Jump to content
BlackDevil

Dezbatere - Marile puteri mondiale

Exprimati-va parerile:  

147 members have voted

  1. 1. Care credeti ca este cea mai "mare" putere

    • Rusia
      39
    • America
      83
    • China
      25


Recommended Posts

Voted Rusia

Nu duc lipsa de oameni si lupta "For Mother Russia" in orice conditii, asa cum au demonstrat-o si in Al Doilea Razboi Mondial

@cei care ati votat America:marea America,nu mai credeti tot ce se spune la tv :) or venit cu jucariile in Irak, uaa ...si ce or facut?nimic ....si acuma is atentate si nu au reusit sa faca liniste in acea tara....si nu e prima oara cand se fac de rusine

@cei care au votat China:respect pt numarul mare de oameni pe care il au,desi nu ii vad pe primu loc

Link to comment
Share on other sites

EU votez Rusia ! Rusii prefera sa nu se laude si sa investeasca foarte mult in dezvoltare militara ... in plus au soldati multi, puternici si care pot lupta in orice conditii !

Total de acord

Rusia am votat si eu

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai arucnati cu capul in fata cu Rusia.. a fost mult mai puternica inainte.. acum ptr a reveni la nivelul inalt trb sa-si rezolve o groaza de probleme.. e mult mai puternica China si chiar Japonia la ora actuala..

In Rusia domneste haosul .. dar cu Putin la putere s-au mai rederesat

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa vad cum se comporta si Japonia intr-un razboi . Ei sunt foarte inteligenti si cred ca ar avea o sansa mare ...

e mult mai puternica China si chiar Japonia la ora actuala..

TiberiuC' date='Jan 7 2007, 23:43' post='1662374']

Cred ca nici Japonia nu e de neglijat

Nu stiu cate stiti voi despre Japona, dar aici se discuta problema celei mai mari puteri mondiale. Daca era diferentiat, mai precis: putere economica, capacitati tehnologice, nivel de dezvoltare, sunt de acord, intra si Japonia in calcul. Dar cea mai importanta componenta cand vine vorba despre o mare putere este cea militara. Japonia la capitolul armata sta prost chiar foarte prost. De alt fel intreaga aparare japneza este incredintata americanilor, in caz ca este atacata Japonia este aparata de SUA pentru ca singura nu prea e capabila.

Nu cred ca ca stiti faptul ca la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, Japonia nu a mai avut dreptul sa se inarmeze decat in masura asigurarii ordinii interioare.(masura este inca valabila)

Caatare, armata japoneza, desi existenta este chiar mai mica decat cea romana de acum 2 ani (ca de atunci a scazut numarul cadrelor militare in mod considerabil in Romania). Va dati seama ca o armata ca a noastra la o tara cu o populatie ca a Japoniei este infima. Ca dotari nu ii pot depasi pe americani pentru ca toata dotarea armatei japoneze este incredintata tot Statelor Unite.

Caatare nu cred ca Japonia poate fi luata in calcul.

Zi-mi si mie, daca tot stii asa multe, care e relevanta de a avea destule arme nucleare pentru a distruge pamantul de 2000 ori? Nu ar fi banii aceia cheltuiti mai bine in creerea altor arme sau modernizarea armatei? Ca sa nu zic de ceva absurd, cum ar fi educatie sau cultura.

Posturile mele sunt bine documentate si argumentate. Daca insistati sa faceti comentarii, va rog sa le faceti cu bun simt si daca nu cer prea mult as vrea ca si acele comentarii sa fie argumentate ! Multumesc ! :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

SUA sunt pe I pt ca-1 sunt un neam de cretini -sunt ciudati nu sunt ce vedem in filme si nu as vrea sa ma duc acolo [FUCK THEM] -neam de grasi si fanatici

2 sunt smekeri - toti baietii nostri destepti (da tocilari aia care in facultate nu au avut o prietena dar care iti distrug orice se imbraca in 01010101 sunt ori la nasa (platiti bine) ori la una din facultatile lor de cercetare

3-dispun de resurse mult mai bogate ca restu- au o tara mare frumoasa care e relativ noua:P

Rusia - tara extremelor -exista oameni care mor de foame si traiesc intr-o mizerie nedescrisa sa nu mai spun de frig si oameni care sunt multimilionari!

China - tara cu cel mai mare debit de kiciuri din lume:PPP

Japonia- da tata asta da tara - resurse la pamant si totusi una din cele mai mari puteri economice!!- made in japan = cu face ingetata , iti face curat spala stie 7 limbi si e doar un aparat de ras:P

Link to comment
Share on other sites

Posturile mele sunt bine documentate si argumentate. Daca insistati sa faceti comentarii, va rog sa le faceti cu bun simt si daca nu cer prea mult as vrea ca si acele comentarii sa fie argumentate ! Multumesc ! :tiphat:

Postul meu nu era argumentat? Ah da.. se baza pe logica.

Zi-mi si mie cine e destul de prost sa faca ceva atat de inerent inutil incat a creea un un obiect necesar care poate fi folosit o singura data dupa care inceteaza totul din existenta si apoi sa faca in continuare astfel de obiecte ca si cum unul nu ar fi de ajuns.

Nu pot sa cred ca e cineva de pe planeta asta destul de stupid sa faca asa ceva. Hai sa zicem.. poate sa distruga pamantul de ZECE ori. Poate le-or fura ceilalti bombele.. dar de 2000 ori? Cine e atat de prost incat sa risipeasca atatia bani nu merita sa conduca nici o roaba.

Ce spui tu nu prea poate fi adevarat avand in vedere dificultatea cu care se creeaza o astfel de arma nucleara si raritatea componentelor necesare. Daca s-ar gasi la supermarket da, as mai zice sa fie asa multe.

