Jump to content
Lancelot

Cea mai folositoare inventie

Recommended Posts

Ce ma, m-ai crezut ? :)):)) am glumit . Cea mai buna inventie este cea inventata de Tomas Edison .

Transportul de energie electrica, becul, telegraful, fonograful, aparatul de fotografiat - o mica parte din inventii, alege.

la bec te referi ? sau ? are o lista impresionanta de inventii.

Probabil ca nu stie la care se refera.

Link to comment
Share on other sites

Guest mada_madalin5

Oamenilor vreau sa zic ca toti inventatorii Edison , Einstein , Arhimede , Aristotel , Benz ,Diesel , Ferman ,Lumiere sau chiar si Vuia sau Coanda trebuie sa le multumim , si sa nu le uitam memoriile , pentru ca la baza tehnologiei actuale stau acesti oameni fara de care tehnologia nu ar fi asa de avansata , si noi astazi nu am mai discuta despre ei pe acest forum . Respect .

Link to comment
Share on other sites

...In ziua de azi, marea majoritate a chestiilor din jurul nostru, folosesc curent electric...

tehnic vorbind huh... ? :))

adevarat. tehnologia moderna nu exista fara electricitate.

Oamenilor vreau sa zic ca toti inventatorii Edison , Einstein , Arhimede , Aristotel , Benz ,Diesel , Ferman ,Lumiere sau chiar si Vuia sau Coanda trebuie sa le multumim , si sa nu le uitam memoriile...

asa este. personal sunt scarbit cand aud persoane care spun ca-i stimeraza pe hitler, stalin, che guevara, etc pentru ca au fost oameni mari. adevarul e departe. oamenii mari, cei adevarati, sunt cei care si-au dedicat viata pentru dezvoltarea omenirii, asigurarea unui viitor mai bun pentru toti. acestia sunt oamenii care merita respectul si admirtatia noastra, nu amarati care au ajuns cunoscuti datorita sansei sau crimelor comise.

Link to comment
Share on other sites

Transportul de energie electrica, becul, telegraful, fonograful, aparatul de fotografiat - o mica parte din inventii, alege.

Probabil ca nu stie la care se refera.

Spunea cineva ca universul este o "garla" de ideii. daca nu inventase ei, pana la urma cineva o facea.

Ce poti sa spui de microsoft si Bil Gates? vine fiecare cu cate o idee si cineva mai destept o pune in aplicare

Nu vreu sa ii discreditez pe cei mentionati. Dar teoria e interesanta

Link to comment
Share on other sites

SALAAAA :))

#on eu cred ca focul... nu as rezista fara mancare calda :X

Atunci putem ridica stacheta si sa spunem electricitate. Fara electricitate, inca am trai in evul mediu.

focul

Curentul electric. Ce ne-am face fara el ? In ziua de azi, marea majoritate a chestiilor din jurul nostru, folosesc curent electric.

Focul si curentul eletric sunt descoperiri, nu invetii, amandoua exista in stare libera in natura.Daca va referiti la brichete, chibrite, baterii, etc e altceva :)

@Eu cred ca mult timp becul a fost considerat cea mai importanta inventie, dar acum probabil internetul i-a luat locul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spanky

bec , internet , telefon , TV , lista continua ........argumente ....pai nu prea vad cum am trai fara acestea :)

cea mai importanta ........ ROATA

Link to comment
Share on other sites

Peste cateva sute de ani, poate chiar mai mult, cea mai prolifica inventie cred ca va fi masina ecologica.

Si astazi este o inventie mareata, insa nu poate depasi becul, roata, telefonul, avionul(coanda), insulina(paulescu) sau stiloul(tot roman, insa imi scapa numele)

Ca descoperiri putem adauga focul, teoria relativitatii, principiul vaselor comunicante(chiar daca nu pare, este foarte folositor), faptul ca pamantul e rotund, sau ca e opac.

Link to comment
Share on other sites

Apa calda :))

Mersul pe jos

Lanterna cu energie solara :)))

btw focul a fost descoperit nu inventat...este o mare diferenta

Deci stai, focul a fost descoperit dar apa calda / mersul pe jos au fost inventate?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...