Jump to content
demonium

Exista Dumnezeu

EXISTA DUMNEZEU?  

61 members have voted

  1. 1. EXISTA DUMNEZEU?

    • 1. DA
      38
    • 2. NU
      14
    • 3. NU STIU\INCA CAUT RASPUNSUL
      5
    • 4. EXISTA CEVA, DAR NU DUMNEZEU
      2


Recommended Posts

Postul lui aolex mi-a atras atentia in legatura cu acest subiect delicat (pentru unii).

Poate ca unor li s-ar putea parea drept absurda ideea de a face un poll cu tematica religioasa pe linkmania, dar chiar sunt tare curios cum mai este perceputa mult-elogiata divinitate de catre generatia noasta.

Nu ma injurati (dar daca chiar nu va puteti abtine, dati un pm :)) )

DISCLAIMER: VA ROG FITI SINCERI SI GANDITI-VA INAINTE DE A VOTA!

Edited by demonium
Link to comment
Share on other sites

Nickul tau e cam sugestiv.....De ce te-ai sfiit sa votezi?SAu care din voi nu a votat?Si raspunsul este ca da exista.Parerea Mea.Cu toate ca stiinta si biserica se cam bat in cap....eu zic ca exista...Am si eu o intrebare ca sa nu mai fac alt pool..CE parere aveti despre chestia asta numita EVOLUTIE.Ca omul a evoluat din maimta si ca nush ce animal a evoluat din altu?Mie m-i se pare o prostie ....adika ce?la rinoceru ala i-o trebuit sa-i creasca un corn ca sa se apare si ...apoi a aparut alt animal(in fine ceva de genu asta)nu mi-a venit alt exemplu in minte.....

Link to comment
Share on other sites

Teoria Evoutionista a lui Darwin nu se refera la exemplul tau cu rinocerul. Teza ei principala este ca omul ar fi evoluat din maimuta, prin imbunatatiri succesive ale structurii genetice pe parcursul mai multor mii de ani, in incercarea sa de a se adapta dupa conditiile de viata. Teoria este foarte adevarata, mici modificari morfologifce putandi fi observate cu ochiul liber (cum ar fi cresterea inaltimii medii din ultimi 50 ani cu aprox 5 cm). Puteti intreba de ce noi, ca Homo Sapiens nu ne-am schimbat dramatic in ultimele milenii. Raspunsul este simplu: selectia naturala nu si-a exercitat rolul asupra noastra din mai multe cauze. Se presupune de altfel ca fiecare specie are un climax, un moment de maxima dezvotare, dupa care dispar. Acest moment pare sa fie atins si de catre specia noastra. In final, nu putem decat sa asteptam...

Teoria darwinista este una din cele mai solide (si deci controversate) din istorie, fiind egalata doar de catre Teoria Relativiatii Generalizate (Einstein).

Sunt un sustinator fervent al acestor doua MARI teorii, dar, in acelasi timp admit existenta divinitatii.

Ma opres aici cu lamuririle.

Si epurasb, nickul meu nu are absolut nici o legatutra cu religia, fiind doar un alias ce mi sa parut sugestiv pentru a fi folosit in jocurilor.

Link to comment
Share on other sites

demonium pe cuvantul meu ca vroiam sa fac acelashi lucru ca shi tine!!! :D :D :D

Am facut o baie shi in timpul acela doar la acest lucru m-am gandit. Nu am shtiu ce sa ca ies mai rpd din vana ca sa fac un pool. Iar cand ies.....deja exista un pool

Asta este prima dovada ca EXISTA DUMNEZEU!!!

concluzia mea: DUMNEZEU EXISTA, shi chiar face minuni chiar dak acestea par a fi simple coincidentze.

