Jump to content
ZaCkYD

Generatia trecuta si generatia asta.

Recommended Posts

Guest SouthBoy_Lucyo

De ce crezi ca numai ce spui tu este corect? Dude, eu am rupt jocurile pe televizor, am rupt si rup calculatorul in 2, dar in schimb fac tenis de masa de performanta. Acest sport ma mentine la o greutate acceptabila, nu trebuie sa joci baba oarba ca sa arzi grasimi. Argumentele tale au sens doar in mintea ta.

Ti se pare tie ca am afirmat ca exclusiv un joc copilaresc te mentine in forma?

Invata sa citesti si sa interpretezi inainte sa iti dai cu parerea.

Am afirmat ca statul la calculator excesiv distruge in timp o conditie fizica propice dezvoltarii normale a individului . Orice alta forma de contracarare este bine venita ( aici includem orice forma de miscare - sportul este excelent, la randul meu am facut sport de performanta si sunt mandru de acest lucru )

Peace .

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

1. Nu suntem "prietene" cat timp faci pe smecherul pe aici, ok?

2. Din pacate n-o sa mai traiesc sa apuc globalizarea (asa ca textul tau cu lumea a 3a nu mai are sens), incetarea tuturor razboaielor si dedicarea exclusiva catre cercetare. Specia umana "va evoula" in roboti in cateva mii de ani, sa zicem si de-acolo mai avem cateva milioane de ani, maxim, ca specie in Univers.

3. Eu nu ma ingras, oricat mananc si oricat timp petrec la calculator, asa ca nu m-ai prins pe mine. Nu cunosc prea multi copii supraponderali ca sa arunc vina pe jocurile video care ne ingrasa, indirect.

4. Daca tu imi faci mie morala vizavi de gandirea mea ar trebui sa ai un intelect net superior. Daca il aveai, implicit imi verificai profilul sa vezi cati ani am, dar n-ai facut-o.

Vezi doamne nu mai sunt copil daca nu m-am alergat ca prostul pe afara si nu m-am impiedicat pana mi-am zdrelit genunchii. Nu mai sunt copil daca n-am mancat niste dulciuri nu stiu de care si nu mai sunt copil daca am calculator si fac conferinte pe mess. Asa nici voi n-ati fost copii, ca nu va duceati cu oile ca Niculae Moromete. ;)

Scuze daca am prezentat un aer agresiv, e o sectiune de dezbateri ma simt liber sa contracarez orice argument care in perceptia mea este invalid. Urasc gandirea de turma, calea catre o relatie spirituala echilibrata si competitiva va fi mereu provocarea intelectului, nu asimilearea ideilor prezentate de alti indivizi .

Nu am afirmat ca as avea un intelect superior, iar daca am afirmat ca ai o gandire de 14 ani nu inseamna ca stiam ce varsta ai sau ca nu as fi putut sa iti verific profilul .

Ca nu te ingrasi, bravo tie, insa nu ma refer exclusiv la formarea unui strat adipos. Prin simplul fapt ca voi, cei din generatiile mai tinere nu va solicitati aproape deloc fizicul va duce la o atrofiere si o dezvoltare incorecta a tuturor partilor corpului uman.

Iar in ultimul rand nu am sustinut ideea ca nu sunteti copii daca nu aveti aceleasi activitati care le-au avut generatiile precedente. Fiecare generatie are, simte si traieste copilaria in modul ei. Cert este ca toata tehnologia va fi poate un stimulent superior asupra intelectului, insa merita pretul? Ar trebui gasit un echilibru intre minte is trup, iar asta e responsabilitatea parintilor.

tuzki-bunny-emoticon-033.gif

Link to comment
Share on other sites

Cert este ca toata tehnologia va fi poate un stimulent superior asupra intelectului, insa merita pretul? Ar trebui gasit un echilibru intre minte is trup, iar asta e responsabilitatea parintilor.

Intr-o sectiune de dezbateri nu se folosesc atacuri la persoana, din cate stiu. Si-asa suntem o tara din lumea a treia, nu prea avem multe de-ale gurii, cand ne facem mari facem munci de jos, asa ca apare echilibrul treptat...

