Jump to content
BlackDevil

Dezbatere - Marile puteri mondiale

Exprimati-va parerile:  

147 members have voted

  1. 1. Care credeti ca este cea mai "mare" putere

    • Rusia
      39
    • America
      83
    • China
      25


Recommended Posts

Clar China, desi nu ma topesc dupa ei....sa imi aratati un singur aparat care sa nu aibe macar 1 componenta Chinezeasca...asta nu e dominatie mondiala???

Daca pe bomba atomica de la americani scrie MADE IN CHINA io ma tai pe venele de la mana dar de-a lungul venelor.

Si mah ce mai conteaza o pozitie strategica cand ii vorba de o bomba nucleara.

VOI NU INTELEGETI CA EI NU STIU CUM SA DEZAMORSEASCA CAT MAI MULTE BOMBE PT CA STIU CA CU ELE POT DISTRUGE PAMANTUL?????????????????

GANTITI UN PIC..Ca nu mai ii al doilea razboi mondial nu va luati dupa istorie...ca aia o trecut....

Si ce face Russia??

La americani sti despre unele tehnologii, dar is multe pe care nu le stim....la rusi nu stim nimik dar asta nu inseamna ca ii avantaj...

Va zic io lasati discutiile astea banale ca nu are rost...

1 tara dintre Russia si SUA sa lanseze o bomba nucleara spre cealalta si o sa dam toti mana pe parte daca o sa avem candva aceea tehnologie, daca nu in iad sau rai.

Link to comment
Share on other sites

DEZAMORSEASCA CAT MAI MULTE BOMBE PT CA STIU CA CU ELE POT DISTRUGE PAMANTUL?????????????????

GANTITI UN PIC..Ca nu mai ii al doilea razboi mondial nu va luati dupa istorie...ca aia o trecut....

dezamorseasca ? aici asa ai vrut sa scri sau ai gresit ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

dezamorseasca ? aici asa ai vrut sa scri sau ai gresit ? :blink:

Nu am gresit deja ei stiu ca ii un pericol pentru glob si incearca sa dezamorseasca cat mai multe...si se lucreaza la aceasta situatie..eu ce incerc sa va explic II PERICOL PT GLOB, si nu infloresc deloc

Link to comment
Share on other sites

@Rat2000 cand scrii o data gresit se presupune ca a fost typo, dar cand o faci si a 2-a oara dupa ce ti-a fost atrasa atentia... probabil punctul tau de vedere ari fi fost cat de cat plauzibil daca stiai sa formulezi o idee coerenta... altfel... reflectii in vid

P.S.: @ saber_trail japoniei i s-a permis sa se inarmeze de ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

@Rat2000 cand scrii o data gresit se presupune ca a fost typo, dar cand o faci si a 2-a oara dupa ce ti-a fost atrasa atentia... probabil punctul tau de vedere ari fi fost cat de cat plauzibil daca stiai sa formulezi o idee coerenta... altfel... reflectii in vid

Nu am inteles o vorba din ce ai vrut sa imi spui...Oricum cautati pe google poate gasiti ceva, chestia cu dezamorsatu o fost pe discovery, nush exact cum se numea emisiune, dar tot arata cu top 10, si chiar la final o zis asta ce am zis eu...

Link to comment
Share on other sites

CUM SA DEZAMORSEASCA CAT MAI MULTE BOMBE

sa dezamorseasca cat mai multe...

si mie imi vine sa ma tai tot la vene =)))

SA DEZAMORSEZE cat mai multe ... anw postul tau cel putin pt mine nu face nici un fel de sens ...

nici o tara nu va dezamorsa binevol doar daca si alta va face la fel

Link to comment
Share on other sites

si mie imi vine sa ma tai tot la vene =)))

SA DEZAMORSEZE cat mai multe ... anw postul tau cel putin pt mine nu face nici un fel de sens ...

nici o tara nu va dezamorsa binevol doar daca si alta va face la fel

Exact asta ii raspunsul "nici o tara nu va dezamorsa binevol doar daca si alta va face la fel" la care intra si Korea ,si incearca sa se gaseasca solutii..pt ca nu se stie niciodata ce nebun va veni la putere si le va lansa...asta ii toata ideea

Link to comment
Share on other sites

Orice tara care are arme de distrugere in masa ( bomba atomica) este mai mult sau mai putin o Mare Putere .

