Jump to content
ZaCkYD

Generatia trecuta si generatia asta.

Recommended Posts

stai stai, raspund eu in locul lui superstar

de ce sa alerg prin Bucuresti ca prostul sa imi rup picioarele cautand o carte intr-o librarie cand pot sta in cur pe scaunul calculatorului, sa mananc o punga de chipsuri si sa caut pe wikipedia / google ?

Tu il ai pe Salam la avatar si vorbesti despre citit? Si da, mi-se pare mult mai bine sa caut pe google o carte decat sa o caut prin librarii.(economisesc si timp si bani)

Link to comment
Share on other sites

Tu il ai pe Salam la avatar si vorbesti despre citit? Si da, mi-se pare mult mai bine sa caut pe google o carte decat sa o caut prin librarii.(economisesc si timp si bani)

pai e idolu' meu ;)

dar gata gata, ca devenim off topic ;;)

Edited by spanky
Link to comment
Share on other sites

Nu ma lua peste picior ca s-ar putea sa te impiedici.

Diferenta de la o generatie la alta e mai mare de 3 4 ani, in jur de 60 de ani, nu stiu exact, mi-a zis profu de istorie si nu m-a interesat la momentul respectiv,

O generatie are ~25-27 de ani (cifre pentru SUA, respectiv Marea Britanie). Cifra este discutabila in functie de ce factori iei in calcularea acesteia, totusi.

Link to comment
Share on other sites

Per total,nu cred ca este unu care a postat aici care sa se considere o alta generatie si ce-i mai secant e ca vin toti putoii cu stiri,impresii si tot felul de clipuri sa arate ca ei sunt o alta generatie sau ca ei is mai "dastepti".

Normal ca generatia trecuta nu pierdea timpul pe facebook,yahoo si nu mai stiu ce jocuri pentru ca nu existau,dar tot omul se juca pe nintendo si alte cacaturi de jocuri si pana la urma de ce is asa interesati uni de ce fac altii?

Link to comment
Share on other sites

Cunostiintele despre sex nu sunt un semn de maturizare.

Da este adevarat, generatiile ce vin se maturizeaza mai repede. De ce? Pentru ca traiul devine mai greu, iar cu cat sunt mai multe probleme,cu atat esti mai trecut prin viata si in acelasi timp te maturizezi. Dar... Eu gandesc in felul urmator:

Din noi se vor naste oameni mai buni, generatia care va veni, fa fi mai buna decat cine s-a nascut din foc,din fier sau din pamant.

Ce vrea sa spuna acest mic discrus? Ca o data cu trecerea anilor, indiferent de modul de viata, vor fi oameni mai buni , de ce se va intampla acest lucru? Pentru ca pana acum s-a intamplat... O data cu avansarea in tehnologie, acum oamenii stiu mai multe despre viata. Ganditi-va ca inainte lumea era primitiva, nu stia ce este distractia. Acum toti vrem sa ne bucuram de copilarie si sa ne distram cat mai avem timp. Inainte nu exista electricitate, dar o data cu venirea acesteia,lumea s-a transformat si a devenit mai buna. Inainte nu era cuptor cu microunde, acum este si se fac mancaruri sau se incalzesc mai usor. Asa va fi si mai departe,tehnologia va avansa, multe intrebari vor avea un raspuns si omul va deveni mai constient de anumite lucruri din viata.

Am doar 14 ani si stiu ce e cu adevarat viata... Pot spune doar ca m-am maturizat prea devreme si pe de o parte imi pare bine de asta pe de o parte nu-mi pare bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Unde vedeti voi ca se maturizeaza tinerii de azi mai repede? Prin ce v-au facut sa afirmati asta?

Are 14 ani, se crede matur. ^_^

In unele privinte, se maturizeaza mai rapid.

De exemplu din punct de vedere sexual. In ziua de azi pustoaicele de la 14 ani deja considera ceva firesc sa isi cocoatze ciushculina pe un falus. Si nu numai, un botic sau popper trooper ... e deja ceva banal pentru ele. Nu zic ca imi displace ca sunt asa :blush: mai ales ca acum de la 16ani legea le acorda drept de decizie creditandu-se aspectul ca au discernamant ...insa imi aduc aminte pe vremea mea ce chin mai era sa o faci pe una mica sa puna boticul :slap: :ceuameni:

Insa, pe de alta parte , din alte privinte, cum ar fi responsabilitatea....sunt mult mai copii decat erau generatiile precedente -_-

Link to comment
Share on other sites

Are 14 ani, se crede matur. ^_^

In unele privinte, se maturizeaza mai rapid.

