Jump to content
Guest tibi7

C++ Builder ,BORLAND

Recommended Posts

Iti pot raspunde dar nu-i sigur ca vei de acord cu mine: e mai profesional contine rutine predefinite mai utile;ti-am zis ca nu vei de acord 100% dar asta depinde de programator.:>

Link to comment
Share on other sites

pur si simplu ii mai bun, ma simt mai confortabil in acest mediu (hai sa lasam detaliile tehnice ca depasesc sudiectul acestui forum).

Daca ai lucrat cu visual c++ stii la ce ma refer, ii inutil sa le mai insirui, iar daca nu ai lucrat inca cu el incearca si o sa vezi daca te descurci:D

Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti mai sus o sa vezi ca lucrez in el.

Diferentele provin de la faptul ca in Builder nu vezi foarte multe lucruri. Nu lucrezi direct cu mesajele windows, totul este practic "incapsulat". Iti pune la dispozitie foarte multe componente ca sa lucrezi mai repede. Cu toate acestea poti folosi si mesajele windows direct daca ai nevoie. Am facut asta in Delphi (identic cu Builderul doar ca scri in pascal) cand am vrut sa dau pauza la un joc daca se deschidea un meniu. Eu zic ca asta e marea diferenta: nu lucrezi la nivel asa de jos ca in VC++.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand Happy New Year pt toti cititorii forumului!!!

Eu nu la asta ma gandeam in special ca si cu builderul te poti descurca in asemenea situatii (poti manipula si acolo mesajele windows, ce e drept nu asa de usor ca si in builder).

Eu m-am gandit( nu stiu corecteaza-ma daca gresesc ca eu nu prea le am cu builderul )ca de exemplu hai sa luam functiile de gestionare a memoriei din builder - nu mai stiu cum le cheama si functiile din mfc.Eu zic ca cele din mfc contin mai multe functii utile.Si asta-i numai unul dintre motive,unul simplu/.:)sal

Link to comment
Share on other sites

Scuze citindu-mi ulterior mesajul m-am dat seama ca am gresit :>

In loc de cbuilder am vrut sa scriu vc++ cine o citeste stie unde sal

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu functiile respective din Builder, am lucrat foarte putin cu el.

La MFC nu imi place ca trebuie sa sti ce au gandit ei cand au scris clasele respective.

Exemplu: am vrut sa fac o lista ownerdraw. Am derivat din CListBox si suprascris DrawItem pentru a-mi face treaba. La butoane mersese fara probleme asa insa acum luam un assert failed sau o eroare de acces la memorie, nu mai stiu sigur care din ele, in momentul cand vroiam sa rulez programul. Dupa indelungi cautari prin MSDN am vazut ca trebuia sa suprascriu si MeasureItem pentru a merge, chiar daca nu scriam absolut nimic in el, pur si simplu trebuia sa fie.

Alt exemplu mai simplu legat de liste. Am vrut sa pun un scroll orizontal la o lista (putea fi si CListBox si CListCtrl problema era aceasi). Am pus la design time din proprietati sa aiba scroll-ul respectiv. Cu toate acestea nu aparea. Cel vertical era OK. Dupa alte cautari am vazut ca trebuie sa precizezi latimea orizontala a continutului adica sa folosesti functia SetHorizontalExtent. Eu consider ca se putea evita asta. In momentul in care ziceam ca vreau sa am si scroll orizontal putea sa calculeze si singur latimea fiecarui item. Pur si simplu o multime de timp pierdut pentru ca nu stiam cum s-au gandit ei sa faca.

Link to comment
Share on other sites

NO COMMENT. Microsoft.Niciodata nu am avut nimica cu ei da fac anumite greseli care devin la un moment dat foarte iritante.Am mai intalnit si eu asemea error: assertion failed sau erori de acest gen pt ca nu am fost destul de atent.

