Jump to content
BlackDevil

Dezbatere - Marile puteri mondiale

Exprimati-va parerile:  

147 members have voted

  1. 1. Care credeti ca este cea mai "mare" putere

    • Rusia
      39
    • America
      83
    • China
      25


Recommended Posts

Guest Kalinutzu

Atata Va bateti capul .. pff votul meu merge spre America .. in ciuda faptului ca tin cu Russia ;) Deoarece aducetiva aminte ce catastrofe au fost facute la Hiroshima :)

6 august 1945. Un bombardier american supranumit "Enola Gay" :)), cu colonelul Paul Tibbets la mansa, decoleaza in zori din insula Tinian, cu destinatia nord-nord vest, catre Japonia. La bordul sau se afla o incarcatura mortala cu nume prietenos: "baietelul" (Little Boy) era de fapt o bomba cu uraniu de 4.400 de kilograme.

Asa.. dar nu ati auzit ca Putin spunea ca rusia nu mai are nevoie de arme nucleare?

"Rusia ar putea sa o duca foarte bine si fara arme nucleare", a spus premierul Vladimir Putin, in timpul intalnirii cu omologul sau german Frank-Walter Steinmeier, dupa ce ambii au participat la inaugurarea Centrului de Hematologie din Moscova. :) China are un numar mare de razboinici avand populatia de peste 1 miliard de oameni :| se friki friki cam molt .. in fine.

L.E. Eu chiar sunt pasionat de arme , razboaie , etc etc .. In vara anului 2009 am fost in Chicago la o baza militara si pot sa va spun .. ca au niste arme .. de iti pica plombele ;) si arme de foc si nucleare .. acuma in chicago nu sunt tinute bombele nucleare.

Link to comment
Share on other sites

Interesant topicul. Eu unul as mai fi adaugat la categoria superputeri si India, ca are populatia mai mare ca a Chinei ( sau o va avea in scurt timp) si o forta economica in crestere (se pricep la IT si au inclinatie spre tehnologie, in plus sunt indo europeni si ei, ca limba ); Marea Britanie si Franta, care desi nu mai au teritorii asa intinse totusi mai au colonii (insule si insulite multe, care adapostesc sau pot adaposti multe baze militare si nucleare ), au putere economica si sunt membrii permanenti in NATO. Chiar si asa, eu unul inclin spre americani, pentru ca respecta principiul germanico-anglo-saxon al pragmatismului si eficientei in orice domeniu. Adica, da, or fi ei mai habarnisti in domenii in care nu sunt calificati (nu se baga ca musca in toate treburile precum romanii aia destepti pe care-i vedeai reparand si carpind daciile) dar atunci cand lucra in domeniul lor o fac cum trebuie. De aici ar trebui sa ia aminte si rusii, si chinezii si romanii :)) . Deci clar votez America, desi sincer mi-e teama si de rusi si de chinezi, de prostia lor! Primii se afla intr-o criza morala, demografica si economica, habar n-au de democratie dar au impanzit lumea cu mafia lor si-n plus detin arme nucleare si nu numai care pot infrange America (is singurii cred care ar putea ingenunchea America ) iar chinezii sunt infricosatori prin numar si prin cultura lor de termite care subordoneaza totul statului, chinezii facand orice fel de munci si mancand orice fel de porcarii doar pentru a imbogati statul comunist, care deocamdata nu dispune de atatea arme nucleare precum americanii sau rusii dar numarul populatiei lor compenseaza multe...

Link to comment
Share on other sites

cum sa fie America ? America e aia care se zbate si se suceste si isi face publicitate la TV non stop ca sa CREDEM noi ca vezidoamne ce tari is ei ........

In momentul de fata Rusia e cea mai mare putere insa China va prelua stafeta in curand.

cica america.. omg :))

Link to comment
Share on other sites

cum sa fie America ? America e aia care se zbate si se suceste si isi face publicitate la TV non stop ca sa CREDEM noi ca vezidoamne ce tari is ei ........

In momentul de fata Rusia e cea mai mare putere insa China va prelua stafeta in curand.

cica america.. omg :))

Nu stiu de unde ai perceptia asta total gresita dar ma rog, accept orice pct de vedere insa te rog sa vii cu argumente. Eu iti dau argumentele mele:1) PNB (produsul national brut, cel care arata forta economica a unei natiuni) - America e pe locul 1 ca volum total, iar la PNB/cap locuitor se afla cu mult deasupra rusilor sau a chinezilor (desi nici ei nu-s pe locul 1, acolo sunt cred elvetienii sau luxemburghezii, nu-s sigur). Deci economic ...victorie clara a americanilor, cel putin la momentul actual;2) Forta militara - aici iar America e pe locul 1 atat ca suma alocata bugetului apararii cat si ca efective ale fortelor armate! Singura categorie unde rusii erau o idee mai tari era armamentul nuclear, in sensul ca aveau in total un numar de 1099 rachete nucleare si submarine purtatoare de arme nucleare, fata de americani care aveau doar 1000. Oricum, numarul asta era valabil in anul 2000, de atunci e posibil ca raportul sa se fi schimbat, nu stiu. Oricum, diferenta e mica si eu zic ca diferenta in favoarea americanilor e facuta de calitatea rachetelor si submarinelor lor inteligente, echipate cu tehnologie si calculatoare de ultima ora, spre deosebire de rusi care in general fac lucruri rezistente si dure dar mai putin sofisticate. Nu mai vorbesc de spatiul cosmic, unde americanii au scut antiracheta pe cand rusii nu stiu sa mai aiba ceva.... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce va panicati atata de la bombele astea nucleare. In momentul de fata ele au doar efect psihologic caci nu cred ca exista vreo natiune destul de batuta in cap sa foloseasca astfel de armament . Ganditi-va ce repercursiune ar avea si ce impact in opinia publica , care e extrem de importanta in momentul de fata .

