Jump to content
Zergyu

Achizitionare PC

Recommended Posts

Buna seara,

Imi cer scuze pentru deranj.

Doresc sa-mi cumpar un PC pentru gaming (de preferat pentru rulat jocuri in 4k - daca se poate) intr-un buget de 6.000-7.000Ron.
 

Am facut o lista cu top 5 pe care le-am gasit si primit recomandari:

1. https://www.cel.ro/calculatoare-desktop/pc-gaming-diaxxa-impact-amd-ryzen-7-3700x-3-6ghz-1tb-hddplus-ssd-512gb-nvme-32gb-ddr4-geforce-rtx-3060-ti-8gb-gddr6-256-bit-pMiA2Mj0qNw-l/?fbclid=IwAR1HYkt6bxzzriOTbxYxvvqi_vjK57e6Csu0gaQVQzGjfkZXR5KX5d5YRLU
2. https://www.cel.ro/calculatoare-desktop/pc-gaming-diaxxa-powered-by-gigabyte-intel-11th-i5-11600k-up-to-4-9ghz-2tb-hddplus-ssd-256gb-nvme-16gb-ddr4-geforce-rtx-3070-oc-8gb-gddr6-pMiowPTEmPw-l/?fbclid=IwAR3bp_P6i9LVZWAY1RXwqVg1KAlM5NVj2sD9dmHjceKCAjJI4riWwKDVH2U
3. https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-werewolf/?fbclid=IwAR0wEowZtQUkqgQp1XzNEbjQPv3hrCai47SJ96xRRP9Cf0tBKMYRyKfJJl0
4. https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-arkay/?utm_source=rtbhouse&utm_medium=retargeting&utm_campaign=rtbhouse-retargeting&utm_content=PC&fbclid=IwAR39-eOdiFbmLqD4ercsHSn_uyyeTvIwEU2XYOL8oZJwOxfkCZw1pzLHOjg
5. https://altex.ro/sistem-desktop-gaming-acer-predator-orion-3000-intel-core-i5-11400f-pana-la-4-4ghz-32gb-ssd-1tb-nvidia-geforce-rtx-3060-ti-8gb-windows-10-home/cpd/CLCDGE2EEX004/?fbclid=IwAR19EwJYzJpiwvpqkCzIETUhm3Px5RzEFIcFaix8ImVb9ahpMgUnHfn5A6c


Va rog sa ma ajutati dandu-va cu parerea.

Daca aveti alte propuneri, la primesc cu drag.


Va multumesc pentru timpul acordat. 

:thank-you-sign:

Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerez sa il faci pe bucati, daca nu ai idei poti posta pe pcgarage cam ce ai vrea iar baietii iti fac un wishlist pentru bugetul in care te incadrezi. Anul trecut mi-am schimbat si eu pc-ul, undeva la ~ 7000-8000. Ideea e ca daca il faci pe bucati ai garantie pentru fiecare piesa in parte si daca vrei sa umbli prin el, sa-l deschizi sa-l cureti, sa modifici ceva etc. nu pierzi garantia.

Link to comment
Share on other sites

La 09.09.2021 la 12:36, luthor a spus:

Prima variantă ar fi cea mai viabilă, sursa este buna, ramii mai mult decât ok

Ok, multumesc. 🙂

La 11.09.2021 la 0:26, c_raul a spus:

M-as duce pe a doua varianta, intel reactioneaza mai bine pe baza de gaming daca-l iei pentru gaming sau daca folosesti foarte mult editing prima varianta.

Oki, multumesc si tie. 🙂

La 11.09.2021 la 2:48, moses a spus:

Eu iti sugerez sa il faci pe bucati, daca nu ai idei poti posta pe pcgarage cam ce ai vrea iar baietii iti fac un wishlist pentru bugetul in care te incadrezi. Anul trecut mi-am schimbat si eu pc-ul, undeva la ~ 7000-8000. Ideea e ca daca il faci pe bucati ai garantie pentru fiecare piesa in parte si daca vrei sa umbli prin el, sa-l deschizi sa-l cureti, sa modifici ceva etc. nu pierzi garantia.

