Jump to content
silversky

Cum a apărut omul ?

Apariţia omului  

565 members have voted

  1. 1. Cum a apărut omul ?

    • A fost creat de Dumnezeu
      281
    • A evoluat în ceea ce este astăzi
      287


Recommended Posts

omul a aparut din p***a,asa apare orice om :) si nu puteti sa ziceti ca nu am dreptate =))

am o intrebare pt voi care creti ca au fost 2 oameni de sex opus la inceputu lumii:sa presupunem ca cei 2 au facut 1 copil.BUN!acest copil a fost fetita!au mai facut unu,BAIAT!si cum a ajuns societate umana intrun numar atat de mare?pai singuru mod a fost ca fetita si baiatu sa faca si eu la randu lor copii,iar copii sa faca copii si tot asa!

dar cum se cheama asta fratilor?INCEST!si daca nu cumva e trecut la cele 10 porunci si in biblie!am dreptate sau nu?ganditi dracu logic :|

Si daca a fost nascut prin cezariana?

Legat de afirmatia ta: Se spune ca pana la venirea lui Iisus pe lume, casatoria intre frati era permisa, la fel si reproducerea, fara sa aiba consecinte neplacute. In ziua de azi, astfel se nasc copii retardati.

@On: Prefer ambele variante.

Link to comment
Share on other sites

stiai k daca ii dau unui om care il doare o mane spre ex o pastila de calciu care nu e medicament si ii zici k o sa ii treaca ii trece normal k se simt mai bine oamenii la cat le-a bagat in cap preotii rugaciunea evine autosugestie.si camp energetic mai pur? it sounds like Big Bad Vodoooo to me

si daca nu se face bine? :-j

first i voted 1 but now im confused .. you know why?

pentru ca fiecare om are cate o opinie .. si de aici se ajunge la o cacealma din care eu unu nu mai inteleg nimic .. ceea ce conteaza e ca existam. #-o

Edit:as vrea sa-mi spuna cineva cu argumente concrete de ce asa si nu asa?

Link to comment
Share on other sites

E cam subreda aceasta teorie evolutionista cum ca omul ar fi evoluat din maimuta . Daca e asa de ce nu mai evolueaza oamneni din maimute?? Ce s-a intamplat? Adica mai sunt unele specimene de oameni cu origine necunoscuta dar tin sa cred ca au si ei o mama .

Religia e supraevaluata . Daca iei toate religiile importante vei vedea ca toate au aceasi scop , toate urmaresc aceasi himera , pacea , iubirea , meditatia , evolutia , etc , doar ca ele sunt dezvoltate si inflorite in niste lucruri indoielnice ...

Si Biblia si Vedele si Coranul cam acelasi lucru trateaza doar ca au "alti actori principali " . Eu ca sunt crestin ar trebui sa cred ca am fost creat de Dumnezeu , daca era musulman de Allah iar daca eram sintoist de kami??

Link to comment
Share on other sites

Omul a evoluat. Dumnezeu nu exista.

E cam subreda aceasta teorie evolutionista cum ca omul ar fi evoluat din maimuta . Daca e asa de ce nu mai evolueaza oamneni din maimute?? Ce s-a intamplat? Adica mai sunt unele specimene de oameni cu origine necunoscuta dar tin sa cred ca au si ei o mama .

Religia e supraevaluata . Daca iei toate religiile importante vei vedea ca toate au aceasi scop , toate urmaresc aceasi himera , pacea , iubirea , meditatia , evolutia , etc , doar ca ele sunt dezvoltate si inflorite in niste lucruri indoielnice ...

Si Biblia si Vedele si Coranul cam acelasi lucru trateaza doar ca au "alti actori principali " . Eu ca sunt crestin ar trebui sa cred ca am fost creat de Dumnezeu , daca era musulman de Allah iar daca eram sintoist de kami??

Da, dar gandeste-te ca omul modern (homo sapiens sapiens) inca nu are varsta celorlalti 'oameni' de pe scara evolutiei.

Link to comment
Share on other sites

Omul a evoluat. Dumnezeu nu exista.

Da, dar gandeste-te ca omul modern (homo sapiens sapiens) inca nu are varsta celorlalti 'oameni' de pe scara evolutiei.

