Jump to content
Velasquez

Elevii vor sta mai puţine ore la şcoală

Recommended Posts

Sistemul de invatamant din Romania este la pamant , si asta nu e noutate #-o

Pe saptamana am doar doar 2 zile cu 6 ore in rest cu 7.

Avem 3 ore pe saptamana cu o profa de mate care ea zice ea vorbeste .Ne uitam toti la ea ca la :blink:

Si orele importante specifice profilului nostru doar 1 pe saptamana :blink:

Whatever lasa ca trec si de liceu :dance:

Link to comment

eh...chiar daca sunt in cls 8 am si eu un program destul de incarcat...luni trebuie sa stau la repetitii pt teatru si nu stiu cat dureaza pt ca avem 8 pag A4 plus ca mi-a dat si rolu` principal , marti am 7 ore...miercuri am antrenamente, joi tre sa stau pan` la 4 pt ca facem pregatire pt olimpiada, vineri am canto...pentru cls 8 e destul de mult.

Link to comment
Guest stefteo21

eh...chiar daca sunt in cls 8 am si eu un program destul de incarcat...luni trebuie sa stau la repetitii pt teatru si nu stiu cat dureaza pt ca avem 8 pag A4 plus ca mi-a dat si rolu` principal , marti am 7 ore...miercuri am antrenamente, joi tre sa stau pan` la 4 pt ca facem pregatire pt olimpiada, vineri am canto...pentru cls 8 e destul de mult.

:)) nu ne intereseaza programul tau aici, ne referim strict la activitatile scolare obligatorii, ca daca am incepe toti sa ne etalam activitatile ar fi trist. :happy1:

Link to comment

Nici nu cred ca ar fi bine. Din ce am vazut la scolile din straintate multi copii de acolo nici nu stiu sa se pronunte corect si sunt intra 7-8. Sa nu mai zic ca faceau ecuatii de gradul 2 la liceu.

la mine,in clasa a 7-a (acuma sunt a 10-a ),a venit la ora de matematica un francez sa vada ce ecuatii facem noi in Romania si cand a vazut ca faceam ecuatii de gradul al 2-a de 2 ani..nu i-a venit sa creada si a ramas cu gura cascata.Ne-a spus ca in Franta trebuia sa fim la Liceu in clasa a 12-a..s**t! :|

In cazu` asta..ma duc acolo..desi nu agreez franceza :D

cn vine cu mnh?;;) terminam liceu/facultate..si ajungem mari :D :> :))

Link to comment

la mine,in clasa a 7-a (acuma sunt a 10-a ),a venit la ora de matematica un francez sa vada ce ecuatii facem noi in Romania si cand a vazut ca faceam ecuatii de gradul al 2-a de 2 ani..nu i-a venit sa creada si a ramas cu gura cascata.Ne-a spus ca in Franta trebuia sa fim la Liceu in clasa a 12-a..s**t! :|

In cazu` asta..ma duc acolo..desi nu agreez franceza :D

cn vine cu mnh?;;) terminam liceu/facultate..si ajungem mari :D :> :))

Poate fiindca ei au facultati mai bune si sunt recunoscute pe plan Global . Si nu compara un roman cu un strain . Spre exemplu in SUA tinerii muncesc pentru a avea bani de buzunar de la 14 ani . Si la maturitate nu stau ca romanii si freaca mentolu' stai si cate 12 / 14 ore de foarte multe ori . Ei sunt concentrati spre a avea o pensionare usoara sa se plimbe nu sa munceasca la batranete . Pe cand romanu , eh , bericica , fripturica , romanului nici nu ii place munca dar ii place sa cheltuie in toate directiile .

Nu o mai lungiti ca noi suntem destepti si aia prosti , ca noi meritam mai mult . E o alta mentalitate la tineretul din strainatate spre deosebire de noi .

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...