Dintre cele puse la votting as zice ca intr-o confruntare America ar castiga datorita fodurilor pe care le au , pe locul 2 ar fii china ca-s multi si ar avea de unde si Rusia pe ultimul loc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Depeciu

Voi nu stiti ca Rusia nu are armata profisionala in comparatie cu SUA. Au soldati niste copii de 18-20 ani care erau ucisi ca mustile in Afganistan anii 70-80 de talibani si americani.

:violent:

Link to comment
Share on other sites

Voi nu stiti ca Rusia nu are armata profisionala in comparatie cu SUA. Au soldati niste copii de 18-20 ani care erau ucisi ca mustile in Afganistan anii 70-80 de talibani si americani.

:violent:

interesant, omu, vezi ca topicu are 2 ani

Link to comment
Share on other sites

interesant, omu, vezi ca topicu are 2 ani

Prea putin conteaza vechimea topicului atata timp cat are veridicitate in prezent .

Parerea mea , desi pur speculativa e ca din cele 3 SUA e putin in fata rusilor iar chinezii sunt pe locul 3 . Si nu ma refer numai la armament , lasa-ti bombele nucleare ca asta nu e un joc , ca s-a intamplat sa fie detonate 2 la finele celui de-al doilea razboi mondial a fost folosita ca o ultima masura pentru a forta capitularea Japoniei insa in prezent ma indoiesc ca ar mai fi folosite ca altceva decat in razboaie psihologice .

SUA cred eu ca are foarte multi asi in maneca . Si nu doar arme , bombe sau rahaturi de genul asta ci controleaza puncte cheie in economia mondiala .

Si stati linistiti ca omenirea nu va disparea din cauza bombelor nucleare sau a razboaielor ci mai degraba din cauza vreunei epidemii . Deja se folosesc astfel de metode pentru a tine in frau boom-ul demografic .

Link to comment
Share on other sites

SUA e si SUA va ramane chiar daca in aparenta China e pe val. SUA nu-si dezvaluie adevarata putere, si n-o s-o faca decat atunci cand e necesar. Am citit atat de multe despre Sua, ca-mi plac oamenii destepti si sincer, conducerea Statelor Unite e una foarte desteapta, manipulatoare totodata, dar o face cu cap. China n-o sa-i ia fata decat poate-n statistici si aparente.

Credeti ca puterea sta in faptu ca , pe fiecare tricou si papuc scrie Made in China? Nu inseamna ca firmele-s chinezesti ci doar ca, chinezii muncesc pe salarii mizere, chiar mai mizere ca ale romanilor. Si normal ca-i mai convenabil sa-ti muti firma acolo. Se dezvolta, dar nu-i suficient.

Cat despre Rusia, dupa ce s-a destramat, a luat-o pe lulei insa isi va reveni si ea.

Link to comment
Share on other sites

SUA e si SUA va ramane chiar daca in aparenta China e pe val. SUA nu-si dezvaluie adevarata putere, si n-o s-o faca decat atunci cand e necesar. Am citit atat de multe despre Sua, ca-mi plac oamenii destepti si sincer, conducerea Statelor Unite e una foarte desteapta, manipulatoare totodata, dar o face cu cap. China n-o sa-i ia fata decat poate-n statistici si aparente.

Credeti ca puterea sta in faptu ca , pe fiecare tricou si papuc scrie Made in China? Nu inseamna ca firmele-s chinezesti ci doar ca, chinezii muncesc pe salarii mizere, chiar mai mizere ca ale romanilor. Si normal ca-i mai convenabil sa-ti muti firma acolo. Se dezvolta, dar nu-i suficient.

Cat despre Rusia, dupa ce s-a destramat, a luat-o pe lulei insa isi va reveni si ea.