repet: vroiam sa fac exact acelashi lucru ca shi demonium

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am votat...DUMNEZEU a creat lumea aceasta si tot ce e in ea......cel putin asa cred eu ..pentru ca tot ce putem face noi e sa ne spunem parerile...Si dupa cum am zis tot ceea ce sustine religia este contrazis de stiinta.....deci trebuie sa fie o putere supranaturala care sa fi facut toate acestea..Aceea putere fiind ceea ce numim noi Dumnezeu. Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Boom__io sa stii ca nu estisingurul caruia i se intampla aceste coincidente inexplicabile....si eu patesc asa ceva de nush cate ori dar nu pot sa mi-i le explic si nu cred ca poate cineva sa mi-i le explice.....It-s a supranatural power

Link to comment
Share on other sites

Pt cei care contesta teoria evolutionista, as vrea sa-i intreb cum cred ei ca a aparut omul. Din senin ? A fost facut din "pamant" asa cum scrie in Biblie ? Nu prea cred. E imposibil. Adam si Eva au avut 3 copii. 3 baieti. Este o absurditate ca toti oamenii sa fie urmasii lui Adam si Eva nu ?

Link to comment
Share on other sites

am votat ca exista ceva da' nu dumnezeu...

de ce? pentru ca dumnezeu mi se pare doar o consolare pentru unii oameni.

"-O murit Mitica"

"-Las' ca-i cu 'mnezo".

Eu nu pot crede in ceva ca Dumnezeu pentru ca m-as considera nebun. Nu as putea crede in ceva care ar trebui sa-l venerez ca un datator de liberatate, sa-mi hotareasca mie soarta. Probabil eu nu vroiam sa ma nasc, probabil nu vroiam sa fiu slab, probabil nu vroiam sa am 5 degete la o mana. Daca dumnezeu chiar ar exista... ar fi "o persoana" mai sadica ca Hannibal Lecter... sa dai drumui la niste fiinte pe Pamant, doar sa vezi cum sufera... Un profesor mi-a zis ca la iesirea din eden, adam si eva au fost blestemati sa abia rusine, sa trebuiasca sa lucreze sa se tina-n viata, si sa se indragosteasca. Dragostea este un blestem daca ii sa ne luam dupa biblie... daca tot ii sa ne luam dupa biblie, dumnezeu ii un sado-masochist insetat de sange care iubeste durerea.

Pentru cei care cred in dumnezeu: de ce ne da suferinta? ii place? de ce nu ne lasa sa fim liberi? de ce a blestemat viata omului? Ratiunea mea imi spune ca doar un om nebun ar face asa ceva. Spunem ca suntem liberi ca dumnezeu ne lasa sa alegem pe calea binelui sau a raului... DAR daca mergi pe calea raului... oh oh... ai belit-o... adica nu esti liber. Cum am zis, nu ai dreptul sa zici ca vrei sa te nasti, ca vrei sa fi asa asa si asa... Pur si simplu nu pot accepta asa ceva... sa fiu pionul unui nebun care se joaca cu viata mea. Si daca CHIAR exista, ar trebui sa-mi deie niste explicatii de-a dreptu fascinante ca sa le cred... asta dupa ce o sa mor.

In schimb, cred ca exista ceva, dar ceva complet diferit de ce credem noi.

Link to comment
Share on other sites

lol , si eu cred in Dumnezeu.Nu stiu cum alti oameni chiar nu vad acest lucru.Minuni se intampla in fiecare zi, chiar dak nu in fatza noastra.Quarcki , atomi, molecule, materia, ----> nu a aparut din senin fratzilor.Uitazi-va in jur ! si o sa vedeti o lume Xtrem de CompleXa.Pai asa ceva nu a aparut numa asa.

Despre teoria aparitiei vietii n-am ce spune... cica oceanul Planetar, cica aminoacizi, cica proteine, cica rezulta celula vie ! Dar cerceta$ii spun ca exista o sansa de 10^40000 ca sa apara viata prin simpla ciocnire a amino-acizilor si mai stiu io ce substantze din oceanul Plan.(nu am uitat de influentza puternicelor descarcari electrice)

=> ce vreu sa zic >>> nu se putea sa apara totul asa perfect

Inca ceva... Planeta asta, pe ce planeta traim ?? aaa. da . Terra. e prea bine situata in Sistemul Nostru Solar.Daca ar fi 13-14 % mai aproape sau mai inkolo de Soare , nu ar putea intretine viata.

