Jump to content
Lancelot

Cea mai folositoare inventie

Recommended Posts

Focul nu poate fi o invenţie. În cel mai fericit caz,focul poate fi considerat o descoperire.

Dacă ar fi să ne uităm spre viitor, spre modul în care evoluează lucrurile, categoric cea mai mare invenţie de până acum este internetul.

Din trecut cred că trebuie menţionată producerea/stocarea/folosirea electricităţii.

Link to comment
Share on other sites

Roata-pentru ca se invarte

-pentru ca si noi ne invartim dupa ea

Electricitatea:pentru ca.... (aici ar avea loc multe lucruri pe care le poti face Doar cu ajutorul ei) Bat-o vina!

Link to comment
Share on other sites

Daca doriti, puteti considera focul (modalitatea de o aprinde si a o utiliza) o descoperire, ca si electricitatea, cuvantul articulat, roata etc ... Ma intreb ce este atunci o inventie? Orice "inventie" se bazeaza pe un efect care este "descoperit", in concluzie nu exista inventii. Nimeni nu a inventat nimic, ci a descoperit ca poate obtine un anumit efect utilizand obiecte existente sau creand unele noi. Or fi aceste obiecte noi-create inventii? Se poate aplica termenul "inventie" doar unui obiect?

@ Thora

Oare eschimosii isi lumineaza (luminau) prin iglu cu sperante? Eu parca stiam ca foloseau lampi (opaite) pe baza de seu ... Deasupra FOCULUI lampii isi atarnau uneori si cateii noi-nascuti (sau copiii, dupa caz ) sa se mai incalzeasca. :P

Link to comment
Share on other sites

Focul nu este rezultatu unei mundi de cercetare sau de proiectare.. sau de cautare.. E foarte probabil sa fie rodul intamplarii pur si simplu.

Hmm ca idee electrictatea poate fi considerata in linia intai ca importanta :D

De dragul de a te contrazice :P - gasirea modalitatilor diverse de aprindere voluntara a focului si utilizarea ei a insemnat un efort intelectual deosebit pentru oamenii acelor timpuri - parerea mea. Fara foc NU avea cum sa se dezvolte nici o civilizatie. Thora spunea ca eschimosii nu foloseau focul. Afirmatie gresita, dar intr-adevar nu il foloseau pe scara larga, datorita lipsei acute de combustibil. Trebuiau sa se rezume la seu de foca, morsa, balena, urs polar etc ... Asta cam explica de ce au ramas mult in urma cu dezvoltarea, acum 200 de ani traind un pic mai bine decat in epoca de piatra.

Electricitatea la randul ei se folosea in antichitate pentru acoperiri galvanice. Nu cred ca e vorba de o munca de cercetare sau proiectare dedicata nici in acest caz. Penicilina a fost descoperita din greseala, datorita conditiilor insalubre de lucru. Intamplarea este elementul comun al majoritatii descoperirilor (sau trebuie sa le spun inventii?) Deci?

Link to comment
Share on other sites

in principiu cea mai folositoare inventie a fost scrisul... fara el nu ai putea retine descoperirile stiintifice, sa le transmiti la urmasi... etc.

dar acum cea mai importanta inventie e CHIP-ul marea majoritate a obiectelor fabricare in ziua de azi au ceputin un CHIP...

si in viitor CHIP-ul va fi prezent peste tot (poate si in om... who knows?)

focul e o descoperire nu inventie

Link to comment
Share on other sites

daca focu este o descoperire, si electricitatea este o descoperire. pentru ca si electricitatea exista in natura inainte sa apara omul (fulgerele sau electricitatea statica, de exemplu). noi doar am descoperit cum se pot produce aceste 2 elemente (electricitatea si focul), cum se pot tine sub control si cum pot fi de folos omului. pe scurt, electricitatea nu este o inventie.

Link to comment
Share on other sites

Motorul cu reactie :D

Aceasta inventie a revolutionat aviatia

Si motorul cu ardere interna care a permis aparitia aviatiei, asa cum o cunoastem, nu are nici un merit? Sau postcombustia (afterburner), care a revolutionat motoarele cu reactie? :D

Vorbind (mai) serios, vad ca va tot cramponati de "inventie" si "descoperire". Consider ca poate fi considerat inventie un obiect, dispozitiv, piesa etc. , bazat pe un fenomen sau principiu descoperit. Focul in sine e o descoperire, prima scaparatoare (generic vorbind) o inventie si utilizarea focului - o arta :P . Stapanirea focului a fost cea care a creat premizele dezvoltarii omenirii.

Link to comment
Share on other sites

premiSele :P . cu S

observ ca majoritatea celor care au postat pe aici, au postat degeaba. nu am vazut nicio parere concreta, in afara cellor ale lui Robert si Christian. Incercat i sa va sustineti ce spuneti :right:

btw sa-ti traiasca baiatul Robert.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...