( or close enough ) , la ce robotizare visezi?

Ce legatura are mancarea? Ce legatura au acele jocuri care iti antrenau corpul si care ajutau sa arzi grasimile si sa asimilezi proteinele ? Te intreb si eu ce legatura ai sa postezi la un astfel de topic avand in vedere ca cel putin la gandire nu cred ca ai mai mult de 14 ani ?

Nu cred ca e cineva de aici impotriva evolutiei, cat timp va fi corect adaptata asupra viitoarelor generatii .

Link to comment
Share on other sites

De ce crezi ca numai ce spui tu este corect? Dude, eu am rupt jocurile pe televizor, am rupt si rup calculatorul in 2, dar in schimb fac tenis de masa de performanta. Acest sport ma mentine la o greutate acceptabila, nu trebuie sa joci baba oarba ca sa arzi grasimi. Argumentele tale au sens doar in mintea ta.

Link to comment
Share on other sites

Prietene, ori esti high ori nu au fost bune ciupercile alea din carrefour care le-a asezonat maica'ta in tocana.

Robotizare? r u fucking kidding me ? Dude, wake up, suntem o tara din lumea a treia ( or close enough ) , la ce robotizare visezi?

Ce legatura are mancarea? Ce legatura au acele jocuri care iti antrenau corpul si care ajutau sa arzi grasimile si sa asimilezi proteinele ? Te intreb si eu ce legatura ai sa postezi la un astfel de topic avand in vedere ca cel putin la gandire nu cred ca ai mai mult de 14 ani ?

Nu cred ca e cineva de aici impotriva evolutiei, cat timp va fi corect adaptata asupra viitoarelor generatii .

1. Nu suntem "prietene" cat timp faci pe smecherul pe aici, ok?

2. Din pacate n-o sa mai traiesc sa apuc globalizarea (asa ca textul tau cu lumea a 3a nu mai are sens), incetarea tuturor razboaielor si dedicarea exclusiva catre cercetare. Specia umana "va evoula" in roboti in cateva mii de ani, sa zicem si de-acolo mai avem cateva milioane de ani, maxim, ca specie in Univers.

3. Eu nu ma ingras, oricat mananc si oricat timp petrec la calculator, asa ca nu m-ai prins pe mine. Nu cunosc prea multi copii supraponderali ca sa arunc vina pe jocurile video care ne ingrasa, indirect.

4. Daca tu imi faci mie morala vizavi de gandirea mea ar trebui sa ai un intelect net superior. Daca il aveai, implicit imi verificai profilul sa vezi cati ani am, dar n-ai facut-o.

Vezi doamne nu mai sunt copil daca nu m-am alergat ca prostul pe afara si nu m-am impiedicat pana mi-am zdrelit genunchii. Nu mai sunt copil daca n-am mancat niste dulciuri nu stiu de care si nu mai sunt copil daca am calculator si fac conferinte pe mess. Asa nici voi n-ati fost copii, ca nu va duceati cu oile ca Niculae Moromete. ;)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...