De exemplu din punct de vedere sexual. In ziua de azi pustoaicele de la 14 ani deja considera ceva firesc sa isi cocoatze ciushculina pe un falus. Si nu numai, un botic sau popper trooper ... e deja ceva banal pentru ele. Nu zic ca imi displace ca sunt asa :blush: mai ales ca acum de la 16ani legea le acorda drept de decizie creditandu-se aspectul ca au discernamant ...insa imi aduc aminte pe vremea mea ce chin mai era sa o faci pe una mica sa puna boticul :slap: :ceuameni:

Insa, pe de alta parte , din alte privinte, cum ar fi responsabilitatea....sunt mult mai copii decat erau generatiile precedente -_-

Asta cu sexul n-as numi-o maturizare, ci in majoritatea cazurilor, inconstienta, naivitate, prostie.

Link to comment
Share on other sites

Are 14 ani, se crede matur. ^_^

In unele privinte, se maturizeaza mai rapid.

De exemplu din punct de vedere sexual. In ziua de azi pustoaicele de la 14 ani deja considera ceva firesc sa isi cocoatze ciushculina pe un falus. Si nu numai, un botic sau popper trooper ... e deja ceva banal pentru ele. Nu zic ca imi displace ca sunt asa :blush: mai ales ca acum de la 16ani legea le acorda drept de decizie creditandu-se aspectul ca au discernamant ...insa imi aduc aminte pe vremea mea ce chin mai era sa o faci pe una mica sa puna boticul :slap: :ceuameni:

Insa, pe de alta parte , din alte privinte, cum ar fi responsabilitatea....sunt mult mai copii decat erau generatiile precedente -_-

alea sunt panarame, nu sunt toate asa, erau panarame si pe vremuri, nu mai ca acum sunt mai multe, restu' o fac cand cred ele ca e timpul cu persoana potrivita bla bla ...

Link to comment
Share on other sites

stai stai, raspund eu in locul lui superstar

de ce sa alerg prin Bucuresti ca prostul sa imi rup picioarele cautand o carte intr-o librarie cand pot sta in cur pe scaunul calculatorului, sa mananc o punga de chipsuri si sa caut pe wikipedia / google ?

gresesti ma , alta e sa citesti o carte pagina cu paguna si sa stai frumos in pat la veioza sa citesti , si alta e sa citesti pe net in fata monitorului stricand-uti in acelasi timp si ochii...

o carte nu este foarte scumpa , deci puteti sa v-o procurati , inchiriati ...

Link to comment
Share on other sites

gresesti ma , alta e sa citesti o carte pagina cu paguna si sa stai frumos in pat la veioza sa citesti , si alta e sa citesti pe net in fata monitorului stricand-uti in acelasi timp si ochii...

o carte nu este foarte scumpa , deci puteti sa v-o procurati , inchiriati ...

Pe mine ma oboseste mai rau sa citesc o carte la lumina veiozei decat sa citesc niste randuri pe calculator. Ideea e ca fiecare sa faca ce-i place.

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Asta cu sexul n-as numi-o maturizare, ci in majoritatea cazurilor, inconstienta, naivitate, prostie.

E si un semn de maturitate prin prisma faptului ca iau o decizie privind persoana lor de la o varsta relativ frageda .

Tot un semn de maturizare este si cea fizica. Observam cu usurinta ca majoritatea pustoaicelor de azi au forme mult mai conturate decat cele din generatiile precedente .

alea sunt panarame, nu sunt toate asa, erau panarame si pe vremuri, nu mai ca acum sunt mai multe, restu' o fac cand cred ele ca e timpul cu persoana potrivita bla bla ...

Nu am zis ca nu sunt panarame, sau ca nu existau si in generatiile precedente astfel de specimene.

Ideea exprimata s-a axat pe numarul mult mai crescut al lor in generatiile recente, argument sustinut si de catre postul tau :)

Link to comment
Share on other sites

E si un semn de maturitate prin prisma faptului ca iau o decizie privind persoana lor de la o varsta relativ frageda .

Tot un semn de maturizare este si cea fizica. Observam cu usurinta ca majoritatea pustoaicelor de azi au forme mult mai conturate decat cele din generatiile precedente

Fetele iau o decizie fiind constranse (de obicei) de baieti, mai degraba imaturitate in cazul asta.

