Jump to content
Lancelot

Noul tip de rasism

Recommended Posts

Lucrez intr-un mediu cu 2 colegi afro-americani. Sunt niste oameni exceptionali. Am ramas cu o parere foarte buna. Trebuie sa va ganditi odata sa numai generalizati. Si ei ca si noi avem uscaturile noastre. Asa cum occidentalii se plang din cauza romanilor si a rromilor. Nu trebuie sa fii alb ca sa ai bun simt. Albii nu au fost violenti cu semenii lor? Priviti in urma, istoria va poate confirma. Mergeti pe acest forum la rubrica 'Stiri si Informatii' si o sa vedeti ca nu gresesc.

Eram in Praga acum 2 saptamani. In jur de 50 de tigani romani se adunasera in parcul unui spital, cu corturi cu toate cele. Nu va spun ce a fost in sufletul meu cand unul dintre prietenii cu care eram nestiind ca sunt romani, a facut o afirmatie rasista. Ei nu fac diferenta intre etnii. Generalizeaza. Si avem si tigani romani pt care am toata stima, un Madalin Voicu, un Damian Draghici si multi altii.

Zau? :)))))))))0 De ce ai avea respect pentru Madalin Voicu? Asta e ala care spunea ca "manele au fost inventate de tigani pentru a fraierii romanii" ...Deci, ce respect sa ai pentru puradelu ala?

Am incercat sa le respect traditiile, sa comunic cu ei, dar astia ma scot din minti.Africanii americani/canadieni pentru ca sunt putori, pentru ca se imbraca cu pantaloni cu turul pana la genunchi, dar care lasa sa se vada gaoaza, pentru ca poarta tot felul de zorzoane (ca ciorile noastre), pentru ca umbla pe strada numai in basini de urs. Arabii, pentru ca sunt putori, pentru ca se inmultesc ca soarecii (n-am vazut arabitoi sa nu umble cu 3-4 puradei dupa ei) si traiesc din alocatii si ajutoare sociale. Chinezii, pentru ca sunt parsivi (unii) si pentru ca muncesc ca prostii (altii). Exceptie fac femeile lor, pentru care am o simpatie (pentru ca n-am vazut niciodata una grasa). Indienii si pakistanezii, pentru ca seamana leit cu tiganii nostri si pentru ca poarta turbanele alea cretine pe cap.

In plus, ma enerveaza toti care-si etaleaza religia si fac caz de ea (arabi, indieni etc.)

Link to comment
Share on other sites

Sa folosesc un terment mai adecvat la ce a vrut el sa spuna e discriminati . E adevarat ca la baschet spre exemplu afro-americanii sunt mai buni insa asta nu inseamna ca albii sunt slabi , iti pot la destul de multe exemple de jucatori albi buni la baschet si sa nu uitam ca nu americanii si afro-americanii sunt campionii mondiali , ei necastigand o medalie de aur din 94' .

Daca si -ar pune mintea americanii, si ar lasa vedetismul la oparte, ar lua medalie. Ei joaca de spectacol, nu`i intereseaza medaliile sau banii. Un salariu la un jucator bun in NBA depaseste 20 mil $ pe sezon.

ON: Lancelot zici ca albii sunt priviti diferit de catre negri prin unele zone. Mi se pare si asta normal, in Brooklyn/Campton zona predominant de culoare, normal ca se uita urat la un alb care`i p`acolo avand in vedere incidentele din trecut.

Link to comment
Share on other sites

Daca si -ar pune mintea americanii, si ar lasa vedetismul la oparte, ar lua medalie. Ei joaca de spectacol, nu`i intereseaza medaliile sau banii. Un salariu la un jucator bun in NBA depaseste 20 mil $ pe sezon.

ON: Lancelot zici ca albii sunt priviti diferit de catre negri prin unele zone. Mi se pare si asta normal, in Brooklyn/Campton zona predominant de culoare, normal ca se uita urat la un alb care`i p`acolo avand in vedere incidentele din trecut.

