Jump to content
Guest Hammer

Deja Vu

Recommended Posts

Guest SouthBoy_Lucyo

Ati avut vreodata sentimentul ca treceti live printr-un moment al existentei voastre pe care puteti jura ca l-ati mai trait si aveti impresia ca stiti finalitatea lui ? Puteti da exemple ?

Avem vreo explicatie de ce anume se intampla?

Fapte familiare care se repeta? Deductie dusa la extrem incat putem anticipa o traire si putem prezice in subconstient finalitatea avand astfel senzatia de Deja Vu ?

Link to comment
Share on other sites

O explicatie foarte interesanta am vazut-o in Fringe si cum eu cred in teorii din astea, incerc sa o accept: un deja vu apare atunci cand intr-un alt univers ai fost in aceeasi situatie ca in acest univers. Deja vu-ul este posibil pentru ca in acel loc granita dintre universuri este mai subtire.

/talking non-sense, yeah...

Link to comment
Share on other sites

Interesanta si activa explicatia lui R_SupeRstaR. Si eu cred in astfel de lucruri si mi s-a intamplat de foarte multe ori sa simt asa ceva.

P.S: Ati incercat vreodata sa intrerupeti sentimentul de Deja Vu imediat ce ati simtit ca "incepe"?

Link to comment
Share on other sites

Interesanta si activa explicatia lui R_SupeRstaR. Si eu cred in astfel de lucruri si mi s-a intamplat de foarte multe ori sa simt asa ceva.

P.S: Ati incercat vreodata sa intrerupeti sentimentul de Deja Vu imediat ce ati simtit ca "incepe"?

Nu, eu as dori sa-l prelungesc. :D

Link to comment
Share on other sites

sunt multe teorii care ar putea explica fenomenul, dar niciuna dovedita, asa ca e cam aiurea sa ne intrebi pe noi care e explicatia...

pot spune doar ca-mi place senzatia si de fiecare data imi doresc sa tina mai mult. am observat totusi ca am deja-vu in situatiile in care ma bucura ceva sau pur si simplu cand sunt intr-o anumita stare de liniste, niciodata in situatii care mi-ar putea crea neplaceri.

Link to comment
Share on other sites

Interesanta si activa explicatia lui R_SupeRstaR. Si eu cred in astfel de lucruri si mi s-a intamplat de foarte multe ori sa simt asa ceva.

P.S: Ati incercat vreodata sa intrerupeti sentimentul de Deja Vu imediat ce ati simtit ca "incepe"?

Si mie mi s-a intamplat de multe ori , chiar ieri in RATB

Si Da , am incercat

Deobicei cand iau un 2 la scoala , a doua zi mai iau unul , asta da Deja Vu

Glumesc :))

Link to comment
Share on other sites

Eu cand iau aceasi nota in doua zile consecutiv nu il consider un Deja Vu , cel putin sentimentul nu se repeta , deoarece astazi pot fi intr-o stare si maine cand iau aceasi nota pot fi in alta stare.

De asemenea cred ca sentimentul de deja vu tine si de faptul ca in momentul in care realizezi ca s-a mai intamplat o data acest lucru , e ca si cum ai fi fost in aceasi stare in "universul paralel".

Sunt multe , foarte multe explicatii.

Link to comment
Share on other sites

Dar acum stau sa ma gandesc la ce ai spus, inov8boy, legat de intreruperea unui deja vu: cel putin eu, pana realizez ca am unul si ma gandesc sa-l intrerup, a si trecut. E prea ciudata (si oarecum placuta) senzatia ca sa mai reactionezi pentru a o intrerupe. :D So let's lenghten it.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu, senzatia de deja vu apare cand niste neuroni dau rateuri dpdv al semnalului electric transmis

patesc destul de des sa am deja vu, la situatii banale in general. e ciudat si imi da o oarecare senzatie de neliniste stiind ca ceva nu functioneaza asa cum ar trebui acolo sus :)

Link to comment
Share on other sites

Heh, mi s-a intamplat si mie, dupa ce intrasem in scoala, pe scari era o batrana care mi-a cerut sa-i caut un numar pe telefonul ei pt ca nu avea ochelarii. Am avut senzatia ca s-a mai intamplat o data, intr-o galaxie indepartata.