Maturizarea asta fizica se poate pune pe seama mancarurilor, suplimentelor nutritive si mai stiu eu ce. Sau poate sunt eu paranoic.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot vorbim de diferenta de generatii

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=206198&hl=generatia&st=0

E un topic cu exact aceeasi tema ( serch it before u open it era o vorba :P)

Si puteti sa comparati cam ce se scria acolo ..acum vreo 2 ani cu ce s-a vorbit aici. Majoritatea userilor din topicul respectiv nu mai activeaza ( din pacate)

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Diferenta nu e intre generatii ci intre "timpurili" in care traim/au trait/traiau. Mi se pare normal oarecum ca in anul 2011 un cochil sa nu mai aiba acelasi comportament pe care il aveam noi cu 20 de ani in urma, totusi .. sunt 20 de ani IN URMA! , informatiile pe care le au ei in ziua de azi la indemana sunt de vreo 28521852 de ori mai multe decat ce aveam noi + ca ei nascandu-se in era tehnologiei e normal sa aiba atractie spre lucrurile alea, voi vedeti asta ca pe un rau ... ceea ce pe-o parte sunt si eu de acord, insa astea sunt timpurile, asta fac ei , asa cum noi saream coarda cu fetele si bateam mingea pe stadion ei dau HS la CS si fac levele la DOTA. Gandirea e aceiasi doar perceptia e alta datorita faptului ca , repet , ei au la indemana alte unelte.

Ce nu inteleg eu este ca il mai ajut pe nepotu-meo la teme, frate ce faceam noi in clasa a 7-a astia fac intr-a 3-a acum , si asa a fost tot timpu`, materia se ingreuneaza de la an la an, si cred ca si asta e o problema in "maturizarea lor" , ei deja invata sa judece inainte de termen, eu in clasa a 4-a faceam bastonase in camera mea batut, cu un ochi pe geam la copiii de afara si cu unu` pe usa sa nu vina maica-mea sa-mi mai arda 2-3 palmi dupa ochi.

O alta problema eu o vad in faptul ca noi am "beneficiat" de o gandire a parintilor MULT prea afectata de comunism, exista acea strictete in comportamentul parintilor, in comportamentul si regulamentul scolilor ... cam peste tot, astia saracii nu au idee ce e ala respect, ce e aia PROGRAM , ei vin acasa o ard pe net , si isi fac poze cu tel. sa puna pe Facebook , nu stiu ce inseamna sa te sparga ma-ta cu bataia ca nu vrei sa mananci nush ce dreacu de saracie de mancare a facut, ei se duc la kfc si au rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta nu e intre generatii ci intre "timpurili" in care traim/au trait/traiau. Mi se pare normal oarecum ca in anul 2011 un cochil sa nu mai aiba acelasi comportament pe care il aveam noi cu 20 de ani in urma, totusi .. sunt 20 de ani IN URMA! , informatiile pe care le au ei in ziua de azi la indemana sunt de vreo 28521852 de ori mai multe decat ce aveam noi + ca ei nascandu-se in era tehnologiei e normal sa aiba atractie spre lucrurile alea, voi vedeti asta ca pe un rau ... ceea ce pe-o parte sunt si eu de acord, insa astea sunt timpurile, asta fac ei , asa cum noi saream coarda cu fetele si bateam mingea pe stadion ei dau HS la CS si fac levele la DOTA. Gandirea e aceiasi doar perceptia e alta datorita faptului ca , repet , ei au la indemana alte unelte.

Ce nu inteleg eu este ca il mai ajut pe nepotu-meo la teme, frate ce faceam noi in clasa a 7-a astia fac intr-a 3-a acum , si asa a fost tot timpu`, materia se ingreuneaza de la an la an, si cred ca si asta e o problema in "maturizarea lor" , ei deja invata sa judece inainte de termen, eu in clasa a 4-a faceam bastonase in camera mea batut, cu un ochi pe geam la copiii de afara si cu unu` pe usa sa nu vina maica-mea sa-mi mai arda 2-3 palmi dupa ochi.

O alta problema eu o vad in faptul ca noi am "beneficiat" de o gandire a parintilor MULT prea afectata de comunism, exista acea strictete in comportamentul parintilor, in comportamentul si regulamentul scolilor ... cam peste tot, astia saracii nu au idee ce e ala respect, ce e aia PROGRAM , ei vin acasa o ard pe net , si isi fac poze cu tel. sa puna pe Facebook , nu stiu ce inseamna sa te sparga ma-ta cu bataia ca nu vrei sa mananci nush ce dreacu de saracie de mancare a facut, ei se duc la kfc si au rezolvat problema.

