Jump to content
Just_AlaN*

Un aspect URGENT.

Recommended Posts

Va rog frumos sa adaugati in regulament cum se preia un spot si ce pedeapsa este la PK pe spot.

Eu nu joc in haos, sa-mi dea oricine PK pe spot si sa mi-l ia, am venit sa joc civilizat si corect.

Niciunde in regulament nu sunt specificate aceste aspecte, pentru prima oara de cand e Linkmania.

Din 3 pagini de regulament cat stiu eu ca era inainte, acum abia daca e o pagina.

Cum sa nu specificati o chestiune atat de importanta?

Jucam bambilici momentan.

Unde vreti spot, mergeti dati PK, aia e, ai spot.

Daca tot facem, asa, bagati si in Blood Castle, in loc de melodia specifica de BC, - "Baterie foc foc -Nicolae Guta" si asta-i personalitatea serverului.

 

Edited by Just_AlaN*
Link to comment
Share on other sites

Acum 6 ore, DadSpike a spus:

Deocamdata nu se adauga si nu se scoate nimic din regulament.

Posibil, ca in viitorul apropiat, cand vom avea up si functia de takeover, sa adaugam ceva.

Mai las deschis, in caz ca mai ai nelamuriri. 🙂

 

Haide sa facem un exericitu de imaginatie, o analogie:

Serverul de Mu este o tara, iar in aceasta tara sunt anumite reguli pentru a trai civilizat si a apara cetetenii, dupa cum urmeaza:

-Nu ai voie sa injuri alti cetateni(puscarie cateva zile)

-Nu ai voie sa injuri admini(puscarie cateva zile-nelimitat)

-Nu ai voie sa trisezi(puscarie pe viata)

-Ai voie sa omori oameni, sa le iei bunurile si sa ti le atribui(nicio pedeapsa)

Wild Wild West.

Comunitate, doar mie mi se pare incredibil de trist sa nu fie o astfel de regula?

In 97d si season 2 DB's precedente era clar ca pentru a prelua un spot trebuie sa pui intrebari cu "nume afk? Trei intrebari la fiecare player de pe spot, iar daca nu raspund in 5 minute, este spotul tau.

EDIT: Putin offtopic, nu vedem playerii din alianta cu galben, daca cineva nu stie ca suntem alianta, nici nu-ti dai seama, also nu apar gradele Guild Master-ului/Assistant Master-ului la nume.

 

Edited by Just_AlaN*
Link to comment
Share on other sites

In primul rand asta este mu, nu stiu ce comparatii faci tu acolo dar aberezi. PK vine cu consecinte deja, iar tu daca vrei la randul tau poti da pk inapoi oricand. 
Dar sa ajungi sa intrebi de 3 ori fiecare membru, party-ul avand 5 membrii , 3 x 5= 15 intrebari daca e afk vreunul dintre ei inainte sa ii omori mii se pare absurd. 

Eu zic sa iti pui pantaloni de baietel si sa intelegi ca e un joc unde mereu va exista PK si de aia a fost conceput jocul cu PK si ar trebui sa fie maps PK si maps NON-PK. 

Nu vrei sa iti iei PK ? Simplu, stai pe non-pk maps unde exp e putin mai mica daca iti place sa lasi afk non stop.

Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, Just_AlaN* a spus:

Haide sa facem un exericitu de imaginatie, o analogie:

Serverul de Mu este o tara, iar in aceasta tara sunt anumite reguli pentru a trai civilizat si a apara cetetenii, dupa cum urmeaza:

-Nu ai voie sa injuri alti cetateni(puscarie cateva zile)

-Nu ai voie sa injuri admini(puscarie cateva zile-nelimitat)

-Nu ai voie sa trisezi(puscarie pe viata)

-Ai voie sa omori oameni, sa le iei bunurile si sa ti le atribui(nicio pedeapsa)

Wild Wild West.

Comunitate, doar mie mi se pare incredibil de trist sa nu fie o astfel de regula?

In 97d si season 2 DB's precedente era clar ca pentru a prelua un spot trebuie sa pui intrebari cu "nume afk? Trei intrebari la fiecare player de pe spot, iar daca nu raspund in 5 minute, este spotul tau.

EDIT: Putin offtopic, nu vedem playerii din alianta cu galben, daca cineva nu stie ca suntem alianta, nici nu-ti dai seama, also nu apar gradele Guild Master-ului/Assistant Master-ului la nume.

 

 Poti incerca un exercitiu de research , in guides , de unde poti afla consecintele pk-ului . 

