Jump to content
Lucian

48÷2(9+3) = ?

  

121 members have voted

  1. 1. 48÷2(9+3) = ?

    • 288
      65
    • 2
      56


Recommended Posts

De-asta e Romania unde e :))... Cum iti dai tu cu parerea ca invatamantul e destul de bun aici ? ai niste factori pe care i`ai luat in considerare? Pe ce te bazezi cand spui asta? In comparatie cu ce e mai bun?

50% din angajati Microsoft is romani

Dar tu cu ce "puii mei" te bazezi cand spui ca invatamantul romanesc nu e bun hai sa aud :-" ai ramas cumva repetent :)) ?

Sa-mi zici factori pe care-i mentionezi tu mai sus ^

Programarea adevarata se invata acasa, nu la scoala/facultate. :)

Link to comment
Share on other sites

De-asta e Romania unde e :))... Cum iti dai tu cu parerea ca invatamantul e destul de bun aici ? ai niste factori pe care i`ai luat in considerare? Pe ce te bazezi cand spui asta? In comparatie cu ce e mai bun?

50% din angajati Microsoft is romani

Dar tu cu ce "puii mei" te bazezi cand spui ca invatamantul romanesc nu e bun hai sa aud :-" ai ramas cumva repetent :)) ?

Sa-mi zici factori pe care-i mentionezi tu mai sus ^

Programarea adevarata se invata acasa, nu la scoala/facultate. :)

True again..

Link to comment
Share on other sites

' date='16 April 2011 - 12:35' timestamp='1302946518' post='5733168']

Inainte de toate se rezolva paranteza

Da, asta cand inainte ai o operatie de adunare sau scadere. Ex: 48-2(9+3), normal ca intai se face operatia de inmultire cu paranteza. practic pe multi va prosteste chestia asta, dar va inteleg...

Voi sfidati programe de calcul, profesori, practic tot ce va inconjoara, da va trimiteti unii pe altii inapoi la scoala.

Intelegeti odata ca forma in care este scrisa functia da 288. Ea practic poate fi scrisa in 2 moduri cum a pus mehico, dar in modul asta da 288.

da, ca mie-mi pasa ce zic profesorii care au luat diplome pe bani si ce zic programele facute tot de ei

Nu ai nevoie de o facultate, nici macar de un liceu ca sa faci acest calcul.

Va zic eu ca cei de clasa a 4-a rad de voi.

Poate basescu a avut dreptate cand a vorbit despre scoala romaneasca, si sunt ferm convins ca si el este rezultatul ei precum si cei care au zis 288.

Nu exista mai multe moduri de calcul.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

' date='16 April 2011 - 12:35' timestamp='1302946518' post='5733168']

Inainte de toate se rezolva paranteza

Da, asta cand inainte ai o operatie de adunare sau scadere. Ex: 48-2(9+3), normal ca intai se face operatia de inmultire cu paranteza. practic pe multi va prosteste chestia asta, dar va inteleg...

Voi sfidati programe de calcul, profesori, practic tot ce va inconjoara, da va trimiteti unii pe altii inapoi la scoala.

Intelegeti odata ca forma in care este scrisa functia da 288. Ea practic poate fi scrisa in 2 moduri cum a pus mehico, dar in modul asta da 288.

da, ca mie-mi pasa ce zic profesorii care au luat diplome pe bani si ce zic programele facute tot de ei

Nu ai nevoie de o facultate, nici macar de un liceu ca sa faci acest calcul.

Va zic eu ca cei de clasa a 4-a rad de voi.

Poate basescu a avut dreptate cand a vorbit despre scoala romaneasca, si sunt ferm convins ca si el este rezultatul ei precum si cei care au zis 288.