Link to comment
Share on other sites

Eu doar ti-am explicat ca nu statul la calculator iti distruge conditia fizica si ca jocurile alea de le jucai tu pe afara sunt/erau de rahat. Fiecare generatie e altfel, vremea trece, lumea evolueaza.. cand jucati baba oarba si restul jocurilor pe afara le jucati pentru ca nu aveati alta alternativa, nu exista pc, nu existau atatea atractii pe cate exista in ziua de astazi. Nu stiu daca tu pricepi ce vreau eu sa spun, nu incurajez statul la pc cu mancarea in fata. Daca parintii te trimit la un sport oasele nu se atrofiaza iar organismul tau are un curs normal. Practicand un sport pc-ul nu are nici un efect negativ. La 2 ore pe zi cat alerg eu, restul 15 si daca le-as sta pe toate la pc nu cred ca mi-ar afecta fizicul.

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Intr-o sectiune de dezbateri nu se folosesc atacuri la persoana, din cate stiu. Si-asa suntem o tara din lumea a treia, nu prea avem multe de-ale gurii, cand ne facem mari facem munci de jos, asa ca apare echilibrul treptat...

Mi-am cerut scuze daca exprimarea mea a PARUT rautacioasa, sau cum ai mentionat tu - atac la persoana.

Nu aceasta a fost intentia mea.

Ma retrag cu posturile de aici, nu doresc sa se interpreteze gresit, nu am nimic cu tine, nu vad de unde ar veni motivatia sa te atac.

Anyway ,

O seara buna

Eu doar ti-am explicat ca nu statul la calculator iti distruge conditia fizica si ca jocurile alea de le jucai tu pe afara sunt/erau de rahat. Fiecare generatie e altfel, vremea trece, lumea evolueaza.. cand jucati baba oarba si restul jocurilor pe afara le jucati pentru ca nu aveati alta alternativa, nu exista pc, nu existau atatea atractii pe cate exista in ziua de astazi. Nu stiu daca tu pricepi ce vreau eu sa spun, nu incurajez statul la pc cu mancarea in fata. Daca parintii te trimit la un sport oasele nu se atrofiaza iar organismul tau are un curs normal. Practicand un sport pc-ul nu are nici un efect negativ. La 2 ore pe zi cat alerg eu, restul 15 si daca le-as sta pe toate la pc nu cred ca mi-ar afecta fizicul.

Daca .

Daca parintii te trimit la sport. Daca parintii incurajeaza si alta miscare decat topaiala manutelor pe tastatura. Aici am vrut sa ajung , sper ca ai inteles pentru ca se pare ca atingem un sens comun in privinta ideei pe care dorim sa o reliefam insa facem acest lucru prin posturi care par mai degraba sa se contrazica, neavand un temei logic.

Link to comment
Share on other sites

Nu am citit tot topicul. si-mi cer scuze pentru asta!

Ce vroiam sa zic e doar ca sunt intrucatva de acord cu opinia creatorului topicului. Insa cand stau sa ma gandesc ca exact acelasi lucru ne ziceam si cei din generatiile mai in varsta cu privire la modul de viata, parca lucrurile nu mai par atat de diferite.

"Pe vremea mea eu mergeam cu vaca la pascut si dupaia la prasit/cosit, nu jucam patratoaia in fata blocului"

"Pe vremea mea eu jucam patratoaia in fata blocului, nu jucam farmville pe facebook"

Si seria nu se va opri aici, evolutia isi spune cuvantul. :)

Link to comment
Share on other sites

Imi amintesc cum ieseam cu "gasca" la vanat, sa supravietuim de pe o zi pe alta. Vai ce vremuri.Ce senzatii prin neolitic. Vanam cu niste sulite , avand ca varf pietre slefuite. Era foarte tare. Dar aia din pestera alaturata isi confectionau varfurile la sulite mai repede. Foloseau obsidian nemernicii. Ne decoram pestera cu diverse desene pe care numai noi le intelgeam. Ce vremuri...

Acum toti aveti curenturile electronice deastea cu care aprindeti beace. Unde mai este placerea aprinderii unui foc ? Am vazut ca mai aveti si oglinzi luminoase cu desene pe ele. Unde mai e placerea cu care lustruiam obsidianul ? A ? Voi cu tehnologia voastra.....

Link to comment
Share on other sites

cu un lucru cred ca sunteti de acord cum ca generatiile se schimba de la an la an.La mine pana pe la 14 ani ne strangeam 20 de copii si ne jucam adevar si provocare ,de-a v-ati ascunselea,dracu si culorile,tara ,tara vrem ostasi,COCO ,dupa a inceput perioada cu jocurile de carti..jocuri de societate ..monopoly dupa au inceput iesirile la film..si dupa un timp fiecare a luat-o pe alt drum eu una eram fermecata de MU :)) pe la 10 ani jucam cu cei de la bloc ..eram multi..si afara vorbeam doar de mu pana s-au plictisit de joc si am ramas eu cu patima mu ului . acum unii nici nu-si vorbesc si acum avem parte de distractia de a alta data doar vara..cand se mai strang oamenii seara la scara depanam amintiri.punga de seminte si cola sunt nelipsite,muzica si discutii idioate si clar amenzi pt deranjarea ordini publice ca acum e interzis sa mananci seminte ,sa bei cola in fata scarii :))

