Jump to content
Lancelot

Noul tip de rasism

Recommended Posts

Asa cum probabil stiti..in land of choice adica SUA s-a dezvoltat destul de puternic in ultimul an un nou tip de rasism..rasismul negrilor against white ppls...Exemplele sunt multiple si indiscutabile..:) cam in tot ceea ce inseamna activitate in care oamenii de culoare exceleza..albii sunt marginalizati sau dati la o parte :) nu nu e doar o impresie..sunt cifre si statistici care vorbesc despre asta..

Ce parere aveti? ne asteapta un viitor in care albii vor decadea din rolul de conducatori de slave ship?:D

PS un exemplu asa light si aiurea :))

Link to comment
Share on other sites

Este posibil. Nu as putea sa precizez ce sa va intampla. Avem si noi vina noastra. Depinde de ei. Vom avea insa si exceptii. Unii nu au uitat ce s-a intamplat in trecut, pe altii nu-i va interesa. Cred insa ca generatia de acum,nu trebuie sa poarte pe umar pacatele albilor din perioada sclaviei!

Link to comment
Share on other sites

Cam in tot ceea ce inseamna activitate in care oamenii de culoare exceleza..albii sunt marginalizati sau dati la o parte

Ba, in orice activitate in care exceleaza o rasa, sau un sex, ceilalti sunt marginalizati. De exemplu, la basket, daca un negru se pricepe mai bine ca un alb, e cat de cat firesc sa`l dea la oparte. Sau cum echipa masculina e mai buna ca cea feminina, gagicele sunt marginalizate. Cum ar spune chinezu: 你是愚蠢的

Link to comment
Share on other sites

cam in tot ceea ce inseamna activitate in care oamenii de culoare exceleza..albii sunt marginalizati sau dati la o parte

Asta inseamna ca noi suntem rasisti fata de catzei ca nu-i lasam sa conduca masini.. pentru ca oamenii exceleaza la asta.

Daca cineva exceleaza iar ceilalti nu se pricep, e normal sa fie marginalizati / dati la o parte. E ceva perfect normal si chiar nu vad unde ar fi problema.

Link to comment
Share on other sites

Asta inseamna ca noi suntem rasisti fata de catzei ca nu-i lasam sa conduca masini.. pentru ca oamenii exceleaza la asta.

Daca cineva exceleaza iar ceilalti nu se pricep, e normal sa fie marginalizati / dati la o parte. E ceva perfect normal si chiar nu vad unde ar fi problema.

Sa folosesc un terment mai adecvat la ce a vrut el sa spuna e discriminati . E adevarat ca la baschet spre exemplu afro-americanii sunt mai buni insa asta nu inseamna ca albii sunt slabi , iti pot la destul de multe exemple de jucatori albi buni la baschet si sa nu uitam ca nu americanii si afro-americanii sunt campionii mondiali , ei necastigand o medalie de aur din 94' .

Link to comment
Share on other sites

Well poate o parte din voi nu ati inteles. Eu ma refer strict l aatitudinea lor fata de tot ce e alb in primul rand..Chestia cu domeniile in care exceleaza era doar un exemplu

In State chestia asta se resimte mult mai pregnant..Deja in multe orase/zone albii sunt priviti ca untermensch si tratati ca atare.

Link to comment
Share on other sites

Este posibil. Nu as putea sa precizez ce sa va intampla. Avem si noi vina noastra. Depinde de ei. Vom avea insa si exceptii. Unii nu au uitat ce s-a intamplat in trecut, pe altii nu-i va interesa. Cred insa ca generatia de acum,nu trebuie sa poarte pe umar pacatele albilor din perioada sclaviei!

Ala e pacat? Ciorile mureau de foame in Africa, se omorau intre ei,isi violau copii,isi taiau capetele si jucau fotbal cu ele si tu imi spui mie ca albii au facut pacat? Aveau ce sa munceasca in perioada sclaviei, aveau ce manca, nu se mai omorau intre ei, erau invatati bunele maniere . Ciorilor nu le placea munca, si s-au revoltat. Asa sa intamplat si cu colaniile de albi din Africa. Ii invatau pe cioroi ce sa planteze,cum sa munceasca pamanturile si tot nu era bine. S-au considerat sclavi, au facut revolta. De ce nu e liniste in Africa acum?

