Jump to content
Dropkillerz

Se ieftineste benzina

Recommended Posts

Taxa de un cent pe litru destinata Fondului Special pentru Produse Petroliere a fost abolita. In consecinta, Rompetrol a anuntat ca de marti va ieftini benzina si motorina cu 0,03 lei/litru. Petrom va aplica o ieftinire de 0,04 lei/litru.

"Rompetrol Downstream va reduce de maine, 25 ianuarie, preturile de referinta la carburantii comercializati cu 0,03 lei/litru, ca urmare a eliminarii de vineri, 21 ianuarie, a taxei de 1 cent USD/litru aferenta Fondului Special pentru Produse Petroliere", a precizat compania Rompetrol. La scurt timp, oficialii Petrom au confirmat la randul lor ieftinirea de 0,04 lei pe litru de carburant.

Ministerul Economiei a instiintat rafinaria Petromidia in legatura cu prescrierea datoriei fostei Companii Romane de Petrol. Ca urmare, platile catre FSPP (Fondul Special pentru Produse Petroliere) vor fi sistate. Valoarea taxei nu trebuie sa se mai reflecte in pretul carburantilor, precizeaza Ministerul Economiei.

Prin intermediul acestei taxe s-a dorit achitarea datoriilor fostei Companii Romane de Petrol, in valoare de 650 de milioane de dolari. Taxa s-a aplicat de la 1 ianuarie 2001 pentru combustibilii din Romania, iar din 2005 s-a regasit si in pretul celor exportati.

sursa:manager.ro

Link to comment
Guest bogdanel.rebirth

=)))

Cum face Boc? " Uraaaa am facut 5 cm de autostrada " :))))

Asa fac si astia .. ieftinesc cu 3 bani benzina de parca au ieftinit-o cu 50 de bani 8-| ... anyway -_-

@ Lucian - bine zis :))

Edited by bogdanel.rebirth
Link to comment
Guest Music@Steam

s'a ieftinit ma mir... era 5 lei benzina (50 mii lei vechi) deasta mergea lumea pe jos :right: pacat ca unii nu duc lipsa de nimic si nu isi dau seama :cool2: :dance: :dance:

Link to comment

E vorba de 3 bani in cazul benzinei si 4 in cazul motorinei, bani care acopereau o asa zisa datorie desi era achitata de anul trecut. Chiar ma incanta ca aveti bani sa le dati, dati-le cat mai multi, asa v-ati obisnuit.

E bun ca altii ies pentru 50 de centi desi au salar de 2000 sau 3000 de euro. Relativ pare putin, dar daca stai sa te gandesti, adunat, inseamna mult, dar se pare ca pentru unii nu. :)

Nici unul din care ati postat aici nu ati iesit, dar va permiteti sa criticati, felicitari pentru atitudine, chiar vor fi schimbari majore daca o tineti asa.

Mie la un peco mi-au schimbat 10 lei pentu 5 bani si cand i-am zis ca ar fi putut da asa, a zis ca si aia is bani.

Asta este, fiecare cu parerea lui. :)

Link to comment

E vorba de 3 bani in cazul benzinei si 4 in cazul motorinei, bani care acopereau o asa zisa datorie desi era achitata de anul trecut. Chiar ma incanta ca aveti bani sa le dati, dati-le cat mai multi, asa v-ati obisnuit.

E bun ca altii ies pentru 50 de centi desi au salar de 2000 sau 3000 de euro. Relativ pare putin, dar daca stai sa te gandesti, adunat, inseamna mult, dar se pare ca pentru unii nu. :)

Nici unul din care ati postat aici nu ati iesit, dar va permiteti sa criticati, felicitari pentru atitudine, chiar vor fi schimbari majore daca o tineti asa.

Mie la un peco mi-au schimbat 10 lei pentu 5 bani si cand i-am zis ca ar fi putut da asa, a zis ca si aia is bani.

Asta este, fiecare cu parerea lui. :)

:rofl1: eram sigur ca o sa te simti lezat

e bine ca le-a mers faza oricum, vad ca esti super mandru de tine

Link to comment

da-o-n peste de ieftinire de 0.03. nu asta e problema aici. si daca o ieftinesc cu 0.50 asta nu inseamna ca sterg cu buretele toti anii in care benzina a fost scumpa DEGEABA... cred ca o ieftinire enorma din partea statului ar putea macar sa compenseze.

.. da stiu, nu e posibil s-o ieftinesti cu foaaaarte mult.. dar ar fi frumos daca asta s-ar incerca. stiti cum e treaba in targ, ceri 200 ron pe-o pereche de adidasi ca sa ti se ofere 150, suma pe care tu o cautai de la inceput.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...