Link to comment
Share on other sites

pentru numele lui Dumnezeu, ZBK si superstar sper ca sunteti sarcastici ;

daca voua vi se pare ok sa stai 10 ore pe calculator zilnic ca ai nu stiu ce metabolism si nu te ingrasi sau ca daca faci sport acolo 1-2 ore pe zi si restul zilei il poti folosi sa stai pe calculator este grav, foarte grav, iesiti in pana mea in parc, la aer curat, stati ca robotii in fata calculatorului pe forum si va mandriti ca aveti 7000 de mesaje; bine ca mai sunt cativa cu capul pe umeri din generatia noastra 8-|

@nu zic sa nu stati deloc pe calculator, stati si voi acolo mai putin, faceti-va un program, incercati sa il respectati, calculatorul creeaza dependenta si iti strica ochii, ar trebui folosit numai pentru munca/proiecte pentru scoala si putin pentru divertisment, oamenii au ajuns sclavii computerelor, si nu e bine

Edited by spanky
Link to comment
Share on other sites

pentru numele lui Dumnezeu[, ZBK si superstar sper ca sunteti sarcastici ;

Vai pentru numele lui dumnezeu sper ca esti sarcastic.

daca voua vi se pare ok sa stai 10 ore pe calculator zilnic ca ai nu stiu ce metabolism si nu te ingrasi

A zis cineva asta ?

sau ca daca faci sport acolo 1-2 ore pe zi si restul zilei il poti folosi sa stai pe calculator este grav

Doua ore de sport pe zi ti se pare putin ?

@nu zic sa nu stati deloc pe calculator, stati si voi acolo mai putin, faceti-va un program, incercati sa il respectati, calculatorul creeaza dependenta si iti strica ochii, ar trebui folosit numai pentru munca/proiecte pentru scoala si putin pentru divertisment, oamenii au ajuns sclavii computerelor, si nu e bine

Te rog lasa sfaturile de om trecut prin viata.

Link to comment
Share on other sites

pentru numele lui Dumnezeu, ZBK si superstar sper ca sunteti sarcastici ;

daca voua vi se pare ok sa stai 10 ore pe calculator zilnic ca ai nu stiu ce metabolism si nu te ingrasi sau ca daca faci sport acolo 1-2 ore pe zi si restul zilei il poti folosi sa stai pe calculator este grav, foarte grav, iesiti in pana mea in parc, la aer curat, stati ca robotii in fata calculatorului pe forum si va mandriti ca aveti 7000 de mesaje; bine ca mai sunt cativa cu capul pe umeri din generatia noastra 8-|

@nu zic sa nu stati deloc pe calculator, stati si voi acolo mai putin, faceti-va un program, incercati sa il respectati, calculatorul creeaza dependenta si iti strica ochii, ar trebui folosit numai pentru munca/proiecte pentru scoala si putin pentru divertisment, oamenii au ajuns sclavii computerelor, si nu e bine

Nu mi se pare ok sa stau 10 ore la calculator in fiecare zi. Ies destul afara, nu stau ca robotul in fata calculatorului. Ma mandresc eu cumva ca am 7000 de mesaje sau ai stat prea mult la calculator si ti-ai stricat ochii?

Link to comment
Share on other sites

Vai pentru numele lui dumnezeu sper ca esti sarcastic.

A zis cineva asta ?

Doua ore de sport pe zi ti se pare putin ?

Te rog lasa sfaturile de om trecut prin viata.

ce sa spun dragule te bagi si tu ca musca-n lapte, te-ai cam suparat ? adevarul doare, dar na .... :)

@ok, nu stai 10 ore pe clc superstar, dar din cate ai afirmat tu ca "e dreptul societatii sa evolueze" si alte d-astea ai dat de inteles ca nu e nimic rau in a-ti petrece zilnic foarte multe ore stand in fata calculatorului

@@dark, inainte sa pui intrebarile alea uita-te peste posturile anterioare

Edited by spanky
Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu petrec mai mult de 4 ore pe calculator zilnic, si asta in cel mai rau caz. De exemplu, tocmai acum de 45 de minute am ajuns acasa, am fost afara la niste pedale, cu un prieten. Oricum, afara e din ce in ce mai pustiu, astia de pe aici care ies is d-aia smecheri care fumeaza, stau pur si simplu toata ziua in parc, si fumeaza, nimic altceva (e un grup asa de vreo 6-7 baieti, de obicei). Chiar am un fost coleg care e printre ei. Eu am incercat sa vorbesc cu el, dar se pare ca nu vrea sa inteleaga. Pe langa faptul ca-i obez, nu face nimic toata ziua si mai fumeaza, eu am incercat sa-i explic ca in ritmul asta nu cred ca prinde 35 de ani.