Linkmania Mu - Season 2 Clasic

enjoy 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 35 minute, Deli a spus:

In primul rand asta este mu, nu stiu ce comparatii faci tu acolo dar aberezi. PK vine cu consecinte deja, iar tu daca vrei la randul tau poti da pk inapoi oricand. 
Dar sa ajungi sa intrebi de 3 ori fiecare membru, party-ul avand 5 membrii , 3 x 5= 15 intrebari daca e afk vreunul dintre ei inainte sa ii omori mii se pare absurd. 

Eu zic sa iti pui pantaloni de baietel si sa intelegi ca e un joc unde mereu va exista PK si de aia a fost conceput jocul cu PK si ar trebui sa fie maps PK si maps NON-PK. 

Nu vrei sa iti iei PK ? Simplu, stai pe non-pk maps unde exp e putin mai mica daca iti place sa lasi afk non stop.

Cred ca nu intelegi conceptul de exercitiu de imaginatie sau analogie, dar poti da un search pe google si vei invata ceva nou.

Nu mai stiu exact cate intrebari in cele 5 minute erau, dar asa era, nu am inventat eu regula asta.

Sa-mi pun pantalonii de baietel? :)))

Cati ani ai, 12?!N-am facut aceasta postare sa ma cert cu tine, nu ma interesezi.

Ce spun este logic si normal, numai pe linkmania am jucat si regulile astea pastrau lucrurile cat de cat logice si civilizate.

 

Chiar acum, Fury a spus:

 Poti incerca un exercitiu de research , in guides , de unde poti afla consecintele pk-ului . 

Linkmania Mu - Season 2 Clasic

enjoy 

 

 

Am incercat linkul pe care l-ai adaugat, primesc acest return:

"

Not Found

The requested URL was not found on this server."

Link to comment
Share on other sites

  • Solution

Cam astea urau regulile pe 97d , acum am vazut ca numai sunt aceleasi. Au renuntat la foarte multe. Eu nu am jucat pe versiunile acestea noi. Nu am am mai jucat de 13-14 ani... 

 

Reguli generale:


Regula de baza: comportamentul civilizat.
1. Limbaj
Insultele aduse jucatorilor se penalizeaza astfel:
- Primul avertisment: suspend minim 5 zile
- Al doilea avertisment: suspend minim 15 zile
- Al treilea avertisment: suspend minim 25 de zile
- Al patrulea avertisment : suspend minim 35 de zile
- A cincilea avertisment: suspend minim 99 de zile
Trebuie sa se vada toata discutia in screen shot-uri sa nu fie provocat limbajul, cu F4 pe tot ecranul.
Insultele pot fi reclamate doar de catre persoana insultata.
Injuraturile si limbajul vulgar/obscen se penalizeaza astfel:
- Primul avertisment: suspend minim 10 de zile
- Al doilea avertisment: suspend minim 20 zile
- Al treilea avertisment: suspend minim 40 de zile
- Al patrulea avertisment: suspend minim 99 de zile
Limbajul indecent si injuraturile exprimate cu normal chat pot fi reclamate si de alte persoane decat cea careia ii sunt adresate.
Injuraturile se pedepsesc indiferent daca sunt explicite sau prescurtate.
Injuraturile, limbajul vulgar NU pot fi provocate. Pentru astfel de plangeri NU este obligatorie postarea pozelor cu F4 pe tot ecranul.
Injuraturile la adresa serverului sau adminilor (neadresate unui admin anume) se penalizeaza astfel:
- Primul avertisment: suspend minim 40 zile
- Al doilea avertisment: suspend minim 99 de zile
Orice tip de limbaj adresat adminilor/serverului/unui admin anume NU poate fi provocat. Pentru astfel de plangeri NU este obligatorie postarea pozelor cu F4 pe tot ecranul.
Cele 3 tipuri de limbaj sunt judecate separat, fiind considerate infractiuni diferite.

Sunt interzise numele vulgare/obscene/care sa contina injuraturi sau insulte. Orice caracter cu un astfel de nume va primi suspend de 99 de zile.