Care incidente din trecut ma? Daca nu erau "incidentele" din trecut, cioroii dormeau cu leopardu langa ei si acum.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca m-am kkt pe tine de ras la faza asta! Daca te simti jignit poti sa te cari

cred si eu ca faci asta pe oameni, la cati negri si homosexuali au trecut pe la fundul tau nu ma mai mira nimic, nu inteleg cum dintr-un homosexual inrait ai devenit un fanatic religios rasist :(

Link to comment
Share on other sites

cred si eu ca faci asta pe oameni, la cati negri si homosexuali au trecut pe la fundul tau nu ma mai mira nimic, nu inteleg cum dintr-un homosexual inrait ai devenit un fanatic religios rasist :(

Hai ca cu asta m-ai spart la nas! Ce sa mai, n-am cuvinte sa mai replic la asemenea gluma buna ! :))

Link to comment
Share on other sites

mai bine baga-ti un cep in fund pe post de permis de conducere

(nu de alta dar trbeuie sa te inregistrezi ca emiti gaze, ai fost pompat bine la viata ta)

ba baiete esti analfabet rau de tot,ai mari probleme de exprimare,du`te vere la scoala,mai pune mana pe o carte ,invata sa vorbesti corect..i`ai si pe prietenii tai cu tine...dar pana ajungeti la scoala poate gasiti vreun rau ceva sa va aruncati ! dar de mana,sa fie mai romantic!

Link to comment
Share on other sites

Asa cum probabil stiti..in land of choice adica SUA s-a dezvoltat destul de puternic in ultimul an un nou tip de rasism..rasismul negrilor against white ppls...Exemplele sunt multiple si indiscutabile..:) cam in tot ceea ce inseamna activitate in care oamenii de culoare exceleza..albii sunt marginalizati sau dati la o parte :) nu nu e doar o impresie..sunt cifre si statistici care vorbesc despre asta..

Ce parere aveti? ne asteapta un viitor in care albii vor decadea din rolul de conducatori de slave ship?:D

PS un exemplu asa light si aiurea :))

Lance chiar nu te inteleg cateodata. De ce deschizi topic-uri, care stii sigur ca vor duce la cearta? la flame-uri? la spam? Nu vezi ca nu sunt in stare sa discute civilizat. Eu am dreptate, tu esti prost. Ba nu, eu am dreptate du-te... (ex thade si turbomaxim)

@on asa cum albii au abuzat de negri atatia ani asa incearca si ei acuma, indirect prin Obama! Din fericire in ziua de astazi exista o oarecare civilizatie si nu se va reusi nimic! Va ramane doar la stadiul de proiect!

Ala e pacat? Ciorile mureau de foame in Africa, se omorau intre ei,isi violau copii,isi taiau capetele si jucau fotbal cu ele si tu imi spui mie ca albii au facut pacat? Aveau ce sa munceasca in perioada sclaviei, aveau ce manca, nu se mai omorau intre ei, erau invatati bunele maniere . Ciorilor nu le placea munca, si s-au revoltat. Asa sa intamplat si cu colaniile de albi din Africa. Ii invatau pe cioroi ce sa planteze,cum sa munceasca pamanturile si tot nu era bine. S-au considerat sclavi, au facut revolta. De ce nu e liniste in Africa acum?

Care incidente din trecut ma? Daca nu erau "incidentele" din trecut, cioroii dormeau cu leopardu langa ei si acum.

Vezi ca ciorile sunt animale si nicidecum oameni. Acest termen a fost folosit pe timpul sclaviei si ar fi cazul sa-l faceti uitat. Asa cum tu te comporti cu negrii, asa se comporta si ei cu tine. Asa cum sunt albi de treaba, asa sunt si negri de treaba, pacat ca in multe domenii negrii si asiaticii (galbenii) ne dau clasa (sport, bani facuti cinstit, nu furati samd). Binenteles exceptand bandele de negri.

Cat despre Africa, chiar nu cred ca ai vrea sa traiesti in conditiile de acolo. La fiecare 6 secunde moare cate un copil de subnutritie. Noroc cu fundatiile.

pentru ca negrii-s niste animale. stiu ca suna dur pentru secolul asta, dar asta e adevarul

(a se citi: sunt rai)

negrii sunt rai? =)) =)) =)) hai ca am auzit-o si pe asta

de unde ai scos-o? cred ca va uitati prea mult la televizor

Link to comment
Share on other sites

' date='Aug 21 2009, 19:44' post='4136665']

. Asa cum sunt albi de treaba, asa sunt si negri de treaba, pacat ca in multe domenii negrii si asiaticii (galbenii) ne dau clasa (sport, bani facuti cinstit, nu furati samd). Binenteles exceptand bandele de negri.