Am stat si am analizat, si cel mai probabil ca il voi face pe bucati, astfel nu am surprize la ce marci de componente voi avea in el. Pwp.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

La 11.09.2021 la 1:48, moses a spus:

Eu iti sugerez sa il faci pe bucati, daca nu ai idei poti posta pe pcgarage cam ce ai vrea iar baietii iti fac un wishlist pentru bugetul in care te incadrezi. Anul trecut mi-am schimbat si eu pc-ul, undeva la ~ 7000-8000. Ideea e ca daca il faci pe bucati ai garantie pentru fiecare piesa in parte si daca vrei sa umbli prin el, sa-l deschizi sa-l cureti, sa modifici ceva etc. nu pierzi garantia.

Aceasi varianta, iti sugerez sa il faci pe bucati, cred ca te poate si mai ieftin putin.

Link to comment
Share on other sites

La 29.01.2022 la 10:44, meetique a spus:

@Zergyu ne poti spune mai multe despre concluzia la care ai ajuns si cum arata pc-ul tau in momentul de fata? Multi suntem interesati in aceasta perioada in achizitionarea de noi tehnologii. Multumim!

Cel mai bine este sa-l faci pe bucati.
Iti las cateva componente:
-o sursa minim de 750w;
-SSD (recomand AData);
-Rami minim 16gb, minim 3200mh, minim CL 16 (recomand Corsair sau GSkill);
-Placa de baza in functie de procesor ai (iti recomand sa mergi pe AMD - un MSI X570-A Pro socket AM4 sau un Gigabyte B550 Aorus Elite V2 socket AM4);
-Cooler cu 3 ventilatoare cu 4 pini (sa poti regla tu intensitatea ventilatoarelor);
-Placa video RTX 3070 Asus Rog Strix/MSI Geforce/Gaming Z Trio;
-Carcasa cat mai mare ca sa ai un Airflow cat mai bun (sa-ti faci o idee: 3 ventilatoare in fata-cele cu 4 pini, 3 ventilatoare la placa video sus, 1 ventilator in spate si eventual ai putea sa-ti montezi sursa jos care sa traga aer - asa ai avea minim 7 ventilatoare).

O astfel de configuratie ar duce un joc in 2k, 4k nu prea....

Suma finala ar fi undeva la 8000-9000 Ron, in functie de reduceri, la care mai adaugi monitorul (sa zicem 1500Ron), plus casti, mouse si tastatura daca nu ai (aproximativ 500+Ron, in functie de preferinte)...

Daca n-ar fi fost baietii cu minatul, placa video ar fi fost la jumatate de pret...

Link-uri nu stiu daca am voie sa-ti dau, dar daca vrei mai multe informatii, lasa un pm.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

La 29.01.2022 la 9:44, meetique a spus:

@Zergyu ne poti spune mai multe despre concluzia la care ai ajuns si cum arata pc-ul tau in momentul de fata? Multi suntem interesati in aceasta perioada in achizitionarea de noi tehnologii. Multumim!

eu l-am facut in felul urmator in urma cu 1 an

SSD 1 TB crucial, Barracuda 2tb hardisk, sharkoon elite shark ca200m full tower case, msi vga geforce rtx 2060 ventus xs 6g oc, amd ryzen 5 3600xt, corsair vegance 3600mhz 16gb, gygabite x570 aorus elite am4.  

Am cheltuit in jur de 1400-1550e daca consider mouse,casti si tastatura.. 

