Jump to content
Ianăș Andrei

Problema dubioasa HDD

Recommended Posts

Am o problema cat se poate de dubioasă. ( Hdd Seagate 1Tb )

Imi re initializatializa HDD si in mijlocul unei applicatii , din cate  am înțeles ca așa face când intră într-un fel de stand by... 

Am schimbat cablu sata și nu a mai făcut așa, am instalat Windows, toate cele bune, până când .... 

Am făcut un fast scan cu rezultat pozitiv. ( Internal )

Apoi am zis sa fac un surface scan.

64 bad ( ca asa a vazut ) sectors found ( HDD sentinal )

Cu windows scan disk a vazut 0 kb in bad sectors found.

Dau surface scan tot cu hdd sentinal + repair, viața de la 22 a crescut la 35, dar pe performanța era la 100% , ceea ce e și mai ciudat

Țin să menționez că avea și uncorrectable error count și mai avea și crc error exact atunci când îți dă când miști cablu fata și atunci nu scrie corect hard disku.

ok acuma la Smart înainte de scan dădea relocated sector count 100 100 cu valoare zero adică 00000000. acuma după scanare meu dat tot 100 100 doar că ultimele decimale de la valoarea zero zero era 64 ( 0000000064 )

ceea ce mi se pare foarte ciudat pentru că am avut înainte hard disk cu bad sector și întotdeauna îmi scădeau valorile, niciodată 100 100 timpul în dădea ( <100 ) 80 80 sau 70 70 și tot timpul scădea acea valoare, niciodată nu era valoarea 100 100.

Hard disk nu face sunete ciudate este destul de silențios.

Acum am modificat valorile Smart de la c r c și uncorrectable error count, să văd dacă în timp se modifică dacă rămân tot așa înseamnă că problema a fost rezolvată și dar o rămas în istoria Smart

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Nikodem235 said:

Păcat că nimeni nu a răspuns niciodată.

Poate lumea folosea ssd-uri încă din 2020 sau n-a avut nimeni asemenea probleme ciudate..

Eu recunosc c-am avut cu seagate-uri de 1 și 2 TB dar nu am stat să investighez prea mult și le-am schimbat în garanție.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...