de unde ai scos-o? cred ca va uitati prea mult la televizor

:)))))))))))))))) Pai daca fac bani cinstiti,de ce nu se muta de unde au venit?:)))

PS: Citeam un comentariu scris de un politist alb, din quebec, pe blogul lui Richard Martineau . Zice ala cam asa: opresc o masina pentru depasirea vitezei legale. Cand ma apropii, la volan ori hispanici, ori ciori, care incep sa vocifereze ca eu sunt rasist si ca de ce i-am oprit pe ei. Eu le spun ca n-aveam cum sa stiu ca ei sunt de alta culoare, pentru ca eu i-am prins din urma, asa ca n-aveam cum sa le vad fata, dar ei nimic, ii dadeau tare cu discriminarea.

Deci, ciorile nenorocite considera ca au tot dreptul sa incalce legea, iar cand sunt trasi la raspundere pentru asta, sar cu gura ca sunt discriminati.

Pe tine cand te opreste politia ca ai depasit viteza, Dani, alexandra sau alexandru fara drepturi speciale, majoritate invizibila, tu ce le zici?

Daca din intamplare politistul este colorat la piele, nu-i zici ca te-a oprit fiindca e rasist?

Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu sunt un d*bitoc care atunci cand vede alta culoare a pielii intra in criza. Asa e, exista printre ei si exceptii, si nu putine, numai ca ele se pierd in marea masa a celorlalti.

Eu il iau pe fiecare in parte si il tratez de pe o pozitie neutra, dar nu-mi trebuie mult ca sa-l clasez la exceptii sau la masa.

Link to comment
Share on other sites

ce neo-panchisti/nazisti/si rasisti basinosi sunteti...ce plm ma ?? nu va mai ajunge planeta ??? fiecare face ce vrea se descurca cum poate si o arde pe unde vrea...si "ciorile" alea...pai cum sa spun ..."ciorile" alea sunt profesori,doctori,ingineri ...nu toti sunt criminali si mafioti si "magazine"de droguri....si in cacat sa va bata , nu mai judecati dupa culoare...judecati dupa fapte...

si cat as vrea sa dati peste vr'un skin nebun ......sa va' pise ala in bataie ca va' plimbati prin tara lui...dupa aia sa mai vorbiti despre rasism ...rasistilor......basinilor"""

:right:

Link to comment
Share on other sites

Care incidente din trecut ma? Daca nu erau "incidentele" din trecut, cioroii dormeau cu leopardu langa ei si acum.

Dute si dormi cu leopardul , acolo tie locul . Cu ce te simti tu ma porumbelule mai presus decat cei de o culoare diferita de a ta ? Pui prea mult pret pe look , si mai putin de ce ai in cap ...dar la cat de ..... esti , nici nu ma mir .

ciorile" alea sunt profesori,doctori,ingineri ...nu toti sunt criminali si mafioti si "magazine"de droguri....si in cacat sa va bata , nu mai judecati dupa culoare...judecati dupa fapte...

subscriu , daca toti cei negri mafioti ,atunci as fi de acord sa ii " izoleze " de lume , dar cat timp nu sunt ...sunt impotriva

Pai daca fac bani cinstiti,de ce nu se muta de unde au venit?)

Sunt curios cat gandesti tu cand scrii :-? .Cum poti tu ma scoate bani intro tara ca si china ? Sau undeva prin Africa ? .

Deci, ciorile nenorocite considera ca au tot dreptul sa incalce legea, iar cand sunt trasi la raspundere pentru asta, sar cu gura ca sunt discriminati.

Ti`au zis ei asta ? Fiindca din conversatia aia nu inteleg decat ca un politist i`a amendat , si ei de ciuda au zis ca ii amendeaza pentru ca sunt negri .Si daca oprea un alb era aproape la fel , doar ca nu se punea tema discriminarii , si albul putea sa zica " aa vai m`ai oprit pe mine ca m`ai vazut asa mai palid " .

Link to comment
Share on other sites

las-o balta si spune care te-a violat cand erai mic? taticul tau cumva e negru? te-a bagat sub sutana cumva?

parazitu asta nu trebuie bagat in seama,el e un fel de eczema si daca te scarpini incepe sa te manance si mai tare,altfel e inofensiv si vai de capul lui.

El are doua mari probleme in viata, sa o urmareasca pe masa sa nu o f... altu si sa se masturbeze la pozele puse de luckyshot pe forum.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...