Pe rusi nu ii vad bine si nu i-am vazut niciodata . In primul rand nivelul de trai cam se prabuseste , au ei foarte multi miliardari insa au si foarte multi muritori de foame . Mai mult , tehnologia ruseasca nu mai e ca acum 50 de ani cand putea sa tina pasul cat de cat cu americanii , incepe sa-i prinda casarea pe moscoviti .

China putere mondiala am mai zis , poate la vanzari de papuca de cauciuc - aia Crocodil - si baterii 777 . China abia ce a scos si ea capul si gata in lume si gata e putere mondiala? Nu inteleg cum de a ajuns China asa de puternica . Sunt zeci de tari cu potential mai mare decat al chinezilor . Chiar crezi ca pentru 3 sau 4 stadioane si niste cladiri construite mai recent gata au sarit si au un cuvant importanta de spus? Eu ma indoiesc prea mult .

Cel mai mult imi place sincer Japonia . O tara care pana acum 150 de ani , pana la sf. erei Tokugawa , era extrem de retrasa si neprielnica strainilor iar acum e una din cele mai civilizate si dezvoltate dpdv tehnologic .Imaginea Chinei si a Japoniei sunt la lumi departare la fel si nivelul de trai . Au avantajul numeric chinezii insa in timpul unei recesiuni mori aia pe capete de foame .

Statele din Europa individula nu au sanse prea mari sa se aproprie nici de SUA nici de Rusia . Poate prin proiectul asta "UE" in cateva decenii s-ar realiza e unificare insa numai in cazul unei coeziuni perfecte nu atunci cand ne certam intre noi pentru lucruri ce s-au intamplat acum 50-100 de ani care in momentul de fata sunt triviale .

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce va panicati atata de la bombele astea nucleare. In momentul de fata ele au doar efect psihologic caci nu cred ca exista vreo natiune destul de batuta in cap sa foloseasca astfel de armament . Ganditi-va ce repercursiune ar avea si ce impact in opinia publica , care e extrem de importanta in momentul de fata .

Pe rusi nu ii vad bine si nu i-am vazut niciodata . In primul rand nivelul de trai cam se prabuseste , au ei foarte multi miliardari insa au si foarte multi muritori de foame . Mai mult , tehnologia ruseasca nu mai e ca acum 50 de ani cand putea sa tina pasul cat de cat cu americanii , incepe sa-i prinda casarea pe moscoviti .

China putere mondiala am mai zis , poate la vanzari de papuca de cauciuc - aia Crocodil - si baterii 777 . China abia ce a scos si ea capul si gata in lume si gata e putere mondiala? Nu inteleg cum de a ajuns China asa de puternica . Sunt zeci de tari cu potential mai mare decat al chinezilor . Chiar crezi ca pentru 3 sau 4 stadioane si niste cladiri construite mai recent gata au sarit si au un cuvant importanta de spus? Eu ma indoiesc prea mult .

Cel mai mult imi place sincer Japonia . O tara care pana acum 150 de ani , pana la sf. erei Tokugawa , era extrem de retrasa si neprielnica strainilor iar acum e una din cele mai civilizate si dezvoltate dpdv tehnologic .Imaginea Chinei si a Japoniei sunt la lumi departare la fel si nivelul de trai . Au avantajul numeric chinezii insa in timpul unei recesiuni mori aia pe capete de foame .

Statele din Europa individula nu au sanse prea mari sa se aproprie nici de SUA nici de Rusia . Poate prin proiectul asta "UE" in cateva decenii s-ar realiza e unificare insa numai in cazul unei coeziuni perfecte nu atunci cand ne certam intre noi pentru lucruri ce s-au intamplat acum 50-100 de ani care in momentul de fata sunt triviale .

De acord cu Japonia, eu as adauga si Germania, dar sa nu uitam totusi ca Germania si Japonia au pierdut totusi WW2 si fara arme nucleare totusi nu poti dicta pe plan politic (efect psihologic sa fie si tot e suficient pe plan politic). Poate in viitor se va schimba asta (Germania parca vroia sa intre in Consiliul Permanent de Securitate ONU) insa deocamdata asta e situatia si cele doua tari desi sunt foarte puternice si prospere nu au totusi resurse prea mari (adica teritoriu si populatie), dar drept e, ca daca le-ar avea....ar fi cam naspa si pentru americani....sunt doua natii foarte disciplinate, pragmatice, tenace si tehnice! Momentan eu zic ca sunt doar 2 poli care mai echilibreaza un pic scena politica mondiala... :)

Link to comment
Share on other sites

SUA sunt in prezent cea mai puternica forta militara de pe glob.Dar economia americana a suferit recent un colaps financiar.