2. Comportamentul fata de Admin / Game Master
Insulta la Game Master
- Primul avertisment: suspend minim 40 de zile
- Al doilea avertisment: suspend minim 99 de zile
Injuraturi adresate unui Game Master
- Primul avertisment: suspend minim 99 de zile
Comportamentul necorespunzator fata de admini / gm (aici sunt incluse mistourile si glumele deplasate, refuzul de a da ok la trade initiat de un GM, deranjarea eventurilor etc ) se va pedepsi cu 10 pana la 40 zile, in functie de decizia respectivului admin.
Folosirea de nick-uri asemanatoare celor ale adminilor(nick names & guild names) duce la suspendarea respectivelor chars pe o perioada nedefinita
Sanctiunea pentru persoanele care se dau drept "cunostinte" , rude ale celor care fac parte din guild Admins, este de minim 20 de zile suspend.
GM NU va intreaba date despre contul vostru , respectiv parole , date despre logare .
GM NU va cere iteme .
GM NU va cere favoruri .

3.a. Amenintarea altor jucatori sau a pretinde ca sunteti Game Master
- Primul avertisment: suspend minim 30 de zile
- Al doilea avertsiment: suspend 99 de zile
3.b. Acuzatii nedovedite la adresa adminilor
- Primul avertisment: suspend minim 40 zile
- Al doilea avertsiment: suspend 99 de zile
3.c Falisificare de dovezi:
- suspend 99 de zile si filtru pe ip
Inventarea de reguli care nu sunt cuprinse in acest regulament si folosirea acestora pentru a obtine un avantaj sau amenintarea cu acestea duce la o pedeapsa minima de 3 zile. Cei care incalca repetat aceasta regula sunt pasibili cu suspend pe perioada nedeterminata.

4. KS la unul sau mai multi jucatori dintr-un spot
- Primul avertisment: suspend minim 5 zile
- Al doilea avertisment: suspend minim 10 zile
- Al treilea avertisment: suspend minim 25 de zile
- Al patrulea avertisment : suspend minim 40 de zile
- A cincilea avertisment: suspend minim 98 de zile
RECLAMATUL INTRA SUB INCIDENTA ACESTEI REGULI DOAR DACA RECLAMANTUL NU SE AFLA IN SAFE-ZONE
KS se pedepseste daca depaseste 2 minute.

5. KS la goldeni sau omorat jucator pentru BOK!
- Primul avertisment: suspend minim 7 zile
- Al doilea avertisment: suspend minim 15 zile
- Al treilea avertisment: suspend minim 35 de zile
- Al patrulea avertisment : suspend minim 45 de zile
- A cincilea avertisment: suspend minim 98 de zile
Cel care a venit primul la golden castiga dreptul de primul venit (dreptul asupra golden-ului). Primul venit isi pierde acest drept daca moare in timp ce se bate cu golden-ul. Se adauga pedepsele date de regula de PK pentru cei care il omoara pe primul venit (in timp ce se bate cu golden-ul sau pentru a fura BoK-ul).
NU ajutati (nici daca vi s-a solicitat acest lucru) la omorarea goldenilor.In caz de reclamatie nu va functiona sub nici o forma scuza "Doar l-am ajutat, i-am dat item-ul (BOK-ul)"!
Un jucator (party) nu poate ataca doi sau mai multi goldeni simultan.
RECLAMATUL INTRA SUB INCIDENTA ACESTEI REGULI DOAR DACA RECLAMANTUL NU SE AFLA IN SAFE-ZONE


6. Scammeri
- Primul avertisment: suspend minim 35 zile.
- Al doilea avertisment: contul blocat.
Suspendul se acorda pe cel mai mare caracter de pe cont.

7. Cheating
Cei care sunt prinsi folosind aplicatii de tip hack, aplicatii de replicat pachete (1-hit kill, 5x hit, etc) risca urmatoarea sanctiune: CONT BLOCAT! IP FILTRATpe o perioada nedefinita !
NU se accepta exploatarea bug-urilor jocului !
Cu sau fara programe ajutatoare (hackuri) exploatarea unui bug este ILEGALA!
Pentru renumitele SHADOW BUG si DUPE BUG se filtreaza IP-urile de unde s-a logat contul respectiv.
Nu va logati cu alt cont decat contul vostru. Daca vi se blocheaza IP-ul nu merge scuza: "doar m-am logat pe contul unui prieten sa vad ce are. NU aveam de unde sa stiu..."
Orice cont care contine in inventar/vault iteme dupate/iteme obtinute prin exploatarea unor bug-uri va fi BLOCAT!
Orice incercare de a folosi hacks poate duce la filtru permanent pe ip/clasa de ip-uri.
Se recomanda celor care au cluburi de internet/games sa verifice acest lucru si sa opreasca la timp astfel de tentative din partea clientilor.

