Jump to content
Guest k1nd3rb0y

Iata primul restaurant cu roboti din lume !

Recommended Posts

Guest k1nd3rb0y

20 Decembrie 2010

79d8c7787900c6eec858f9a6574b6538.jpg

In China s-a deschis primul local in care servirea se face exclusiv cu ajutorul masinariilor.

Chelnerii-robot reactioneaza prompt alimentand mesele-robot cu bautura necesara.

Ideea lansarii restaurantului a aparut inca din 2007. Insa Institutul de Cibernetica din provincia chineza Jinan nu a putut onora comanda de 28 de roboti-chelneri.

Astfel, abia saptamana aceasta s-a putut inaugura primul restaurant al robotilor din lume.

Wang Xianwei, purtatorul de cuvant al localului, a declarat pentru agentia de presa chineza CN ca 'nimic nu se compara cu servirea unui personal impecabil'.

De la somelieri, chelneri care iti umplu paharele pana la cei care servesc sosurile si mancarea, intreg personalul este robotizat.'

Numai bucatarii sunt oameni. In momentul in care aude la una dintre cele 21 de mese ca paharul s-a golit, unul dintre roboti pleaca imediat sa il umple. Totul se petrece in cea mai mare rapiditate si fara cea mai mica eroare', a declarat Zhang Yongpei, unul dintre bucatari.

Niciodata chelnerul nu uita comanda facuta la mese si raspunde prompt la solicitarea bucatarului. Indiferent de specificul activitatii sale, oricare dintre cei 26 de chelneri raspunde cand este strigat la masa.

Ospatarii-robot care servesc mancarea ofera si recomandari clientilor in functie de preferintele gastronomice. Cand lumea se plictiseste, intra in scena Ping ,robotica-animator, care canta orice doreste clientul

'Da, va rog. Cu ce va pot servi?' isi abordeaza clientii. In cazul in care prepararea mancarii necesita mai mult timp, intra in scena robotii Zhong si Ping, 'artistii restaurantului'.

'Vrem ca clientii nostri sa se simta extraordinar. De aceea avem ca 'angajati' si doi comici-animatori. Zhong si Ping sunt doi roboti humanoizi care spun glume sau canta dupa cum doreste clientul', a mai adaugat Wang Xianwei.

O masa pentru patru persoane nu costa prea mult. Cu 35 de dolari oricine poate manca pe saturate preparate traditionale.

Fisa tehnica:

Capacitate: 21 de mese

Max clienti: 150

Roboti-chelneri: 26

Roboti-animatori: 2

Bucatari: 5

Cina 4 persoane: 35 dolari $

Sursa

p.s: Fara posturi Gen: Incredibil . d0h ce tare.. etc.

Link to comment
Guest SherkaN

Si uite asa usor usor ramanem someri ca suntem inlocuiti de catre roboti.

Deah, si amaratii aia dupa ce ca-s 2 miliarde de oropsiti, vai de soarta lor acum mai ajung si in strada ca muncesc robotii in locu` lor, exact ce aveau nevoie :))

Link to comment
Guest SherkaN

excelent asa ar trebuii sa fie toate restaurantele.

Si cam de ce ? Spre ex. eu cand nu stiu ce sa mananc sau sa beau poate zic la chelner, CE-MI RECOMANZI ? , cu cate una poate si flirtezi, sau poate am intrebari legate de meniu gen : "asta cu ce e ?" , ok, fa-mi cutare fara patrunjel, sau fa-mi pizza cutare fara marar si portie dubla de cascaval, sau daca n-am foc ii zic sa-mi aduca o cutie de chibrituri , sau mai stiu eu, cu astia ce as putea vorbi ? si daca nu-mi place cum ma servesc ce fac ? Asa pe aia macar ii injur, pe astia ce le fac ? le dau cu ulei de masina in ochi ?

Link to comment
Guest SherkaN

Sa puna roboti acolo unde oamenii muncesc cu carca, sa se chinuie sa construiasca roboti care sa-i trimita in MINE nu intr-un restaurant frate, e aiurea ca o meserie ca cea de chelner sa se risipeasca in favoarea unor ... roboti , chelneri de obicei sunt tineri care sunt la facultate si-si ia un job de cele mai multe ori pe termen scurt si poate fi si banos ... ma rog, tot ce vor ei fac :))

Link to comment
Guest SherkaN

pai aia sunt vreo 2 miliarde, daca ma ajuta datele si motorasu` asta inseamna o treime din glob :))) , nu ti se pare normal ca sansele sa aiba oameni inteligenti sa fie infinit mai mare decat la orice alta tara ?