Link to comment
Share on other sites

Eu am lucrat mai mult in Delphi ... la un moment-dat va intrebati de ce le place romanilor Delphi? Pai... in liceu ne invata numai pascal. Deci unu la mana esti obisnuit cu sintaxa (nu zic ca ar fi cel mai important argument, dimpotriva). Iau cazul meu ... stiind pascal am vrut sa programez pentru Windows. Deci ... ce sa incerc. Am incercat Delphi. Mi-a placut. Multe functii, multe librarii, componente multe, usor de folosit, nu tu mesaje... pir si simplu tu te concentrai decat asupra codului. Frumooss. Dar executabilele sunt foarte mari (cine lucreaza in Delphi stie ce spun 500k unu' care nu face nimic). De asemenea papa memorie ca porcu' adik 2 megi unu care nu face nimic. Acum vreau sa incerc ceva CC++ de preferinta ultimul. Cu limbajul sunt obisnuit cat-de-cat. Acm ca sa trec la subiectul forumului: eu nu am nimik impotriva componentelor gata scrise. Am incercat si eu VC++6 cu MFC. Pai ii scarbos rau. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Este chiar un soc in momentul cand treci la VC++

Sa sti ca si in Delphi am avut nevoie sa lucrez cu mesaje. Foarte rar dar s-a intamplat.

Link to comment
Share on other sites

valy ... in delphi e ceva de genu :

var f: TFileStream;

begin

f := TFileStream.Create("somefile.dat", fmOpen);

f.Read(buf, sizeofbuf);

f.Free;

end;

Ceva de genu ... nush exact acum ... si totul il bagi intr-un bloc try ... finally ca sa fie sigur :> bafta!

Link to comment
Share on other sites

In builder ceea ce ai scris tu se traduce asa:

{

TFileStream *f;

f=new TFileStream("Somefile.dat",fmOpen);

f->Read(buf, sizeof(buf));

delete f;

}

Asta stiam, dar nu sunt sigur ca asa fisierul este deschis binar. Spune-mi, daca stii, cum se trece intr-un fisier o inregistrare definita cu struct. De ex:

struct inregistrare

{AnsiString Nume, Prenume;

unsigned int Varsta;};

Declar o variabila de tipul 'inregistrare', citesc campurile Nume, Prenume si Varsta pt variabila asta si apoi vreau sa trec variabila declarata intr-un fisier. Ca sa fac asta, fisierul trebuie deschis binar. Spune-mi cum trec variabila asta in fisier.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

blackened@linkmania.ro"]

Ma ... C++ are avantaju de a fi mai structurat ... da' in rest ... nus ... multi il fol doar k e la moda!

C-ul in general are structura mult mai flexibila decat Pascal. In plus e lucru cu pointeri care iti aduce niste avantaje. Acestia exista si in Pascal dar nu e asa comoda utilizarea lor. Daca vrei sa lucrezi cu Windows API e cam nasol sa vezi in MSN cod scri in C si tu sa folosesti Pascal. Astea sunt motivele care imi vin repede in minte.

Link to comment
Share on other sites

Mai blackened ti nu ti-a spus nimeni ca nu marimea conteaza?Marimea executabilului este variabil depinzand de compilator dar faptul ca in delphi faci exe-uri de 500k si asta inca nu-i nimic aia nu ma lamureste pe mine ca acele executabile sunt si mai bune ba chiar permite-mi sa subliniez ca un executabil mai compact din punct de vedere al marimii si al codului este mai bun decat ce ai zis tu.

Dupa cate stiu eu(zamf corecteaza daca gresesc ca stiu ca esti pe aici si ca le ai cu borlandu':)) delphi desi ii mai este usor de folosit, VC++ este folosit pt.programarea in windows de catre cei care scriu programe ->si eu asta folosesc pt software-urile mele DE CE? asta intreaba-i pe ei.Eu zic ca poti accesa functiile din dll-urile windowsului si are fuctii mai utile cu care te poti descurca mai bine decat in delphi.

Iar ceea ce priveste C-ul.Eu nu-l folosesc ca este la moda ci de aceea ca este dupa mine cu muuult mai fain decat pascalul(fara sa intram in chestiile tehnice).:> sal

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa ma spanzurati pe dreptul ultimului cuvant vreau sa zic ca scuze blackened am vb cu cineva cand am citit articolul tau si am inteles lucrurile putin gresit.Degeaba nu toata lumea ii buna la multitasking.So sorry cu chestia aia cu marimea ca nu am inteles, acuma recitind raspunsul tau mi-am dat seama ca defapt ai spus acelasi lucru:(

Dar sper ca in rest sunteti de acord(zamf ce zici?):>

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg fraza "delphi desi ii mai este usor de folosit, VC++ este folosit pt.programarea in windows de catre cei care scriu programe". Daca in delphi nu faci programe atunci la ce este bun ?