GG demonium ! si eu sustin Teoria Relativitatzii ! Cred ca Einstein a fost intradevar un geniu (avea in el Impartasirea Sfantului Duh) .Da tot nu intzeleg de ce Vmax in Universul nostru e 29x000 km/s ! :P

Si Doamne iarta-ne daca am scris ceva eretic in acest post !

Link to comment
Share on other sites

Pt cei care contesta teoria evolutionista, as vrea sa-i intreb cum cred ei ca a aparut omul. Din senin ? A fost facut din "pamant" asa cum scrie in Biblie ? Nu prea cred. E imposibil. Adam si Eva au avut 3 copii. 3 baieti. Este o absurditate ca toti oamenii sa fie urmasii lui Adam si Eva nu ?

in biblie incestul este considerat pacat. Daca ar fi sa o luam logic si fara exceptii, copii Evei si a lui Adam ar fi facut incest, si asa ne-am nascut noi. De ce dumnezeu nu omoara diavolul, da lasa pe unii oameni sa moara in chinuri, sa aiba sida, cancer etc...

@ Clan Leader

Minuni se intampla in fiecare zi, chiar dak nu in fatza noastra.

Consideri o minune ca 100.000 de oameni sa moara de un tsunami si o mama cu 2 copii sa supravietuiasca miraculos?

Link to comment
Share on other sites

"Omul a fost creat de Dumnezeu dupa chipul si infatisarea sa".cam asa zice biblia....care eu cred ca zice adevarul pentru ca ea nu a fost scrisa in zilele noastre ci de foarte mult timp.Si in legatura cu cei 3 fii.....nu se spune ca acestia nu ar fi avut si alti copii cu mama lor...penrtu ca nu era un pacat......voi nu va uitati in jur.....cate se intampla..........The end is comming.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca nu stiam bine in legatura cu incestul.Dar Biblia spune ca Dumnezeu nu a facut lumea si pe oameni pentru ca ei sa fie fara pacate....El a facut-o si trecerea noastra prin aceasta lume ......e o trecere catre mantuire.....Omul a fost facut pentru a pacatui iar diavolul este cel care ne ispiteste...

Link to comment
Share on other sites

lol, scuze ptr inca un reply

@cei care nu stiu : SF.SCRIPT. MAI ARE VERSETE CU SENS FIGURAT ! ! !

si btw, mintea noastra e prea intunecata de Rau ca sa putem sa ajungem la puterea de gandire a lui D-zeu.

@Shady : Pt a te mantui trebe sa conlucrezi cu D-zeu.Poate ca acea mama a supravietuit prin minune.Nu intotdeauna se intampla minuni, ci rar. Nu te astepta ca sa se faca o minune la 2 minute...

Link to comment
Share on other sites

Bune reply-uri clan leader.Si mi-am amintit si eu ceva.....noi oameni din cate stiu eu ne folosim circa 3-4-5-%din minteea noastra incuiata.Poate ca nu intelegem Biblia nici 25% din valoarea ei ,din ce vrea ea sa spuna

Link to comment
Share on other sites

Parerea ta.......... DA......ce relativ e totul...ca daca amaratul asta de Pamant ar fi cu vreo cateva zeci de mii de kilometri mai aproape sau mai departe de soare.......viata nu ar mai exista

Link to comment
Share on other sites

lol,@rebelrocker : nu exista good si evil noooo, da' de unde ! !

Daca iti trimit un pm cu injuraturi oare nu ar fi evil ???

P.S. O sa iti para rau la a doua venire a lui Iis.Hs. ptr. ce-ai spus.

Tine minte !

Daca nu credem in D-zeu, suntem mai rai ca Diavolul... cand Iisus a ajuns in ceva sat..

l-au intampinat demonii din acei oameni... "Te stim pe tine, Fiul Celui PreaInalt ! "

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...