Nu exista mai multe moduri de calcul.

las? b? adi, c? tot matematica b?beasc? e cea mai bun?

bny zicea c? sfid?m programe, profesori ?i nu mai ?tiu ce...

p?i sfid?m fr??ic?, c? nu e bine

dup? regula asta tâmpit? pe care voi o tot sus?ine?i ar însemna ca la ecua?ii cu necunoscute s? nu se ?in? cont de factorul de lâng? parantez?, ceea ce e o megaubersupermegalotâmpenie

dar nah, be it your way, nu eu sunt cel care moare prost

Link to comment
Share on other sites

sa afirmi ca rezultatul din c++ (si alte limbaje) nu e corect e blasfemie (daca biserica ar fi facut c-ul acum ardeati pe rug...). tot ce vedeti in jurul vostru se bazeaza pe programare. sa nu stie un c++, un php, un etc. ordinea in care se fac operatiile inseamna sa ramai fara bani in banca. si nu ne gandim doar la exemplul asta. sunt programe complexe de contabilitate scrie in c/c++/java/paint :)/etc.

pe raton il stiu ce stie =)))))))) (l4d2 ca sa mai speli din pacate), m-am mai luat o data dupa el la biologie si n-a iesit bine :)))

si aia cu 2 daca vor sa demonstreze ca da 2 sa nu imi zica ca ba io stiu matematica si ala e rezultatul. trebuie sa vina cu ceva mai destept decat ei.

ca asa io zic 288 altu zice 2. de ce e ala mai bun ca celalalt (io sunt mai bun ca asa sunt eu, ziceam in general...)?!

deci eu am venit cu raspunsul din c++ ca sa nu fie nimeni nevoit sa ma creada pe cuv. voi trebuie sa veniti cu raspunsul dintr-o sursa credibila (adica nu creieru vostru).

@avalon.

imi pare rau ca te crezi ultimul om si dai mai multe replyuri crezand ca lumea nu citeste ce spui pe aici. afla ca am citit, deci daca posteaza altu tot 288 sa nu ii mai dai acelasi replay.

Link to comment
Share on other sites

sa afirmi ca rezultatul din c++ (si alte limbaje) nu e corect e blasfemie (daca biserica ar fi facut c-ul acum ardeati pe rug...). tot ce vedeti in jurul vostru se bazeaza pe programare. sa nu stie un c++, un php, un etc. ordinea in care se fac operatiile inseamna sa ramai fara bani in banca. si nu ne gandim doar la exemplul asta. sunt programe complexe de contabilitate scrie in c/c++/java/paint :)/etc.

pe raton il stiu ce stie =)))))))) (l4d2 ca sa mai speli din pacate), m-am mai luat o data dupa el la biologie si n-a iesit bine :)))

si aia cu 2 daca vor sa demonstreze ca da 2 sa nu imi zica ca ba io stiu matematica si ala e rezultatul. trebuie sa vina cu ceva mai destept decat ei.

ca asa io zic 288 altu zice 2. de ce e ala mai bun ca celalalt (io sunt mai bun ca asa sunt eu, ziceam in general...)?!

deci eu am venit cu raspunsul din c++ ca sa nu fie nimeni nevoit sa ma creada pe cuv. voi trebuie sa veniti cu raspunsul dintr-o sursa credibila (adica nu creieru vostru).

dup? regula asta tâmpit? pe care voi o tot sus?ine?i ar însemna ca la ecua?ii cu necunoscute s? nu se ?in? cont de factorul de lâng? parantez?, ceea ce e o megaubersupermegalotâmpenie

dar nah, be it your way, nu eu sunt cel care moare prost

cite?te c?p??ân?

Link to comment
Share on other sites

Avalon, cel mai macho dupa forum, care este ma factorul comun? Daca-mi zici ca 2 poti sa te spanzuri de acum!

Link to comment
Share on other sites

bny zicea c? sfid?m programe, profesori ?i nu mai ?tiu ce...

p?i sfid?m fr??ic?, c? nu e bine

dup? regula asta tâmpit? pe care voi o tot sus?ine?i ar însemna ca la ecua?ii cu necunoscute s? nu se ?in? cont de factorul de lâng? parantez?, ceea ce e o megaubersupermegalotâmpenie

dar nah, be it your way, nu eu sunt cel care moare prost

si tu cine esti sa spui ca e sau nu bine in fata unor profesori si programe de calcul?

ma inteligentilor..

raspunde-mi la intrebarea asta, inmultirea si impartirea au acelasi grad?