Generatiile s-au schimbat foarte mult, mie imi spunea mama ca inainte de '89 era cu totul alta viata, puteai sa iesi afara si la 2 noaptea ca nu iti era frica, sansele sa-ti dea in cap cineva erau aproape nule.

Link to comment
Share on other sites

)

@ok, nu stai 10 ore pe clc superstar, dar din cate ai afirmat tu ca "e dreptul societatii sa evolueze" si alte d-astea ai dat de inteles ca nu e nimic rau in a-ti petrece zilnic foarte multe ore stand in fata calculatorului

N-am dat asta de inteles, asta ati inteles voi.

.

Generatiile s-au schimbat foarte mult, mie imi spunea mama ca inainte de '89 era cu totul alta viata, puteai sa iesi afara si la 2 noaptea ca nu iti era frica, sansele sa-ti dea in cap cineva erau aproape nule.

Inca un argument pentru care mai bine stau in casa. Daca stau in casa nu e musai sa stau la calculator, pot sa fac si alte lucruri.

Link to comment
Share on other sites

N-am dat asta de inteles, asta ati inteles voi.

Inca un argument pentru care mai bine stau in casa. Daca stau in casa nu e musai sa stau la calculator, pot sa fac si alte lucruri.

Eh, nu neaparat sa nu iesi din casa, ca o gura de aer curat n-a omorat pe nimeni pana in prezent. Dar eu mai mult de ora 22-23 (si asta vara, desigur) nu stau afara, nu doar o data era s-o mierlesc. Eu consider ca situatiile acelea mi-au fost ca niste avertismente, si m-am tinut de ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest thornley

da adica , verisoara mea are 4 ani face 5 ani si fratele ei (verisorul meu) are 2 ani face 3 ani , deci ei stau la calculator vreo 5 ore pe zi , si cica e ok ba , la 4 5 ani stateam cu mana pe cucosel si plangeam ca nu imi dadea si mie sa filmez / pozez de craciun , si ei la varsta asta se joaca Club Penguin ala ...nici comp n-aveam , jucam pe casete dealea..(ce nintendo?n-aveam bani de alea , jocuri pe TV din bazar frate ) si de la 5 ani eu eram pe afara , adica pe ea (ca e mai mare) n-o lasa sa iasa afara sa nu o calce masina sau cv de genu , la 5 ani eram cu baietii de 6-7 ani cat aveau atunci , ne jucam football , ascunsea tot ce ne venea in gand....

prietene ai 17 ani, taci acolo

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu petrec mai mult de 4 ore pe calculator zilnic, si asta in cel mai rau caz. De exemplu, tocmai acum de 45 de minute am ajuns acasa, am fost afara la niste pedale, cu un prieten. Oricum, afara e din ce in ce mai pustiu, astia de pe aici care ies is d-aia smecheri care fumeaza, stau pur si simplu toata ziua in parc, si fumeaza, nimic altceva (e un grup asa de vreo 6-7 baieti, de obicei). Chiar am un fost coleg care e printre ei. Eu am incercat sa vorbesc cu el, dar se pare ca nu vrea sa inteleaga. Pe langa faptul ca-i obez, nu face nimic toata ziua si mai fumeaza, eu am incercat sa-i explic ca in ritmul asta nu cred ca prinde 35 de ani.

Generatiile s-au schimbat foarte mult, mie imi spunea mama ca inainte de '89 era cu totul alta viata, puteai sa iesi afara si la 2 noaptea ca nu iti era frica, sansele sa-ti dea in cap cineva erau aproape nule.

si de ce nu poti tu sa traiesti ca ala nu apuca 35 de ani ?sau ca isi baga in vena ?

Link to comment
Share on other sites

ZaCkYD si tu faci parte din generatia asta,defapt cam toti ce au postat aici fac parte din ea,chiar si eu si nu stiu cu ce generatie faci tu comparatie daca nu stii ce a fost inaintea ta.

poate ne luminati dumneavoastra parinte

Link to comment
Share on other sites

Vezi doamne nu mai sunt copil daca nu m-am alergat ca prostul pe afara si nu m-am impiedicat pana mi-am zdrelit genunchii. Nu mai sunt copil daca n-am mancat niste dulciuri nu stiu de care si nu mai sunt copil daca am calculator si fac conferinte pe mess. Asa nici voi n-ati fost copii, ca nu va duceati cu oile ca Niculae Moromete. ;)

+1

In mod normal, raspunsul asta trebuia sa le deschida ochii.

