Jump to content
Lancelot

Noul tip de rasism

Recommended Posts

Guest rdking

turbominim

Zboara si crocodilul, dar mai pe jos !!!

Asa esti si tu, ca in bancul acela.

Mai o mica remarca:

Fii te rog amabil si scrie corect cand ni te adresezi. E a treia oara cand iti atrag atentia.

'Sa fii' se scrie corect cu doi 'i' si nu cu un 'i' asa cum ai scris tu. E boala grea asta cu doi "i", probabil ca unii scriu dupa cum aud...

Ti-am spus eu ca te aduc pe calea cea buna...Fii bucuros ca-ti predau lectii gratuit. Altii ti-ar cere bani.

Ai observat cum am scris 'fii', da?

Conjunctiv prezent:eu sa fiu,tu sa fii,el sa fie etc.

Conjunctiv imperfect:eu sa fi fost,tu sa fi etc.

eu am folosit conjunctivul imperfect,deci m-am exprimat corect.Stai jos,4!

Tu imi spui mie ca sunt analfabet...Dar ce zici de Raul asta saracu'?:))))

Link to comment
Share on other sites

teoretic se poate si "sa fi fost" si "sa fii fost":

"ce bine era sa fi fost si eu presedinte...."

"ce bine este sa fii fost-presedinte" ca tot ti-ai dori sa ajungi.(poate rezolvi odata problema negrilor in felul asta)

motivul pentru care exemplul de sus pare sa nu respecte regula este faptul ca "fost" nu face parte din verb, ci din locutiunea substantivala "fost-presedinte". Verbul este "sa fii" si este la conjunctiv prezent.

Link to comment
Share on other sites

Guest rdking

teoretic se poate si "sa fi fost" si "sa fii fost":

"ce bine era sa fi fost si eu presedinte...."

"ce bine este sa fii fost-presedinte" ca tot ti-ai dori sa ajungi.(poate rezolvi odata problema negrilor in felul asta)

:)))))))))))))))))))))))))) Si atunci ce plm de lectii imi predai tu mie aici?Ca ma enervezi si iar vorbesc urat.

In lipsa de argumente imi predai lectii cu parfum de oxford-caracal.

Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei, tu esti confirmarea a ceea ce propovaduiesc eu si anume ca romanul, prin definitie, isi iroseste jumatate din activitatea intelectuala pentru a observa eventual greseli (scapari) ale interlocutorilor.

Cealalta jumatate fiind folosita pentru intretinerea functiilor vitale, ma intreb cum reusesti sa comunici cu semenii tai, probabil ca ti se reproseaza de multe ori in anturajul tau ca vorbesti fara noima...

In cazul meu, e o scapare fara importanta...

Mai gresim si noi...

Link to comment
Share on other sites

Guest rdking

Ca de obicei, tu esti confirmarea a ceea ce propovaduiesc eu si anume ca romanul, prin definitie, isi iroseste jumatate din activitatea intelectuala pentru a observa eventual greseli (scapari) ale interlocutorilor.

Hai ca esti batut in creieri.. Cine a incercat sa ma corecteze primu'? Tu ar trebui sa imi multumesti ca iti predau lectii despre gramatica.

----------------------------------------------

Edit > Disable posting ability permanent.

Link to comment
Share on other sites

Returning on topic :)

Eu cred ca de fapt este o falsa problema. Sau pur si simplu ca rasismul negrilor fata de albi nu exista ! - no way ca 'nou tip de rasism' (vai vai Lance) decat in acceptiunea faptului ca in cazul negrilor mai apar din cand in cand urme manifeste ale aceluiasi fenomen general - discriminarea pe criterii de rasa.

Noi ceilalti suntem ceva mai 'dresati' sa manifestam forme mai subtile si voalate ale aceluiasi rasism care apare - de altfel - ca un setting perfect normal al omului ca fiinta sociala.

La baza rasismului ca manifestare individuala/atitudinala stau procese psihice foarte puternice cognitive (categorizarea), motivationale (dominanta/puterea sociala) dar si socioculturale (conditionarea de tip social). Deci rasismul ca atitudine generala si - atentie - neconstientizata intotdeauna apare mai intai la un nivel mediat individual, este apoi internalizat (sub forma de script intern) si apare in final si ca forma institutionalizata. Ultima a disparut de ceva timp de pe 'firmamentul' societatii moderne dar a fost puternic popularizata de mass-media, intarind inevitabil fix acelasi mecanism de discriminare interna.

Sa retinem deci ca manifestam cu totii (albi, negri, femei sau barbati, tineri sau mai varstnici, educati sau analfabeti) diverse forme neconstientizate sau neintentionale de rasism.

