Jump to content
Lancelot

Cea mai folositoare inventie

Recommended Posts

premiSele :P . cu S

Sunt corecte ambele forme,atât cu "s" cât şi cu "z".

Vorbind (mai) serios, vad ca va tot cramponati de "inventie" si "descoperire". Consider ca poate fi considerat inventie un obiect, dispozitiv, piesa etc. , bazat pe un fenomen sau principiu descoperit. Focul in sine e o descoperire, prima scaparatoare (generic vorbind) o inventie si utilizarea focului - o arta :P . Stapanirea focului a fost cea care a creat premizele dezvoltarii omenirii.

Asta am vrut să spun şi eu atunci când am spus că focul nu poate fi considerat o invenţie. Focul a existat dintotdeauna,e un element al naturii,n-avea cum să fie inventat de om. De aceea am ţinut şi eu să precizez la electricitate, că e vorba de "producerea/stocarea/folosirea electricităţii".

Link to comment
Share on other sites

Roata , Focul,Mototul, Scriptele , Medicamentele si Antidoturile, Lumina , Internetul, Calculatorul etc. toti ce tine de tehnologie .

De ce?

Roata: fara ea eram ca si Flinstone cu roata patrata cu ea sa ridicat multe.. sa ajutat la carat materialele

Focul: la prajirea mancarii , dar in primul rand pt a te incalzi

Motorul:Pai.. acuma 2000 ani nu era motorul, populatia Terrei nu depasea cateva milioane, acu 150 ani sa ajuns la 1 miliard de oameni, acu 100 ani sa creat motorul , a avut loc procesul de modernizare , oameni munceau mai putin , mai putin efort, oameni aveau timp liber [ faceau copii :) mai multi :) ]... acu 70 ani a avut loc o explozie demografica cand sa ajuns populatia l 6miliarde . Acu 2000 ani cateva milioane , 150 ani 1 milion , acu 70 populatia 6 miliarde... cum asa Motorul a ajutat .

PS. azi ma ascultat la motor profa de fizica :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...