Jump to content
Alfredo

O noua imbunatatire iPhone poate citi gandurile

Recommended Posts

http://img130.imageshack.us/i/gand.jpg/

Este vorba despre un nou dispozitiv ce ar fi mai adecvat peisajului dintr-un film stiintifico-fantastic decat pe strazile unui oras al zilelor noastre. Totusi, creatorii iPhone au dezvoltat o aplicatie si un senzor cranian care, impreuna, sunt capabile sa citeasca gandurile.

Aplicatia intitulata Xwave le permite utilizatorilor sa controleze obiecte de pe ecranul telefonului mobil cu ajutorul mintii, precum si sa isi antreneze creierele pentru sporirea nivelurilor de atentie si relaxare.

http://img23.imageshack.us/i/gandbucurie1.jpg/

Dispozitivul montabil pe cap, care vine odata cu aplicatia, este cel mai recent din campul jocurilor si dispozitivelor emergente controlate cu ajutorul gandurilor, functionand printr-un soi de set de casti care imbratiseaza fruntea utilizatorului, conectandu-se la iPhone printr-un jack.

http://img203.imageshack.us/i/gandbucurie.jpg/

Un senzor de cea mai inalta tehnologie integrat in dispozitiv poate citi apoi undele cerebrale ale utilizatorului prin craniu, transformandu-le in semnale digitate inaintea afisarii lor in diverse culori pe ecranul telefonului. Iar pe masura ce mintea se concentreaza pe o anumita sarcina, graficele se modifica, indicand nivelul de focusare si de relaxare al utilizatorului.

VIDEO

Sursa: Www.Descopera.ro

Link to comment
Guest Anazayr

Nu prea ii gasesc folosul...prefer sa folosesc manual iphone-ul, in loc sa merg pe strada cu chestia aia pe cap, aratand ca un extraterestru. Cat despre pret, sigur va fi de 2-3 ori mai scump decat telefonul.

Logica asta...

Tu te gandesti ca daca ar fi mai scump de 2 -3 ori si singura utilitate pe care sa o aiba e controlul asupra monitorului, ar mai cumpara cineva?Realizezi ca nu o scot pe piata pana nu o dezvolta mai mult,nu? Realizezi ca e in stare de ceea ce se cheama prototip,nu?

Link to comment

ba, numiti-ma idiot sau toate cele, dar aplicatia NU CITESTE GANDURILE. deci, daca te joci counter-strike pe iphone si te gandesti sa plantezi bomba, aplicatia nu o sa faca asta. aparatul pur si simplu asociaza niste semnale (din emisferele creierului) cu niste comenzi - adica, daca in zona x din emisfera y apar semnale (indiferent ca tu te gandesti sa te caci sau sa mananci), aparatul o sa execute aceeasi comanda.. eu asta inteleg. pe scurt, ce sa le ceri astora de la descopera.ro. fomisti de audienta, care pun titluri din astea hiperbolice.

Link to comment

Nu neaparat cipuri, ce legatura au? La randul lor si cipurile trebuiesc conectate la ceva in capul ala, la ce? Am vazut cateva documentare pe Discovery, intr-adevar este posibil sa citesti unele ganduri cu ajutorul a tot feluri de senzori care fac nu stiu ce calcule matematice din nu stiu ce frecvente de unde si impulsuri ... bla bla bla, e tare complicat.

Link to comment

am impresia ca producatorii Iphone vor cam prea multe de la un telefon, e ok sa aibe usola si navigator si alte mii de aplicatii, dar cate sunt folosite cu adevarat? Pana la urma de multe ori ai nevoie doar sa dai un amarat de telefon, nu sa te gandesti cum ar fi sa o suni pe gagica si iPhonu' sa formeze numarul sau sa ii trimita niste flori virtuale...Iar pretul lu' iPhone 4 aici e cam in jur de 700 euro (exagerat dupa parerea mea) :blink:

Link to comment

Word. Decat iphone 4 mai bine galaxy s. Mai ieftin si bate iphone-ul la majoritatea functiilor. In special la aberatia apple-ului numita Retina Display. La ce ai nevoie un ecran atat de performant incat sa nu sesizezi diferenta?