Link to comment
Share on other sites

Ala e pacat? Ciorile mureau de foame in Africa, se omorau intre ei,isi violau copii,isi taiau capetele si jucau fotbal cu ele si tu imi spui mie ca albii au facut pacat? Aveau ce sa munceasca in perioada sclaviei, aveau ce manca, nu se mai omorau intre ei, erau invatati bunele maniere . Ciorilor nu le placea munca, si s-au revoltat. Asa sa intamplat si cu colaniile de albi din Africa. Ii invatau pe cioroi ce sa planteze,cum sa munceasca pamanturile si tot nu era bine. S-au considerat sclavi, au facut revolta. De ce nu e liniste in Africa acum?

De ce folosesti timpul trecut? In Africa speranta de viata nu cred ca trece 30 de ani ceea ce e destul de grav pentru ziua de astazi .

E adevarat ce zici tu , am mai mentionat lucrul asta si eu si nu m-au crezut multi insa mai vine si reversul . Ca sclav nu aveau absolut nici un drept . De foarte multe ori si sclavii aceia erau omorati de stapanii lor doar pentru ca li s-a parut ca se uita urat la ei . Violurile erau ceva de ordinea zilei si toti stapanii aveau drept asupra vietii sclavilor lor .

Sa stai cu sabia la gat o viata intreaga , sincer asta nu e viata sa nu stii maine daca vei trai sau vei muri , viata ta fiind la mana unui nebun . "The best fortress a prince can posses is the affection of his people" .Nu prea se stia de asta pe atunci si sincer mai degraba as fi trait in Africa in saracia aia stiind ca poate de acolo voi putea pleca in Asia ori in Europa unde cu putin noroc poate-mi fac un viitor decat sa slujesc un nebun care ma poate omora dintr-un moft - Mai bine traiesti o zi ca un leu decat 100 de ani ca o oaie .

Link to comment
Share on other sites

Ala e pacat? Ciorile mureau de foame in Africa, se omorau intre ei,isi violau copii,isi taiau capetele si jucau fotbal cu ele si tu imi spui mie ca albii au facut pacat? Aveau ce sa munceasca in perioada sclaviei, aveau ce manca, nu se mai omorau intre ei, erau invatati bunele maniere . Ciorilor nu le placea munca, si s-au revoltat. Asa sa intamplat si cu colaniile de albi din Africa. Ii invatau pe cioroi ce sa planteze,cum sa munceasca pamanturile si tot nu era bine. S-au considerat sclavi, au facut revolta. De ce nu e liniste in Africa acum?

turboman

In caz ca n-ai inteles nici acum privitor la scrierea in limba romana, iti transmit ca iar ai scapat-o...

conform teoriei mele care spune ca tu nu esti capabil sa scrii 5 cuvinte la rand fara o greseala.

Corect era 'copiii' cu 3-i, pt ca ultimul este articolul, asa cum trebuia pus in cazul tau.

Corect era 'coloniile' si nu 'colaniile', sau poate te-ai referit la altceva?!

Cat despre ce spui tu acolo, legat de crime, violuri, ti-as sugera sa deschizi televizorul la stirile de la ora 5. Vei avea un serial spectaculos cu albii in rolul principal. Faptul ca nu au ce manca, este din cauza ca tu ai avut norocul sa te nasti intr-un tinut f bogat de resurse vitale, in schimb ei cauta la umbra unui copac apa, pe cand tu asezi plasticul in gura si nu faci niciun efort, decat acela de a suge. La modul cum gandesti, trebuie sa recunosc ca mi te-am imaginat in Africa, imbracat in piei, sugand de zor cu un betisor, apa ce se formase in jurul peretilor unui c**** de rinocer. Atunci sigur ai intelege.

Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt de acord cu rasismul asta EXAGERAT pe forum

imi plac oamenii care spun ca negri sunt rai din cauza culorii, iar atunci cand ei fac intr-adevar ceva bun este din cauza ca albii sunt marginalizati. god people are fucking stupid

Link to comment
Share on other sites

turboman

In caz ca n-ai inteles nici acum privitor la scrierea in limba romana, iti transmit ca iar ai scapat-o...

conform teoriei mele care spune ca tu nu esti capabil sa scrii 5 cuvinte la rand fara o greseala.

Corect era 'copiii' cu 3-i, pt ca ultimul este articolul, asa cum trebuia pus in cazul tau.

Corect era 'coloniile' si nu 'colaniile', sau poate te-ai referit la altceva?!

