Jump to content
Lucian

48÷2(9+3) = ?

  

121 members have voted

  1. 1. 48÷2(9+3) = ?

    • 288
      65
    • 2
      56


Recommended Posts

eu î?i zic din proprie experien??. am avut un hal de profesor care mi-a întip?rit matematica în cap prin smotoceli (da, am prins perioada riglelor peste mân? ?i tras de urechi)

o fi fost al dracu' profu' dar ?tia ce pred?

profesorul care îndr?zne?te s? afirme c? un num?r scris altfel e un alt num?r înseamn? c? nu e profesor ?i diploma ?i-a luat-o fluierând

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa judec dupa algoritmi, pe Wizard l-as crede pentru ca a lasat si codul acestuia, printul tau poate fi de la un algoritm ce calculeaza 4-2, daca nu ne arati totul. Daca aveam si o paranteza patrata rezultatul era 2.

Voi aveti o problema cu algoritmii astia. In forma prezentata - ambigua cum e ea - rezultatul e toata ziua 2 pentru ca 2(9+3) poate reprezenta un intreg numitor. Ceea ce marele prost nu reuseste sa va invete este sa ganditi in afara cutiei ...

@Zohan: (48/2)*(9+3) = 288 asa se vrea sa fie forma corecta de fapt ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fii geniu in matematica sa-ti dai seama de raspuns, exemplul asta http://img710.imageshack.us/i/1302299684685.jpg/ are in spate tot un cod C++ de calcul dar nu-mi pot explica de ce primesti 2 valori diferite la acelasi calculator stiintific.

Link to comment
Share on other sites

#include <iostream>

using namespace std;


int main() {

	int x = 48/2*(9+3);

	cout<<x<<endl;

}

si da 288.

alte raspunsuri nu mai conteaza. aia care au lucrat la C sunt mai destepti decat voi.

Formarea este ambigua, dar in forma in care ai prezentat, adica 48/2(9+3), rezultatul este 288.

48/(2(9+3)) = 2. Primul rezultat este 288 pentru ca NU EXISTA reguli de prioritate intre inmultire si impartire. Se ia totul la rand.

48/2(9+3) -> prima oara se rezolva paranteza, rezultat 12. Apoi vine 48 / 2 * 12. Ceea ce faceti voi, sa rezolvati paranteza prin inmultirea cu doi este o aberatie totala si este o operatie gresita in exercitiul dat pentru ca prima impartire nu a fost rezolvata. In momentul in care ai o inmultire si o impartire, sau o adunare si o scadere conteaza ORDINEA operatiilor de acelasi grad. Paranteza NU face ca ordinea sa se schimbe, DECAT daca in paranteza exista necunoscute. Daca punem o necunoscuta in paranteza, chiar daca necunoscuta are aceeasi valoare ca si numarul pus sub necunoscuta, rezultatul va fi diferit. Asta se numeste eroare a matematicii. Nu e singura.

Nerespectarea ordinii intr-un asemenea exercitiu ar trebui sa fie o greseala de neatentie, si nu una care sa implice un semn de intrebare.

Raspunsul este 288. Punct.

Lucian is diferite boss is diferite ... dar nu vrei sa intelegi.

Pai prima data imi dai un exercitiu a2a oara imi dai alt exercitiu

48÷[2(9+3)] =/= 48÷2(9+3)

cum plm sa zici ca 2 e factor comun :)) ?

Da' ganditi oleaca cum sa dai factor comun ( 18 + 6 ) ca 2(9+3 ) ? e ATAT de greu sa calculezi paranteza incat sa dai factor comun ?

e ca si operatia aia

25:25=16:16

5(5:5)=4(4:4)

5(1)=4(1)

5=2x2

Hai sa fim serios , nu te mai lua dupa astia ca palensc in cunostinte ( STII BINE CA SI MINE CA VOR SA FACA DOAR POSTURI )

Pentru TI-85 expresia aia era ceva gen 48/[2(9+3)] = 2 si pentru TI-86 (48/2)*(9+3) = 288. Problema asta s-a ridicat si cand a fost inventat TI-82 si apoi au corectat la TI-83.

is diferite

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fii geniu in matematica sa-ti dai seama de raspuns, exemplul asta http://img710.imageshack.us/i/1302299684685.jpg/ are in spate tot un cod C++ de calcul dar nu-mi pot explica de ce primesti 2 valori diferite la acelasi calculator stiintific.

Pai TI-86 a fost invatat ca inmultirea si impartirea au aceeasi prioritate, la fel si scaderea si adunarea, si ca operatiile se fac in ordine de la stanga la dreapta.

Pentru TI-85 expresia aia era ceva gen 48/[2(9+3)] = 2 si pentru TI-86 (48/2)*(9+3) = 288. Problema asta s-a ridicat si cand a fost inventat TI-82 si apoi au corectat la TI-83.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa judec dupa algoritmi, pe Wizard l-as crede pentru ca a lasat si codul acestuia, printul tau poate fi de la un algoritm ce calculeaza 4-2, daca nu ne arati totul. Daca aveam si o paranteza patrata rezultatul era 2.

Voi aveti o problema cu algoritmii astia. In forma prezentata - ambigua cum e ea - rezultatul e toata ziua 2 pentru ca 2(9+3) poate reprezenta un intreg numitor. Ceea ce marele prost nu reuseste sa va invete este sa ganditi in afara cutiei ...

@Zohan: (48/2)*(9+3) = 288 asa se vrea sa fie forma corecta de fapt ...

