Jump to content
silversky

Cum a apărut omul ?

Apariţia omului  

565 members have voted

  1. 1. Cum a apărut omul ?

    • A fost creat de Dumnezeu
      281
    • A evoluat în ceea ce este astăzi
      287


Recommended Posts

nr 2 ptr ca nu apar 2 oameni din senin pe pamant si se transforma intr-o populatie de mii de miliarde (nu stiu prea bine cati sunt) de oameni

hai ca nu-s eu prea religios

dar cat despre varianta a-2-a oare de ce nu mai evolueaza ?

ba a evoluat si sar putea sa mai evolueze. dar oamenii nu evoluaza in 2 zile

Link to comment
Share on other sites

nr 2 ptr ca nu apar 2 oameni din senin pe pamant si se transforma intr-o populatie de mii de miliarde (nu stiu prea bine cati sunt) de oameni

ba a evoluat si sar putea sa mai evolueze. dar oamenii nu evoluaza in 2 zile

ce vrei sa zici prin asta?

In viitor o sa ai inca o pereche de maini? :coffee: omul nu s-a schimbat de cand a fost creat de Dumnezeu(a mai invatat el cate ceva dar corpul lui a ramas lafel) so s*** #-o

Link to comment
Share on other sites

am citit ce mai scria pe topicul asta si am gasit niste pareri interesante :

Pt. ? Ai vazut la stiri preotul care a fugit cu banii? sau ala care a "exorcizato" pe maicutza?

Get real!

In fiecare gradina exista cate o buruiana,in fiecare familie exista o oaie neagra.

Sa nu uitam ca si preotii sunt oameni.

Deci intr-o zi la facut pe om dar a durat 360 miliarde ani pt un om

pai da o zi, dar ce e o zi pentru dumnezeu ?pentru noi o zi e momentul din care rasare soarele pana cand rasare din nou 24h

Evolutia din maimuta,omul creeat de dumnezeu ?

cui ii pasa ...conteaza unde vom ajunge nu ce am fost

And just for the sake of argument :

Mam gandit si in felul urmator ,dumnezeu creeaza maimuta si o ajuta sa evolueze mai rapid ==> Dumnezeu creeat omul.

Voted 1 :you got to have a little faith !:P

Link to comment
Share on other sites

sinte`ti total aiuriti! bv celui care a deschis aces topic...urasc fazele astea cineva intreaba ceva si altu raspunde dar sa nu fie maimuta tr sa si dea o mica explicatie si atunci bum prostia pe gura!

mai deschideti si voi telev la discoveri sau prog asemanatoare sa ma documentati si voi! Evolutia e doar teorie MA! nici maca 0.0000001% nu sa putut dovedi experimental!(dejaba teorie daca nu poti dovedi!)

omu a aparut creat de Dumnezeu! pt a crea o specie asa complexa ca omul tr sa fie ceva mult mai mult decit putem noi cuprinde si intelege in gindirea noastra! lol daca omu a evoluat din maimutza in zilele noastre sint maimute de ce nu apare si acum in timpu nostru aces fenomen de evolutie?

Link to comment
Share on other sites

Guest * F1SK *

cum sa fie creat mah k nu era plastilina pe atunci :))

pt k sa supravietuiasca orice specie trebuie sa se adapteze si odata cu asta vine si evolutia... orice specie care a evoluat i-a trebuit o perioada destul de lunga asa ca nu va asteptati ca omul sa evolueze cat ai clipi :P

Link to comment
Share on other sites

Sa imi dau si eu cu parerea , am studiat si eu din curiozitate de cand eram mai mic diferite postrui de televiziune informati pe internet , discovery... si altele de genu asta documentare religioase de tot felu si am ajuns la o singura concluzie. Dupa cum spunea si cineva mai sus o intrebare retorica "cum a aparut universul, galaxia , planetele , animalele, omul" , Vom evolua in alte creaturi ? Pentru a stii raspunsul asta trebuie sa ne cunoastem trecutul, pt ca cine nu isi stie trecutul nare viitor, asa cum darwin a inceput acum 100 si ceva de ani sa descopere originile omului ca pe o evoluare din maimuta, acum in prezent legea lui darwin este inca plauzibila si si are o rata foarte ridicata de adevar. Stiinta a progresat si a demonstrat cu probe plauzibile ca omul se trage din maimuta , care ulterior se trage din reptila , si ca viata nu a fost creata de dumnezeu din nimic asa cum religia sustine , viata a evoluat dintr-o singura celula , dar celula cum a aparut e un mic mister , uni ncercetatori au banuit ca a venit de pe o cometa, din alta parte a galaxiei. Pentru mine ,dumnezeu nu a creat omul si nici animalele si nici pamantul. Gandindune la Iisus, care a trait acum 2000 de ani si omul are 65000 de ani pe pamant. (ma refer la omu evoluat , inteligent Homo Sapiens-Sapiens" Iisus era un "Copil" de tipul geniului , cum sunt si azi asa numiti "super dotati" care a studiat de la mari intelepti ai vremi si a invatat multe lucruri extraordinare pentru vremea aceia care , intors in orasul sau, unde oameni nu erau "invatati, cultivati" era considerat un "Geniu" El a ramas nemuritor nu ca fiul lui dumnezeu cu puteri suprea naturale ci pentru PRINCIPIILE SI IDEILE DE VIATA pe care lea conceput, Religia ascunde multe secrete, precum ca "Iisus mai avea cativa frati, (frati buni).

Gandindune la cate religi sunt pe glob Crestinism, Budism , Hinduism,etc. Si fiecare sustina ca ei cred in dumnezeul adevarat si pentru el trebuie sa se sacrifice si sa isi dea viata, care este cea mai mare prostie pe care am vazuto" , Daca acceptam toate aceste religi , ar treb sa fie din start 3 dumnezei, cate unu pentru fiecare credinta in parte. Religia spune: Crede si nu cerceta. E mai simplu sa crezi orbeste decat sa afli adevarul !. Stiinta ne spune adevarul. Asta e parerea mea si nu vreau sa influentez pe nimeni cu aceasta parere. Daca chear exista dumnezeu , acel dumnezeu a creat universul si a dat drumul la Big-Bang, nimic mai mult.

Intrebari ?

X3-alive !

Link to comment
Share on other sites

Omul a evoluat astai clar!Spunetimi ceva exista vreo dovada clara ca exista DUMNEZEU?Va raspuns io NU

Lafel cum majoritatea cred ca Dumnezeu exista se poate sa exista si alti "Zei" cum ar fi zeus si alti numi vin in mine acuma Budha

Majoritatea care citesc post meu o sa se intrebe daca cred in Dumnezeu

Ma inchin lui ma rog lui dar nu cred ca exista simplu am o indoiala ca el exista .Si sa stiti NU sunt satanist :)

Link to comment
Share on other sites

Guest -Orion-

poate ca Dumnezeu a creat acea specie inferioara din care a evoluat omul.. :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...