Bro nu m-ai inteles . Nu m-am referit ca omul modern sa evolueze , cine stie poate sunt cativa 0.01% in lume care au evoluat dar nu asta conteaza . Ma refer de ce nu mai vedem evolutii in ziua de azi driopitec ramapitec , homo habilis , homo erectus ..

Deci de cand au aparut acesti homo sapiens sapiens toti ceilalti au disparut ramanand doar primatele originare ... Si lipsesc si cateva verigi din acel lant al evolutiei .

Link to comment
Share on other sites

Bro nu m-ai inteles . Nu m-am referit ca omul modern sa evolueze , cine stie poate sunt cativa 0.01% in lume care au evoluat dar nu asta conteaza . Ma refer de ce nu mai vedem evolutii in ziua de azi driopitec ramapitec , homo habilis , homo erectus ..

Deci de cand au aparut acesti homo sapiens sapiens toti ceilalti au disparut ramanand doar primatele originare ... Si lipsesc si cateva verigi din acel lant al evolutiei .

Ati uitat de natura?Si catastrofele pe care le aduce odata la cateva mii de ani?Cine nu e pregatit dispare... si daca nu sunt conditii adecvate cum sa evolueze?De cati ani vaneaza omul maimute? mii de ani si a imputinat nr de examplare care ar putea evolua in ceva nou... :P

Toti am evoluat din ceva...fie ca omul din maimute, fie ca maimuta din alt animal...etc, la baza suntem doar praf stelar ...

Link to comment
Share on other sites

ehh chestia cu evoluatul e mai credibila decat ce spune biblia

majoritatea ati ales ca a evoluat daca voi credeti ca ati evoluat din maimute asta e

pai si ce sa cred ca am fost creati din pamant... =))

nahh...show me god and i will belive in it...pana atunci...raman la maimute :-j

Link to comment
Share on other sites

Eu am votat 2 :-? adica am vazut si Zeitgeist (vi-l recomand) si m-a facut sa-mi schimb parerea asupra multor lucruri.Bine ca nici acum nu stiu exact de unde a aparut fiinta aia pe nume Om :-?? dar din moment ce bacteriile au fost primele chestii aparute pe planeta...ma gandesc ca din bacterii au evoluat niste creaturi care au evoluat in maimute :unsure: asa si dat fiind faptul ca unele maimute erau mai inteligente decat altele (doar sunt mai multe specii right? :dooh: ) au evoluat in omeni :)

#-o never mind =))

Link to comment
Share on other sites

voted 2.

pentru cei care au dificultati in a intelege teoria evolutionista, si nu inteleg de ce "azi nu mai evolueaza nimic", evolutia se produce in timpi geologici (milenii, zeci de milenii). evolutia se intampla si acum, fiecare copil nascut este un pas catre cum va arata omul peste alte mii de ani (generalizat, se aplica pentru toate speciile). evolutia este in fapt adaptare. poate in prea putin probabila situatie in care de-acum incepand si pana la disparitia pamantului nu se va mai schimba absolut nimic in mediu (ere glaciare, calamitati, etc..) am putea spune ca nu se mai produce evolutia.

Link to comment
Share on other sites

din traditie.

religia a izvorat din incapacitatea omului de a-si explica tot ceea ce-l inconjoara. la inceput era practic cate un zeu pentru orice fenomen al naturii. pe masura ce omul a inceput sa inteleaga cum se invarte lumea, numarul zeilor a scazut pana s-a ajuns la unul singur.

dupa ce deja majoritatea fenomenelor erau intr-o oare care masura cunoscute, religia a capatat o alta conotatie, era acel lucru care-ti spunea ce sa faci, cum sa te comporti. este mult mai usor sa te ghidezi dupa un set de reguli, care pe deasupra mai sant si "sfinte", decat sa actionezi dupa propria voie. este mult mai usor sa zici "am patit aia pentru ca m-a pedepsit dumnezeu", decat sa-ti asumi raspunderea faptelor. este mult mai usor sa mergi sa te spovedesti, decat sa traiesti cu constiinta patata.

omul a fost inzestrat cu discernamant, si cu toate astea ii e teama sa-l foloseasca. pentru a combate teama asta a fost inventata religia. nu mai faci tu alegerile, iti spune religia ce sa faci.

cat despre iisus...heh...a fost doar un personaj care a stiut ce sa spuna, cand sa spuna si cum sa spuna.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...