întocmai, munch, se ia ca un num?r scris altfel

s-o vrea a?a dar nu înseamn? c? e ?i corect

editori gen Ganga au prostit noile genera?ii....

Link to comment
Share on other sites

tu vezi ce aberezi? nu exist? mai multe raspunsuri ci doar 1 ?i exist? o ordine, adic? împ?r?irea dup? înmul?ire

De asta exista aproximatii in matematica

exist? aproxima?ii pentru c? calculul f?cut în a?a fel î?i d? cu aproxima?ie

dac? te gânde?ti la num?rul 100 ca o ecua?ie, tot 100 î?i va da

dac? te gânde?ti la aproxima?ii faci o ecua?ie încât s?-?i dea un rezultat aproximativ

e cui pe cui

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am vazut exercitiul imediat am zis 2.

Nu stiu de ce in capul meu ordinea operatiilor este parateza, inmultirea, impartirea.

Din curiozitate, cei care sunteti inca la scoala, intrebati`va profesorii.

Sunt aproape sigura ca si ei o sa aiba raspunsuri diferite.

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am vazut exercitiul imediat am zis 2.

Nu stiu de ce in capul meu ordinea operatiilor este parateza, inmultirea, impartirea.

Tu ai pus paranteza aia la numitor. :)

Formularea aia are 2 interpretari ... e ca o iluzie, pacaleala, w/e. Uite aici de ce: http://img24.imageshack.us/i/ambiguu.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Din curiozitate, cei care sunteti inca la scoala, intrebati`va profesorii.

Sunt aproape sigura ca si ei o sa aiba raspunsuri diferite.

mai degrab? problema asta s? se pun?. de ce trebuie ca ni?te profesori s? aibe r?spunsuri diferite? din câte ?tiu matematica e o ?tiin?? exact? ?i nu e influen?at? de opinii ci de formule exacte

chiar sunt curios cum a ap?rut fenomenul ?sta de egalite, fraternite, liberte între împ?r?ire ?i înmul?ire :)

Link to comment
Share on other sites

In limbaj matematic 48/2(9+3) este echivalent cu (48/2)*(9+3), rezultatul corect fiind 288, pentru ca 48 nu se imparte la 2(9+3) ci doar la 2 si dupaia este inmultit cu 12.

Daca era 48/(2(9+3)) atunci rezultatul era 2, pentru ca vine 48 totul supra 2(9+3), acele doua paranteze in plus face toata diferenta.

Ordinea efectuari operatiilor se face de la stanga la dreapta daca o impartire si o inmultire se afla una langa alta ca in cazul de fata.

Poza lui Munch de mai sus explica clar, plus ca la limbajele de programare rezultatul este tot 288.

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am vazut exercitiul imediat am zis 2.

Nu stiu de ce in capul meu ordinea operatiilor este parateza, inmultirea, impartirea.

Tu ai pus paranteza aia la numitor. :)

Formularea aia are 2 interpretari ... e ca o iluzie, pacaleala, w/e. Uite aici de ce: http://img24.imageshack.us/i/ambiguu.jpg/

ai dreptate, la iluzie, dar ca interpretare nu e corect? pentru c? se ia ca un întreg 2(9+3) :)

Link to comment
Share on other sites

Mai copii :)) luati-va si duce-ti-va iara de incepeti scoala generala ca daca afla fostii/actualii vostrii profesori de matematica ce baliverne debitati pe aici s-ar putea sa faca o cerere ceva la ministeru invatamantului sa va retraga diploma de bac sau sa nu va bage deloc in bac :))

Cum Doamne iarta-ma sa spui ca formularea este ambigua? Luati exercitiul asta si duce-ti-l unui profesor de matematica (universitar sau de liceu) si intreba-ti-l: ce rezolvam prima oara? inmultim 2 cu paranteza sau impartim 48 la 2?

V-am mai spus... nu exista 2 raspunsuri corecte la un singur exercitiu, poate mai multe variante de rezolvare corecte!

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate, la iluzie, dar ca interpretare nu e corect? pentru c? se ia ca un întreg 2(9+3) :)

Formularea e ambigua deci incorecta. La nici un curs serios de algebra, analiza, matematici speciale, electronica, electrotehnica nu ai sa vezi asa ceva pe tabla decat una dintre cele 2 forme din imaginea postata de mine. Fereasca Dumnezeu sa-i pui unui injiner constructor asa ceva pe foaia de hartie si sa-i dea 2 cand trebuie sa-i reiasa 288 sau invers, ca s-ar putea sa te trezesti cu niste mari surprize: un bloc aruncat de gravitatie in spatiu, o piramida cu curu' in sus ... Cine a "inventat" formula asta n-a avut ce face decat sa ... faca misto de altii.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna comvingere pentru toata lumea este sa ne informam despre ordinea operatiilor, din surse externe :

http://www.google.ro/#hl=ro&xhr=t&q=Ordinea+efectuarii+operatiilor&cp=7&pf=p&sclient=psy&site=&source=hp&aq=0&aqi=&aql=&oq=Ordinea&pbx=1&fp=29a4dde6f11422f5

Apoi sa rezolvati exercitiul , pentru cei cu 288.

mai întâi se efectueaza înmultirile si împartirile , apoi adunarile si scaderile , în ordinea în care sunt scrise .

Daca avem si paranteze rotunde , întâi se efectueaza operatiile din paranteze ( ” x ” si ” : ” , apoi ” + ” si ” - ” ) .

Aici ar veni 48:2*12. Se calculeaza in ordinea in care sunt scrie -->24*12, nu 48:24.

Poza de pe 4chan e un big fake.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...