Mai lipseste sa ii cumpar un sistem de racire si ma gandeam la un be queit BK022 dark rock pro4 pe langa un monitor adecvat.. de 1 an aproximativ trebuie sa cumpar aceste 2 lucruri 😅( din pacate cu noul job nu mai am timp sa folosesc pc-ul ca inainte si sta mai mult la prins praf de cat folosit....pe sticla de la case inca am folia protectiva ca sa ma intelegeti mai bine.... )

Edited by heineken
Link to comment
Share on other sites

Acum 13 ore, Zergyu a spus:

Cel mai bine este sa-l faci pe bucati.
Iti las cateva componente:
-o sursa minim de 750w;
-SSD (recomand AData);
-Rami minim 16gb, minim 3200mh, minim CL 16 (recomand Corsair sau GSkill);
-Placa de baza in functie de procesor ai (iti recomand sa mergi pe AMD - un MSI X570-A Pro socket AM4 sau un Gigabyte B550 Aorus Elite V2 socket AM4);
-Cooler cu 3 ventilatoare cu 4 pini (sa poti regla tu intensitatea ventilatoarelor);
-Placa video RTX 3070 Asus Rog Strix/MSI Geforce/Gaming Z Trio;
-Carcasa cat mai mare ca sa ai un Airflow cat mai bun (sa-ti faci o idee: 3 ventilatoare in fata-cele cu 4 pini, 3 ventilatoare la placa video sus, 1 ventilator in spate si eventual ai putea sa-ti montezi sursa jos care sa traga aer - asa ai avea minim 7 ventilatoare).

O astfel de configuratie ar duce un joc in 2k, 4k nu prea....

Suma finala ar fi undeva la 8000-9000 Ron, in functie de reduceri, la care mai adaugi monitorul (sa zicem 1500Ron), plus casti, mouse si tastatura daca nu ai (aproximativ 500+Ron, in functie de preferinte)...

Daca n-ar fi fost baietii cu minatul, placa video ar fi fost la jumatate de pret...

Link-uri nu stiu daca am voie sa-ti dau, dar daca vrei mai multe informatii, lasa un pm.

Am uitat sa mentionez:
-procesor AMD Ryzen 5 5600X sau AMD Ryzen 7 5800X, daca ai nevoie de mai mult poti urca...

Acum 1 oră, heineken a spus:

eu l-am facut in felul urmator in urma cu 1 an

SSD 1 TB crucial, Barracuda 2tb hardisk, sharkoon elite shark ca200m full tower case, msi vga geforce rtx 2060 ventus xs 6g oc, amd ryzen 5 3600xt, corsair vegance 3600mhz 16gb, gygabite x570 aorus elite am4.  

Am cheltuit in jur de 1400-1550e daca consider mouse,casti si tastatura.. 

Mai lipseste sa ii cumpar un sistem de racire si ma gandeam la un be queit BK022 dark rock pro4 pe langa un monitor adecvat.. de 1 an aproximativ trebuie sa cumpar aceste 2 lucruri 😅( din pacate cu noul job nu mai am timp sa folosesc pc-ul ca inainte si sta mai mult la prins praf de cat folosit....pe sticla de la case inca am folia protectiva ca sa ma intelegeti mai bine.... )

Nu as pune HDD. 🙈
As tine doar SSD-ul, iar cand am nevoie mai adaugat un alt SSD (am uitat sa mentionez mai sus, sugered M2 la SSD)....

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

La 31.01.2022 la 22:54, Zergyu a spus:

Am uitat sa mentionez:
-procesor AMD Ryzen 5 5600X sau AMD Ryzen 7 5800X, daca ai nevoie de mai mult poti urca...

Nu as pune HDD. 🙈
As tine doar SSD-ul, iar cand am nevoie mai adaugat un alt SSD (am uitat sa mentionez mai sus, sugered M2 la SSD)....

am facut la fel, am cumparat un al 2 lea ssd ca sa pot juca cum trebuie deoarece unu singur nu imi ajungea.. intre jocuri si windows  am ajuns la limita 😅

 

hdd-ul il folosesc pentru stocarea lucrurilor care nu prea folosesc, poze, video-uri,  programe, filme, muzica etc..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

La 05.02.2022 la 15:26, heineken a spus:

am facut la fel, am cumparat un al 2 lea ssd ca sa pot juca cum trebuie deoarece unu singur nu imi ajungea.. intre jocuri si windows  am ajuns la limita 😅

 

hdd-ul il folosesc pentru stocarea lucrurilor care nu prea folosesc, poze, video-uri,  programe, filme, muzica etc..

Nici pentru stocare nu se mai merita HDD, incep sa fug de el. :))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...