Imagine IPB

SUA e in colaps financiar, ar trebui sa citesti si articolele care nu sunt favorabile SUA, nu doar alea in care ei se descriu ca lideri absoluti, ca americanii sunt experti la chestii de imagine

Link to comment
Share on other sites

voted Rusia pt k e "pe picioarele ei", in caz de conflict militar, Rusia are resurse proprii, insa SUA e dependenta de petrolul din Golf, daca nu au acces la petrol in scurt timp SUA falimenteaza, pt a duce un razboi ai nevoie de f multe resurse, mai ales petrol, doar nu credeti k avioanele americanilor consuma cat daciile romanilor.

Link to comment
Share on other sites

voted Rusia pt k e "pe picioarele ei", in caz de conflict militar, Rusia are resurse proprii, insa SUA e dependenta de petrolul din Golf, daca nu au acces la petrol in scurt timp SUA falimenteaza, pt a duce un razboi ai nevoie de f multe resurse, mai ales petrol, doar nu credeti k avioanele americanilor consuma cat daciile romanilor.

Dependenti , independenti nu conteaza . Sincer SUA cred eu ca la ora actuala are reserve destul de mari de titei ori cai de a procura in liniste si pace . Daca ar fi asa de problematica procurarea de titei chiar crezi tu ca si-ar permite SUA sa mentina in momentul de fata cand e criza asta mondiala economica benzina la 1.9 lei litrul cand la noi e dublu - ~2.5$ gallon .

Si nu e vorba numai de putere militara si tehnologica. Opinia publica e foarte importanta . A compara nivelul de trai dintre cele 3 tari e deja absurd . In plus Rusia sufera si acum din cauza fostului regim comunist si influentele Moscovei . Sa zicem doar ca si in ziua de azi Rusia e vazuta de occidentali si nu numai ca un Big Bad Wolf si nu e total neadevarat .

E foarte adevarat resurse prorprii au rusii insa in cazul unui conflict militar , sa presupunem la absurd , chiar daca au resursele astea economice unde le vand ei? Foarte multe tari in momentul de fata fac parte in NATO sau UE . Daca se inchid exporturile rusilor in Europa aia cam dau de necaz , degeaba ai material daca nu ai cui sa le distrubui . Cred ca de asta si Ceausescu a incercat sa fie in relatii bune cu arabii pentru a scapa de sub "ghiarele" moscovitilor si a capata mai multa independenta insa asta e o discutie pentru alt topic .

"Americanii sunt experti la chesti de imagine ." Foarte adevarat si bravo lor caci imaginea in lumea contemporana face totul . In ziua de azi cand razboaiele adevarate se desfasoare in birouri o tara cu o sfera de influenta ca cea pe care o are SUA e foarte puternica . In primul rand ei au un plus in razboiul psihologic care vina inaintea conflictelor propriu-zise . In al doilea rand ei au suportul altor tari si au stiu sa-si construiasca un sistem de aliante . Rusia si China ce au dupa atatia ani de izolare ? Mituri si legende . Ei stati linistiti aici nu sunt Legendele Olimpului iar Putin nu e nici Hercule si nici Chuck Norris .

In ziua de azi puterea individuala are prea putina importanta caci nu mai traim in preistorie ori antichitate cand cel cu cei mai mari muschi era lider ci cel care gandeste cel mai bine si care-si planuieste actiunile din timp . Cat timp tarile "occidentale" - ma refer la Europa fara tarile baltice , Georgia , Moldova & shit care si acuma sunt niste marionete si alte tari care are o opinie favorabila catre americani vor continua asa Rusia nu ramane decat o "stanca" mare care atunci cand loveste face ravagii insa nu poate castiga .

Repet astea sunt doar speculatii si e doar parerea mea , nu vreau sa indoctrinez pe nimeni ci doar sa-mi expun punctul de vedere .

A si inca ceva de tara America eu sincer nu am auzit SUA da insa America e un continent , care nu stiu ca-s doua de sud si de nord iar in nord nu-s numai americanii .

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...