Cat despre ce spui tu acolo, legat de crime, violuri, ti-as sugera sa deschizi televizorul la stirile de la ora 5. Vei avea un serial spectaculos cu albii in rolul principal. Faptul ca nu au ce manca, este din cauza ca tu ai avut norocul sa te nasti intr-un tinut f bogat de resurse vitale, in schimb ei cauta la umbra unui copac apa, pe cand tu asezi plasticul in gura si nu faci niciun efort, decat acela de a suge. La modul cum gandesti, trebuie sa recunosc ca mi te-am imaginat in Africa, imbracat in piei, sugand de zor cu un betisor, apa ce se formase in jurul peretilor unui c**** de rinocer. Atunci sigur ai intelege.

Nu vreau sa zic nimic de gramatica elementara, de bun simt, dar ce spui tu aici deja are parfum de literat de Oxford-Caracal :)) Nu toti suntem fara greseala asa ca tine

Hai time-out ca imi faci greata...ai ceva serios de spus spune. Daca nu lasa-ne lasa-neee, lasa-neeee.

Link to comment
Share on other sites

turboman

Distractia mea cea mai mare este sa vad un prost care face pe desteptul si observ ca te deranjeaza spusele mele.

Daca te deranjeaza, sa fii sanatos, eu nu te cunosc, tu nu te cunosti, fii liber.

da-mi un pm, sa-ti trimit un servetel ca sa stergi continua agresivitate de la gura! cool down, kiddie! :)))

Hai sa ramen on topic..

Daca astia ajung sa fie majoritari , si nu e greu sa se ajunga acolo (Vezi Franta, Spania, Italia) o sa vedeti ca nu de gluma. In ultimele 2 mii de ani multi au venit in Romania. Sa speram ca nu vom fi asismilati complet de noile migratii. China, India si Africa sunt niste rezervoare imense de imigranti. In Africa daca esti alb nu te poti plimba pe strada, in Angola fermierii albi au fost expulzati si expropriati prin forta si cu varsare de sange.

Mi-sa spus asta in fata de cineva care a trebui sa lase ferma si sa plece ca altfel era linsat. Au lasat totul si au plecat in Canada.

Africa este pentru Africani dar nu pentru albi.

De ce Europa trebuie sa fie deschisa si pentru altii?

Naivitatea este egala cu prostia.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca negrii inca mai au acel sentiment de inferioritate, considerandu-se marginalizati, fapt pentru care au un comportament mai agresiv. Daca sunt refuzati ei dau vina pe rasism ... mai pe scurt se folosesc de acest concept rasial , avand un mare succes in zilele noastre , datorita birocratiei ....

Pentru mine ei sunt precum tiganii .... te poti intelege cu ei ,dar nu sunt oameni de nadejde....

Soo... ee total gresit ceea ce se intampla :)

Link to comment
Share on other sites

pentru ca negrii-s niste animale. stiu ca suna dur pentru secolul asta, dar asta e adevarul

(a se citi: sunt rai)

Agree.

Nu chiar toti, pentru ca fiecare padure are uscaturile ei.. dar.. mare parte..

Oricum, in SUA albii vor deveni in curand minoritate, asa ca au toate motivele sa se ingrijoreze :)

What goes around comes around.

Link to comment
Share on other sites

Lucrez intr-un mediu cu 2 colegi afro-americani. Sunt niste oameni exceptionali. Am ramas cu o parere foarte buna. Trebuie sa va ganditi odata sa numai generalizati. Si ei ca si noi avem uscaturile noastre. Asa cum occidentalii se plang din cauza romanilor si a rromilor. Nu trebuie sa fii alb ca sa ai bun simt. Albii nu au fost violenti cu semenii lor? Priviti in urma, istoria va poate confirma. Mergeti pe acest forum la rubrica 'Stiri si Informatii' si o sa vedeti ca nu gresesc.

Eram in Praga acum 2 saptamani. In jur de 50 de tigani romani se adunasera in parcul unui spital, cu corturi cu toate cele. Nu va spun ce a fost in sufletul meu cand unul dintre prietenii cu care eram nestiind ca sunt romani, a facut o afirmatie rasista. Ei nu fac diferenta intre etnii. Generalizeaza. Si avem si tigani romani pt care am toata stima, un Madalin Voicu, un Damian Draghici si multi altii.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...