'Noul' tip de rasism este acum mai degraba cel generat de mitul 'Eu sunt o persoana decenta. Cred in egalitate si democratie. Eu nu discriminez!' (ha!).

Singura diferenta pe care o sesizez intre negri si albi la momentul actual (pentru a ramane relativ on-topic fara sa ma lansez in teorii cu privire la rasism ca fenomen general :> ) este ca negrii folosesc, inca, rasismul clasic - adica manifestarea explicita a unei atitudini negative şi a unor comportamente discriminatorii. E rasismul pe care l-au folosit si albii multe decenii la rand.

Albii, insa, manifesta - mai nou - un rasism de tip aversiv.

Adica un rasism camuflat exact sub sintagma 'eu nu sunt rasist, nu discriminez, si ei sunt oameni, chiar nu sunt de acord cu discriminarea'. Adica spun ca e alba cand de fapt e neagra. Iar la nivel comportamental individual mai degraba aleg sa nu ma implic,sa nu ofer ajutor decat de sa ranesc/atac neaparat pe cineva.

Culmea e ca de cele mai multe ori acest tip de rasism este atat de subtil si de internalizat de fiecare dintre noi incat este indirect, neintentionat si neconstientizat. Se intampla de cele mai multe ori in afara sferei constiintei noastre. El nu pune accentul pe inferioritatea unora ci mai degraba pe superioritatea altora (albii sunt superiori). Apare ceva mai agresiv daca o persoana 'de culoare' isi schimba statutul social si urca in ierarhia societatii (vezi filmul pus de Lance, cazul Obama) sau daca exista o comunitate in care suportul social incurajeaza manifestarile de acest gen.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma rasismul este un cuvant inventat, nu il poti arata cu degetul ca pe ceva fizic si este interpretabil ca oricare alt cuvant de gen.Daca el nu exista, puteai spune de foarte putini oameni ca "ala uraste albii,negrii,etc", pe cand asa e ceva universal.

Natura umana este rea orice culoare ar imbraca, dar noi stim sa gasim motive de ura, cearta, omor in orice de la credinta la culoare.

Cat timp va puteti verifica canini din gura sa stiti ca oameni sunt rai.

Si am mai observat ca unii se cearta in acest topic pe lucruri de scoala generala 5-8(cred) sa arate care stie mai multa gramatica.

Daca va intereseaza gramatica, un lucru banal si neobligatoriu, puteti sa va cumparati o carte din librarie.

Daca cineva imi spune ca nu scriu corect gramatical, ii spun ca e RASIST.

Update (Breaking News!)

@Logs mereu ma proptesc cand vad o definitie si paleste parerea proprie.

"Cuvântul rasism este folosit pentru a descrie un

comportament abuziv sau agresiv, îndreptat împotriva

membrilor unei aşa-numite rase inferioare. Istoria ne

dovedeşte că de-a lungul timpului rasismul a îmbrăcat

diverse forme. Cea mai nouă formă de rasism întâlnită

este ‘diferenţierea etnică şi culturală’, care susţine

neamestecul raselor şi culturilor pentru păstrarea

originalităţii fiecăreia. Dar nu există nici o dovada

ştiinţifică a existenţei mai multor rase umane.

Biologia a determinat doar o singură rasă: specia

umană !" Sursa Google

Deci sunt rasist cu cei care vorbesc elevat si in definitii.

ps : newbs.(adica sunt superior, dintr-o rasa superioara, supradezvoltat, sunt jumatate neamt, deci sunt rasist cu voi)

ps2: Conform definitiei de mai sus nu exista, si este un cuvant inventat pentru ca sa se creeze ura! pentru ca omul este rau by default si dabea asteapta sa zici ceva ca sa iti dea in cap.In plus orice motiv de bataie (fie el fotbal, razboi, etc) este luat cu asalt de masele insetate de sange :)

Si ca final vreau sa zic ca ma doar in fund de ce se intampla la americani cu rasismul lor cu tot.Nu ma intereseaza ca tiganii fac si dreg prin romania pot doar sa ii privesc si sa ma uit la ei intr-un anume fel.

Dar in momentul in care ma deranjeaza DIRECT lucrurile se schimba.

Voi ii spuneti rasim eu ii spun natura umana.

Link to comment
Share on other sites

Dilut2d

Stiu ca te-am suparat, dar asa am eu sclipiri, din cand in cand.(fiind vizat)

Noi n-o sa ajungem niciodata de comun acord, nici nu doresc asta.

Dar insistenta ta de a ma nega pe mine ma face sa cred ca tu nu ai auzit pana acum ca pot exista opinii diferite in acelasi subiect. Si ai o tendinta extraordinar de suparatoare, dar de inteles.