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Evil old lady from hell :D

Am patit azi, m-am trezit putin ametit , ravasit asa, m-am uitat pe geam , ploua, suna telefonul, si un coleg ma intreaba daca am facut nush ce rapoate pentru la munca. Deja-vu total. Am inchis telu :))

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu de cateva ori. Mie unul chiar imi place. Am visat odata ca eram cu niste prieteni undeva pe malul Muresului la o plimbare pe biciclete, si eram in apropierea barajului din cartierul meu, cand un prieten a alunecat pe noroi si a cazut. Si cand s-a intamplat fapta reala, era sa-l intreb pe ala "Ma, tu nu cumva ai mai cazut acum in careva zi in acelasi loc ? " :))

Link to comment
Share on other sites

Am visat odata ca eram cu niste prieteni undeva pe malul Muresului la o plimbare pe biciclete, si eram in apropierea barajului din cartierul meu, cand un prieten a alunecat pe noroi si a cazut. Si cand s-a intamplat fapta reala, era sa-l intreb pe ala "Ma, tu nu cumva ai mai cazut acum in careva zi in acelasi loc ? " :))

asta nu ii deja vu

Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla explicatie de origine psihologica (nu fiziolgista sau neuro) este cea conform careia imaginile/sunetele/stimulii si senzatiile aferente lor se suprapun asociativ peste o noua situatie ce are un grad mare de similaritate cu o experienta anterioara.

Cu alte cuvinte, suprapunem lucruri traite deja peste situatii noi, le amestecam, le confundam si de aici apare fenomenul de deja-vu, deja-connu. Toata aceasta procesare nu este neaparat si constienta. In creierul nostru exista milioane de procesari zilnice de stimuli (imagini, sunete etc.) de care nu suntem constienti. O parte din ele raman remanent in memoria de durata medie sau uneori chiar si in memoria de lunga durata. De unde se reactualizeaza intr-o situatie noua, suprapunandu-se :).

Este vorba, asadar, de o eroare de procesare. Nimic mistic la mijloc.

In situatii de constiinta modificata (consum de substante psiho-active, boala psihica, insomnie acuta sau cronica, stres traumatic, oboseala extrema) asemenea fenomene pot sa apara mult mai frecvent si insotite de simptome mai complexe (pseudo-halucinatii, stupor, derealizare). Probabil ca si voua vi s-au intamplat mai des atunci cand erati obositi si nedormiti :).

Link to comment
Share on other sites

Mi se intampla rar , nu des. Sa adorm noaptea pur si simplu, apoi sa am un vis oarecare de exemplu: Am visat intr-o zi ca eram in alta tara , intr-un loc anume. Apoi vad prin absurd ca ajung chiar, acolo unde am si visat. Am o memorie vizuala foarte buna si imi amintesc imediat visele din trecut si le compar cu prezentul. E ciudat.. si am patit asta de N -ori pana acum. De cand ma stiu sunt asa. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi se intampla rar , nu des. Sa adorm noaptea pur si simplu, apoi sa am un vis oarecare de exemplu: Am visat intr-o zi ca eram in alta tara , intr-un loc anume. Apoi vad prin absurd ca ajung chiar, acolo unde am si visat. Am o memorie vizuala foarte buna si imi amintesc imediat visele din trecut si le compar cu prezentul. E ciudat.. si am patit asta de N -ori pana acum. De cand ma stiu sunt asa. :)

Mi se intampla si mie foarte des chestia asta si o urasc,imi pierd mintile :))

Link to comment
Share on other sites

Daca va referiti la faptul ca visati noaptea ceva iar peste ceva timp se intampla si ala e un tip de deja-vu... Nu stiu cum sa explic dar am impresia ca cand visezi ceva foarte real, se va intampla in viitor. Mi s-a intamplat de multe ori si pot spune ca-mi place sa stiu ce se intampla, cate o data incerc sa schimb firul actiunii dar cand incerc uit ce am visat si nici eu nu mai stiu daca fac ce am visat sau inversul ...

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

Daca va referiti la faptul ca visati noaptea ceva iar peste ceva timp se intampla si ala e un tip de deja-vu... Nu stiu cum sa explic dar am impresia ca cand visezi ceva foarte real, se va intampla in viitor. Mi s-a intamplat de multe ori si pot spune ca-mi place sa stiu ce se intampla, cate o data incerc sa schimb firul actiunii dar cand incerc uit ce am visat si nici eu nu mai stiu daca fac ce am visat sau inversul ...

Pai ideea e ca cand tu visezi....si apoi se intampla...e probabil ca ....ca cand....sa ....nu mai visezi....si daca se intampla...esti...vai ...imi aduc aminte ca cand visam asta....si....ca cand am vrut sa schimb ceva m-am trezit....si imi taiasera si netu.....

Stiu ca sunt rau insa nu ma pot abtine -_-

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...