Jump to content
41nd

RCS & RDS - primul operator telecom din Romania care implementeaza IPv6 pentru accesul la internet

Recommended Posts

salut,

"RCS & RDS - primul operator telecom din Romania care implementeaza IPv6 pentru accesul la internet

Noul protocol poate fi testat de catre clientii persoane fizice, abonati la internet prin fibra optica

Abonatii la internet prin fibra optica, clienti rezidentiali ai RCS & RDS, pot testa noul protocol de conectare la internet, Internet Protocol versiunea 6 (IPv6), pe care compania il are in curs de implementare.

IPv6 poate fi testat prin inscriere in "Contul Meu Digi" de pe website-ul companiei, orasele care intra in prima etapa a testarii fiind: Bucuresti, Cluj-Napoca, Constanta, Timisoara, Iasi, Sibiu, Craiova, Targu Mures, Galati, Bacau, Braila, Pitesti, Ramnicu-Valcea, Targu-Jiu, Cernavoda, Medgidia, Eforie Nord, Navodari, Murfatlar.

RCS & RDS este prima companie de telecomunicatii din Romania si din regiune care pune la dispozitia clientilor sai protocoalele IPv4 si IPv6 (stiva duala nativa) pentru conexiunea la internet.

IPv6 mareste enorm spatiul de adrese de internet valabil pentru vechiul protocol IPv4, de la 2 la puterea 32 la 2 la puterea 128 si asigura companiei posibilitatea de a multiplica numarul de clienti existenti in retea. Pe langa spatiul mult mai mare pentru adrese, acest protocol mai are si urmatoarele avantaje: gestionare simplificata a adreselor, autoconfigurarea usoara a acestora, rutare optimizata, o mai buna securizare a datelor transmise.

IPv6 permite ca orice echipament care se poate conecta la internet (imprimanta, smart phone, tableta, smart TV, home theater PC, frigider, camera de supraveghere, NAS - Network Attached Storage, etc.) sa aiba o adresa publica si nu privata, ca pana acum. Protocolul permite astfel configurarea adresei de internet printr-un mecanism mult simplificat si ofera oricarui utilizator posibilitatea de a seta cu usurinta accesul la internet pentru echipamentele folosite.

Una dintre promisiunile IPv6 este ca numarul aproape infinit de adrese si renumerotarea facila vor face ca NAT (Network Address Translation) sa devina inutil. Se vor putea construi astfel noi aplicatii fara solutii greoaie sau erori aleatorii, aparute acum in IPv4 in contextul utilizarii NAT.

"Implementarea IPv6 este un proiect de anvergura, care se inscrie in strategia RCS & RDS axata pe investitii permanente in tehnologia moderna. Investim continuu in cele mai recente sau inovatoare solutii, pentru ca ne gandim la viitorul clientilor nostri, la modalitatea de utilizare a serviciilor noastre pe termen lung. Clientii RCS & RDS nu vor resimti niciun disconfort la terminarea adreselor IPv4, in acel moment vom utiliza deja adrese IPv6.", declara Silviu Georgescu, Technical Manager RCS & RDS.

Din luna noiembrie a acestui an, testarea IPv6 va fi disponibila si pentru clientii business ai RCS & RDS iar pana la sfarsitul anului 2011, compania va extinde programul de testare la nivel national, in intreaga retea.

Informatii despre noul protocol si despre modalitatea de testare a acestuia pot fi gasite in Contul meu Digi de pe www.rcs-rds.ro sau la numarul de telefon 031.400.4600."

stirea originala pe site-ul RCS-RDS :)

doua setup-uri de succes:

http://www.techtorials.ro/2011/10/10/linksys-wrt54gl-v1-1-ipv6-via-pppoe/

http://www.ip6.ro

Edited by aind
Link to comment

Veste buna pentru utilizatorii RDS midle + hign end. Niste acoperire mai mare poate "implementeaza" si ei. :D

e vorba doar de clientii serviciului fiberlink (pppoe de acasa, non business deci) si doar in marile orase deocamdata :)

avantajul imediat e ca nu mai trebuie sa ne mascam cu 192.168.. ci ni se aloca de la provider un subnet /64 de adrese IP publice , deci adio NAT :happy1:

Link to comment

Recunosc ca sunt pe afara la retelistica si internet and shit. Imi pot explica cineva pe limba prostului care o sa fie beneficiile mai exact? IP static? Viteza mai mare?

salut,

configurarea unui router sau unui computer pentru a suporta ipv6 sta in mare masura in atentia si priceperea persoanei fizice care le foloseste.

beneficiile imediate sunt: subnet de adrese IP publice /64 alocat , lipsa nevoii de NAT (fara 192.168.x.x-uri..)

Link to comment

Am dat ok la test de pe cont, am citit acolo, am citit si aici, da sa orbesc de am inteles ceva =))

depinde si de ce vrei sa faci:

1. daca ai computerul conectat direct in "firul de net" de la RCS-RDS, daca orasul tau e in lista de orase cu disponibilitate IPv6, daca ti-ai activat dhcp (dynamic ip) pentru IPv6 pe interfata de retea, daca ti-ai bifat acceptul de ipv6test in interfata web digicare.. ar trebui sa primesti un IP dintr-un subnet /64 ( poti verifica folosind ipconfig /all )

2. daca ai un router in fata computerului si legat direct la RCS-RDS, atunci trebuie sa te asiguri ca suporta IPv6, ca e configurat cu RADVD, DHCPv6 client spre interfata catre RCS-RDS si DHCPv6 server catre reteaua ta locala.

pe linga ip-ul static sau dinamic IPv4 de forma 192.168.x.x sau cum ti-ai configurat local pe router, o sa primesti via suportul dinamic IPv6 si un xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx (verifici cu ipconfig /all)

pentru mai multe detalii tehnice am deschis un topic dedicat:

Totul despre IPv6 la RCS-RDS !

Edited by aind
Link to comment

eu nu inteleg nimica ... mai pe romaneste?:)) stiti?

1. nu suntem tehnicieni in net=))

2. suntem oameni care habar nau ce e aia

3. explicati ca pentru prosti nu in termini vostri!

E putin complicat , facilitatile IPv6 nu pot fii catalogate cu adjective (o sa ai superviteza , aspect placut etc). Per amsamblu o sa ai o conexiune mai stabila din cauza facilitatilor per total.
Link to comment

Da mai neamule ...cum imi place mie sa numesc ne "americanizam" pe zi ce trece , sunt prea bine venite si aceste servicii. In fine wtf globalizarea asta si in special netul.

Salutari fanilor mei :)) , hah imi pierd si eu cateva ore pe forum :D , plictiseala ;;)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...