Apreciez atentia pe care o acorzi si pretentiile ridicate (pe masura, dealtfel) pe care le ai de la mine.

Pana una alta, e o vorba-n popor care spune ca: 'Nu e treaba magarului de unde beau oile apa'.

Link to comment
Share on other sites

Voi ii spuneti rasim eu ii spun natura umana.

Rasismul nu are absolut nimic de-a face cu natura umana ci mai degraba cu latura umana, crede-ma in asa zisul neolitic nu exista rasism. :))

P.S.: Nu exista oameni rai sau buni, totul depinde de ce anume alegi tu (ca individ) sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Off topic (sic!) pentru Dilut3D

Asa cum unii - mai ales romanii - s-au obisnuit sa aiba pareri absolute despre orice, chiar daca nici macar nu inteleg prea bine termenii sau contextul, asa exista si altii - e drept, mai putini - carora le place sa inteleaga mai bine conceptele inainte de a se 'juca' cu ele.

Stiu ca exista o aversiune pentru definitii - e o boala mostenita din sistemul educativ opresiv, insa ele sunt cele care inlesnesc intelegerea adevarata (in sensul integrarii conceptelor in sistemul propriu de interpretare a realitatii).

Altfel vorbim despre stereotipuri, prejudecati, reflexe, aberatii (vezi aia despre cuvantul... inventat - lol, toate cuvintele sunt inventate pentru ca nu sunt altceva decat abstractizari ale unor nuclee semnificante de descriptori ai realitatii materiale sau imateriale din jurul nostru).

Eu zic sa ramai la stadiul sportului atat de binecunoscut al 'datului cu parerea si aruncatului cu privirea' si sa ma discriminezi in continuare pana la ignorare (asta include si pmul).

Succes.

Link to comment
Share on other sites

La baza rasismului ca manifestare individuala/atitudinala stau procese psihice foarte puternice cognitive (categorizarea), motivationale (dominanta/puterea sociala) dar si socioculturale (conditionarea de tip social).

N-am citit cu atentie tot ce ai scris tu (rusine sa-mi fie :blink: ). Referindu-ma la ideea in sine, pare-mi-se, ca aici nu mai poti vorbi de rasism, ci de un fel de perpetuare a speciei, ma rog, atat de pueril suna. :D

A fi rasist, cred eu, e o alegere constientizata bazata pe anumite criterii bine conturate, si, daca Lance o prezinta sub aceasta forma, "noul tip de rasism" si, daca ne transpunem intr-un univers newtonian atunci ne putem baza pe principiul actiunii si reactiunii, ceea ce evident poate fi, discutabil sau nu, ideea in sine, interpretata ca o forma bine conturata si constientizata.

Link to comment
Share on other sites

Rasismul nu are absolut nimic de-a face cu natura umana ci mai degraba cu latura umana, crede-ma in asa zisul neolitic nu exista rasism. :))

P.S.: Nu exista oameni rai sau buni, totul depinde de ce anume alegi tu (ca individ) sa faci.

Bine, latura umana, dar dupa cum ai spus si tu rasismul nu exista in neolitic, deci este inventat in timp pentru un nou canal de ura?

Cand ma refer la cuvinte inventate ma refer la cele care nu exista fizic in viata reala ex (soare, iarba, pom, masa) vs (rasism, suflet,dumnezeu) poate unii nu au inteles s-au nu stiu eu sa ma exprim neavand o vasta cultura generala.

My president is black nu este neaparat rasism contra albilor, asta daca nu cumva in videoclip (nu l-am vazut pe tot) ii da cumva la o parte pe albi?Este normal sa se bucure intre ei, chiar daca este o bucurie falsa din punctul meu de vedere.

Am mai gasit pe google infractionalitatea in america conform FBI, si albii sunt in fruntea clasamentului pe cand media transmite mai mult ce fac negrii si astfel se formeaza o parere gresita.

Cum se transmite si in Spania despre tigani doar pentru ca se cumpara.Astfel prin mass-media se face o conceptie gresita ca si cum rromi fac 99% din infractionalitatea de acolo deoarece mereu numai de asta aud.

Google:

"Rasismul este credinţa conform căreia anumiţi oameni

sunt superiori deoarece ei aparţin unei anumite rase.

Rasiştii definesc o rasă ca pe un grup de oameni cu un

trecut ancestral comun. Ei îi consideră inferiori pe cei

cu caracteristici fizice diferite, cum ar fi culoarea pielii

şi a ochilor, textura părului, forma feţei, etc.De fapt,

nu există diferenţe clare şi în special diferenţe

semnificative care să demonstreze acestea.