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate wizard cu biologia:)) trebuia sa ne luam dupa tine atunci :D. Dar spune cine facea lucrarile la matematica? ( ca despre asta vorbim :D). Nu e 2 rezultatul ca asa vreau eu, o sa iti explic cand ne vedem calumea cu o foaie in fatza :D

Cu l4d2 ala ce facem?:P ( imi mai scazi si mie din pedeapsa cu statisticile?:D:D )

Link to comment
Share on other sites

' date='16 April 2011 - 12:35' timestamp='1302946518' post='5733168']

Inainte de toate se rezolva paranteza

Da, asta cand inainte ai o operatie de adunare sau scadere. Ex: 48-2(9+3), normal ca intai se face operatia de inmultire cu paranteza. practic pe multi va prosteste chestia asta, dar va inteleg...

Voi sfidati programe de calcul, profesori, practic tot ce va inconjoara, da va trimiteti unii pe altii inapoi la scoala.

Intelegeti odata ca forma in care este scrisa functia da 288. Ea practic poate fi scrisa in 2 moduri cum a pus mehico, dar in modul asta da 288.

da, ca mie-mi pasa ce zic profesorii care au luat diplome pe bani si ce zic programele facute tot de ei

Nu ai nevoie de o facultate, nici macar de un liceu ca sa faci acest calcul.

Va zic eu ca cei de clasa a 4-a rad de voi.

Poate basescu a avut dreptate cand a vorbit despre scoala romaneasca, si sunt ferm convins ca si el este rezultatul ei precum si cei care au zis 288.

Nu exista mai multe moduri de calcul.

Prietene, esti prost.

Rezultatul e 288, degeaba va certati ca fraierii.

Wizard, nu-ti mai bate capul, degeaba le arati rezultatul in C++, javascript etc, daca nu le arati rezultatul scris de Matei in bibilie, nu te vor crede. Calculatoarele is facute dupa matematica chinezeasca... :-j

PS:

chatroulette-trolling-or.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

chatroulette-trolling-or.jpg

:rofl1:

Ma gandeam s-o luam babeste, ca aia de clasa 4 care rad de noi ca rezultatul este 288. Dar nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea de mai sus.

Daca inmultirea si impartirea au acelasi grad, atunci sa zicem ca ai functia respectiva:

2/3/4

Pe 4 il poti scrie si ca 2+2, corect? deci:

2/3/(2+2).

Dupa logica voastra, prima operatie pe care o voi face este 3/(2+2), iar rezultatul final al functiei va da 2.6(6).

Poate vreunu din voi care afirmati ca rezultatul este 2 sa spuneti ca nu e adevarat?

Sau inmultirea cu o paranteza are prioritate fata de impartirea cu o paranteza? -_-

Link to comment
Share on other sites

9 pagini de dezbateri pentru o chestie de interpretare. exercitiu trebuie vazut pe foaie ca sa fie rezolvat corect. in forma in care e scris aici il iei pe 48/2 ca factor comun, cum de altfel a facut si toate programele voastre, era si normal sa dea 288 daca faceati cu vreun program/calculator.

singura dezbatere e daca 2(9+3) e la numitor caz in care rezultatul e 2. dar, in situatia asta, pentru a fi interpretat corect pe net trebuia scris 48/[2(9+3)]

Link to comment
Share on other sites

' date='17 April 2011 - 09:20' timestamp='1303024840' post='5734479']

Dupa logica voastra, prima operatie pe care o voi face este 3/(2+2), iar rezultatul final al functiei va da 2.6(6).

Poate vreunu din voi care afirmati ca rezultatul este 2 sa spuneti ca nu e adevarat?

2/3/(2+2) =2/(3/2+3/2)=2/3=0.6(6)

Nu inteleg de ce nu incetati cu trolling-ul. Rezultatul depinde doar de modul in care alegi sa o rezolvi.( ambele corecte )

Nu o sa gasiti in vreo carte de matematica exercitii scrise in forma asta. ( x/y/z/t ) - fara paranteze

Link to comment
Share on other sites

2 se inmulteste cu ambii membri din paranteza si dupaia se imparte la 48.

=> 2

daca in paranteza era (9x3) .. atunci da se rezolva intai ce e in paranteza. atata timp cat e cu plus, se inmulteste termenul din fata parantezei cu fiecare termen din paranteza.. si se continua rezultatul impartit la 48... :-/

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...