8. Reclama la alte servere
Publicitate/reclama la alte servere (de MU si nu numai) in joc (pe orice cale) duce instant la:
- filtrarea adresei/clasei IP

9. PK (Player Kill)
- Primul avertisment: suspend minim 5 zile
- Al doilea avertisment: suspend minim 10 zile
- Al treilea avertisment: suspend minim 25 de zile
- Al patrulea avertisment : suspend minim 40 de zile
- A cincilea avertisment: suspend minim 98 de zile
Nu se aplica atunci cand status-ul celui care omoara nu se modifica. (victima este MURDERER)
Se aplica numai la PK-uri pentru spot sau golden.
PK va fi considerat provocat doar in situatia in care cel care ucide a fost insultat foarte grav
PK in arena nu este pedepsit

10. Regula AFK
Orice jucator poate sa stea intr-un spot atata timp cat este LANGA CALCULATOR!
Daca cineva ii face doua printscreenuri la intervale de 5 minute (in care interval respectivul nu zice nimic, personajul in AFK) inseamna ca respectivul a pierdut spot-ul!
Mentiune: trebuie sa intrebi personajul daca e afk + nume destinatar (si sa se vada in screen-shoturi) . Poate nu are chef sa te bage in seama (sa initieze o discutie)
Este obligatorie o poza cu F4 pe tot ecranul care sa dovedeasca ca nu a spus nimic in aceasta perioada.

Nu exista obligatia de a ataca monstrii pe propriul spot.


Important ! :
In orice alta situatie neprevazuta aici moderatorii au intotdeauna ultimul cuvant.
Nu raspundem de itemele furate, respectiv conturile "sparte" , singura voastra responsabilitate fiind sa pastrati confidentialitatea contului dumnevoastra , respectiv parola , userul .
Modificarile din regulament nu se aplica retroactiv. Suspendurile deja activate nu se modifica o data cu schimbarea regulamentului. Conturile deja blocate nu vor fi deblocate pentru ca o anumita infractiune este acum altfel pedepsita.

Orice sanctiune de 99 de zile duce automat la blocarea contului pe care se afla caracterul.

Link to comment
Share on other sites

Poi sunt multe care s-au schimbat de exemplu Arena e non-pvp map acuma , inainte vad ca "PK in arena nu este pedepsit" si in legatura cu postarea ta initiala vad ca te frustrezi ca iti cam iei pk pe spoturi, ce sa zic, stai la PC si ia spotul inapoi daca esti baiat.
"Daca cineva ii face doua printscreenuri la intervale de 5 minute (in care interval respectivul nu zice nimic, personajul in AFK) inseamna ca respectivul a pierdut spot-ul  "

Asta mai merge 2 printscreens dar nu cum ai zis tu sa ii intrebi pe fiecare membru din party de 3 ori daca esti on, zici ca am quest inainte sa dau PK daca cineva e on sa fie intebat fiecare de 3 ori. 
PK oricum iti vei lua pe spot stai linistit ca nu stai tu la 2,3 noaptea daca cineva vrea sa te arda tot te prinde 5 minute in care nu dai atentie la pc 🙂

Fi mai baiat si mai tare nu fetita si nu ca sa ma cert cu tine, iti zic sincer iti da cineva pk ? Simplu du-te si dai inapoi pk sau tu vrei sa fii lasat in pace pe spot sa stai afk

Link to comment
Share on other sites

Acum 55 minute, Just_AlaN* a spus:

 

Am incercat linkul pe care l-ai adaugat, primesc acest return:

"

Not Found

The requested URL was not found on this server."

O situatie temporara , rabdare te rog .  Se rezolva situatia si o sa primesti lamuriri . 

Multumesc 

Link to comment
Share on other sites

In acest moment nu cred ca exista problema pk-ului 🙂, ai dat pk sa vezi cat stai pana scapi? 

Daca se mareste aceasta perioada cred ca va fi descurajat si mai mult.

Problemele incep cand se vor prelua spoturile astfel cu caractere secundare, atunci cred ca-si are rostul o revizuire.

Link to comment
Share on other sites

Acum 4 ore, ija4ok a spus:

In acest moment nu cred ca exista problema pk-ului 🙂, ai dat pk sa vezi cat stai pana scapi? 

Daca se mareste aceasta perioada cred ca va fi descurajat si mai mult.

Problemele incep cand se vor prelua spoturile astfel cu caractere secundare, atunci cred ca-si are rostul o revizuire.

ija, toti au secundare deja, le-ai dat acum idei, deja se poate pune in practica.