Da, se trimit mass-uri pentru ca asta este tehnologia zilei de azi. Nu te mai duci la posta sa trimiti o scrisoare care ajunge dupa 5 zile dupa ce au trecut sarbatorile. E inutil.

Zicea cineva de limbaj, copii de azi sunt agramati si injura. Cine e mai vulgar, ala care injura sau ala care intelege?

Jocurile nu sunt inutile pentru evolutia unui copil atata timp cat sunt alese dupa categorii de varsta. Daca dai unui copil sa joace Age of Empire *just an example*, iti garantez ca o sa ii dezvolte gandirea de 100x mai mult decat o face Baba Oarba.

De ce plangi dupa Bonibon, o firma care probabil a falimentat, cand magazinele sunt pline de Mars, Snikers s.m.d.p. Un anumit brand de dulciuri nu reprezinta copilaria niciunuia dintre noi.

Link to comment
Share on other sites

Si in continuare raman la parerea ca nu evoluam ci involuam , prostimea e tot mai mare. Acum orice prost stie sa deschida pisi-ul si sa se bage la un cese , orice prost stie sa intre p? net si sa bage pac-pac un website de manele , dar nimeni nu mai pune mana pe o carte sa o citeasca , sa-si dezvolte vocabularul.

Tot ce stie prostimea in zilele noastre este "papa" , "caca" si "100€ "

Link to comment
Share on other sites

Si in continuare raman la parerea ca nu evoluam ci involuam , prostimea e tot mai mare. Acum orice prost stie sa deschida pisi-ul si sa se bage la un cese , orice prost stie sa intre p? net si sa bage pac-pac un website de manele , dar nimeni nu mai pune mana pe o carte sa o citeasca , sa-si dezvolte vocabularul.

Tot ce stie prostimea in zilele noastre este "papa" , "caca" si "100€ "

stai stai, raspund eu in locul lui superstar

de ce sa alerg prin Bucuresti ca prostul sa imi rup picioarele cautand o carte intr-o librarie cand pot sta in cur pe scaunul calculatorului, sa mananc o punga de chipsuri si sa caut pe wikipedia / google ?

Edited by spanky
Link to comment
Share on other sites

Guest thornley

Eu unul nu petrec mai mult de 4 ore pe calculator zilnic, si asta in cel mai rau caz. De exemplu, tocmai acum de 45 de minute am ajuns acasa, am fost afara la niste pedale, cu un prieten. Oricum, afara e din ce in ce mai pustiu, astia de pe aici care ies is d-aia smecheri care fumeaza, stau pur si simplu toata ziua in parc, si fumeaza, nimic altceva (e un grup asa de vreo 6-7 baieti, de obicei). Chiar am un fost coleg care e printre ei. Eu am incercat sa vorbesc cu el, dar se pare ca nu vrea sa inteleaga. Pe langa faptul ca-i obez, nu face nimic toata ziua si mai fumeaza, eu am incercat sa-i explic ca in ritmul asta nu cred ca prinde 35 de ani.

Generatiile s-au schimbat foarte mult, mie imi spunea mama ca inainte de '89 era cu totul alta viata, puteai sa iesi afara si la 2 noaptea ca nu iti era frica, sansele sa-ti dea in cap cineva erau aproape nule.

nu vreau sa te superi dar tu esti PROST RAU

ps: nu-ti face griji, astia ca tine de obicei traiesc prea mult :)

Link to comment
Share on other sites

stai stai, raspund eu in locul lui superstar

de ce sa alerg prin Bucuresti ca prostul sa imi rup picioarele cautand o carte intr-o librarie cand pot sta in cur pe scaunul calculatorului, sa mananc o punga de chipsuri si sa caut pe wikipedia / google ?

Cine esti tu sa raspunzi in locul meu? Esti avocatul meu sau ceva?

Stiu unde e biblioteca, ma pot duce foarte usor pana acolo, dar nu fac asta. Majoritatea cartilor de care am nevoie sunt in biblioteca de acasa. Nu obisnuiesc sa mananc chipsuri.

Si da, din moment ce am wikipedia, de ce m-as duce la biblioteca sa caut biografia cuiva sau mai stiu eu ce? Faci tu asta?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...