Jump to content
mau

Franta, gata sa atace Libia in cateva ore.

Recommended Posts

Dupa ce 10 tari ONU au votat pentru interventia in Libia, francezii anunta ca "in cateva ore" sunt gata de atac, iar alte 3 tari pregatesc flotele. NATO s-a reunit de urgenta.

Franta declara ca este gata de interventie in cateva ore

Declaratia vine de la purtatorul de cuvant al Guvernului francez, Francois Baroin. "Atacurile vor avea loc rapid", a declarat Baroin, pentru postul de radio RTL, adaugand ca nu vrea sa precizeze pentru moment exact "cand, cum, ce tinte, ce forme" vor avea acestea.

Aceasta interventie militara "nu este o ocupatie a teritoriului libian", ci "un dispozitiv de natura militara pentru a proteja poporul libian si a-i permite sa mearga pana la capatul dorintei sale de libertate si, deci, la caderea regimului Gaddafi", a continuat el.

Ghaddafi: Voi dezlantui infernul daca Occidentul bombardeaza Libia

"Occidentul nu va avea pace". Amenintarea lui Ghaddafi vine dupa decizia Consiliului de Securitate al ONU de a autoriza o no-fly zone. Asta ar putea insemna ca marile puteri vor putea elimina orice avion libian sau strain care traverseaza acest spatiu.

Dictatorul libian a asigurat ca viata lumii va deveni "un iad", in cazul in care tara sa este atacata de catre puteri straine. Intr-un interviu pentru televiziunea de stat portugheza, Ghaddafi a declarat ca daca lumea decide sa actioneze in acest fel, el va raspunde cu aceeasi moneda, a spus liderul libian in interviul care a durat trei minute.

sursa

Link to comment

Pai e si normal sa atace franta,pentru ca are 2 motive mari

1,sarkozi a luat bani de la ei pentru campanie

2.franta e condusa de un ungur

si ma rog ce treaba are faptul ca franta este condusa de un ungur cu faptul ca nato intervine in Libia?

Francezii o sa termine repede cu ei...Legiunea Straina este cantonata in Africa in cateva ore sunt gata de invazie :)

Cred ca ei sunt cei mai PRO sa lupte in asemenea conditii...desert ,gherila :)

Link to comment

:) in ce hal am ajuns sa alergam ca niste animale insetate dupa sange dupa bani..de ce nu ii lasa in plata domnului sa isi rezolve singuri problemele?e tara lor nu? a da...trupele de mentinere a pacii si de furt si jaf calificat. asta era :-j

aha, dute tu cu un pistol vs o armata intreaga, avioane, elicoptere, tancuri si asa mai departe. =)

Ce ma mira este faptul ca nu s-au oferit americanii.

Link to comment

Foarte bine ca intervin statele. In Libia nu sunt numai cetateni libieni, ci din toata lumea, fapt pt. care celelalte state au inceput deja evacuarea resortisantilor lor.

Daca ii lasi sa-si rezolve singuri problemele, saracii civili nu mai au nicio sansa.

  • Upvote 1
Link to comment

si ma rog ce treaba are faptul ca franta este condusa de un ungur cu faptul ca nato intervine in Libia?

Francezii o sa termine repede cu ei...Legiunea Straina este cantonata in Africa in cateva ore sunt gata de invazie :)

Cred ca ei sunt cei mai PRO sa lupte in asemenea conditii...desert ,gherila :)

pai unguru a luat bani de la cadafi,gadafi cum lo chema ,nu trebuie sai inchida gura repede?

francezi si legiunea straina =))

daca nu sti legiunea straina e fix un rahat ,a fost o data de mult cand franta pe linga armata obisnuita mai platea o echipa de 200~300 de saraci si curajosi .

pentru ca multe state nu aveau soldati plati pentru a muri pentru interesele lui x/y ,

Link to comment

Foarte bine ca intervin statele. In Libia nu sunt numai cetateni libieni, ci din toata lumea, fapt pt. care celelalte state au inceput deja evacuarea resortisantilor lor.

Daca ii lasi sa-si rezolve singuri problemele, saracii civili nu mai au nicio sansa.

In sfarsit un post calculat si gandit.

Nu americanii si europenii se baga in luptele lor, ci ONU, decizia fiind luata de Consiliul de Securitate, asta dupa ce un oficial libian la ONU a stabilit o intalnire extraordinara a consiliului pentru a cere ajutorul.

E absurd sa afirmi ca ar trebui sa-i lasi sa se macelareasca intre ei din moment ce sunt membri ONU, cu alte cuvinte au semnat Carta. Asta presupune pe scurt ca ar trebui sa mentii pacea si sa aperi drepturile omului.

Interventia Frantei este legala.Petrolul si banii n-au nici o legatura , dar habarnistii cum aud de SUA sau NATO imediat : """CRIMINALI ,BANI,PETROL"""

MARS!

Nu putea tsunamiul ala si cutremurele sa treaca si prin Africa si America de Sud? Poate mai curata lumea asta putin de jeguri .

In opinia mea, a sosit momentul revirimentului european.

A sosit clipa in care europenii sa arate ca inca mai au vena, ca pot sa faca razboi, ca isi doresc sa ucida si sa se duca la razboi cu maxima onoare, ca niste barbati adevarati ce nu stau sub fustele muierilor si dau lectii altora.