Parerea mea, apple ignora un factor foarte important pentru consumatorul de rand: utilitatea. Asa cum un Retina display se presupune ca este de x ori mai bun decat un Super AMOLED dar nu prea se observa diferenta, exact la fel prostia asta nu o s-o cumpere nimeni pentru ca nu este practica.

Link to comment
Guest NightWishMaster

Doar atatea informatii? Despre preturi si cand apare nu se stie nimic? Is curios cat costa o chestie din aia avand in vedere ca are un senzor foarte avansat si ca intrebuintare, pot sa spun ca nu ii bun de nimic. Cine poarta o chestie din aia pe cap decat sa apese pe ecran.

Crezi ca hands-free-urile au fost privide cu mai putina reticienta cand au fost lansate? Crezi ca vorbitul al telefon pe strada cu ajutorul unui handsfree care te facea sa pari ca vorbsti ca nebunul de unul singur a fost mai putin criticat? Daca cu adevarat va oferi posibilitati deosebite, acest dispozitiv va fi un succes. Timpul va oferi cu avevarat un rapsuns.

Link to comment

Cred ca v`a fi un mare succes , sunt multi pasionati si detinatori de Iphone . Este un mare avantaj in primul rand pentru cei de la volan si mai sunt si alte categorii .

"va fi"

Aplicatia intitulata Xwave le permite utilizatorilor sa controleze obiecte de pe ecranul telefonului mobil cu ajutorul mintii

Soferii nu au altceva mai bun de facut decat sa poarte tampenia aia la cap? :dooh:

Asta este un alt reply inteligent din capodopera ta

##Poate sa-l cumpere doar vreun excentric

Link to comment

Crezi ca hands-free-urile au fost privide cu mai putina reticienta cand au fost lansate? Crezi ca vorbitul al telefon pe strada cu ajutorul unui handsfree care te facea sa pari ca vorbsti ca nebunul de unul singur a fost mai putin criticat? Daca cu adevarat va oferi posibilitati deosebite, acest dispozitiv va fi un succes. Timpul va oferi cu avevarat un rapsuns.

E una sa ai un handsfree mic, desi nu ii vad rostul nici la ala pe strada, chiar nu as purta asa ceva si nici in masina. Sunt pe deplin multumit de Car Kit, este solutia perfecta pentru soferi.

Dar totusi sa te deghizezi in robocop si sa umbli cu porcaria aia pe cap ca si cum ai avea gatul in ghips ... :)) Asta a fost prima idee cand am vazut chestia aia.

Link to comment

Eu cred ca va fi destul de folositor + ca este un mic prototip , sigur va fi mult mai dezvoltat si va fi foarte folositor.

Daca nustii au avut un succes foarte mare cu iPad si incurand va aparea iPad 2 care va fi ceva foarte interesant , pacat ca capul Apple-lui este bolnav si sar putea schimba putin unele chestii , dar a spus ca nu vor fi probleme cu lasansarea ci probabil pot fi probleme cu distribuirea sa si a Iphone-ului 5.

Link to comment
Guest Antikrist

iPad a avut succes?!

No hai nu zau....

Toata lumea se plange ca iPad=iPod in marime mai mare doar mult mai scump,si crede-ma, stiu cum e, sunt in posesia unui iPod de 3 ani.Si nu e vorba doar de cunoscuti, ci marea majoritate se plange de el.iPad 2 se presupune ca repara greselile lui iPad

Link to comment

Nu prea ii gasesc folosul...prefer sa folosesc manual iphone-ul, in loc sa merg pe strada cu chestia aia pe cap, aratand ca un extraterestru. Cat despre pret, sigur va fi de 2-3 ori mai scump decat telefonul.

am impresia ca producatorii Iphone vor cam prea multe de la un telefon, e ok sa aibe usola si navigator si alte mii de aplicatii, dar cate sunt folosite cu adevarat? Pana la urma de multe ori ai nevoie doar sa dai un amarat de telefon, nu sa te gandesti cum ar fi sa o suni pe gagica si iPhonu' sa formeze numarul sau sa ii trimita niste flori virtuale...Iar pretul lu' iPhone 4 aici e cam in jur de 700 euro (exagerat dupa parerea mea) :blink:

Erick , daca costa mai mult ca telefonu ce rost mai are ? Nu cred ca va costa chiar asa de mult...

