Jump to content
nwradu

Mai mancati pui?

Recommended Posts

Gripa aviara la o ferma mare, sute de mii de gaini si pui vor trebui sacrificati, s-a raspandit deja in mai mult de zece judete, a ajuns si prin Bucuresti, etc... Ati vazut stirile. Mai mancati pui? Sau doar din surse autorizate? Mai aveti incredere intr-o shaorma de pui, cand nu se stie de unde e toata carnea aia? Cica si KFC se aproviziona de la Brasov, dar au intrerupt legatura cu aia acum. Cum va afecteaza gripa aviara?

Link to comment
Share on other sites

Nu s-a imbolnavit nimeni mancand carnea de pui care are virusul in ea. Se distruge la gatire probabil. Riscul e altul. Tai cu cutitul carnea cruda, virusul trece pe cutit, si apoi tai paine cu el, ai luat gripa. Sau atingi carnea cruda si apoi te lingi pe degete tongue.gif Sau mananci maioneza facuta din oua. Sau apa cu care ai spalat carnea, sare o picatura intr-o farfurie, in mancare, etc. prin metode din astea au luat unii boala, nu pt ca s-a patruns carnea.

Nici mie nu mi-e frica, de obicei iau pui de la Cora si e de prin Calarasi, in oras mananc fara frica la KFC sau McDonalds. Totusi ma gandesc la cati au luat de Codlea zicand ca in zonele alea nu a fost aviara, e mai sigur ala. Si ma gandesc daca astia pe la shaormerii si kebapuri si pizza ieftine, nu gasesc ei vreun "chilipir" pe undeva si cumpara pui la pret mic, fara sa stie ce e cu el. Doar ati vazut la televizor, cati patroni de magazine au smuls etichetele de pe pachetele cu pui, ca sa nu se mai stie de unde sunt.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Mananc si 100 daca vreau, daca nu te atingi de pasari vii, preparate n-au ce sa iti faca.

ba nu mai puneti botu ca sunt bacterii care nu mor nici la 100 grade Celsius.

Dar tu de ce pui botul la toate tampenile care le zic astia la tv sau prin ziare ?

Link to comment
Share on other sites

Dar tu de ce pui botul la toate tampenile care le zic astia la tv sau prin ziare ?

Vai clar... din cauza oamenilor ca tine s-a raspindit virusul ! Ca "asculta" la "prostiile" care le zic la TV si le scriu astia prin ziare ! "Prostii" care sunt spuse pentru binele populatiei...chiar crezi ca cineva acolo vrea ca tu sa nu mai mananci pui ? Sau poate o fi vreo conspiratie a lantului de restaurante McDonald`s ca sa iti fie frica sa mananci la KFC ?

Mananc si 100 daca vreau, daca nu te atingi de pasari vii, preparate n-au ce sa iti faca.

Pai tu esti barosan, din partea mea poti sa mananci si o mie. Intr-adevar dupa ce tu ai studiat virusul cu experienta ta in ale` virusilor(de calculator) ai ajuns la concluzia ca trebuie doar sa atingi o pasare ca sa contactezi virusul. Eu unul sunt putin socat cand vad ca exista oameni asa indiferenti asupra unei probleme atat de mari........acu 4 zile am mancat shaorma, acu 3 zile am facut febra si a inceput sa ma doara gatul, acu 2 zile am zacut in pat ca sa imi revin, fara nici o pastila, acu 1 zi am luat pastile si tot nu mi se imbunatatea starea, azi am chemat salvarea, m-au asigurat ca nu am virusul gripei aviare, chiar daca prezint simptomele ( how nice ). Mi-au dat niste pastile, siropuri si alte medicamente pe care sa le iau in urmatoarele 6 zile, iar daca nu imi revin in 6 zile sa sun iar la ei, ca e o situatie mai grava. Dupa ce am citit aici ca exista doar 44.5% sanse de supravietuire, m-am linistit si mai tare. :|

http://www.9am.ro/revistapresei/Actualitat...-de-contaminare

Asa ca Blaidy si ceilalati care posteaza doar ca sa se afle in treaba, pls nu o mai faceti, pentru ca nu intereseaza pe nimeni ca voi nu credeti in "prostiile" spuse la TV sau in ziar !

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

@Ghiba

Faza ca incerci sa pari destept dar nu prea esti nu tine, incearca cu pustanii de varsta ta.

Pai tu esti barosan, din partea mea poti sa mananci si o mie. Intr-adevar dupa ce tu ai studiat virusul cu experienta ta in ale` virusilor(de calculator) ai ajuns la concluzia ca trebuie doar sa atingi o pasare ca sa contactezi virusul. Eu unul sunt putin socat cand vad ca exista oameni asa indiferenti asupra unei probleme atat de mari........acu 4 zile am mancat shaorma, acu 3 zile am facut febra si a inceput sa ma doara gatul, acu 2 zile am zacut in pat ca sa imi revin, fara nici o pastila, acu 1 zi am luat pastile si tot nu mi se imbunatatea starea, azi am chemat salvarea, m-au asigurat ca nu am virusul gripei aviare, chiar daca prezint simptomele ( how nice ). Mi-au dat niste pastile, siropuri si alte medicamente pe care sa le iau in urmatoarele 6 zile, iar daca nu imi revin in 6 zile sa sun iar la ei, ca e o situatie mai grava. Dupa ce am citit aici ca exista doar 44.5% sanse de supravietuire, m-am linistit si mai tare. :|

Daca mananci shaorma ce sa iti fac eu ? fa-ti pui la rotisor si nu mai patesti nimic ...

si eu acum o saptamana tuseam si aveam febra si nu m-am dus la medic n-am facut nimic si uite ca acuma mi-a trecut.

Link to comment
Share on other sites

Faza ca incerci sa pari destept dar nu prea esti nu tine, incearca cu pustanii de varsta ta.

de ce ai impresia ca vreau sa par destept incercand sa deschid ochii la altii care ar putea asculta balivernele zise de tine ?!

Daca mananci shaorma ce sa iti fac eu ? fa-ti pui la rotisor si nu mai patesti nimic ...

acum conteaza si ce fel de pui mananci ?

Nici nu merita sa imi bat capul cu tine.........posteaza in continuare ca sa nu te plictisesti ! La cei 28 de ani pe care ii ai, mi-ar fi rusine sa mai postez, dupa ce un "pusti" de 16 ani ti-a atras atentia asupra optimismului pe care il prezinti in posturile tale. Nu mai imi da quote la ce am scris eu, ca nu mai pot sa "urc" inca odata la nivelul tau intelectual !

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...