Asta mi s-a parut cea mai rezonabila explicatie dintre toate.Vremurile se schimba - noi,cei din "vechea" generatie,daca am alege sa fim copii in vremea asta sau cea trecuta,eu unul tot pe cea trecuta as alege-o.Si stiti de ce?niciun copil,in siua de azi,nu traieste asa cum am trait eu la vremea mea - miscare zilnica,mancare sanatoasa,copii cu duiumul si la scoala si la bloc si la tara.Respectul fata de cei mai mari era printre principalele virtuti,oricum si cei mai mari nu se comportau ca cei de azi,nu existau probleme,ne vedeam de ale noastre.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Asta mi s-a parut cea mai rezonabila explicatie dintre toate.Vremurile se schimba - noi,cei din "vechea" generatie,daca am alege sa fim copii in vremea asta sau cea trecuta,eu unul tot pe cea trecuta as alege-o.Si stiti de ce?niciun copil,in siua de azi,nu traieste asa cum am trait eu la vremea mea - miscare zilnica,mancare sanatoasa,copii cu duiumul si la scoala si la bloc si la tara.Respectul fata de cei mai mari era printre principalele virtuti,oricum si cei mai mari nu se comportau ca cei de azi,nu existau probleme,ne vedeam de ale noastre.

Chiar ma , ce morti imi luam de la aia mai mari , ma lesinau :)) , pai acum e invers frate, acum astia mici te injura si se dau la tine de-ti vine sa-i iei sa bati pamantu` cu ei dar zici ca nah .. sunt copii, ai dreacu ei ...

Link to comment
Share on other sites

Chiar ma , ce morti imi luam de la aia mai mari , ma lesinau :)) , pai acum e invers frate, acum astia mici te injura si se dau la tine de-ti vine sa-i iei sa bati pamantu` cu ei dar zici ca nah .. sunt copii, ai dreacu ei ...

La noi n-au fost chestii d-astea,dar imi amintesc de "Artex",mingea aia de fotbal,toata pustimea era innebunita dupa mingiile de piele.Astia mari luau o minge cu camera sparta si bagau cateva cataroaie in ea si pandeau.Puneau mingea jos si cum iesea vreun "pitac" din bloc - "hai ma,da tare in ea".Mama,mama,isi paralizau picioarele...sau ne pacaleau la diverse jocuri.Cel mai misto era la "frunza".Ne scotea in brate pe toti pe rand,il impingeau degeaba,nici nu se clintea.Sau "gropita" pe bani,turbo,final 86,cand Maradona facea 24 de surprize.Nici nu puteam sa aruncam monezile de 5 lei cand jucam pe 5 lei,aluminiul ala o lua la zbor....jucam cu d-alea de 3 lei ca erau mai grele ca alea de 1 leu.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Eu mi-am luat morti pe paine la baza americana, nu stiam ce e aia, si normal cu mine in echipa era d`al mare :)) , sau cand jucam lapte gros sau capra noua ce-mi rupeam dintii cand imi facea ala capra electrica :)) , erau vremuri frumoase ma ... tin minte ca daca ningea afara veneam in casa vanat de 4 ori pe zi sa ma schimb si fugeam inapoi , frumos ...

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat morti pe paine la baza americana, nu stiam ce e aia, si normal cu mine in echipa era d`al mare :)) , sau cand jucam lapte gros sau capra noua ce-mi rupeam dintii cand imi facea ala capra electrica :)) , erau vremuri frumoase ma ... tin minte ca daca ningea afara veneam in casa vanat de 4 ori pe zi sa ma schimb si fugeam inapoi , frumos ...

iarna sa nu uitam de cazemate , acum chiar nu mai e nici un copil afara. toti sunt baricadati in casa cu degetele pe tastatura si joaca tot ce ai zis tu in varianta online. ;)

Link to comment
Share on other sites

Foarte trist ce se intampla, imi amintesc cum era pana la 11-12 ani, cand au inceput sa stea prietenii mei mai mult in casa la calculator decat afara. Si la 7 ani stateam afara pana la 11 noaptea, acum, abia daca mai gasesc pe cineva sa stea pana la 9. Adevarat, evoluam, dar cam aiurea, multi au uitat ce inseamna sa te distrezi cu adevarat.Trece viata pe langa noi si nici nu ne dam seama...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...