Link to comment

Bine bine, eu unul nu sunt chiar asa de interesat de aceste actiuni politice. Caci, la politica se rezuma totul. Asa ca sunt curios si intreb, ca un raspuns concret n-am observat, de ce ii ataca?

ce politica? locuitorii Libiei fac revolutie, sau incearca sa dea jos regimul Ghaddafi....

onu si nato incearca sa ii ajute sa scape de comunism mai repede

ce petrol? :))

Link to comment

ce politica? locuitorii Libiei fac revolutie, sau incearca sa dea jos regimul Ghaddafi....

onu si nato incearca sa ii ajute sa scape de comunism mai repede

ce petrol? :))

Locuitorii Libiei fac revolte intocmai pentru a-l da jos pe Gaddafi iar daca nu stiai Libia este al 12-lea mare exportator de petrol din lume. Asta inseamna ca, in cazul in care guvernul lui Gaddafi ar castiga acest razboi, pretul cu care Libia ar exporta petrolul ar fi mai mare decat acum, mai ales ca nimeni nu il sustine pe actualul dictator. Asa ca poti sa-ti imaginezi negocierile, dupa ce va fi reluata acea productie de 8 milioane de barili pe zi.

Tu de crezi ca s-a trezit ONU si NATO acum sa atace Libia? Fiindca le pasa de oamenii aia care mor in strada...Nea! Totul se rezuma la bani!

Link to comment

Locuitorii Libiei fac revolte intocmai pentru a-l da jos pe Gaddafi iar daca nu stiai Libia este al 12-lea mare exportator de petrol din lume. Asta inseamna ca, in cazul in care guvernul lui Gaddafi ar castiga acest razboi, pretul cu care Libia ar exporta petrolul ar fi mai mare decat acum, mai ales ca nimeni nu il sustine pe actualul dictator. Asa ca poti sa-ti imaginezi negocierile, dupa ce va fi reluata acea productie de 8 milioane de barili pe zi.

Tu de crezi ca s-a trezit ONU si NATO acum sa atace Libia? Fiindca le pasa de oamenii aia care mor in strada...Nea! Totul se rezuma la bani!

Gaddafi e un criminal si nenorocit. Trebuie inlaturat! Sau paote ca da, mare tampenie fac americanii si europenii cand se baga in luptele astea tribale. In 90 americanii s-au bagat sa-i apere pe kuweitieni, acum dupa 20 de ani lumea considera ca americanii l-au atacat miseleste pe Sadam atunci.

Musulmanii Astia trebuie lasati sa se macelareasca intre ei cu tot ce au, arme chimice, biologice, nu conteaza.

Link to comment

Instabilitatea politica si militara dintr-o tara afecteaza nu numai tarile din jurul acesteia dar si economia la nivel global. Din punctul meu de vedere Gaddafi trebuie eliminat. Bun si dupa asta ce urmeaza? Mai multa instabilitate! Iar in timp ce ONU si Nato se gandesc ce sa mai faca, mai multi oameni mor.

Link to comment

Nu putea tsunamiul ala si cutremurele sa treaca si prin Africa si America de Sud? Poate mai curata lumea asta putin de jeguri .

dar in Romania noastra nu putea trece ? sa scape lumea de jegosi de romani ? nu inteleg de ce ii crezi tu pe africani si cei din america de sud jegosi si vrei sa scapi de ei , eu cred ca romani sunt mult mai jegosi si inutili ca ei .

Gaddafi asta e un fel de Ceausescu sau ... ( nu sunt la curent cu ce se intampla in lume ) , din ce ziceti voi ONU ajuta poporul sa-l omoare mai repede ?

Link to comment

dar in Romania noastra nu putea trece ? sa scape lumea de jegosi de romani ? nu inteleg de ce ii crezi tu pe africani si cei din america de sud jegosi si vrei sa scapi de ei , eu cred ca romani sunt mult mai jegosi si inutili ca ei .

Gaddafi asta e un fel de Ceausescu sau ... ( nu sunt la curent cu ce se intampla in lume ) , din ce ziceti voi ONU ajuta poporul sa-l omoare mai repede ?

Esti ungur, tigan, tatar sau de alta etnie?

Link to comment

dar in Romania noastra nu putea trece ? sa scape lumea de jegosi de romani ? nu inteleg de ce ii crezi tu pe africani si cei din america de sud jegosi si vrei sa scapi de ei , eu cred ca romani sunt mult mai jegosi si inutili ca ei .

Gaddafi asta e un fel de Ceausescu sau ... ( nu sunt la curent cu ce se intampla in lume ) , din ce ziceti voi ONU ajuta poporul sa-l omoare mai repede ?

Gaddafi incalca drepturile omului din cauza a ceea ce se intampla in Libia, care a fost suspendata din Consiliul ONU pentru drepturile omului si actualmente ONU ca si Sua si NATO incearca sa-l elimine pe acest dictator

Link to comment

E oare mai bine sa nu intervina nimeni si sa fim martorii unui macel dezastruos din partea lui Gaddafi ??? Daca nu intervine nimeni numarul mortilor din Japonia o sa fie minuscul fata de cel din Libia....si sa tinem cont ... Libia nu a fost lovita de un dezastru natural ;) , e mana de om.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...