Jump to content
silversky

Cum a apărut omul ?

Apariţia omului  

565 members have voted

  1. 1. Cum a apărut omul ?

    • A fost creat de Dumnezeu
      281
    • A evoluat în ceea ce este astăzi
      287


Recommended Posts

Dupa parerea mea,Dumnezeu exista,dar nu in forma biblica.Biblia a fost scrisa de oameni si asta spune totul.

Exista o forta care ghideaza totul,nu va mirati,cum de tot ce exista,e asa de bine gandit,cum de pana acum,n-a distrus un meteorit pamantul?Cum de Soarele da temperatura necesara pentru noi sa traim?Cum de exista luna,care sa lumineze noaptea si sa dea flux/reflux? Si multe altele,care n-are rost sa le enumar.Fara o interventie divina,sa zicem ca ne-am dezvoltat in timp,e ceva foarte greu de presupus,inclusiv oamenii de stiinta admit acest lucru.Si cand ne gandim la moarte...ce e dincolo de ea?Ca doar nu mori si se rupe filmul gata,asa dintr-o data vezi numai negru.

Link to comment
Share on other sites

Pai simplu - Fenomenul Big-Bang,este,acel inceput din Geneza cand Dumnezeu spune- Sa fie Lumina!!!

Unde ati vazut voi explozie fara lumina?

In acele 6 zile,nu scrie ca Dumnezeu a facut cerul,pamantul,marea,uscatul,animalele si abia apoi omul?Pai normal sa faca omul ultimul,pentru ca,desi se zice 6 zile,a fost un proces lung de 4 miliarde de ani,de la simple forme de viata-celule - pana la organismul complex care este omul.Adam a fost printre primii oameni care au inceput sa fie...oarecum constienti de ei.

In concluzie - Ambele variante sant corecte.

Link to comment
Share on other sites

Mai pt topic eu zic evoluat dar sa ne gandim pote om fi creati d o creatura mai inteligente pote la inceput om fi fost niste androizi de cercetare dar am inceput sa evoluam singuri si ne-am adaptat :-? Poate pt alti li se pare absurd dar eu chiar cred www.enigme.ro "Gandesc,Cuget deci exist" nu cum era pe vremuri "Crede si nu cerceta" astai varianta cea mai probabila pt mine :hello: :-?

scz pt gresala gramaticala #-o

Link to comment
Share on other sites

Mai pt topic eu zic evoluat dar sa ne gandim pote om fi creati d o creatura mai inteligente pote la inceput om fi fost niste androizi de cercetare dar am inceput sa evoluam singuri si ne-am adaptat :-? Poate pt alti li se pare absurd dar eu chiar cred www.enigme.ro "Gandesc,Cuget deci exist" nu cum era pe vremuri "Crede si nu cerceta" astai varianta cea mai probabila pt mine :hello: :-?

scz pt gresala gramaticala #-o

daca tu crezi ca am fost ca niste soareci de laborator care erau pusi intr'o cutie si priviti de "o creatura mai inteligente" #-o si... oamenii au evoluat din roboti? #-o

uh... cand te'ai scuzat ai facut alta gresEala :beer:

OT: sunt totusi de parere ca am evoluat... dar nu cum spune domnul devil921

Link to comment
Share on other sites

daca tu crezi ca am fost ca niste soareci de laborator care erau pusi intr'o cutie si priviti de "o creatura mai inteligente" #-o si... oamenii au evoluat din roboti? #-o

uh... cand te'ai scuzat ai facut alta gresEala :beer:

OT: sunt totusi de parere ca am evoluat... dar nu cum spune domnul devil921

ok am spus ca pt alti o sa para o ideie absurda si am avut dreptate :))

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...