Jump to content
silversky

Cum a apărut omul ?

Apariţia omului  

565 members have voted

  1. 1. Cum a apărut omul ?

    • A fost creat de Dumnezeu
      281
    • A evoluat în ceea ce este astăzi
      287


Recommended Posts

"Aceasta este viata vesnica: Sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." (Ioan 17.5)

Vot 1 Dumnezeu exista iar noi suntem creatia Lui.

Cum s-a nascut Univesul?

Ce l-a generat?

Cum a inceput totul?

A fost CREATIE sau TRANSFORMARE?

Întreaga lume e o creaţie divină căreia creatorul i-a dat un sens şi un rost, şi a cărui prezenţă se găseşte, sub o formă sau alta, în fiecare creatură. De aceea fiecare făptură, fiecare lucru semnifică ceva, de aceea are un nume, căci numele reprezintă calitatea, esenţa fiecărei creaturi.

PĂM?NT(USCAT), APĂ(MĂRI), AER(CER, VĂZDUH), FOC(LUMINĂTORI) daca omul ar fi fost creat din aceste 4 elemente ar fi fost desavarsit insa dupa cum vedetzi lipseste focul.FOCUL, simbol al Luminii, al acelui Fiat lux cu care începe creaţia şi care a risipit întunericul haosului primar. Alături de Aer, ca purtător al Cuvântului. Focul e elementul cel mai spiritual fiind în acelaşi timp şi un simbol al energiei create din care decurg toate celelalte energii subtile şi biofizice.

Link to comment
Share on other sites

Oamenii de la sat în general cred în Dumnezeu, dar ăia cred de frica de iad nu de altceva...

Oamenii de la oraş uită de Dumnezeu pentru ca sunt prea importanţi să-i zică amicului ce poziţie a luat pe WC când elibera furia...

De fapt dacă aţi studia Biblia puţin aţi vedea cum "Sfântul Duh" greşeşte amarnic şi se contrazice cu multe... Dumnezeu e mai mult pentru oamenii "preistorici" să se spele măcar odată pe an să nu se mai călărească unu pe altu (violuri) sau să-şi dea unu in cap la altu etc... Lista poate fii lungă, la ce viaţa ducea lumea pe vremea aia...

Deci... BIBLIA e plină de "rahaturi" dar... Are un impact enorm asupra lumii deoarece are o tentă filozofică de a da omului cei 7 ani de acasă...

Gândiţivă... Dacă toata lumea ar intoarce faţa să primească şi a 2-a palmă, atunci cine ar mai da palma? ... în fine...

Am încercat să demonstrez prima opţiune din sondaj, deci rămâne a 2-a opţiune... Pentru mine cel puţin.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexinho61

Omul a fost creat de D-zeu. Care a creat pe Adam si Eva.:))

De unde draq stiti ma voi cine pe cine a creat? omg.

Link to comment
Share on other sites

Guest petru_cristian09

daca DUMNEZEU nu exista atunci cine a creat acel bigband,nu DUMNEZEU?

orice ce ar fi ca omul a evoluta dar cine la creat?,nu DUMNEZEU?

iar ce ati spus voi acum niste prostii de neimaginat,pt ca credinta a fost transmisa din generatie in generatie pana sa fi fost scrisa Biblia

Link to comment
Share on other sites

Guest petru_cristian09

+daca cercetatori in cercetarile lor sunt niste iluzii asa li se par lor,ca deja neam indepartat tema topicului cum a aparut omul nu daca exista sau nu DUMNEZEU

Link to comment
Share on other sites

Guest petru_cristian09

comentul unui prieten:DUMNEZEU este o divinitate, cn l-a creat este un mister dar cert este faptul ca daca el nu ar fi existat nici noi nu mai eram. inca un lucru el si .a dat viata pentru ca noi sa fim fericiti. cred din toata inima ca dumnezeu exista

Link to comment
Share on other sites

comentul unui prieten:DUMNEZEU este o divinitate, cn l-a creat este un mister dar cert este faptul ca daca el nu ar fi existat nici noi nu mai eram. inca un lucru el si .a dat viata pentru ca noi sa fim fericiti. cred din toata inima ca dumnezeu exista

OK atunci sa il saluti pe lumea cealalta :rofl2:

woot iti dai seama este un mister ma HAHA ia incearca in locul lui Dumnezeu sa pui numele " Ghita" sau "Ion"

ar fii cam tot una nu? 8-|

Link to comment
Share on other sites

daca DUMNEZEU nu exista atunci cine a creat acel bigband,nu DUMNEZEU?

orice ce ar fi ca omul a evoluta dar cine la creat?,nu DUMNEZEU?

iar ce ati spus voi acum niste prostii de neimaginat,pt ca credinta a fost transmisa din generatie in generatie pana sa fi fost scrisa Biblia

Ce spui tu aici, dai dovada că nici macar nu ai citit Biblia să vezi ce s-antâmplat cu Dumnezeu, să observi schimbările dintre vechiul şi noul testament...

În vechiul testament Dumnezeu crease omu, în noul testament, Dumnezeu deja era după chipul şi asemănarea omului... studiază măcar... nu te gândi că ai un loc in Rai, dacă te apuci să-ncerci să ne converteşti ...

Mai mult gândeştete şi tu citeşte de pe net, citeşte carţi şi vezi şi tu unele descoperiri ştiinţifice...

+ Se scrie Big Bang nu band...

Link to comment
Share on other sites

Vad ca inca multa lume crede in povesti.

Astept dela voi niste explicati, dumnezeu a creat pe Adam si Eva ei parca au avut 2 baieti pe Abel si Kaen daca stiu bine...cum a fost mai departe?????

Nu stiu cum este in alte religi dar sunt convins ca au si ei povestea lor diversa de de cea crestina.

Mentionez ca cred in Dumnezeu, dar orice are o limita

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...