Ce spui tu sunt convins ca e documentat din all-knowing-internet si din romanele de complot la nivel mondial.

Btw sa nu te mire ca vei gasi cateodata undeva vreun indiciu ca s-ar putea sa fie adevarate aceste teorii. Cand cauti ceva mereu vei gasi. Indiferent daca e adevarat sau nu.

Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata armata Japoniei nu este prea dotata cu arme etc, dar in caz de un razboi pe baieti eo zic ca ii duce capu sa faca vro ceva ca sunt destul de destepti.

Sa zicem ca Romania ar intra in razboi cu Japonia ,care ar castiga???(fara ajutor din partea altor tari decat cu unele resurse cum ar fi conbustibil sh fier etc)

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca Romania ar intra in razboi cu Japonia ,care ar castiga???(fara ajutor din partea altor tari decat cu unele resurse cum ar fi conbustibil sh fier etc)

ar pierde japonia pt ca s-ar ajunge la un razboi de uzura .... si fara ajutor extern ei ar fi terminati FOARTE repede ...

noi pe de alta parte avem cate ceva din toate deci teoretic am rezista .... nu stiu cum stam cu avioanele totusi ^_^

Link to comment
Share on other sites

ar pierde japonia pt ca s-ar ajunge la un razboi de uzura .... si fara ajutor extern ei ar fi terminati FOARTE repede ...

noi pe de alta parte avem cate ceva din toate deci teoretic am rezista .... nu stiu cum stam cu avioanele totusi ^_^

noi nu putem sa invadam nici o portocala :rofl1:

daca ar fi sa fim in razboi cu cineva ar trebui sa mergem pana acolo ca sa castigam, nu? eu nu cred ca avem destui bani sa transportam toate trupele pana in japonia.. SINCER cred asta.

la ce coruptie e la noi s-ar fura si banii de combustibil :rofl1:

Link to comment
Share on other sites

noi nu putem sa invadam nici o portocala :rofl1:

daca ar fi sa fim in razboi cu cineva ar trebui sa mergem pana acolo ca sa castigam, nu? eu nu cred ca avem destui bani sa transportam toate trupele pana in japonia.. SINCER cred asta.

la ce coruptie e la noi s-ar fura si banii de combustibil :rofl1:

gandeste-te si invers ... si ei ar trebui sa ajunga la noi ;)

oricum nu cred ca are rost sa bagam coruptia chiar asa ... daca am vrea sa facem ceva cu adevarat stai calm ca s-ar face ... stramosii nostri cum au facut ? :P

turcii cu tot cu hoardele lor si-au bagat coada intre picioare(care mai aveau :rofl1:) si stanga imprejur

Link to comment
Share on other sites

oricum nu cred ca are rost sa bagam coruptia chiar asa ... daca am vrea sa facem ceva cu adevarat stai calm ca s-ar face ... stramosii nostri cum au facut ? :P

turcii cu tot cu hoardele lor si-au bagat coada intre picioare(care mai aveau :rofl1:) si stanga imprejur

asta era din sentimentul de legitima aparare. uiti ca noi niciodata nu am plecat la razboi pentru cuceriri sau alte alea. mereu am fost.. pasnici.

ma rog chestiile astea cu noi fiind zid pentru turci si alte alea sunt balarii invatate la clasele de 5-8 de profesorii de istorie mult prea comunisti si patrioti. am avut ocazia si sa discut cu porfesori de istorie si olimpici la istorie si sa vad si multe documentare. nu e chiar asa cum ne-ar placea sa credem.

oricum back on topic: sua are un avantaj psihologic. toti se tem de america.

si pana la urma e mult mai usor sa aperi decat sa ataci. daca ar fi in pericol sa piarda ar ramane pe insula lor si ar astepta sa fie atacati. au acolo tot ce le trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Word !!! :right:

PS : mare patriot esti :P

cand cum ... depinde de dispozitie :P

btw tocmai am vazut la realitatea un raportaj cu privire la petrolul din Rusia (o ramura mare a conductei a fost oprita din Belarus si dupa aceea din Moscova) si imediat a fluctuat piata petrolului, pretul a crescut pana pe la 60$ barilu (s-a stabilizat din nou pe la 55$)

doar o mica lovitura pe care o poate da rusia ... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

USA are multi bani

Rusia are istorie si intindere mare .

China are populatie si e ce-a mai dezolvatata tehnologic dupa parerea mea .

Am votat China , mi se pare ca are "atu-ul" ce-l mai important dintre cele sesizate de mine .

Link to comment
Share on other sites

Extraterestrii.

Ontopic: Sunteti cumva cu totii Nostradamus'i si nu stiam eu ?

America: Tehnologie

Nu au de ce sa lupte intr'un razboi. Astia se lupta doar cu arabii. Cu rusii nu au nimica si cu China de ce sa aiba ? Doar primesc 'Made In China' la ei nu ?

China: Populatie XXL

... China vrea sa scape de supra-populatie. Poate o sa existe conflicte intre Rusia si China si intr'un viitor apropriat.

Rusia: For Mother Russia ...

Sa faca rusii un studiu. Sa vedem daca mai exista acel spirit. Atunci era comunismul. Atunci exista Teroarea Rosie (Stalin). Atunci, URSS'ul era ajutat de UK si USA cu arme si materii prime prin legea de imprumut si inchiriere. Rusii au nevoie de acelasi comunism daca vor sa supravietuiasca intr'un razboi. (nu neaparat comunism, dar au nevoie de acelasi spirit si eu cred ca acel spirit nu mai exista)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...