Jump to content
nwradu

Fumati?

Fumati?  

660 members have voted

  1. 1. Fumati?

    • Da
      222
    • Nu
      440


Recommended Posts

Nu fumez. Am fost fumator in jur de 11-12 ani si fumam 20 de tigari pe zi ( un pachet ).Ajunsesem sa imi cumpar la fiecare inceput de luna cele 3 cartuse de tigari necesare ca sa fiu sigur ca nu raman fara.

Am renuntat peste noapte cum se zice, dar a fost rezultatul unor luni de zile bune in care am realizat niste factori. Ideea este ca fie ca este criza fie ca nu tigarile intotdeauna vor aduce un gol in buzunarele oricui, in special bugetarilor, si nu numai ca ramai cu acel gol dar sunt niste bani folositi fara cap. Daca unii zic ca e ca si cum ii arunci la wc ii contrazic, ca macar daca iti arunci la wc 350 de ron pe luna nu iti faci nici un rau, dar cu tigarile reusesti si chestia asta.

In final dupa ceva timp de autoconvingere am reusit sa ma las de tigari. Nu am folosit niciodata tigara electronica, plasturi sau guma de mestecat cu nicotina, nu am ajuns la psihologi si nici nu am citit vreo carte care sa ma convinga intr-un anume fel.

Este adevarat ca nu a fost chiar usor la inceput, in special pentru fumatorii care obisnuiesc/au sa bea cafeaua cu tigara, la mine s-a simtit aceasta lipsa la inceput si nu numai.Am depus si ceva kg in plus in decursul a cateva luni.Dar in orice caz nu este pe atat de imposibil si greu cum am citit prin alte parti.Dupa o luna de zile dupa ce m-am lasat deja numai simteam nevoia de tigara sub nici o forma, nici daca simteam miros din alta parte nici daca vedeam pe cineva ( s-a dus usor usor in decursul acelei luni ).

De cand m-am lasat de tigari nu am mai dat banii pe vre-un pachet si de fumat pot sa zic ca am mai tras o tigara la botezu unui tovaras asta la vreo juma de an dupa ce m-am lasat si cred ca inca o tigara la un gratar la ziua unui alt tovaras asta peste inca un an si nicidecum acele tigari nu mi-au starnit pofta sa ma reapuc. Pot sa zic ca a fi nefumator este cel mai ok lucru, atat financiar dar in special pe plan de sanatate.De multe ori la cateva luni dupa ce m-am lasat la inceput ma judecam pe mine in discutii pe care le aveam cu niste prieteni la faptul ca am fumat atatia ani.

Oricum sustin anti fumatul, dar personal nu judec si nu incerc pe nimeni sa conving sa se lase ii apreciez pe toti la fel, stiu cum a fost sa fii fumator si chestia asta de a convinge pe un fumator care are minim 5 ani in spate de fumat sa se lase este obositoare si fara nici un rost, daca vreun fumator vrea cu adevarat sa se lase de fumat o sa o faca singur.

Va salut.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...