Jump to content
BlackDevil

Dezbatere - Marile puteri mondiale

Exprimati-va parerile:  

147 members have voted

  1. 1. Care credeti ca este cea mai "mare" putere

    • Rusia
      39
    • America
      83
    • China
      25


Recommended Posts

desi china are un nr mare de cetateni reprezinta un avantaj si un dezavantaj

multumita lui nenea einstein lumea poate fi distrusa dintr`un singur CLICK :| => Hiroshima , Nagasaki you know that ? atomic bomb

nu va depinde cine o va avea"mai mare" ci cine o va da primul... si gata ma duc sa invat la matematica bye all :D

Link to comment
Share on other sites

desi china are un nr mare de cetateni reprezinta un avantaj si un dezavantaj

multumita lui nenea einstein lumea poate fi distrusa dintr`un singur CLICK :| => Hiroshima , Nagasaki you know that ? atomic bomb

nu va depinde cine o va avea"mai mare" ci cine o va da primul... si gata ma duc sa invat la matematica bye all :D

nu prea conteaza cine da primul din moment ce tarile mari pot sa afle daca s-au lansat rachete de genu si pana sa ajunga pe solul lor ei pot lansa altele la randul lor ... dpmdv nu prea are rost nuclear warfare deoarece nu poti castiga daca esti exterminat si tu ....

dar alta solutie nu ar fi bombele cu hidrogen ? (nu iradiaza) sau si acelea iradiaza ?

Link to comment
Share on other sites

black ai in jur de 17 ani cred acu mor de somn dar totusi :

hidrogenu e de 3 feluri : hidrogen ushor, deuteriu, tritiu ; deuteriu si tritiu : is radioactive deci .. radiaza si wtf ? ce pot sa faca sa sune americanii la casele oamenilor : va rugam sa va ascundeti in subsol in 20 minute veti fi radiati de catre o bomba atomica :))

omenirea se va distruge singura nimeni in afara de Cel de sus nu va putea opri asta , cand vom ajunge la tehnologia de a cunoaste ce se intampla in membrana celulara vom detine una dintre cele mai mari puteri .. si anume creearea omului (desi sper ca asta sa nu se intample vreodata pt ca nu va mai exista o randuiala )

si uite asa deviem de la subiect

Link to comment
Share on other sites

black ai in jur de 17 ani cred acu mor de somn dar totusi :

hidrogenu e de 3 feluri : hidrogen ushor, deuteriu, tritiu ; deuteriu si tritiu : is radioactive deci .. radiaza si wtf ? ce pot sa faca sa sune americanii la casele oamenilor : va rugam sa va ascundeti in subsol in 20 minute veti fi radiati de catre o bomba atomica :))

sry :P nu is asa de informat pe subiectul respectiv .... :P intrebam si io

anw nu cred ca se va ajunge prea curand la lansare de vre-o bomba nucleara cu intentia de a exermina vre-o tara ...

Link to comment
Share on other sites

USA are multi bani

Rusia are istorie si intindere mare .

China are populatie si e ce-a mai dezolvatata tehnologic dupa parerea mea .

Am votat China , mi se pare ca are "atu-ul" ce-l mai important dintre cele sesizate de mine .

Da SUA nu are istorie??

Oricum daca ar fi un conflict intre Rusi si americani va zic eu ca nu ar fi nici invingatori nici pierzatori deoarece daca americanii ar lansa o bomba nucleara si rusi ar face pentru ca pot depista cand americanii fac asta si invers iar daca s-ar ajunge la un razboi intre aceste 2 puteri lumea nu ar mai fi asa cum o stim...sau poate nu ar mai fi deloc...