Link to comment

De la 1,3 la 2 miliarde e ceva cale. :D Care e problema daca a aparut un restaurant in care servirea se face de catre roboti? Vorbiti ca nu va convine, de parca o s-ajungeti la vreun astfel de restaurant unde sa va servrasca roboti. Robotul nu e nesimtit (si care-i problema daca nu imi poate face o recomandare, chelnerul ma cunoaste cumva ca sa stie ce-mi place?).

Ah, pardon:

Ospatarii-robot care servesc mancarea ofera si recomandari clientilor in functie de preferintele gastronomice.
Edited by R_SupeRstaR
Link to comment
Guest SherkaN

Cand iti face chelneru` o recomandare nu esti obligat s-o si mananci , spre ex. ala vine si spune cacat cu lingurita , si tu intrebi ala e cu linguritza , o sa spuna da, ii zici nu ca nu-mi place lingurita, si el o sa zica , atunci cu polonicu` ? Robotu` ala nu poa sa faaca decat ce e in meniu , lucru care pot sa-l citesc si singur, sa nu-mi spui ca o face al drac si combinatii intre mancaruri, 2 miliarde .... 1.3 , tot aia e :))) my bad , si chlenerii sunt nesimtiti ? ceri sa te serveasca altu` sau ii spui ce te deranjeaza si iti spun eu sigur ca din cauza ca el asteapta bacsis o sa se schimbe. (eu unu` nu prea am vazut chelneri nesimtiti in afara de baruri de alea de 2 lei)

Link to comment

Foarte interesant, chiar mi-ar face placere sa mananc la un asemenea restaurant. Sunt 100% sigur ca daca prima oara cand ma duc sa mananc nu las bacsis, la a 2-a vizita chelnerul nu-mi va scuipa in mancare! :D

just kiddin'... intrebarea este: cand va fi asa ceva si in Romania? Peste cate zeci de ani?

Link to comment

Foarte interesant, chiar mi-ar face placere sa mananc la un asemenea restaurant. Sunt 100% sigur ca daca prima oara cand ma duc sa mananc nu las bacsis, la a 2-a vizita chelnerul nu-mi va scuipa in mancare! :D

just kiddin'... intrebarea este: cand va fi asa ceva si in Romania? Peste cate zeci de ani?

Nici n-as vrea sa apara.

Link to comment

Cand iti face chelneru` o recomandare nu esti obligat s-o si mananci , spre ex. ala vine si spune cacat cu lingurita , si tu intrebi ala e cu linguritza , o sa spuna da, ii zici nu ca nu-mi place lingurita, si el o sa zica , atunci cu polonicu` ? Robotu` ala nu poa sa faaca decat ce e in meniu , lucru care pot sa-l citesc si singur, sa nu-mi spui ca o face al drac si combinatii intre mancaruri, 2 miliarde .... 1.3 , tot aia e :))) my bad , si chlenerii sunt nesimtiti ? ceri sa te serveasca altu` sau ii spui ce te deranjeaza si iti spun eu sigur ca din cauza ca el asteapta bacsis o sa se schimbe. (eu unu` nu prea am vazut chelneri nesimtiti in afara de baruri de alea de 2 lei)

se poate face asta, e multa bataie de cap dar se poate face. cat despre vreau escalop fara patrunjel, iti pot spune chiar eu ca e vorba de pattern recognition si se poate face si asta. bine tehnologia respectiva nu am vazut-o folosita in domenii ... erm... "culinare", dar asta e alta poveste.

Totusi nu sunt de acord cu roboti in meserii gen PR (pentru ca si ospataria eu o vad tot ca PR). robotii din punctu meu de vedere sa ramana in halele industriale, ne indreptam cu pasi repezii spre .... Dar ca sa fiu plastic maine poimaine ma mai cauta Arnold Schvarzznegger pe acasa. xD:)

Link to comment

Deah, si amaratii aia dupa ce ca-s 2 miliarde de oropsiti, vai de soarta lor acum mai ajung si in strada ca muncesc robotii in locu` lor, exact ce aveau nevoie :))

Nu te preocupa , ca nu vor ajunge ei in strada.

excelent asa ar trebuii sa fie toate restaurantele.

Glumesti ? Si tu daca vrei sa lucrezi ca barman crezi ca vei mai putea lucra? Iti zic eu , nu pentru ca roboti iti vor lua postul tau de lucru.

O chestie inutila.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...