Rusii sunt cel mai puternic exportator de gaze naturale.Dar mai au probleme de etnie si religie.

Iar China i-a imprumutat pe toti cu bani.

Nu va uitati la actorii principali ai scenei mondiale,ci vedeti cine trage sforile actorilor.

Link to comment
Share on other sites

SUA sunt in prezent cea mai puternica forta militara de pe glob.Dar economia americana a suferit recent un colaps financiar.

Rusii sunt cel mai puternic exportator de gaze naturale.Dar mai au probleme de etnie si religie.

Iar China i-a imprumutat pe toti cu bani.

Nu va uitati la actorii principali ai scenei mondiale,ci vedeti cine trage sforile actorilor.

daca sua era superioara rusiei era in razboi cu ea demult, nu cu Irak si afganistan si alte tari de pe acolo... . Armata statelor unite e buna pt ca fiecare soldat in parte are echipament in valoare de 5000-10000 $ pe el, dar fara alea sunt o adunatura de ciuri-buri. Rusii sunt ce-a mai mare putere la ora actuala la categoria forte militare. Noi vedem toata ziua filme cu americanii si vai ce tari is si cum rup ei pe toti si d'alea, in schimb rusii tac din gura si isi vad de treaba lor si de fiecare data le rad cu fundu in fata americanilor.

Link to comment
Share on other sites

daca sua era superioara rusiei era in razboi cu ea demult, nu cu Irak si afganistan si alte tari de pe acolo... . Armata statelor unite e buna pt ca fiecare soldat in parte are echipament in valoare de 5000-10000 $ pe el, dar fara alea sunt o adunatura de ciuri-buri. Rusii sunt ce-a mai mare putere la ora actuala la categoria forte militare. Noi vedem toata ziua filme cu americanii si vai ce tari is si cum rup ei pe toti si d'alea, in schimb rusii tac din gura si isi vad de treaba lor si de fiecare data le rad cu fundu in fata americanilor.

Rusii putere militara? aia n-au nici bocanci =)) Sunt vai de capul lor. Poporul rus e un popor de profitori care nu sunt in stare sa-si construiasca absolut nimic singuri. Singurul lucru care ii face amenintatori e ca stau cu curul pe un morman de rachete nucleare pe care le-ar putea declansa din greseala pentru ca sunt prea prosti ca sa stie sa le foloseasca. Asta ii face periculosi pentru toti, inclusiv pentru ei insisi.

Nu ca as fi vreun simpatizant al americanilor, ii detest aproape la fel de mult ca si pe rusi. Totusi, sunt curios de pregatirea militara a armatei ruse, daca tot vrei sa faci comparatii cu americanii. Am totusi o vaga banuiala ca n-au auzit de asa ceva.

A da, s-ar putea sa fie din cauza ca-s multi.

Link to comment
Share on other sites

Unde sunt multi rusii? Ca populatie SUA depaseste cu 100% populatia Rusiei . Multi ce? Multi prosti? Chiar nu inteleg de ce sunt asa de amenintatori rusii astia , va rog explicati-mi si mie sa nu mor prost aici .

Din punct de vedere tehnologic nu vad cum rusii i-ar surclasa pe americani . Chiar e imposibil pentru neuronii mei sa conceapa asa ceva la ora actuala . Rusii au trimis si eu 10 tancuri la georgieni si gata sunt marii razboinici . Mai periculosi sunt civilii irakieni decat armata georgiana , ma rog daca exista asa ceva in primul rand .

Cat despre mormanul ala de bombe nucleare mi-e ca mai au putin si expira . Or fi fost rusii periculosi in timpul URSS-ului insa acum ai cam luat-o pe aratura .

Despre americani numai ce armament au dezvaluit in mass media si tot e terifiant , chiar ma intreb ce au ascuns ei caci ma indoiesc ca americanii nu ar avea un as in maneca .

Link to comment
Share on other sites

Despre americani numai ce armament au dezvaluit in mass media si tot e terifiant , chiar ma intreb ce au ascuns ei caci ma indoiesc ca americanii nu ar avea un as in maneca .

Dupa cum se facea si pe timpul razboiului rece, expozitii cu arme de jucarie si cu bombe umplute cu nisip doar pt a marii imaginea tarii. Cat pentru "Asu din maneca" e valabil pt toate tarile. Mai degraba cred ca Rusia China si Japonia au un As in maneca si nu isi fac atata publicitate cat isi fac americanii. Yankeii inca incearca sa castige simpatizanti de partea lor prin propaganda mass-media.

Ca putere militara asi zice ori Rusia ori China iar ca putere tehnologica asi zice Japonia

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...