Stargate - ai dreptate.. vor prea multe de la un telefon , are foarte multe aplicatii dar ... p.s: Made in China = 300E.. ( daca il cumperi in China bineinteles :)) )

Nu stiu voi ,dar mie nu imi prea place toate aceste schimbri , nu vi se pare ca evoluam prea mult ? Peste 10 ani vor fi robotii , peste 15-20 vor fi masini zburatoare , peste 25-30 ani vom fi condusi de catre robotii...

Am auzit ca se vor pune un fel de telecamere pe stadion care sa transmita in timp real arbitrului daca mingea a intrat in poarta sau nu... prea mult .. Nu va mai fi nici o cearta , nu va mai fii fotbalul de o data..(putin off topic dar ..)

Link to comment

cand vreodata a preferat lumea sa fie practic in loc de misto? ca eu nu stiu

Aici ai partial dreptate. Cel cu bani multi isi ia un iphone 4 decat un galaxy s, desi e de 2 ori mai scump, iar galaxy-ul il bate overall de exemplu. Pentru ca e cul sa ai aifon.

Mai sunt si whores care nu au habar de un lucru, si-l cumpara, e de cacat pe romaneste si zice ca-i super tare.

E una sa ai un handsfree mic, desi nu ii vad rostul nici la ala pe strada, chiar nu as purta asa ceva si nici in masina. Sunt pe deplin multumit de Car Kit, este solutia perfecta pentru soferi.

Dar totusi sa te deghizezi in robocop si sa umbli cu porcaria aia pe cap ca si cum ai avea gatul in ghips ... :)) Asta a fost prima idee cand am vazut chestia aia.

Stai ca n-am inteles. Pentru masina car kit > handsfree. Pentru afara handsfree-ul nu-si are rostul?

Bai pe bune, puneti cate 1 leu fiecare si hai sa-i luam un handsfree ca saracu nu cred ca a pus vreodata mana pe unul :| Ce oameni, cum sa te trezesti zicand ca handsfree-ul nu-si are rostul?

Link to comment
Guest Antikrist

Erick , daca costa mai mult ca telefonu ce rost mai are ? Nu cred ca va costa chiar asa de mult...

Stargate - ai dreptate.. vor prea multe de la un telefon , are foarte multe aplicatii dar ... p.s: Made in China = 300E.. ( daca il cumperi in China bineinteles :)) )

Nu stiu voi ,dar mie nu imi prea place toate aceste schimbri , nu vi se pare ca evoluam prea mult ? Peste 10 ani vor fi robotii , peste 15-20 vor fi masini zburatoare , peste 25-30 ani vom fi condusi de catre robotii...

Am auzit ca se vor pune un fel de telecamere pe stadion care sa transmita in timp real arbitrului daca mingea a intrat in poarta sau nu... prea mult .. Nu va mai fi nici o cearta , nu va mai fii fotbalul de o data..(putin off topic dar ..)

In primul rand gramatica ta e cel putin ciudata.

In al doilea rand, te-au lasat prea mult parintii la televizor cand erai mic si ti-a urcat la cap.

Am auzit ca se vor pune un fel de telecamere pe stadion care sa transmita in timp real arbitrului daca mingea a intrat in poarta sau nu... prea mult .. Nu va mai fi nici o cearta , nu va mai fii fotbalul de o data..

Ok nu prea suport eu fotbalul, dar sa inteleg ca tu gasesti frumusetea acestui sport in cearta care ere loc pe teren? Interesant.

nu va mai fii fotbalul de o data..

fiii cui?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...