Nu ma deranjeaza PK, e fun, dar nu sa iau spotul cuiva cu PK, e de prost gust, mai ales cand se apuca sa vina cu secundarele.

Scopul regulamentului daca se adauga/se sustrag reguli este pentru evolutia jocului intr-un mediu ordonat si civilizat, iar daca comparam regulamentul actual cu cel postat mai sus de Zollex(regulamentul vechi) este clar un regres, nu o evolutie.

Link to comment
Share on other sites

Acum 16 ore, Just_AlaN* a spus:

ija, toti au secundare deja, le-ai dat acum idei, deja se poate pune in practica.

Nu ma deranjeaza PK, e fun, dar nu sa iau spotul cuiva cu PK, e de prost gust, mai ales cand se apuca sa vina cu secundarele.

Scopul regulamentului daca se adauga/se sustrag reguli este pentru evolutia jocului intr-un mediu ordonat si civilizat, iar daca comparam regulamentul actual cu cel postat mai sus de Zollex(regulamentul vechi) este clar un regres, nu o evolutie.

Presupunem ca esti on cand iti iei pk , sa poti face printuri pentru postare , gen 97d 

Aici ,daca esti on , te poti intoarce inapoi fix pe spotul 'tau' , unde poti da si tu pk la respectivul individ , FARA PENALITATI 

(tine cont de asta https://mu.linkmania.ro/guides/gameplay.html )

Evolutia reprezinta adaptarea la nou ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Puteti sa va gasiti o mie de scuze, Fury. E la mintea cocosului cand compari cele 2 regulamente, ca este de o stupiditate crasa sa lasi regulamentul fara preluare spot, taranimea asta de 2 lei, cu pk pe spot cu secundari care se intampla deja, nu are cum sa fie o evolutie, dar nu este nicio problema, daca vor baietii sa se comporte ca taranii pentru ca asta au invatat pe serverele no name de pe care vin, no worries, asta e nivelul lor.

Vreti donatii, vreti playeri? Faceti regulamentul ala civilizat, sa fie demn de linkmania, nu mizeria asta actuala care zici ca-i tema copiata a unui pustiulica.

Ramane PK? Nicio problema, ma voi adapta si eu, asta imi e meseria sa rezolv probleme si le voi rezolva, iar daca nu voi reusi, va las pe voi in mediocritate, mie imi place sa cred ca sunt un om cu gusturi mai rafinate, si nu am cum sa ma inconjor de astfel de ineptii.

Unii nu "vocifereaza", dar toata guilda si alianta in care sunt, rezoneaza cu ce am scris aici referitor la preluare spot/PK pe spot.

Nu voi adminii jucati serverul acesta(sau poate unii da, ci doar il conduceti)

Ar trebui sa ascultati parerea jucatorilor, mai ales a celor care au crescut cu acest server.

Majoritatea nu mai suntem copii, insa altii au ramas la aceeasi mentalitate, regulamentul acesta ii avantajeaza pe acesti indivizi nefericiti.

E un joc, nu suntem la razboi de guerilla. Ce ar trebui acum, sa stam toti on noaptea sa ne ducem sa ne vanam reciproc pe spoturi cu PK cu lunile ca sa le facem rau celoralti din punct de vedere al exp-ului?

Asta e scopul jocului, stres si nervi? Pentru ca asta incurajati la momentul actual.

Am venit din America si am ajuns in Korea de Nord cu regulamentul asta, demn de Mongolia Mu.

Faceti macar un poll sa aflam opinia jucatorilor in aceasta privinta, sunt sigur ca majoritatea nu vor vota "fotbalul asta de curtea scolii".

Link to comment
Share on other sites

Apreciem feedbackul tau, prezentarea a fost excelenta.

1 hour ago, Just_AlaN* said:

asta imi e meseria sa rezolv probleme si le voi rezolva, iar daca nu voi reusi, va las pe voi in mediocritate, mie imi place sa cred ca sunt un om cu gusturi mai rafinate, si nu am cum sa ma inconjor de astfel de ineptii.

Ai reusit sa transformi o sugestie intr-un monolog razbunator care reflecta doar frustrarile tale personale.

Ne pare rau ca nu ne ridicam la asteptarile tale, lipsa ta din aceasta comunitate va fi o pierdere imensa pentru noi, comemorata anual.

@ on topic

Momentan nu consideram ca este nevoie de regula "PK pe spot", o sa mai discutam acest aspect in perioada urmatoare si daca va fi necesar, o sa implementam.

 

Closed.

  • Haha 3
  • Sad 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...