Daca ar fi un razboi pe front fara arme nucleare nu ai cum sa te pronunti cine va castiga....este imposibil

Desi au amricanii acea tehnologie te poti uita la ea fiindca u nu sti unde sta ascuns inamicu numai vezi ca iese de dupa un copac si trage in tine si ce mai poti face ca dovata asta se intampla si in irak, mor mii de soldati...Ca cineva sa ocupe o tara este aproape imposibil...il poti bate pe om nu ii dai mancare...nu ii dai banii il pui la munca grea dar toate aste il face sa prinda o ura mai mare pe tine si va incerca sa se rascoale

Asa ca lasati discutiile astea ca nu se va sti niciodata adevarul pana nu se va ajunge la o confruntare intre ei...

PS: nu am votat ninica

Link to comment
Share on other sites

Da SUA nu are istorie??

nu america NU are istorie dpdv al timpului de cand a fost "descoperita"

in america s-au dus din europa si de cine stie de unde oameni care deja au tras invataturile din istoria tarii lor si de aceea america s-a dezvoltat asa de repede DAR pe langa alte tari dpdv istoric america inca e cu mucii la nas

Link to comment
Share on other sites

Africa

Daca ne gandim akolo sunt canibali....care pot sa mnc pe toate 3...incep cu china sa sperie lumea...fac o pauza de masa...trec la Rusii ca is mai aproape...dar inainte isi iau blanuri de la chinezi sa nu le fie frig..si incepe masacru no2...apoi la americanii e mai greu...dar ii spinteca :lol:

Puterea cea mai mare din lume : Africa...daca se aliaza si formeaza o singura tzara Cannibal...tzara asta

Link to comment
Share on other sites

Legacy ... postezi cam aiurea peste tot. Cred ca ai vrut sa dai reply la sectiunea FunMania

ON: 1 vot in + la SUA

Am votat Russia...dar africa reprz puterea in momentul asta

De russia nu am auzit nimik nou ca au facut ceva rau( in afar de raboiul petrolului)...insa de SUA auzim peste tot....yo cred ca russia pune ceva la cale...in laboratoare subterane...plus ca ei au experienta comunismului...si cred ca is mai puternici

in razboilu al 2-lea mondial SUA sa aliat cu RUSSIA....ca sa infranga Germanii si alte tzarii. Dar stiti care a fost planul SUA...acela ca dupa ce se aliaza cu RUSSIA si il infrang pe HITLER...sa cucereasca si RUSSIA..asta a fost planul initial...insa RUSSIA devenise mai puternica

Link to comment
Share on other sites

Americanii? No way.

Chinezii? Au interzis accesul la Google. No way.

Rusia? Parerea mea, este cea mai desteapta tara. Despre americani auzim pana de la NASA. De la rusi auzi ceva? Nu! De ce? Putin este destept, rusii sunt destepti. They have my vote.

Btw: war? It's all in numbers. Russians= aprox. 3x americans.

Link to comment
Share on other sites

Heh... ca putere economica UE este pe primul loc, ca putere militara SUA, dar sa nu uitam de pozitia geostrategica pe care o detine Mama Rusia. Halford MacKinder spunea: "who rullez east europe commands the heartland; who rullez the heartland commands the world island; who rullez the world island commands the world". ce-i drept ca forta militara a decazut mult si sua cam controleaza oceanul planetar. de partea cealalta este china care se va ridica foarte mult in urmatorii 50 de ani. si sa nu uitam de japonia care sunt foarte avansati din punct de vedere tehnologic.

Lumea este multipolara, iar un razboi mondial nu cred ca va mai avea loc, intrucat ar duce in mod cert la distrugerea planetei.

Link to comment
Share on other sites

daca de maine romanii decid ca vor sa ansambleze produse pe mai putini bani decat chinezii si toate firmele isi muta fabricile in romania, aia inseamna ca romania e super putere? nu te lasa orbit de saracia chinezilor, oamenii aia muncesc cu sub 1 dolar pe ora. doar pentru ca ei sunt "sclavii" pamantului, nu inseamna ca chinezii fac lucruri bune (de cate ori nu ai injurat made in china?) sau ca sunt puternici. china nu va ajunge niciodata putere mondiala militara; economica da, insa nu cu propriile puteri!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...