Are multe obiecte incluse pe care le faci cu greu in VC++. Cred ca este mai complet din punctul acesta de vedere. De asemnea nu te opreste nimeni sa accesezi functii din Windows API si dll-uri.

Link to comment
Share on other sites

Kestia e ca parerea generala e ca delphi e mai prostut. Adik nu ma intelegeti gresit. Mie imi place Delphi si totusi Borland este cel putin experta in compilatoare de pascal si IDE-uri RAD. Delphi are intr-adevar o groaza de componente (versiune 7 full are o paleta impresionanta). Pana la urma nu vad de ce ar fi un limbaj mai bun decat altul (in afara de sintaxa -si aici ma refer doar la limbajele CC++ si OPascal-). Depinde de copilator. Sunt de parere ca e mai comod de lucrat in Delphi ... chiar si atunci cand este vorba de mesaje de win. Problema cu exeurile mari este alta: Delphi linkuieste toata libraria pe care o incluzi nu numai codul de care ai nevoie :>. Urata faza. In rest ... cum spuneam mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Stii cum e faza asta: fiecare dupa stilul lui.

Eu am folosit mai mult vc++ si in general c-ul si assemblerul dar primul limbaj de programare pe care am invatat-o a fost pascalul si stiu ca ii foarte usor de folosit si ii ca si cum ai vorbi engleza. Dupa aceea am vazut deplhiul care ma impresionat foarte mult prin puterea si simplitatea lui, am incercat Vc++5.0 in care am scris cateva jocuri 3d in OpenGl si cateva aplicatii windows si si acuma programez in acest mediu desi nu este asa de usor de folosit ca si alte compilatoare. Mi-emi place foarte mult ca pot sa scriu programe OpenGl si DirectX in VC++.In delphi asta nu prea am reusit si nici nu cred ca este posibil.

Deci fiecare dupa experientele lui.Eu votez CC++ ci VC++.:>

Link to comment
Share on other sites

Ba da, se poate! Poti dezvolta jouri DirectX sau OpenGL in delphi. Sunt pachete pe net! Intereseaza-te. Eu am avut instalat! Si mergea. Chiar bine.

Link to comment
Share on other sites

O avea C-ul structura mai flexibila decat Pascalul dar din cauza asta apar niste buguri incredibile la nivel de compilator si nu numai ( am intalnit foarte multe probleme in special cu pointeri care "pacalesc" compilatorul )

Exista si o carte "How not to program in C/C++" (o am in format electronic evident :> ) in care exemplifica sute din problemele C-ului.

Off topic am o intrebare daca poate cineva sa-mi raspunda va rog:

Cum fac sa-mi mearga Common Controls-urile dintr-un program facut cu VC 6 in WinXP in versiuni de Windows mai vechi ?

(decat anumite controale nu merg : date and time picker, ip field si inca cateva )

Link to comment
Share on other sites

Pt gosamihai: controalele de care zici sunt ActiveX-uri? S-ar putea sa fie doar in XP. Sau doar pe sistemul tau. Ia verifica. Cat despre erorirle urate din C/C++: controlul asupra stringurilor e mizerabil! Si lucrul cu pointerii: hmmzzzz... o fi puternic, dar poate da muuulte batai de cap :) Parerea mea :>

Link to comment
Share on other sites

gosamihai@linkmania.ro"]

O avea C-ul structura mai flexibila decat Pascalul dar din cauza asta apar niste buguri incredibile la nivel de compilator si nu numai ( am intalnit foarte multe probleme in special cu pointeri care "pacalesc" compilatorul )

Esti sigur ca respectivele erori nu iti apartin ? :)

Pointerii sunt foarte utili dar trebuie sa sti cum sa-i folosesti :>

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...