Cercetările recente arată că rasa este o entitate

imaginată. Rasa nu are baze biologice."

Rasa este o entitate IMAGINARA :crazy:=))

Practic oamenii se omoara si se cearta pe ceva care nu exista, asta am zis si eu si Logs la inceput "Eu cred ca de fapt este o falsa problema. Sau pur si simplu ca rasismul negrilor fata de albi nu exista !"

Link to comment
Share on other sites

Bine, latura umana, dar dupa cum ai spus si tu rasismul nu exista in neolitic, deci este inventat in timp pentru un nou canal de ura?

Daca tu vrei sa-mi spui mie ca te nasti rasist atunci poate am devenit atat de evoluati incat partile neestetice ale caracterului uman se pot transmite genetic. E o ipoteza demna de considerat. Gandeste-te ca rasismul este o forma constientizata de repulsie fata de un anumit grup genetic, ca sa zic asa.

Cand ma refer la cuvinte inventate ma refer la cele care nu exista fizic in viata reala ex (soare, iarba, pom, masa) vs (rasism, suflet,dumnezeu) poate unii nu au inteles s-au nu stiu eu sa ma exprim neavand o vasta cultura generala.

Cand te referi la cuvinte inventate ar trebui sa te gandesti la urmatorul termen, parafrazare, ia-o ca pe o aproximare, poate asa a dorit sa se exprime autorul. Concluzia mea "speciala" pe marginea acestei probleme e ca te-ai abatut de la subiect, incercand sa faci filosofia batului de chibrit. Si ca sa revin la quote-ul de mai sus, in viata cand esti pregatit/influentat sa preiei opinia cuiva, ar trebui sa te intrebi "de ce?", macar si de bun simt (asta e o paralela pentru a-ti demonstra ca intr-adevar exista un anumit set de insusiri cu care nu te nasti). Nimeni nu-ti zice sa te intrebi de ce cade marul din copac sau de ce calamarii Humboldt isi schimba culorile dupa cum vor ei.

Google:

"Rasismul este credinţa conform căreia anumiţi oameni

sunt superiori deoarece ei aparţin unei anumite rase.

Rasiştii definesc o rasă ca pe un grup de oameni cu un

trecut ancestral comun. Ei îi consideră inferiori pe cei

cu caracteristici fizice diferite, cum ar fi culoarea pielii

şi a ochilor, textura părului, forma feţei, etc.De fapt,

nu există diferenţe clare şi în special diferenţe

semnificative care să demonstreze acestea.

Cercetările recente arată că rasa este o entitate

imaginată. Rasa nu are baze biologice."

Rasa este o entitate IMAGINARA

Te-ai intrebat de ce zice gugal asa ? :)

Asa cum am mai zis nu exista oameni buni sau rai, totul depinde de ce anume alegi sa faci. Si pana la urma, daca negrii sunt tratati cum sunt tratati de catre albi, ei de ce nu au dreptul sa ne trateze pe noi la fel ? Principiul actiunii si reactiunii, atunci poti vorbi de rasism. :P

Link to comment
Share on other sites

Si totusi america are un presedinte aproape negru ...ca oricine poate vedea ca obama nu e 100% negru.Rasismul asta e exagerat.

n-am o problema cu nimeni ,cu exceptia tiganilor care sunt niste badarani si animale.

Dar daca negrii sunt animale sau alta rasa atunci este vina noastra ca nu le-am fortat o educatie exigenta.

Sunt sigur ca daca am educa fortat "animalele" in cateva generatii am fi toti egali.

Link to comment
Share on other sites

n-am o problema cu nimeni ,cu exceptia tiganilor care sunt niste badarani si animale.

Dar daca negrii sunt animale sau alta rasa atunci este vina noastra ca nu le-am fortat o educatie exigenta.

Sunt sigur ca daca am educa fortat "animalele" in cateva generatii am fi toti egali.

Cu cea mai mare sinceritate, dar ce ai scris tu aici e cam monumental de stupid. Iti garantez, ca acolo in Africa unde traiesc "animalele", unii au mai mult bun simt decat romanul/europeanul de cea mai inalta speta. Mai sa fie tratam problema din punctul nostru de vedere nu ? =))

Edit: Mai intai educa-te pe tine, apoi gandeste-te la altii.

Link to comment
Share on other sites

Guest smiley_real92

Este de mult acest rasism...vom trai si vom vedea..oricum negri sunt minoritatea ,zic eu(nu prea sunt la curent) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest The_KniveS

Sa nu uitam ca mai degraba negrii sunt rasisti decat albii , ei se simt discriminati desi multi nu au nimic cu ei.

click aici sa vedeti ce au facut negrii ca sa vada diferentele dintre un negru si un alb :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...