Jump to content
Lucian

48÷2(9+3) = ?

  

121 members have voted

  1. 1. 48÷2(9+3) = ?

    • 288
      65
    • 2
      56


Recommended Posts

o intrebare care a luat mare amploare pe toate forum-urile

e hazliu cand dai un search pe google si vezi ca e chiar si pe alea de bodybuilding :D

in majoritatea cazurilor am vazut ca-s impartite parerile. eu zic 288, ca se ia de la stanga la dreapta, impartirea are aceeasi prioritate ca inmultirea. dar s-ar putea considera si ca paranteza nu e complet rezolvata pana nu se inmulteste 2 cu 12. voi ce ziceti? argue for me plix :D

Link to comment
Share on other sites

totusi atat de mult a scazut inteligenta utilizatorilor de net incat sa punem intrebarea asta?

asta se invata dracu in generala...

se rezolva paranteza si da 48/2*12 si pe urma se rezolva in ordine, adica 48/2, rezultatu se * cu 12

r:288

Link to comment
Share on other sites

totusi atat de mult a scazut inteligenta utilizatorilor de net incat sa punem intrebarea asta?

asta se invata dracu in generala...

se rezolva paranteza si da 48/2*12 si pe urma se rezolva in ordine, adica 48/2, rezultatu se * cu 12

r:288

but yeah but see but...cica ar putea fi si 2, ca trebuie rezolvata paranteza asa cu totul, ca aici

http://www.wolframalpha.com/input/?i=48%C3%B7%282%289%2B3%29%29

Link to comment
Share on other sites

pai ma

48÷[2(9+3)] e diferit de 48÷2(9+3) :|

acu posezi ca sa ce^^ sa curga posturile

nu, ca sa vad ca am eu dreptate si ca e 288 :bananadance2:

dar trebuie sa fie fair game, asa ca instig putin si catre partea cealalta :D

si nu e diferit. e scris diferit doar ca sa recunoasca site-ul ala care-i ideea, ca altfel nu poate. in final e mai mult o dezbatere gen: tii cont ca trebuie sa rezolvi parantezele intotdeauna primele si deci fiind 2 pe langa 12, inmultesti...sau tii cont ca se ia de la stanga la dreapta?

2 se inmulteste cu ambii membri din paranteza si dupaia se imparte la 48.

uite, vezi? cum zice el :D

Link to comment
Share on other sites

in majoritatea cazurilor am vazut ca-s impartite parerile. eu zic 288, ca se ia de la stanga la dreapta, impartirea are aceeasi prioritate ca inmultirea. dar s-ar putea considera si ca paranteza nu e complet rezolvata pana nu se inmulteste 2 cu 12. voi ce ziceti? argue for me plix :D

Poate sa fie si 2 si 288 pentru ca daca te decizi sa bagi pe 2 in paranteza rezultatul este 2. E formulat ambiguu ... lipseste o paranteza.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sse inmulteste 2 din fata parantezei cu numerele din paranteaza si ne da 24 care imaprtit la 48 ne da 2 (DOI) rezultat corect :)

Nu cred ca exista in lumea asta un exercitiu care sa aiba 2 rezultate corecte... un singur rezultat este corect din toate cele puse de voi si probabil 2 moduri de rezolvare. Eu tind spre rezultat corect 2!

Inca o idee ca sa va fie mai usor cu rezultatul: 48 supra 2(9+3). Rezolvati paranteza de jos si va da 48 supra 24 = 2!

Link to comment
Share on other sites

Sse inmulteste 2 din fata parantezei cu numerele din paranteaza si ne da 24 care imaprtit la 48 ne da 2 (DOI) rezultat corect :)

Nu cred ca exista in lumea asta un exercitiu care sa aiba 2 rezultate corecte... un singur rezultat este corect din toate cele puse de voi si probabil 2 moduri de rezolvare. Eu tind spre rezultat corect 2!

Inca o idee ca sa va fie mai usor cu rezultatul: 48 supra 2(9+3). Rezolvati paranteza de jos si va da 48 supra 24 = 2!

La orice lucrare de control rezultatul corect va fi 288. Dar va fi formulat calculul ala cam asa: 48/2*(9+3) = 288. In alte conditii poate sa fie si 2 ca aici: 48/[2(9+3)]. De-aia multi pica in capcana pentru ca e formulat ambiguu, adica lipseste ceva care te poate induce in eroare. Oricum e o prostie.

Link to comment
Share on other sites

48÷2(9+3) = 48÷[(2x9)+(2x3)] = 48÷(18+6) = 48÷24 = 2

Prima data rezolvi inmultirea cu paranteza ...

btw, v-am cautat explicatii ca la carte: http://talentedenazd...r-in-exercitii/

un alt exemplu bun ce a fost dat ca test de catre inspectorat unei invatatoare ce preda la clasa a 3-a (da, astea sunt operatii pt clasa a 3-a): 20 : 4 x ( 2 + 7 )

cautati operatia asta pe google si poate gasiti si explicatii suplimentare

@Munch - cu paranteze drepte sau fara, tot acolo ajungi

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...